Data modyfikacji:

Skoki rozwojowe dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Pierwszy rok życia to dla dziecięcego organizmu czas wytężonej pracy. Z bezbronnego noworodka, maluch zmienia się w przemieszczające się, walczące o swoje, rozumiejące dziecko. A to wszystko tylko w ciągu 12 miesięcy. Jakie są najważniejsze skoki rozwojowe u niemowląt?

 

skok rozwojowy kiedy

fot. Pixabay

Czym są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy u niemowlaka to moment intensywnego rozwoju psychicznego lub fizycznego, kończący się zdobyciem kolejnej, ważnej umiejętności przez dziecko. Zazwyczaj, pojedynczy krok trwa od 2 do 4 tygodni i poprzedzony jest wyraźną zmianą zachowania maluszka. Dziecko nagle staje się marudne, poddenerwowane, płaczliwe i śpi zdecydowanie mniej, niż dotychczas. Sprawia także wrażenie jakby zapomniało o wcześniej nabytych umiejętnościach. Po kilku tygodniach takiego stanu rzeczy maluch nieoczekiwanie zaskakuje całkiem nową sprawnością.

 

U dzieci przenoszonych, pierwszy skok rozwojowy może pojawić się nieco wcześniej, a u wcześniaków trochę później,  niż u dzieci urodzonych w terminie.

 

Pierwszy miesiąc życia dziecka - pierwszy skok rozwojowy

W pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększa się jego wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe i smakowe. Zewsząd bombardowany jest nowymi doznaniami, na które reaguje strachem, a co za tym idzie, często krzykiem i łzami. W tym czasie maluch zaczyna się nieświadomie uśmiechać.

 

Drugi miesiąc życia dziecka - drugi skok rozwojowy

  • Dwumiesięczny malec rozróżnia smaki, zapachy oraz dźwięki.
  • Staje się bacznym obserwatorem. Potrafi skupić wzrok na czyjejś twarzy lub konkretnym przedmiocie.
  • Bardzo powoli zaczyna kontrolować niektóre swoje ruchy. Ze zdumieniem zauważa też, że ma rączki!

 


Trzeci miesiąc życia dziecka - trzeci skok rozwojowy

  • Podczas tego skoku rozwojowego, u maluszka mogą pojawić się problemy ze snem. Jest marudny i rozdrażniony. Zauważa, że może wydawać różnie brzmiące dźwięki. Krzyczy i piszczy, dziwiąc się temu co słyszy. Bez problemu rozpoznaje też głosy swoich rodziców.
  • Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Jeśli się czym zainteresuje, odwróci  głowę i skieruje wzrok właśnie w to miejsce, które go zafascynowało.
  • Rozpoznaje intensywność natężenia światła. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc.
  • Smyk poznaje świat przez usta, dlatego wkłada do buzi wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.

 

Przełom czwartego miesiąca życia dziecka – czwarty skok rozwojowy

  • Właśnie teraz Twój maluch zyskuje dużo nowych umiejętności. Wyraźnie zaczynają interesować go zabawki. Wyciąga po nie rączki, potrząsa nimi, dotyka i oczywiście, jeśli tylko ma okazję, wkłada je do buzi.
  • Uwielbia być noszony na rękach. Smyk wyciąga łapki, domagając się podniesienia z łóżeczka. Ciągle bacznie obserwuje otoczenie.
  • Dziecko umie sygnalizować gdy ma już pełen brzuszek. Odpycha łyżeczkę lub wypluwa smoczek butelki.

 



Szósty miesiąc życia dziecka - piąty skok rozwojowy

  • Teraz malec wyraźnie reaguje na swoje imię i rozumie proste komunikaty. Co więcej, doskonale rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Jego aparat mowy jest coraz bardziej rozwinięty. Maluszek uczy się wydawać nowe odgłosy. Różnicuje tony i piszczy.
  • Właśnie n tym etapie pojawia się lęk separacyjny. Maluszek płacze, krzyczy i nie chce ani jeść, ani spać, a wszystko przez strach spowodowany nieobecnością któregoś z rodziców.
  • Dziecko zaczyna odczuwać wstyd. Gdy pojawia się nowa, nieznana mu osoba, niemowlę robi się nieśmiałe i wstydliwie wtula się w rodzica.
  • Półroczne dziecko zaczyna zauważać detale. Potrafi przez dłuższy czas skupić się na jakimś niewielki elemencie zabawki.

 

Przełom ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka - szósty skok rozwojowy

  • Twój szkrab staje się coraz bardziej inteligentny. Zaczyna porównywać dźwięki i zapachy. Zauważa, że niektóre rzeczy mogą podobnie pachnieć.
  • Maluszek uwielbia się bawić. Zaprzyjaźnia się także ze swoim lustrzanym odbiciem. Robi do lustra miny, śmieje się i bacznie przygląda swojemu odbiciu.

 


Jedenasty miesiąc życia dziecka - siódmy skok rozwojowy

  • Rozbawiony malec uwielbia, gdy towarzyszysz mu w  zabawach. Gdy ma ochotę na wspólne wygłupy, daje Ci o tym znać.
  • Dziecko rozumie związki przyczynowo-skutkowe i wie, że kiedy rzuci coś na podłogę, to będzie hałas, oraz że mama lub tata zaraz podniosą upuszczony przedmiot i mu go oddadzą.
  • Smyk potrafi wydawać z siebie coraz więcej odgłosów np. naśladuje ulubione zwierzątka.
  • Maluszek staje się asertywny. Doskonale potrafi wyrazić swoją niechęć, na przykład, głośno krzycząc.

 

Skoki rozwojowe niemowląt

 

skoki rozwoje niemowląt

 

Ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie, opisane tu skoki rozwojowe mogą u dziecka wystąpić nieco później, lub wcześniej i nie należy ich wyczekiwać  "z zegarkiem w ręku”. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet te urodzone z tych samych rodziców i wychowywane w tym samym środowisku. Jedno jest pewne: pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to najbardziej dynamiczny okres w jego rozwoju.

 

Czytaj również:

Rozwój dziecka

Co pamiętają dzieci

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.
szumy dla niemowlaka

Szumy dla niemowlaka. Twoje narzędzie do udanego snu i uspokojenia

2023-08-16
Biały szum to jednostajne, miarowe dźwięki o różnych częstotliwościach. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo przydatne w uspokajaniu i usypianiu niemowlęcia – pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców i odprężyć. Takie szumy dla niemowlaka można pozyskać tradycyjnie – np. włączając suszarkę, jak i bardziej nowocześnie, czyli dzięki specjalnej aplikacji albo szumiącej maskotce.
emolium

Emolium – idealny kosmetyk dla wrażliwej skóry noworodka

2023-08-15
Skóra małego dziecka, choć zbudowana jest identycznie jak skóra osoby dorosłej, cechuje się niezwykłą delikatnością i dużą podatnością na podrażnienia. Aby ją chronić, należy stosować odpowiednie kosmetyki – takie jak Emolium. Dla noworodka jest on idealny, ponieważ odpowiednio natłuszcza skórę, zabezpiecza przed podrażnieniami, a nawet ułatwia zlikwidowanie ciemieniuchy.
bepanthen

Wszystko, co musisz wiedzieć o maści Bepanthen 

2023-08-09
Dla każdego rodzica opieka nad maluszkiem jest sprawą najwyższej wagi, podobnie jak dbanie o jego zdrowie. Nie ma wątpliwości, że niemowlęta wymagają szczególnej troski i odpowiedniego wsparcia. Z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze najmłodszych stworzono maść ochronną Bepanthen Baby przeciw odparzeniom pieluszkowym. Zapewnia wszechstronną pielęgnację skóry niemowlęcej już od pierwszych dni życia, a cała seria kremów Bepanthen pozwala dbać o zdrową skórę wszystkich członków rodziny, nawet tych zmagających się z takimi problemami jak egzema.
w czym prać ubranka niemowlęce

W czym prać ubranka noworodka? Polecane środki

2023-08-01
Odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka jest niezwykle istotne. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Maluszek posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a nieodpowiednie pranie może wywołać podrażnienia lub zmiany alergiczne na delikatnej skórze noworodka. Są one swędzące, mogą się sączyć i sprawiać ból. Poza tym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha. W czym prać ubranka noworodka? Jak je prać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
jak ubierać noworodka w domu

Jak ubierać noworodka w domu? Poradnik na każdą porę roku

2023-07-27
Jak ubierać noworodka w domu? To pytanie zadaje sobie niemal każda świeżo upieczona mama. Odpowiedź brzmi: to zależy. Inaczej ubiera się noworodka zimą, inaczej w upalne lato, a jeszcze inaczej jesienią i wiosną. Bardzo ważne jest, by mieć tego świadomość, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie młodego organizmu zdecydowanie nie służy jego zdrowiu.