Data modyfikacji:

Skoki rozwojowe dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Pierwszy rok życia to dla dziecięcego organizmu czas wytężonej pracy. Z bezbronnego noworodka, maluch zmienia się w przemieszczające się, walczące o swoje, rozumiejące dziecko. A to wszystko tylko w ciągu 12 miesięcy. Jakie są najważniejsze skoki rozwojowe u niemowląt?

 

skok rozwojowy kiedy

fot. Pixabay

Czym są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy u niemowlaka to moment intensywnego rozwoju psychicznego lub fizycznego, kończący się zdobyciem kolejnej, ważnej umiejętności przez dziecko. Zazwyczaj, pojedynczy krok trwa od 2 do 4 tygodni i poprzedzony jest wyraźną zmianą zachowania maluszka. Dziecko nagle staje się marudne, poddenerwowane, płaczliwe i śpi zdecydowanie mniej, niż dotychczas. Sprawia także wrażenie jakby zapomniało o wcześniej nabytych umiejętnościach. Po kilku tygodniach takiego stanu rzeczy maluch nieoczekiwanie zaskakuje całkiem nową sprawnością.

 

U dzieci przenoszonych, pierwszy skok rozwojowy może pojawić się nieco wcześniej, a u wcześniaków trochę później,  niż u dzieci urodzonych w terminie.

 

Pierwszy miesiąc życia dziecka - pierwszy skok rozwojowy

W pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększa się jego wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe i smakowe. Zewsząd bombardowany jest nowymi doznaniami, na które reaguje strachem, a co za tym idzie, często krzykiem i łzami. W tym czasie maluch zaczyna się nieświadomie uśmiechać.

 

Drugi miesiąc życia dziecka - drugi skok rozwojowy

 • Dwumiesięczny malec rozróżnia smaki, zapachy oraz dźwięki.
 • Staje się bacznym obserwatorem. Potrafi skupić wzrok na czyjejś twarzy lub konkretnym przedmiocie.
 • Bardzo powoli zaczyna kontrolować niektóre swoje ruchy. Ze zdumieniem zauważa też, że ma rączki!

 


Trzeci miesiąc życia dziecka - trzeci skok rozwojowy

 • Podczas tego skoku rozwojowego, u maluszka mogą pojawić się problemy ze snem. Jest marudny i rozdrażniony. Zauważa, że może wydawać różnie brzmiące dźwięki. Krzyczy i piszczy, dziwiąc się temu co słyszy. Bez problemu rozpoznaje też głosy swoich rodziców.
 • Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Jeśli się czym zainteresuje, odwróci  głowę i skieruje wzrok właśnie w to miejsce, które go zafascynowało.
 • Rozpoznaje intensywność natężenia światła. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc.
 • Smyk poznaje świat przez usta, dlatego wkłada do buzi wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.

 

Przełom czwartego miesiąca życia dziecka – czwarty skok rozwojowy

 • Właśnie teraz Twój maluch zyskuje dużo nowych umiejętności. Wyraźnie zaczynają interesować go zabawki. Wyciąga po nie rączki, potrząsa nimi, dotyka i oczywiście, jeśli tylko ma okazję, wkłada je do buzi.
 • Uwielbia być noszony na rękach. Smyk wyciąga łapki, domagając się podniesienia z łóżeczka. Ciągle bacznie obserwuje otoczenie.
 • Dziecko umie sygnalizować gdy ma już pełen brzuszek. Odpycha łyżeczkę lub wypluwa smoczek butelki.

 Szósty miesiąc życia dziecka - piąty skok rozwojowy

 • Teraz malec wyraźnie reaguje na swoje imię i rozumie proste komunikaty. Co więcej, doskonale rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Jego aparat mowy jest coraz bardziej rozwinięty. Maluszek uczy się wydawać nowe odgłosy. Różnicuje tony i piszczy.
 • Właśnie n tym etapie pojawia się lęk separacyjny. Maluszek płacze, krzyczy i nie chce ani jeść, ani spać, a wszystko przez strach spowodowany nieobecnością któregoś z rodziców.
 • Dziecko zaczyna odczuwać wstyd. Gdy pojawia się nowa, nieznana mu osoba, niemowlę robi się nieśmiałe i wstydliwie wtula się w rodzica.
 • Półroczne dziecko zaczyna zauważać detale. Potrafi przez dłuższy czas skupić się na jakimś niewielki elemencie zabawki.

 

Przełom ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka - szósty skok rozwojowy

 • Twój szkrab staje się coraz bardziej inteligentny. Zaczyna porównywać dźwięki i zapachy. Zauważa, że niektóre rzeczy mogą podobnie pachnieć.
 • Maluszek uwielbia się bawić. Zaprzyjaźnia się także ze swoim lustrzanym odbiciem. Robi do lustra miny, śmieje się i bacznie przygląda swojemu odbiciu.

 


Jedenasty miesiąc życia dziecka - siódmy skok rozwojowy

 • Rozbawiony malec uwielbia, gdy towarzyszysz mu w  zabawach. Gdy ma ochotę na wspólne wygłupy, daje Ci o tym znać.
 • Dziecko rozumie związki przyczynowo-skutkowe i wie, że kiedy rzuci coś na podłogę, to będzie hałas, oraz że mama lub tata zaraz podniosą upuszczony przedmiot i mu go oddadzą.
 • Smyk potrafi wydawać z siebie coraz więcej odgłosów np. naśladuje ulubione zwierzątka.
 • Maluszek staje się asertywny. Doskonale potrafi wyrazić swoją niechęć, na przykład, głośno krzycząc.

 

Skoki rozwojowe niemowląt

 

skoki rozwoje niemowląt

 

Ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie, opisane tu skoki rozwojowe mogą u dziecka wystąpić nieco później, lub wcześniej i nie należy ich wyczekiwać  "z zegarkiem w ręku”. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet te urodzone z tych samych rodziców i wychowywane w tym samym środowisku. Jedno jest pewne: pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to najbardziej dynamiczny okres w jego rozwoju.

 

Czytaj również:

Rozwój dziecka

Co pamiętają dzieci

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.