Data publikacji:

Zdrowy sen maluszka

Autor: Katarzyna Michniewska

Aby zrozumieć dlaczego Twoje maleństwo nie chce spać musisz je przez kilka dni uważnie poobserwować. Być może dostało za późno jeść i teraz ma ochotę na zabawę.Albo przeciwnie, jest głodne lub spragnione. Możliwe, że jest mu niewygodnie, albo boi się samo zostać w ciemnym pokoju. Jeśli konsekwentnie wyeliminujesz przeszkody, na efekty nie będziesz długo czekać, a sen dziecka stanie się znacznie spokojniejszy.

 

Zdrowy sen dziecka

 

Sen dziecka

Dzieci podobnie jak dorośli mają różne potrzeby. Jedne śpią mniej, inne więcej. Dlatego jeśli maluszek nie chce spać, ale jest pogodny i nie płacze, najwyraźniej nie potrzebuje tak wiele snu jak jego rówieśnicy.

 

Aby maluch nie miał problemów z zaśnięciem spróbuj skrócić jego dzienną drzemkę. Nie pomogło? Smyk nadal nie chce spać? Być może jest nocnym markiem i nie lubi wcześnie zasypiać. Aby spróbować przekonać go do odpoczynku zaraz po dobranocce, budź szkraba rano nieco wcześniej niż zwykle. Pamiętaj jednak, aby przyzwyczajenia malca zmieniać stopniowo. To co, jutro pobudka kwadrans wcześniej niż dziś?

 

Sen maluszka – wieczorne rytuały

Twój smyk śpi w dzień, a rozrabia w nocy? Aby temu zapobiec wyraźnie pokaż dziecku czym różni się pora snu od czasu na zabawę. Podczas dziennych drzemek nie zasłaniaj okien, nie ściszaj radia, czy telewizora. Zachowuj się normalnie, nie chodź na palcach. W ciągu dnia możesz też kłaść dziecko w innym miejscu niż jego łóżeczko. Wieczorem zasłoń okna, wyłącz radio i zachowuj się znacznie ciszej.

 

Wprowadź też wieczorne, wyciszające rytuały, gdyż brak konsekwencji i nieregularny tryb życia utrudniają dziecku zasypianie. Postaraj się kąpać maluszka mniej więcej o stałej porze. Dziecko szybko zorientuje się, że mycie, przebieranie, półmrok w pokoju i znajoma melodyjka z pozytywki oznaczają, że czas spać.  Stały rytm dnia jest dla maluszka bardzo ważny. Dziecko wiedząc co za chwilę nastąpi bardzo się uspokaja.

Jeśli Twoja pociecha jest już nieco starsza, porozmawiajcie o tym co  pomaga jej/jemu zasnąć. Lubi gdy czytasz lub opowiadasz bajkę? A może jak śpiewasz kołysanki? Wspaniale. Ustal z dzieckiem jak długo będzie to trwało, ile stron przeczytasz, czy ile kołysanek zaśpiewasz itd. Bardzo ważne jest, aby nie przedłużać tego w nieskończoność.

 

Pokój dziecka

Urządzając pokój dziecka zrezygnuj z krzykliwych kolorów. Może się zdarzyć tak, że maluszek nie chce spać w ciągu dnia właśnie dlatego, gdyż jest tymi kolorami bardzo pobudzony. Małe dzieci nie lubią też zostawać same w pokoju. Znacznie pewniej i bezpieczniej czują się gdy mama jest w pobliżu. Maluszek będzie spokojniejszy jeśli postawisz jego łóżeczko blisko własnego. Gdy się przebudzi w nocy będziesz przy nim. Zapal też w pokoju małą lampkę (np. taką ledową wsadzaną do kontaktu). Niektóre dzieci boją się ciemności.

 

Ważne jest, aby łóżeczko nie stało przy kaloryferze, a pokój przed snem był dobrze wywietrzony. Świeże powietrze dotlenia mózg i ułatwia zasypianie. Najlepiej, aby temperatura w pokoju nie przekraczała 22 °C (najbardziej optymalna dla dziecka to 20°C).

 

 

Materac dla dziecka

Być może sen dziecka jest niespokojny, bo jego materacyk jest niewygodny. Ważne jest, aby był elastyczny, ale zarazem na tyle twardy, by nie uginać się pod ciężarem dziecka. Nie wkładaj do łóżeczka poduszki.Po pierwsze maluch może się nią przydusić. Po drugie, spanie na poduszce źle wpływa na kształtujący się kręgosłup malca.


Ponieważ dzieci lubią się przytulać, zawsze dawaj mu ulubioną przytulankę. Wybieraj też luźniejsze piżamki i mięciutką pościel.

 

Nocne karmienie

Malutkie dzieci mają niedojrzały układ pokarmowy, w związku z czym nie potrafią 'najeść się na zapas'. Domagają się więc nocnego karmienia. Noworodek na pewno będzie budził się w nocy kilkukrotnie. Może będzie Ci wygodniej jeśli zabierzesz go do siebie do łóżka. Możesz też nakarmić go wcześniej odciągniętym mlekiem. Jeśli maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym naszykuj sobie wodę w termosie i butelki, aby w nocy nie tracić na to czasu. Z wiekiem, gdy układ pokarmowy maleństwa bardziej się rozwinie, odzwyczaj je od nocnego jedzenia. Wówczas sen dziecka będzie znacznie spokojniejszy, gdyż jego organizm będzie odpoczywał, a nie trawił pokarm.

 

Zdjęcie: Fotolia by © marrfa All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
23-02-2021
Ocena:
A jaki materac polecacie ? Piankowy czy może jeszcze jakiś inny? Jaki będzie najzdrowszy?
02-12-2018
Ocena:
U nas maluszek śpi na materacyku w otulaczu. Mam materac dziecięcy „ODEO” i jest bardzo dobry, bardzo ważne żeby materac był odpowiednio twardy, podpierał kręgosłup ale też przepuszczał powietrze
26-09-2015
Ocena:
moje malenstwo spi w kojcu/otulaczu, jak tylko probuje go polozyc luzem do lozeczka to sie wierci i marudzi.. w kojcu czuje sie bezpiecznie.. wiec dopoki nie wyrosnie to bedzie w nim spal
głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.