Materace do łóżeczek

Data:

Dla noworodków i niemowląt bardzo ważny jest sen. Średnio zajmuje im on od 14. do nawet 20. godzin na dobę. Odpowiednie łóżeczko czy kołyska to jednak nie wszystko. Najważniejszy jest bowiem materac. To od niego zależy czy dziecko będzie czuło się komfortowo i czy będzie dobrze, i zdrowo sypiało.

 

wyprawka dla dziecka - materac, łóżeczko

 

Czym się kierować kupując materac do łóżeczka bobasa?

Zanim zdecydujecie się na pewien model, pamiętajcie, że odpowiedni materac gwarantuje Waszej pociesze komfort, a Wam spokojne noce. Od niego w dużej mierze zależy, czy dziecko będzie w przyszłości miało prawidłową i zdrową postawę. Przed zakupem materaca zaleca się przetestować produkt. Materac dla malucha nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Ma za to być elastyczny i dopasowywać się do zmieniającej się pozycji ciała podczas snu. Kiedyś powszechna była opinia, że najlepszy materacyk dla dziecka to materac twardy. Twardy materac nie pozwala dziecku wybrać wygodnej, zdrowej pozycji spania, co więcej uciska. Miękki natomiast, powoduje deformacje postawy już u niemowlaków.

Sprawdźcie skład materaca i jego pokrowca. Dobrze jeśli jest on zaznaczony na metce, wraz z nazwą producenta i instrukcją prania. Obecnie coraz więcej dzieci ma problemy z alergią dlatego może się tak zdarzyć, że Twoje maleństwo będzie uczulone, na któryś ze jego składników. Bezpieczeństwo użytych materiałów potwierdzają atesty (PZH lub Eko-tex), bądź pozytywna opinia wystawiona przez Instytut Matki i Dziecka.

Małemu dziecku może przydarzyć się mała katastrofa. Dobrze jeśli pokrowiec materaca będzie zdejmowany. Dzięki temu bez problemu wypierzesz go.

Nie patrzcie na strefy twardości. Dziecko i tak ich nie przestrzega, a poza tym jest zbyt lekkie by móc z nich korzystać.

 

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów materacy. Oto kilka najpopularniejszych:

  • z pianki poliuretanowej;
  • z pianki termoelastycznej;
  • z warstwą kokosu;
  • z łuską gryczaną;
  • bonellowe;
  • lateksowe.

Przed ostatecznym wyborem warto zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości materacy. Niektóre z nich (np. lateksowe) producenci opisują jako antyalergiczne. Natomiast te wypełnione łuską gryki, czy kokosem są przedstawiane jako przyjazne dla skóry i naturalne, niestety są to jedne z twardszych materacy. Inne parametry to przepuszczalność powietrza, odprowadzanie wilgoci i odporność na odkształcenia.

Ze względu na wymóg elastyczności polecamy szczególnie materace z pianki termoelastycznej oraz materace lateksowe lub ich tańszy, ale nadal elastyczny odpowiednik - piankę poliuretanową.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Miolay

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
23-2-2021
Ocena:
Też jesteśmy na etapie poszukiwań materac do łóżka, ale starszego juz przedszkolaka i zdecydujemy się raczej na termoelastyczny materac marki Sovea. Może ktoś taki posiada?
30-5-2018
Ocena:
Teraz czas na mnie żeby kupowac materacyk. Szukam , szukam i chyba zdecyduje się na ten lateksowy Covers z Fiki Miki. Ma pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka, nie wchłania wody, ma też specjalny pokrowiec antybakteryjny i przeciwgrzybiczny. Chwalą go sobie więc musi się sprawdzać
25-11-2017
Ocena:
Ja się zdecydowałam na taki, który z obu stron ma różny stopień twardości, bo posłuży i młodszym i starszym dzieciom. Przetestowane na moim synku, materac Dormeo zdał egzamin, dlatego kupiłam taki sam i dla młodszej córeczki. Prawda jest taka, że najważniejsze to żeby miał zdejmowany pokrowiec, żeby łatwo było go utrzymać w czystości.
18-5-2017
Ocena:
U nas się świetnie sprawdza z pianki lateksowej, Sensitive ms11, bardzo fajny, można prać pokrowiec, ma dużo atestów i pozytywnych opini :) ja jestem z niego zadowolona
17-10-2013
Ocena:
ja kupiłam maleństwu materac latekstowy, moim zdaniem jest idealny. dziecko dobrze spi, wiec na pewno materac nie stanowi problemu. polecam zakupy w sklepie puchatkolandia.pl