Data publikacji:

Jak myć mleczne zęby?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Mleczne zęby należy myć już od momentu, gdy pierwszy z nich pojawią się w buzi dziecka. To jest także moment na pierwszą wizytę u dentysty.

szczoteczka do pierwszych zębów

fot. Pixaby.com

Nie warto lekceważyć higieny zębów mlecznych, „bo i tak wypadną”. Ich kondycja ma wpływ na stan późniejszych zębów stałych, a także na zdrowie całego organizmu. Dlatego wraz z pojawieniem się pierwszego zęba, należy zacząć używać zarówno szczoteczki jak i pasty do zębów oraz umówić się na wizytę u stomatologa.

Jaka szczoteczka do pierwszych ząbków

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka? Nie stanowi to trudności, gdyż większość szczoteczek w drogeriach jest dokładnie opisana przez producenta.  Zakres wiekowy dla jakiego jest przeznaczona oznacza, że szczoteczki są dostosowane do wielkości ząbków oraz możliwości manualnych małych rączek.  Warto wiedzieć, że szczoteczka do pierwszych ząbków powinna być bardzo miękka. Twardsze włosie nie czyści skuteczniej. Płytka nazębna jest miękkim nalotem poradzi sobie z nią nawet najdelikatniejsze włosie. Zbyt twarde szczoteczki mogą jednak uszkadzać delikatne dziąsła. Miękkie włosie to najważniejsza cecha szczoteczki dla malucha. Kształt uchwytu jest istotny, powinna ona dobrze leżeć w rączce dziecka. Warto jednak pamiętać, że przez pierwsze lata to rodzic myje zęby dziecku. Oddawanie szczoteczki w ręce dziecka jest oczywiście niezbędne, by kształtować dobre nawyki uczyć dziecko mycia zębów. Jednak sam  proces efektywnego czyszczenia przebiegać powinien przy pomocy rodzica i to nawet do ósmego roku życia dziecka.

Czy szczoteczki elektryczne nadają się dla dzieci?

Mycie zębów szczoteczką elektryczną wymaga nieco innej techniki niż manualne szczotkowane. Szczoteczkę należy przytrzymać na każdym zębie i pozwolić, my wyszczotkowała go z każdej strony. Prawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną nie zawsze udaje się dorosłymi i może być trudne także dla dzieci. W dodatku mycie taką szczoteczką  nie wykształtuje prawidłowych nawyków szczotkowania manualnego. Czasem jednak szczoteczka elektryczna może być wybawieniem, kiedy dziecko wykazuje dużą niechęć, nie chce myć zębów. Taki gadżet może je zachęcić. Czasem takie mycie będzie lepsze niż żadne.

Czytaj również:

Kalendarz ząbkowania

Kąpiel - czy niemowlak potrzebuje jej codziennie

Jaka pasta do pierwszych ząbków – z fluorem czy bez fluoru

Niektórzy rodzice obawiają się używania past z fluorem, gdyż ten związek uważany jest za toksyczny. Producenci past zachwalają antybakteryjne właściwości xylitolu oraz czyszczące właściwości naturalnych krzemionek. Niestety żadna z tych substancji nie potrafi dokonać tego, co potrafi fluor – remineralizować zębów.

Oficjalne zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego są następujące: już od pierwszego zęba należy używać  pasty z fluorem w stężeniu dla dzieci czyli 500 ppm. Stosuje się bardzo niewiele pasty. Włosie należy maznąć, pobrudzić pastą. Przy takiej ilości nie należy się obawiać o zatrucie fluorem. Pasty na samym początku używamy raz dziennie. Jeśli dziecku poniżej 1 roku życia  szczotkujemy żeby częściej niż raz dziennie, to robimy to szczoteczką zamoczoną w wodzie. Najlepiej, aby pasty używać po ostatnim posiłku. Po roku zęby myjemy z pastą minimum dwa razy dziennie.

Jaka pasta po 3 roku życia

Około trzeciego roku życia wystarczająca jest ilość pasty wielkości ziarenka ryżu. A ok. 6 roku życia wielkość zwiększa się do objętości ziarenka grochu. Wraz z wiekiem zwiększamy też zawartość fluoru w paście. Po 3 roku życia do 1000 ppm, a po 6 roku życia do 1450 ppm. Amerykańskie AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry) zaleca pastę o stężeniu fluoru 1000 ppm już od pierwszego zęba. 

Jak myć zęby mleczne

• zewnętrzne powierzchnie zębów oraz miejsca zetknięcia mleczaków z dziąsłem: okrężne ruchy szczoteczką (metoda roll) – wykonujemy okrężne ruchy szczoteczką, aby oczyścić zewnętrzne powierzchnie zębów i miejsca ich zetknięcia z dziąsłem. Usuwamy resztki jedzenia oraz nazębną płytkę bakteryjną ze szczelin zębowych. Dodatkowo, szczotkowanie zębów okrężnymi ruchami wpływa pozytywnie na dziąsła, gdyż w wyniku masażu poprawia się ich ukrwienie.

• trzonowce i powierzchnie boczne zębów: ruchy „tam i z powrotem” (metoda pozioma) – wykonując ruchy wzdłuż osi zębów oraz linii dziąsła, oczyszczamy powierzchnie żujące pierwszego i drugiego trzonowca. Dzięki szczotkowaniu zębów tą metodą, usuwamy resztki jedzenia oraz osad nazębny z powierzchni bocznych zębów.

• siekacze i boczne kły: ruchy „góra, dół” (metoda pionowa) – używając, tzw. ruchów wymiatających, usuwamy resztki pokarmu osadzające się na wewnętrznej stronie zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

Dbając o higienę jamy ustnej, nie możesz pominąć języka. Na jego powierzchni osiedla się duża ilość bakterii, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstania próchnicy. Dlatego, język należy dokładnie czyścić stosując ruchy wymiatające. Czyścić powinno się także policzki.

Czy płukać zęby po szczotkowaniu?

Wielu rodziców martwi się, że dziecko nie potrafi wypłukać jamy ustnej – zwykle połyka wodę, którą nabiera do buzi. Tymczasem stomatolodzy zalecają jedynie wypluwać nadmiar piany i pozwolić paście nadal działać na zęby. I są to zalecenia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Warto dodać, że przez 30 min po wyszczotkowaniu zębów nie powinniśmy nic jeść ani pić.

 

Tutaj znajdziesz:

Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej  Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej

 

Polecamy również inne nasze artykuły :

BLW - dobry sposób na rozszerzanie diety

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
25-05-2019
Ocena:
Madzia, moje dzieciaczki mają szczoteczki soniczne, bo tak nam doradziła nasza pani dentystka.Niestety wcześniej był problem z myciem ząbków :( Nie dawały sobie zajrzeć do buzi, bo wszystko chciały robić same :( a wiadomo jak dzieci, zwłaszcza przedszkolaki, myją same ząbki. Katastrofa. A tak przynajmniej mam pewność, że szczoteczka soniczna "zajrzy" wszędzie, gdzie trzeba.
23-11-2018
Ocena:
jaką szczoteczką?
26-07-2018
Ocena:
Lena, moje dzieciaki to uwielbiają, nawet nie wiedziała, że mała rzecz może być tak entuzjastycznie przyjęta. Mam wrażenie, że to dla nich zabawa, a nie czyszczenie zębów. Może to i lepiej, bo ja się cieszę, że mają zadbane zęby, a oni mają ubaw.
21-07-2018
Ocena:
Moje obie pociechy chodzą profilaktycznie do dentysty na kontrole. Minimum dwa razy roku sprawdzamy zęby i pani je czyści, żeby dzieciaki przyzwyczajały się do gabinetu dentystycznego i przyrządów dentysty. Starszy używa nawet nitki i ma acidolac dentifix od pani dentystki. Tłumaczyła mu co to jest mineralizacja zębów i zdrowe dziąsła.
19-06-2018
Ocena:
Bardzo dbam o to aby ząbki moich bliźniaków były w jak najlepszym stanie i długo im posłużyły dlatego praktycznie od ich urodzenia byłam w kontakcie z panią dentystką z cmp dent. Dzięki temu wiedziałam jak zadbać o dziąsełka nie tylko podczas wyżynania zębów ale i znacznie wcześniej o ich higienę, a tym samym higienę jamy ustnej.
24-01-2017
Ocena:
Na pewno trzeba pilnować, bo dziecko samo nie pamięta o szczotkowaniu ząbków regularnie... Do tego przydadzą się specjalne szczoteczki, miękkie i odpowiednie dla dzieci, ja kupuję na superusmiech.
16-12-2016
Ocena:
Po prostu - ajona bez fluoru, miękka szczoteczka, systematyczność i fajne efekty powinny nadejść. To nie jest tak, że zęby nagle z niczego zrobią się zdrowe. Nad tym wszystkim trzeba popracować... Ale swoje cele zrealizujecie...
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.