Urządzamy pokój - od niemowlaka do przedszkolaka

Data:

Zanim przystąpimy do urządzania pokoju dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę dwie proste zasady. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że pokój będzie się zmieniał i dojrzewał razem z naszą pociechą. Drugą ważną rzeczą jest funkcjonalność. Na każdym etapie rozwoju naszego dziecka, pokój będzie zyskiwał nowe funkcje, które muszą znaleźć odzwierciedlenie w jego aranżacji.

 

urzadzamy-pokoj-wnetrze-dziecko-niemowle-550x350

 

Pokój niemowlaka

W okresie niemowlęcym wygląd pokoju zależy głównie od naszych upodobań. Pamiętajmy, że wówczas rodzic równie dużo czasu spędza w pokoju dla dziecka, co samo dziecko. Dlatego powinien czuć się w nim tak samo dobrze i komfortowo, jak maleństwo.

Zacznijmy od kolorystyki pomieszczenia. Najlepiej wybrać łagodne, uspokajające, pastelowe kolory. Definitywnie należy zrezygnować z ostrych, agresywnych barw, które po dłuższym czasie mogą zacząć działać drażniąco. Jeśli chcemy urozmaicić jednolitość ścian, możemy zestawić ze sobą różne kolory, ozdobić je tapetą lub naklejkami z postaciami bajkowymi.

Podstawowe meble dla noworodka to: łóżeczko, przewijak, komoda i szafa. Dobrym pomysłem (o ile pozwala na to wielkość pokoju) jest też kupno wygodnego fotel, który znajdzie swoje miejsce przy łóżeczku. Docenią go zwłaszcza karmiące mamy. Zawczasu warto zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania zabawek dla najmłodszych oraz mały stolik z krzesełkiem, przy którym będą powstawał pierwsze plastyczne arcydzieła naszej pociechy.

Dobierając podłogę pomyślmy o przyjemnym w dotyku materiale, który jednoczenie będzie łatwy do mycia. Najlepiej sprawdzi się podłoga drewniana, panele, specjalna wykładzina lub dywan dla dzieci mających alergię. Przy wyborze oświetlenia nie zapomnijmy o łagodnym, punktowym oświetleniu, które nie będzie rozbudzało dziecka podczas karmienia oraz przewijania.

Ozdoby w pokoju ograniczmy do niezbędnego minimum. Tu również za kryterium wyboru powinniśmy brać łatwość utrzymania w czystości. Zrezygnujmy zatem z firanek i zasłonek na rzecz rolet, z puszystych dywanów na korzyść łatwiejszego do czyszczenia bawełnianego dywanu.

 

pokoj-niemowle-wnetrze-600

 

Pokój przedszkolaka

W okresie przedszkolnym dziecko zaczyna wyrabiać sobie własny gust. Maluch ma pierwsze upodobania, ulubioną przytulankę oraz przynajmniej jednego ulubionego bohatera z bajek. Przy urządzaniu pokoju dla dziecka weźmy to pod uwagę. Możemy wprowadzić związane z tym tematem elementy takie jak pościel, maskotki albo plakaty. Oczywiście należy zachować umiar, gdyż w tym czasie dziecięce upodobania szybko się zmieniają, więc dziecko może szybko zamienić jednego ulubieńca na innego.

W tym wieku dzieci są bardzo kreatywne. Jeśli możemy sobie na to pozwolić polecam zakup farby tablicowej lub magnetycznej i pomalowanie nią jednej ze ścian, jej kawałka lub części mebla. Zwróćmy uwagę czy posiadają atest. Nasza pociecha będzie zachwycona.

Jednak najważniejszą modyfikacją w stosunku do pokoju niemowlaka, będzie wymiana łóżeczka na zwykłe łóżko. Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, ciekawym pomysłem jest łóżko piętrowe (może mieć różną wysokość, pod spodem można stworzyć przestrzeń do zabawy, przechowywania lub prac plastycznych). Możemy zdecydować się również na łóżko o regulowanej długości, rosnące wraz z dzieckiem. Obok możemy postawić szafkę nocną wraz z lampką. Pomoże dzieciom, które boją się zasypiania w ciemności.

Stolik możemy, lecz nie musimy, zastąpić biurkiem z krzesłem. W związku z poszerzaniem zainteresowań dziecka, na ścianach można zamontować półki na pierwsze książki, komiksy i kolorowanki. Dzieci uwielbiają wymyślać rozmaite zabawy, dlatego w tym wieku powinniśmy im zapewnić rożne schowki i pudełka, w które będą chowały swoje skarby. Przy okazji zabawy nauczą się również utrzymywania porządku, a może także czytania etykietek na pudełkach.

 

W urządzaniu pomieszczenia dla dziecka najważniejsze jest to, aby niezależnie od wieku dziecka, wybranych przez nas sprzętów i zaaranżowanych funkcjonalności, nasza pociecha dobrze się czuła we własnym pokoju. Zatem przygotowując projekt pokoju dziecięcego nie zapominajmy o dziecku. Zwróćmy uwagę na jego upodobania. Niech bierze udział w decyzjach dotyczących dekoracji i aranżacji. Pozwólmy mu wybrać łóżko, wzór pościeli czy pudełka na zabawki. Oczywiście zadaniem rodzica jest znów wyznaczanie pewnych granic, czuwanie nad zachowaniem umiaru i bezpieczeństwa, i ostateczne podejmowanie decyzji.

 

Anna Siarkiewicz

Architekt wnętrz

siarkiewicz.anna@gmail.com

 

Zdjęcie tytułowe: Fotolia fot.by © nastazia

Projekty: Anna Siarkiewicz

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
21-5-2020
Ocena:
Beznadziejny projekt. Może porostu architekt nie zna się na tym co robi. Albo nie jest architektem tylko zerem.
28-4-2020
Ocena:
U nas w pokoju maleństwa królują beże i przyjemne tkaniny. Centralnym punktem jest fotoobraz, który jest zdjęciem naszej Gabi z jej pierwszej sesji. My nasz obraz zamówiliśmy na stronie Fotoprint www.fotoprint.pl/fotoobrazy, którą polecam serdecznie. Świetna jakość i dobra cena.