Próchnica mlecznych ząbków

Data:

Z niecierpliwością wypatrujesz u swojego maleństwa ząbków. A gdy mały króliczek przejdzie już przez pierwsze ząbkowanie, myślisz, że możesz odetchnąć z ulgą. Niestety mamy smutną wiadomość, nie do końca tak jest. Dlaczego? Bo gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne maluszek narażony jest na powstanie próchnicy. W związku z tym od samego początku, musisz pamiętać, aby regularnie dbać o higienę jamy ustnej swojego smyka. Ważne też, by dziecku nie podawać słodkich posiłków oraz przepajać maluszka wodą.

 

Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząbek u dziecka, pamiętaj o jego myciu!

 

Co to jest próchnica?

Ubytki w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, głównie Streptococcus mutans i Lactobacilli.

Znajdujące się w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze rozkładają spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bakterie produkują niebezpieczne kwasy, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa, a następnie również zębiny. Niestety w zębach mlecznych szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i próchnica pojawia się szybciej niż w zębach stałych. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej ząbkującego maluszka.

 

Próchnica - co ją powoduje?

 • bakterie kwasotwórcze - tworzą tzw. płytkę nazębną 
 • węglowodany -  dostarczane z pożywieniem  stanowią pożywkę dla bakterii
 • mała ilość wydzielanej śliny
 • niedostateczna higiena jamy ustnej

Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Niektórzy ludzie są bardziej na nią podatni, inni mniej. Bardzo ważny jest również kształt zębów - dużo porowatych wyżłobień, czy nierówny zgryz sprzyjają jej powstawaniu. Dlatego jeśli Twoja rodzina ma problemy z próchnicą, maluszek również może je mieć.

 

 

Jak dochodzi do zakażenia?

Każdy człowiek (oprócz noworodka) w swojej jamie ustnej posiada bakterie próchnicotwórcze, a te przenoszone są za pośrednictwem śliny. Dlatego nie powinno korzystać się z tych samych sztućców, kubeczków, oblizywać smoczków dziecka i całować w usta.

 

Do zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi po raz pierwszy dochodzi najczęściej pomiędzy 19, a 31 miesiącem życia dziecka i po raz kolejny między 6, a 12 rokiem życia.

 

Profilaktyka próchnicy

Dziecięce ząbki zaczynamy myć gdy tylko się pojawią! Ponieważ dziąsła są bardzo delikatne zęby myjemy gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym przegotowaną wodą bądź rumiankiem.

W sprzedaży jest też specjalna pasta bez fluoru, ale z żelem krzemowym i ksylitolem przeznaczona dla dzieci od 6 miesiąca życia Nenedent-baby. Należy ją nałożyć na dołączoną szczoteczkę i ostrożnie, okrężnymi ruchami czyścić pierwsze ząbki dziecka.

Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać. Ząbki należy myć po każdym posiłku. Powinniśmy także unikać słodkich napoi i soków, papkowatych oraz łatwo oklejających zęby pokarmów.

 

Najlepsze dla zębów dziecka jest karmienie piersią. Dlaczego?

 • Po pierwsze, ssąc pierś dzidziuś ćwiczy mięśnie zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. 
 • Po drugie, pokarm z brodawki sutkowej omija ząbki i jest aplikowany wprost do gardła maluszka. Natomiast u dzieci karmionych lub przepajanych butelką może wystąpić próchnica butelkowa.

Dlatego karmiąc lub przepajając dziecko butelką musisz trzymać się kilku zasad:

 • karm dziecko gdy jest rozbudzone
 • płyny podawane dziecku w nocy nie mogą zawierać cukru ani skrobi
 • po każdej kaszce, mleku, sokach (po sokach trzeba odczekać pół godziny aż ph się zneutralizuje, bo gdy jest odczyn kwaśny w buzi szybciej ściera się szkliwo)
 • i herbatkach koniecznie myj maluszkowi zęby.

Najgorsze dla zębów są gęste, słodkie kaszki oraz soki. Oblepiają one ząbki, a zawarty w nich cukier (skrobia, laktoza i naturalne cukry owocowe) są doskonałym pożywieniem dla bakterii próchnicotwórczych.

 

Skutki próchnicy

 • Błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe (także stałe) zęby
 • Niszcząc szkliwo i zębinę dociera do miazgi powodując duży ból
 • Może prowadzić do powstania ropni około zębowych i zgorzeli
 • Szpeci i powoduje kompleksy
 • Bakterie ropne wędrują po organizmie i mogą uszkadzać stawy oraz zastawki i mięsień sercowy
 • Osłabiają także odporność
 • Zepsute ząbki utrudniają dokładne gryzienie i żucie
 • Przedwczesna utrata zębów prowadzi do wad zgryzu.

Niestety te maluchy, u których występuje próchnica zębów mlecznych mają dużą skłonność do choroby zębów stałych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych ząbków.

 

Dowiedz się więcej na: Nenedent

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Dodaj komentarz
29-10-2018
Ocena:
Mam go od niedawna, ale moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie dla dzieci. Dobry skład i forma przyjazna dzieciom, które chętnie go biorą.
5-9-2018
Ocena:
Nie spodziewałam się, że to jest taki fajny produkt. Kupiłam, ponieważ przyjaciółka mojej córki go używa. To takie dwie papużki nierozłączki, muszą robić zawsze to samo. Tak mi się to spodobało, że kupiłam również dentafix dla siebie samej.
15-8-2018
Ocena:
Właśnie dlatego trzeba nauczyć dzieci jak prawidłowo szczotkować zęby. Nie liczmy, że będą same dbać o ich zdrowie. Prawda jest taka, że to wymaga naszego zaangażowania. Moje jedynie aciodac dentafix biorą bez marudzenia. Staram pilnować również mineralizacji zębów i profilaktycznych wizyt u dentysty.