Kalendarz ząbkowania

Data:

 

kalendarz ząbkowania

 

O tym, kiedy u dziecka pojawią się pierwsze, mleczne zęby decydują geny. Rozpoczęcie procesu ząbkowania może nastąpić u dzieci w różnych momentach. Niektóre zaczną ząbkować jeszcze w pierwszym półroczu życia, a inne nawet dopiero w okolicy pierwszych urodzin.

 

Kalendarz ząbkowania określa z dokładnością do kilku miesięcy, kiedy dane zęby powinny się pojawić. Niewielkie odstępstwa od tych wytycznych nie powinny niepokoić. Jeśli jednak cały proces ząbkowania mocno się opóźnia lub któryś etap został pominięty, warto skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym. Pierwsza wizyta u specjalisty może nastąpić już po pojawieniu się pierwszego ząbka, bo dentysta poinstruuje przy tej okazji, jak dbać o niego i kolejne. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości może na przykład zlecić wykonanie zdjęcia szczęki, aby sprawdzić, czy obecne są zawiązki wszystkich zębów.

Poniżej przedstawiamy ogólny schemat wyrzynania się zębów mlecznych. Kalendarz ząbkowania można prowadzić zaznaczając na wydruku schematu uzębienia daty pojawienia się poszczególnych ząbków.

Jedynki

Potocznie nazywamy tak przyśrodkowe siekacze, czyli pierwsze zęby  które pojawią się w buzi dziecka. Dolne jedynki wyrzynają się zwykle między 6 a 10 miesiącem życia, a górne między 8 a 12. To bolesny proces, szczególnie, że obecne już korony dolnych ząbków mogą urażać rozpulchnione górne dziąsła zanim górne jedynki ujrzą światło dzienne.

Dwójki

To siekacze boczne. Dają chwilę wytchnienia, bo pojawiają się z reguły dość szybko po jedynkach i do tego bezboleśnie. Pierwsze pojawią się górne dwójki, zwykle między 9 a 13 miesiącem życia. Dolne dwójki zauważymy już po pierwszych urodzinach.

Czwórki

Tak, to nie pomyłka, po dwójkach pojawiają się pierwsze zęby trzonowe, czyli czwórki.  Proces ich wyrzynania przypada na trzecie półrocze życia malucha i jest niestety dość długi i bolesny, ząbki mają dużą powierzchnię, a do tego lubią wyrzynać się wszystkie na raz, co potęguje dolegliwości.

Trójki

Nazywamy je również kłami, oczekiwać ich możemy po 15 miesiącu życia, zwykle ich pojawienie przypada przed drugimi urodzinami. Niestety i te zęby mogą sprawić sporo bólu, gdyż wpasowują się w przestrzeń między dwójkami i czwórkami, co często powoduje ból i uczucie rozpierania.

Piątki

Drugie zęby trzonowe wyrastają między drugim a trzecim rokiem życia, w tym wieku dziecko może już wprost sygnalizować ból, czasem dzieci, które już skończyły z nocnymi pobudkami znów mają kłopoty z przesypianiem nocy. Mogą też odmawiać jedzenia twardszych pokarmów.

 

artykuł sponsorowany

fot. pixababy.com

 

Czytaj również:

Ząbkowanie to wyzwanie- jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.