Data publikacji:

Jak myć mleczne zęby?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Mleczne zęby należy myć już od momentu, gdy pierwszy z nich pojawią się w buzi dziecka. To jest także moment na pierwszą wizytę u dentysty.

szczoteczka do pierwszych zębów

fot. Pixaby.com

Nie warto lekceważyć higieny zębów mlecznych, „bo i tak wypadną”. Ich kondycja ma wpływ na stan późniejszych zębów stałych, a także na zdrowie całego organizmu. Dlatego wraz z pojawieniem się pierwszego zęba, należy zacząć używać zarówno szczoteczki jak i pasty do zębów oraz umówić się na wizytę u stomatologa.

Jaka szczoteczka do pierwszych ząbków

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka? Nie stanowi to trudności, gdyż większość szczoteczek w drogeriach jest dokładnie opisana przez producenta.  Zakres wiekowy dla jakiego jest przeznaczona oznacza, że szczoteczki są dostosowane do wielkości ząbków oraz możliwości manualnych małych rączek.  Warto wiedzieć, że szczoteczka do pierwszych ząbków powinna być bardzo miękka. Twardsze włosie nie czyści skuteczniej. Płytka nazębna jest miękkim nalotem poradzi sobie z nią nawet najdelikatniejsze włosie. Zbyt twarde szczoteczki mogą jednak uszkadzać delikatne dziąsła. Miękkie włosie to najważniejsza cecha szczoteczki dla malucha. Kształt uchwytu jest istotny, powinna ona dobrze leżeć w rączce dziecka. Warto jednak pamiętać, że przez pierwsze lata to rodzic myje zęby dziecku. Oddawanie szczoteczki w ręce dziecka jest oczywiście niezbędne, by kształtować dobre nawyki uczyć dziecko mycia zębów. Jednak sam  proces efektywnego czyszczenia przebiegać powinien przy pomocy rodzica i to nawet do ósmego roku życia dziecka.

Czy szczoteczki elektryczne nadają się dla dzieci?

Mycie zębów szczoteczką elektryczną wymaga nieco innej techniki niż manualne szczotkowane. Szczoteczkę należy przytrzymać na każdym zębie i pozwolić, my wyszczotkowała go z każdej strony. Prawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną nie zawsze udaje się dorosłymi i może być trudne także dla dzieci. W dodatku mycie taką szczoteczką  nie wykształtuje prawidłowych nawyków szczotkowania manualnego. Czasem jednak szczoteczka elektryczna może być wybawieniem, kiedy dziecko wykazuje dużą niechęć, nie chce myć zębów. Taki gadżet może je zachęcić. Czasem takie mycie będzie lepsze niż żadne.

Czytaj również:

Kalendarz ząbkowania

Kąpiel - czy niemowlak potrzebuje jej codziennie

Jaka pasta do pierwszych ząbków – z fluorem czy bez fluoru

Niektórzy rodzice obawiają się używania past z fluorem, gdyż ten związek uważany jest za toksyczny. Producenci past zachwalają antybakteryjne właściwości xylitolu oraz czyszczące właściwości naturalnych krzemionek. Niestety żadna z tych substancji nie potrafi dokonać tego, co potrafi fluor – remineralizować zębów.

Oficjalne zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego są następujące: już od pierwszego zęba należy używać  pasty z fluorem w stężeniu dla dzieci czyli 500 ppm. Stosuje się bardzo niewiele pasty. Włosie należy maznąć, pobrudzić pastą. Przy takiej ilości nie należy się obawiać o zatrucie fluorem. Pasty na samym początku używamy raz dziennie. Jeśli dziecku poniżej 1 roku życia  szczotkujemy żeby częściej niż raz dziennie, to robimy to szczoteczką zamoczoną w wodzie. Najlepiej, aby pasty używać po ostatnim posiłku. Po roku zęby myjemy z pastą minimum dwa razy dziennie.

Jaka pasta po 3 roku życia

Około trzeciego roku życia wystarczająca jest ilość pasty wielkości ziarenka ryżu. A ok. 6 roku życia wielkość zwiększa się do objętości ziarenka grochu. Wraz z wiekiem zwiększamy też zawartość fluoru w paście. Po 3 roku życia do 1000 ppm, a po 6 roku życia do 1450 ppm. Amerykańskie AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry) zaleca pastę o stężeniu fluoru 1000 ppm już od pierwszego zęba. 

Jak myć zęby mleczne

• zewnętrzne powierzchnie zębów oraz miejsca zetknięcia mleczaków z dziąsłem: okrężne ruchy szczoteczką (metoda roll) – wykonujemy okrężne ruchy szczoteczką, aby oczyścić zewnętrzne powierzchnie zębów i miejsca ich zetknięcia z dziąsłem. Usuwamy resztki jedzenia oraz nazębną płytkę bakteryjną ze szczelin zębowych. Dodatkowo, szczotkowanie zębów okrężnymi ruchami wpływa pozytywnie na dziąsła, gdyż w wyniku masażu poprawia się ich ukrwienie.

• trzonowce i powierzchnie boczne zębów: ruchy „tam i z powrotem” (metoda pozioma) – wykonując ruchy wzdłuż osi zębów oraz linii dziąsła, oczyszczamy powierzchnie żujące pierwszego i drugiego trzonowca. Dzięki szczotkowaniu zębów tą metodą, usuwamy resztki jedzenia oraz osad nazębny z powierzchni bocznych zębów.

• siekacze i boczne kły: ruchy „góra, dół” (metoda pionowa) – używając, tzw. ruchów wymiatających, usuwamy resztki pokarmu osadzające się na wewnętrznej stronie zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

Dbając o higienę jamy ustnej, nie możesz pominąć języka. Na jego powierzchni osiedla się duża ilość bakterii, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstania próchnicy. Dlatego, język należy dokładnie czyścić stosując ruchy wymiatające. Czyścić powinno się także policzki.

Czy płukać zęby po szczotkowaniu?

Wielu rodziców martwi się, że dziecko nie potrafi wypłukać jamy ustnej – zwykle połyka wodę, którą nabiera do buzi. Tymczasem stomatolodzy zalecają jedynie wypluwać nadmiar piany i pozwolić paście nadal działać na zęby. I są to zalecenia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Warto dodać, że przez 30 min po wyszczotkowaniu zębów nie powinniśmy nic jeść ani pić.

 

Tutaj znajdziesz:

Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej  Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej

 

Polecamy również inne nasze artykuły :

BLW - dobry sposób na rozszerzanie diety

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
25-05-2019
Ocena:
Madzia, moje dzieciaczki mają szczoteczki soniczne, bo tak nam doradziła nasza pani dentystka.Niestety wcześniej był problem z myciem ząbków :( Nie dawały sobie zajrzeć do buzi, bo wszystko chciały robić same :( a wiadomo jak dzieci, zwłaszcza przedszkolaki, myją same ząbki. Katastrofa. A tak przynajmniej mam pewność, że szczoteczka soniczna "zajrzy" wszędzie, gdzie trzeba.
23-11-2018
Ocena:
jaką szczoteczką?
26-07-2018
Ocena:
Lena, moje dzieciaki to uwielbiają, nawet nie wiedziała, że mała rzecz może być tak entuzjastycznie przyjęta. Mam wrażenie, że to dla nich zabawa, a nie czyszczenie zębów. Może to i lepiej, bo ja się cieszę, że mają zadbane zęby, a oni mają ubaw.
21-07-2018
Ocena:
Moje obie pociechy chodzą profilaktycznie do dentysty na kontrole. Minimum dwa razy roku sprawdzamy zęby i pani je czyści, żeby dzieciaki przyzwyczajały się do gabinetu dentystycznego i przyrządów dentysty. Starszy używa nawet nitki i ma acidolac dentifix od pani dentystki. Tłumaczyła mu co to jest mineralizacja zębów i zdrowe dziąsła.
19-06-2018
Ocena:
Bardzo dbam o to aby ząbki moich bliźniaków były w jak najlepszym stanie i długo im posłużyły dlatego praktycznie od ich urodzenia byłam w kontakcie z panią dentystką z cmp dent. Dzięki temu wiedziałam jak zadbać o dziąsełka nie tylko podczas wyżynania zębów ale i znacznie wcześniej o ich higienę, a tym samym higienę jamy ustnej.
24-01-2017
Ocena:
Na pewno trzeba pilnować, bo dziecko samo nie pamięta o szczotkowaniu ząbków regularnie... Do tego przydadzą się specjalne szczoteczki, miękkie i odpowiednie dla dzieci, ja kupuję na superusmiech.
16-12-2016
Ocena:
Po prostu - ajona bez fluoru, miękka szczoteczka, systematyczność i fajne efekty powinny nadejść. To nie jest tak, że zęby nagle z niczego zrobią się zdrowe. Nad tym wszystkim trzeba popracować... Ale swoje cele zrealizujecie...
inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

2021-10-10
Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.
Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

2021-08-20
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.
dziecko widzi

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

2021-08-16
Choć donoszony noworodek wydaje się perfekcyjnie rozwinięty, niektóre jego zmysły nie pracują jeszcze prawidłowo – potrzeba czasu, aby dojrzały. Takim zmysłem zdecydowanie jest wzrok. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna widzieć, po ilu dniach zaczyna dostrzegać kolory i kiedy wyraźnie widzi swoich rodziców.
Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
chrypka u niemowlaka domowe sposoby

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

2021-07-14
Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

2021-06-28
Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.