Data modyfikacji:

Skoki rozwojowe dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Pierwszy rok życia to dla dziecięcego organizmu czas wytężonej pracy. Z bezbronnego noworodka, maluch zmienia się w przemieszczające się, walczące o swoje, rozumiejące dziecko. A to wszystko tylko w ciągu 12 miesięcy. Jakie są najważniejsze skoki rozwojowe u niemowląt?

 

skok rozwojowy kiedy

fot. Pixabay

Czym są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy u niemowlaka to moment intensywnego rozwoju psychicznego lub fizycznego, kończący się zdobyciem kolejnej, ważnej umiejętności przez dziecko. Zazwyczaj, pojedynczy krok trwa od 2 do 4 tygodni i poprzedzony jest wyraźną zmianą zachowania maluszka. Dziecko nagle staje się marudne, poddenerwowane, płaczliwe i śpi zdecydowanie mniej, niż dotychczas. Sprawia także wrażenie jakby zapomniało o wcześniej nabytych umiejętnościach. Po kilku tygodniach takiego stanu rzeczy maluch nieoczekiwanie zaskakuje całkiem nową sprawnością.

 

U dzieci przenoszonych, pierwszy skok rozwojowy może pojawić się nieco wcześniej, a u wcześniaków trochę później,  niż u dzieci urodzonych w terminie.

 

Pierwszy miesiąc życia dziecka - pierwszy skok rozwojowy

W pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększa się jego wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe i smakowe. Zewsząd bombardowany jest nowymi doznaniami, na które reaguje strachem, a co za tym idzie, często krzykiem i łzami. W tym czasie maluch zaczyna się nieświadomie uśmiechać.

 

Drugi miesiąc życia dziecka - drugi skok rozwojowy

 • Dwumiesięczny malec rozróżnia smaki, zapachy oraz dźwięki.
 • Staje się bacznym obserwatorem. Potrafi skupić wzrok na czyjejś twarzy lub konkretnym przedmiocie.
 • Bardzo powoli zaczyna kontrolować niektóre swoje ruchy. Ze zdumieniem zauważa też, że ma rączki!

 


Trzeci miesiąc życia dziecka - trzeci skok rozwojowy

 • Podczas tego skoku rozwojowego, u maluszka mogą pojawić się problemy ze snem. Jest marudny i rozdrażniony. Zauważa, że może wydawać różnie brzmiące dźwięki. Krzyczy i piszczy, dziwiąc się temu co słyszy. Bez problemu rozpoznaje też głosy swoich rodziców.
 • Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Jeśli się czym zainteresuje, odwróci  głowę i skieruje wzrok właśnie w to miejsce, które go zafascynowało.
 • Rozpoznaje intensywność natężenia światła. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc.
 • Smyk poznaje świat przez usta, dlatego wkłada do buzi wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.

 

Przełom czwartego miesiąca życia dziecka – czwarty skok rozwojowy

 • Właśnie teraz Twój maluch zyskuje dużo nowych umiejętności. Wyraźnie zaczynają interesować go zabawki. Wyciąga po nie rączki, potrząsa nimi, dotyka i oczywiście, jeśli tylko ma okazję, wkłada je do buzi.
 • Uwielbia być noszony na rękach. Smyk wyciąga łapki, domagając się podniesienia z łóżeczka. Ciągle bacznie obserwuje otoczenie.
 • Dziecko umie sygnalizować gdy ma już pełen brzuszek. Odpycha łyżeczkę lub wypluwa smoczek butelki.

 Szósty miesiąc życia dziecka - piąty skok rozwojowy

 • Teraz malec wyraźnie reaguje na swoje imię i rozumie proste komunikaty. Co więcej, doskonale rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Jego aparat mowy jest coraz bardziej rozwinięty. Maluszek uczy się wydawać nowe odgłosy. Różnicuje tony i piszczy.
 • Właśnie n tym etapie pojawia się lęk separacyjny. Maluszek płacze, krzyczy i nie chce ani jeść, ani spać, a wszystko przez strach spowodowany nieobecnością któregoś z rodziców.
 • Dziecko zaczyna odczuwać wstyd. Gdy pojawia się nowa, nieznana mu osoba, niemowlę robi się nieśmiałe i wstydliwie wtula się w rodzica.
 • Półroczne dziecko zaczyna zauważać detale. Potrafi przez dłuższy czas skupić się na jakimś niewielki elemencie zabawki.

 

Przełom ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka - szósty skok rozwojowy

 • Twój szkrab staje się coraz bardziej inteligentny. Zaczyna porównywać dźwięki i zapachy. Zauważa, że niektóre rzeczy mogą podobnie pachnieć.
 • Maluszek uwielbia się bawić. Zaprzyjaźnia się także ze swoim lustrzanym odbiciem. Robi do lustra miny, śmieje się i bacznie przygląda swojemu odbiciu.

 


Jedenasty miesiąc życia dziecka - siódmy skok rozwojowy

 • Rozbawiony malec uwielbia, gdy towarzyszysz mu w  zabawach. Gdy ma ochotę na wspólne wygłupy, daje Ci o tym znać.
 • Dziecko rozumie związki przyczynowo-skutkowe i wie, że kiedy rzuci coś na podłogę, to będzie hałas, oraz że mama lub tata zaraz podniosą upuszczony przedmiot i mu go oddadzą.
 • Smyk potrafi wydawać z siebie coraz więcej odgłosów np. naśladuje ulubione zwierzątka.
 • Maluszek staje się asertywny. Doskonale potrafi wyrazić swoją niechęć, na przykład, głośno krzycząc.

 

Skoki rozwojowe niemowląt

 

skoki rozwoje niemowląt

 

Ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie, opisane tu skoki rozwojowe mogą u dziecka wystąpić nieco później, lub wcześniej i nie należy ich wyczekiwać  "z zegarkiem w ręku”. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet te urodzone z tych samych rodziców i wychowywane w tym samym środowisku. Jedno jest pewne: pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to najbardziej dynamiczny okres w jego rozwoju.

 

Czytaj również:

Rozwój dziecka

Co pamiętają dzieci

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.