Skoki rozwojowe dziecka

Data:

Pierwszy rok życia to dla dziecięcego organizmu czas wytężonej pracy. Z bezbronnego noworodka, maluch zmienia się w przemieszczające się, walczące o swoje, rozumiejące dziecko. A to wszystko tylko w ciągu 12 miesięcy. Jakie są najważniejsze skoki rozwojowe u niemowląt?

 

skok rozwojowy kiedy

fot. Pixabay

Czym są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy u niemowlaka to moment intensywnego rozwoju psychicznego lub fizycznego, kończący się zdobyciem kolejnej, ważnej umiejętności przez dziecko. Zazwyczaj, pojedynczy krok trwa od 2 do 4 tygodni i poprzedzony jest wyraźną zmianą zachowania maluszka. Dziecko nagle staje się marudne, poddenerwowane, płaczliwe i śpi zdecydowanie mniej, niż dotychczas. Sprawia także wrażenie jakby zapomniało o wcześniej nabytych umiejętnościach. Po kilku tygodniach takiego stanu rzeczy maluch nieoczekiwanie zaskakuje całkiem nową sprawnością.

 

U dzieci przenoszonych, pierwszy skok rozwojowy może pojawić się nieco wcześniej, a u wcześniaków trochę później,  niż u dzieci urodzonych w terminie.

 

Pierwszy miesiąc życia dziecka - pierwszy skok rozwojowy

W pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększa się jego wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe i smakowe. Zewsząd bombardowany jest nowymi doznaniami, na które reaguje strachem, a co za tym idzie, często krzykiem i łzami. W tym czasie maluch zaczyna się nieświadomie uśmiechać.

 

Drugi miesiąc życia dziecka - drugi skok rozwojowy

 • Dwumiesięczny malec rozróżnia smaki, zapachy oraz dźwięki.
 • Staje się bacznym obserwatorem. Potrafi skupić wzrok na czyjejś twarzy lub konkretnym przedmiocie.
 • Bardzo powoli zaczyna kontrolować niektóre swoje ruchy. Ze zdumieniem zauważa też, że ma rączki!

 

Trzeci miesiąc życia dziecka - trzeci skok rozwojowy

 • Podczas tego skoku rozwojowego, u maluszka mogą pojawić się problemy ze snem. Jest marudny i rozdrażniony. Zauważa, że może wydawać różnie brzmiące dźwięki. Krzyczy i piszczy, dziwiąc się temu co słyszy. Bez problemu rozpoznaje też głosy swoich rodziców.
 • Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Jeśli się czym zainteresuje, odwróci  głowę i skieruje wzrok właśnie w to miejsce, które go zafascynowało.
 • Rozpoznaje intensywność natężenia światła. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc.
 • Smyk poznaje świat przez usta, dlatego wkłada do buzi wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.

 

Przełom czwartego miesiąca życia dziecka – czwarty skok rozwojowy

 • Właśnie teraz Twój maluch zyskuje dużo nowych umiejętności. Wyraźnie zaczynają interesować go zabawki. Wyciąga po nie rączki, potrząsa nimi, dotyka i oczywiście, jeśli tylko ma okazję, wkłada je do buzi.
 • Uwielbia być noszony na rękach. Smyk wyciąga łapki, domagając się podniesienia z łóżeczka. Ciągle bacznie obserwuje otoczenie.
 • Dziecko umie sygnalizować gdy ma już pełen brzuszek. Odpycha łyżeczkę lub wypluwa smoczek butelki.

 

Szósty miesiąc życia dziecka - piąty skok rozwojowy

 • Teraz malec wyraźnie reaguje na swoje imię i rozumie proste komunikaty. Co więcej, doskonale rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Jego aparat mowy jest coraz bardziej rozwinięty. Maluszek uczy się wydawać nowe odgłosy. Różnicuje tony i piszczy.
 • Właśnie n tym etapie pojawia się lęk separacyjny. Maluszek płacze, krzyczy i nie chce ani jeść, ani spać, a wszystko przez strach spowodowany nieobecnością któregoś z rodziców.
 • Dziecko zaczyna odczuwać wstyd. Gdy pojawia się nowa, nieznana mu osoba, niemowlę robi się nieśmiałe i wstydliwie wtula się w rodzica.
 • Półroczne dziecko zaczyna zauważać detale. Potrafi przez dłuższy czas skupić się na jakimś niewielki elemencie zabawki.

 

Przełom ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka - szósty skok rozwojowy

 • Twój szkrab staje się coraz bardziej inteligentny. Zaczyna porównywać dźwięki i zapachy. Zauważa, że niektóre rzeczy mogą podobnie pachnieć.
 • Maluszek uwielbia się bawić. Zaprzyjaźnia się także ze swoim lustrzanym odbiciem. Robi do lustra miny, śmieje się i bacznie przygląda swojemu odbiciu.

 

Jedenasty miesiąc życia dziecka - siódmy skok rozwojowy

 • Rozbawiony malec uwielbia, gdy towarzyszysz mu w  zabawach. Gdy ma ochotę na wspólne wygłupy, daje Ci o tym znać.
 • Dziecko rozumie związki przyczynowo-skutkowe i wie, że kiedy rzuci coś na podłogę, to będzie hałas, oraz że mama lub tata zaraz podniosą upuszczony przedmiot i mu go oddadzą.
 • Smyk potrafi wydawać z siebie coraz więcej odgłosów np. naśladuje ulubione zwierzątka.
 • Maluszek staje się asertywny. Doskonale potrafi wyrazić swoją niechęć, na przykład, głośno krzycząc.

 

Skoki rozwojowe niemowląt

 

skoki rozwoje niemowląt

 

Ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie, opisane tu skoki rozwojowe mogą u dziecka wystąpić nieco później, lub wcześniej i nie należy ich wyczekiwać  "z zegarkiem w ręku”. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet te urodzone z tych samych rodziców i wychowywane w tym samym środowisku. Jedno jest pewne: pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to najbardziej dynamiczny okres w jego rozwoju.

 

Czytaj również:

Rozwój dziecka

Co pamiętają dzieci

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.