Próchnica mlecznych ząbków
Z niecierpliwością wypatrujesz u swojego maleństwa ząbków. A gdy mały króliczek przejdzie już przez pierwsze ząbkowanie, myślisz, że możesz odetchnąć z ulgą. Niestety mamy smutną wiadomość, nie do końca tak jest. Dlaczego? Bo gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne maluszek narażony jest na powstanie próchnicy. W związku z tym od samego początku, musisz pamiętać, aby regularnie dbać o higienę jamy ustnej swojego smyka. Ważne też, by dziecku nie podawać słodkich posiłków oraz przepajać maluszka wodą.
Co to jest próchnica?
Ubytki w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, głównie Streptococcus mutans i Lactobacilli.
Znajdujące się w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze rozkładają spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bakterie produkują niebezpieczne kwasy, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa, a następnie również zębiny. Niestety w zębach mlecznych szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i próchnica pojawia się szybciej niż w zębach stałych. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej ząbkującego maluszka.
Próchnica - co ją powoduje?
- bakterie kwasotwórcze - tworzą tzw. płytkę nazębną
- węglowodany - dostarczane z pożywieniem stanowią pożywkę dla bakterii
- mała ilość wydzielanej śliny
- niedostateczna higiena jamy ustnej
Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Niektórzy ludzie są bardziej na nią podatni, inni mniej. Bardzo ważny jest również kształt zębów - dużo porowatych wyżłobień, czy nierówny zgryz sprzyjają jej powstawaniu. Dlatego jeśli Twoja rodzina ma problemy z próchnicą, maluszek również może je mieć.
Jak dochodzi do zakażenia?
Każdy człowiek (oprócz noworodka) w swojej jamie ustnej posiada bakterie próchnicotwórcze, a te przenoszone są za pośrednictwem śliny. Dlatego nie powinno korzystać się z tych samych sztućców, kubeczków, oblizywać smoczków dziecka i całować w usta.
Do zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi po raz pierwszy dochodzi najczęściej pomiędzy 19, a 31 miesiącem życia dziecka i po raz kolejny między 6, a 12 rokiem życia.
Profilaktyka próchnicy
Dziecięce ząbki zaczynamy myć gdy tylko się pojawią! Ponieważ dziąsła są bardzo delikatne zęby myjemy gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym przegotowaną wodą bądź rumiankiem.
W sprzedaży jest też specjalna pasta bez fluoru, ale z żelem krzemowym i ksylitolem przeznaczona dla dzieci od 6 miesiąca życia Nenedent-baby. Należy ją nałożyć na dołączoną szczoteczkę i ostrożnie, okrężnymi ruchami czyścić pierwsze ząbki dziecka.
Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać. Ząbki należy myć po każdym posiłku. Powinniśmy także unikać słodkich napoi i soków, papkowatych oraz łatwo oklejających zęby pokarmów.
Najlepsze dla zębów dziecka jest karmienie piersią. Dlaczego?
- Po pierwsze, ssąc pierś dzidziuś ćwiczy mięśnie zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu.
- Po drugie, pokarm z brodawki sutkowej omija ząbki i jest aplikowany wprost do gardła maluszka. Natomiast u dzieci karmionych lub przepajanych butelką może wystąpić próchnica butelkowa.
Dlatego karmiąc lub przepajając dziecko butelką musisz trzymać się kilku zasad:
- karm dziecko gdy jest rozbudzone
- płyny podawane dziecku w nocy nie mogą zawierać cukru ani skrobi
- po każdej kaszce, mleku, sokach (po sokach trzeba odczekać pół godziny aż ph się zneutralizuje, bo gdy jest odczyn kwaśny w buzi szybciej ściera się szkliwo)
- i herbatkach koniecznie myj maluszkowi zęby.
Najgorsze dla zębów są gęste, słodkie kaszki oraz soki. Oblepiają one ząbki, a zawarty w nich cukier (skrobia, laktoza i naturalne cukry owocowe) są doskonałym pożywieniem dla bakterii próchnicotwórczych.
Skutki próchnicy
- Błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe (także stałe) zęby
- Niszcząc szkliwo i zębinę dociera do miazgi powodując duży ból
- Może prowadzić do powstania ropni około zębowych i zgorzeli
- Szpeci i powoduje kompleksy
- Bakterie ropne wędrują po organizmie i mogą uszkadzać stawy oraz zastawki i mięsień sercowy
- Osłabiają także odporność
- Zepsute ząbki utrudniają dokładne gryzienie i żucie
- Przedwczesna utrata zębów prowadzi do wad zgryzu.
Niestety te maluchy, u których występuje próchnica zębów mlecznych mają dużą skłonność do choroby zębów stałych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych ząbków.
Dowiedz się więcej na: Nenedent
Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl
Artykuł sponsorowany