Data publikacji:

Co pamiętają dzieci?

Autor: Punta Mika

Obserwując swoje rosnące maleństwo, wiele wyjątkowych chwil zapamiętujemy na zawsze - jego pierwszy uśmiech, pierwsze słowo, pierwszy krok. Ile z tego natomiast zapamiętuje dziecko?

 

wspomnienia-550x350

 

Wspomnienia z dzieciństwa

Gdy jako dorośli próbujemy odtworzyć wydarzenia z pierwszego etapu życia, okazuje się, że najstarsze wspomnienie z dzieciństwa dotyczy zazwyczaj wieku 3-4 lat. Nie pamiętamy wcześniejszego okresu, choć dzieją się w nim same nowe rzeczy - wszystko robimy przecież pierwszy raz. Na to zjawisko zwrócił uwagę Freud i nawał je amnezją niemowlęcą. Bo choć wspomnienia z dzieciństwa znikają, nie oznacza to, że malutkie dzieci nie zapamiętują.

 

Co zapamiętuje niemowlę?

Pierwsze lata życia to rozwój psychiczny dziecka, w którym uczy się ono bardzo dużo, chłonie wszystko jak gąbka. Maleństwo zapamiętuje bliskie twarze, schematy dnia codziennego, przyzwyczaja się do dźwięków. Gdy pokażemy niemowlakowi kilka razy ten sam obrazek, szybko się znudzi i będzie chciał oglądać następny. Większość wydarzeń jest jednak wypierana z pamięci - część naukowców jest zdania, że do uporządkowania wspomnień potrzebny jest... język. Gdy dziecko nauczy się mówić, może opowiadać o swoich przeżyciach i dzięki temu je zapamiętać.

 

Nie wydarzenia, to co?

Choć rozwój psychiczny dziecka powoduje, że nie pamiętają one wydarzeń z pierwszego okresu życia, doświadczenie, które wówczas zdobywa kształtuje je bardzo mocno.  Choć nie pamięta, jak złapałaś je, gdy się pierwszy raz potknęło, wytworzyło się w nim poczucie bezpieczeństwa i pewność, że może liczyć na mamę. To samo tyczy się negatywnych zdarzeń - dziecko może nie pamiętać, jak zaatakował je pies, ale od tego czasu będzie nieufne w kontaktach z tymi zwierzętami. Choć maluch później nie pamięta konkretnych sytuacji, koduje po swojemu wszystko, co dzieje się w otaczającym świecie. Obserwując swoje rosnące maleństwo, wiele wyjątkowych chwil zapamiętujemy na zawsze - jego pierwszy uśmiech, pierwsze słowo, pierwszy krok. Ile z tego natomiast zapamiętuje dziecko?

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by  © Naty Strawberry


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.