Z niecierpliwością wypatrujesz u swojego maleństwa ząbków. A gdy mały króliczek przejdzie już przez pierwsze ząbkowanie, myślisz, że możesz odetchnąć z ulgą. Niestety mamy smutną wiadomość, nie do końca tak jest. Dlaczego? Bo gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne maluszek narażony jest na powstanie próchnicy. W związku z tym od samego początku, musisz pamiętać, aby regularnie dbać o higienę jamy ustnej swojego smyka. Ważne też, by dziecku nie podawać słodkich posiłków oraz przepajać maluszka wodą.
Ubytki w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, głównie Streptococcus mutans i Lactobacilli.
Znajdujące się w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze rozkładają spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bakterie produkują niebezpieczne kwasy, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa, a następnie również zębiny. Niestety w zębach mlecznych szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i próchnica pojawia się szybciej niż w zębach stałych. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej ząbkującego maluszka.
Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Niektórzy ludzie są bardziej na nią podatni, inni mniej. Bardzo ważny jest również kształt zębów - dużo porowatych wyżłobień, czy nierówny zgryz sprzyjają jej powstawaniu. Dlatego jeśli Twoja rodzina ma problemy z próchnicą, maluszek również może je mieć.
Każdy człowiek (oprócz noworodka) w swojej jamie ustnej posiada bakterie próchnicotwórcze, a te przenoszone są za pośrednictwem śliny. Dlatego nie powinno korzystać się z tych samych sztućców, kubeczków, oblizywać smoczków dziecka i całować w usta.
Do zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi po raz pierwszy dochodzi najczęściej pomiędzy 19, a 31 miesiącem życia dziecka i po raz kolejny między 6, a 12 rokiem życia.
Dziecięce ząbki zaczynamy myć gdy tylko się pojawią! Ponieważ dziąsła są bardzo delikatne zęby myjemy gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym przegotowaną wodą bądź rumiankiem.
Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać. Ząbki należy myć po każdym posiłku. Powinniśmy także unikać słodkich napoi i soków, papkowatych oraz łatwo oklejających zęby pokarmów.
Najlepsze dla zębów dziecka jest karmienie piersią. Dlaczego?
Dlatego karmiąc lub przepajając dziecko butelką musisz trzymać się kilku zasad:
Najgorsze dla zębów są gęste, słodkie kaszki oraz soki. Oblepiają one ząbki, a zawarty w nich cukier (skrobia, laktoza i naturalne cukry owocowe) są doskonałym pożywieniem dla bakterii próchnicotwórczych.
Niestety te maluchy, u których występuje próchnica zębów mlecznych mają dużą skłonność do choroby zębów stałych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych ząbków.
Dowiedz się więcej na: Nenedent
Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl
Artykuł sponsorowany