Data publikacji:

Ząbkowanie to wyzwanie- jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

 

Wyrzynanie się zębów to niełatwy czas dla całej rodziny, trudno przewidzieć, kiedy wystąpią najgorsze dolegliwości, a skutecznych sposobów pomocy jest niewiele. Podpowiadamy, co robić, gdy dziecko cierpi z powodu ząbkowania.

Problemy z zaśnięciem, częste pobudki, płaczliwość, rozdrażnienie, ból dziąseł, ślinienie się. To wszystko towarzyszy procesowi pojawiania się pierwszych mlecznych ząbków u dziecka. Objawy nieoczekiwanie nasilają się i odpuszczają. Problemy ze snem mogą wystąpić jeszcze na długo zanim na dziąsłach pokażą się pierwsze oznaki wychodzących ząbków. Zwykle „atak” dolegliwości trwa kilka dni i odpuszcza, a spektrum objawów może być bardzo szerokie. Od oczywistych, jak ślinienie się i wkładanie palców do buzi, po mniej jednoznaczne. W tym czasie dzieci domagają się głośno obecności rodziców, chcą być noszone, a spać najbardziej lubią przytulone do mamy lub taty. Podpowiadamy, jak pomóc cierpiącym maluszkom.

 

Masaż dziąseł

Ulgę swędzącym dziąsłom dać może masaż wykonany czystym palcem rodzica lub palcem zaopatrzonym w specjalną nakładkę (to lepsze rozwiązanie, bo nakładkę można wyparzyć). Jeśli maluch nam pozwoli pomasować delikatnie dziąsła i zabawa mu się spodoba, można powtarzać ją zawsze, gdy zauważymy, że ślinienie i wkładanie wszystkiego do buzi nasila się.

 

Gryzaki

Specjalne gryzaki to świetny pomysł, szczególnie takie, które można wcześniej schłodzić. Warto spróbować różnych rodzajów gryzaczków. Jedne dzieci będą wolały miękkie przedmioty, a inne twardsze gryzaki z wypustkami. Pamiętać należy jednak o zachowaniu higieny i myciu gryzaków. U dzieci, które rozpoczęły już przygodę z pokarmami innymi niż mleko, funkcję gryzaka doskonale spełnić mogą schłodzone kawałki ogórka pokrojonego w słupki, zimny arbuz czy marchewka. Odważne mamy próbowały nawet przygotowywać lody ze swojego mleka!

 

Bezpieczne leki

Zanim zastosujemy jakikolwiek lek na ząbkowanie warto uważnie przeczytać jego skład: przede wszystkim pod kątem zawartości cukrów i konserwantów. Pamiętać należy, że przy aplikacji ważna jest higiena, a także o tym, że wiele substancji czynnych może powodować skutki uboczne. Najbezpieczniejsze są środki naturalne, które stanowią  kompleksowe rozwiązanie na wiele objawów ząbkowania, na przykład Camilia.

 

 

Bliskość

Bliskość ukochanych rodziców daje dziecku ukojenie, więc jeśli maluch domaga się noszenia lub spania z rodzicami, nie odmawiajmy mu tego w tym trudnym dla niego okresie. Z pomocą może przyjść chusta lub nosidełko ergonomiczne, które pozwoli rodzicom uwolnić ręce i łatwiej poradzić sobie z codziennymi domowymi czynnościami. Warto wiedzieć, że chustę lub nosidło można bezpiecznie używać również do noszenia dziecka na plecach, co umożliwi na przykład gotowanie czy prasowanie bez ryzyka oparzenia malucha.

 

Medycyna naturalna

Wśród rodziców popularne są również sposoby medycyny naturalnej.W trudnych przypadkach można wypróbować także takie, alternatywne metody jak korzeń irysa w roli gryzaka lub naszyjnik czy bransoletkę z naturalnego bursztynu. Korzeń irysa to rozwiązanie dla zwolenników ekologii. Korzeń jest odarty z kory i wypolerowany na gładko. Jest twardy, ale gdy dziecko zaczyna go rzuć nabiera konsystencji twardej gumy oraz uwalnia olejki eteryczne działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Korzeń należy codziennie wyparzać we wrzątku.Biżuteria dla dzieci z naturalnego bursztynu nie służy do gryzienia, ale lecznicze działanie zwolennicy przypisują kwasowi bursztynowemu, który wchłania się przez skórę. Takie naszyjniki popularne są w Niemczech i można je kupić nawet tamtejszych aptekach.

 

CAMILIA® Roztwór doustny.1 pojemnik jednodawkowy (minims – 1ml) zawiera: substancje czynne: Chamomilla vulgaris 9CH, Phytolacca decandra 5CH, Rheum 5CH aa 333,3 mg. Bolesne ząbkowanie u niemowląt. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne. BOIRON SA

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

art. sponsorowany

 

 

Czytaj również:

Kalendarz ząbkowania

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
24-05-2018
Ocena:
U nas też chłodne gryzaki dobrze się sprawdziły, ale też własnie noszenie, jak jest w artykule napisane- synek potrzebował dużo bliskości. Camilię też próbowaliśmy i choć nie było spektakularnych efektów, troszkę pomagała
21-05-2018
Ocena:
Mój mały bardzo źle znosił ząbkowanie. Na początku próbowałam masować dziąsełka, ale w końcu zaopatrzyliśmy się w różne gryzaki. Najlepsze okazały się te chłodzące od marki NUK – na dodatek, że pomogły dziecku, to stanowiły fajną, kolorową zabawkę. Tylko patrzeć, jak zaraz mały będzie szczotkował ząbki