Data publikacji:

Próchnica mlecznych ząbków

Autor: Marta Kruszelnicka-Jawor - Stomatolog

Z niecierpliwością wypatrujesz u swojego maleństwa ząbków. A gdy mały króliczek przejdzie już przez pierwsze ząbkowanie, myślisz, że możesz odetchnąć z ulgą. Niestety mamy smutną wiadomość, nie do końca tak jest. Dlaczego? Bo gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne maluszek narażony jest na powstanie próchnicy. W związku z tym od samego początku, musisz pamiętać, aby regularnie dbać o higienę jamy ustnej swojego smyka. Ważne też, by dziecku nie podawać słodkich posiłków oraz przepajać maluszka wodą.

 

Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząbek u dziecka, pamiętaj o

 

Co to jest próchnica?

Ubytki w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, głównie Streptococcus mutans i Lactobacilli.

Znajdujące się w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze rozkładają spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bakterie produkują niebezpieczne kwasy, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa, a następnie również zębiny. Niestety w zębach mlecznych szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i próchnica pojawia się szybciej niż w zębach stałych. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej ząbkującego maluszka.

 

Próchnica - co ją powoduje?

  • bakterie kwasotwórcze - tworzą tzw. płytkę nazębną 
  • węglowodany -  dostarczane z pożywieniem  stanowią pożywkę dla bakterii
  • mała ilość wydzielanej śliny
  • niedostateczna higiena jamy ustnej

Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Niektórzy ludzie są bardziej na nią podatni, inni mniej. Bardzo ważny jest również kształt zębów - dużo porowatych wyżłobień, czy nierówny zgryz sprzyjają jej powstawaniu. Dlatego jeśli Twoja rodzina ma problemy z próchnicą, maluszek również może je mieć.

 

 

Jak dochodzi do zakażenia?

Każdy człowiek (oprócz noworodka) w swojej jamie ustnej posiada bakterie próchnicotwórcze, a te przenoszone są za pośrednictwem śliny. Dlatego nie powinno korzystać się z tych samych sztućców, kubeczków, oblizywać smoczków dziecka i całować w usta.

 

Do zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi po raz pierwszy dochodzi najczęściej pomiędzy 19, a 31 miesiącem życia dziecka i po raz kolejny między 6, a 12 rokiem życia.

 

Profilaktyka próchnicy

Dziecięce ząbki zaczynamy myć gdy tylko się pojawią! Ponieważ dziąsła są bardzo delikatne zęby myjemy gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym przegotowaną wodą bądź rumiankiem.

Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać. Ząbki należy myć po każdym posiłku. Powinniśmy także unikać słodkich napoi i soków, papkowatych oraz łatwo oklejających zęby pokarmów.

 

Najlepsze dla zębów dziecka jest karmienie piersią. Dlaczego?

  • Po pierwsze, ssąc pierś dzidziuś ćwiczy mięśnie zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. 
  • Po drugie, pokarm z brodawki sutkowej omija ząbki i jest aplikowany wprost do gardła maluszka. Natomiast u dzieci karmionych lub przepajanych butelką może wystąpić próchnica butelkowa.

Dlatego karmiąc lub przepajając dziecko butelką musisz trzymać się kilku zasad:

  • karm dziecko gdy jest rozbudzone
  • płyny podawane dziecku w nocy nie mogą zawierać cukru ani skrobi
  • po każdej kaszce, mleku, sokach (po sokach trzeba odczekać pół godziny aż ph się zneutralizuje, bo gdy jest odczyn kwaśny w buzi szybciej ściera się szkliwo)
  • i herbatkach koniecznie myj maluszkowi zęby.

Najgorsze dla zębów są gęste, słodkie kaszki oraz soki. Oblepiają one ząbki, a zawarty w nich cukier (skrobia, laktoza i naturalne cukry owocowe) są doskonałym pożywieniem dla bakterii próchnicotwórczych.

 

Skutki próchnicy

  • Błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe (także stałe) zęby
  • Niszcząc szkliwo i zębinę dociera do miazgi powodując duży ból
  • Może prowadzić do powstania ropni około zębowych i zgorzeli
  • Szpeci i powoduje kompleksy
  • Bakterie ropne wędrują po organizmie i mogą uszkadzać stawy oraz zastawki i mięsień sercowy
  • Osłabiają także odporność
  • Zepsute ząbki utrudniają dokładne gryzienie i żucie
  • Przedwczesna utrata zębów prowadzi do wad zgryzu.

Niestety te maluchy, u których występuje próchnica zębów mlecznych mają dużą skłonność do choroby zębów stałych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych ząbków.

 

Dowiedz się więcej na: Nenedent

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze
29-10-2018
Ocena:
Mam go od niedawna, ale moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie dla dzieci. Dobry skład i forma przyjazna dzieciom, które chętnie go biorą.
05-09-2018
Ocena:
Nie spodziewałam się, że to jest taki fajny produkt. Kupiłam, ponieważ przyjaciółka mojej córki go używa. To takie dwie papużki nierozłączki, muszą robić zawsze to samo. Tak mi się to spodobało, że kupiłam również dentafix dla siebie samej.
15-08-2018
Ocena:
Właśnie dlatego trzeba nauczyć dzieci jak prawidłowo szczotkować zęby. Nie liczmy, że będą same dbać o ich zdrowie. Prawda jest taka, że to wymaga naszego zaangażowania. Moje jedynie aciodac dentafix biorą bez marudzenia. Staram pilnować również mineralizacji zębów i profilaktycznych wizyt u dentysty.
syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.