5 nietypowych objawów ząbkowania

Data:

 

objawy ząbkowania

fot. pixabay.com

Ząbkowanie przez wielu rodziców opisywane jest jako zmora i trudno się temu dziwić. Uciążliwe objawy przychodzą znienacka  i utrudniają sen, jedzenie, a nawet codzienne funkcjonowanie. Czas i przebieg ząbkowania u dzieci jest bardzo indywidualny. Sprawdź, co może cię zaskoczyć.

 

Wyrzynanie się zębów mlecznych zaczyna się średnio około 6 miesiąca życia (czyli u niektórych dzieci już w 3 miesiącu, a u innych dopiero po 9). Objawem, który pojawia się najczęściej i jest wspólny dla większości dzieci jest obfite ślinienie się i wkładanie rąk oraz dostępnych przedmiotów do buzi. Zdarzają się również inne,  mniej typowe objawy, których rodzice nie kojarzą z ząbkowaniem.

Problemy ze snem

Trudności z zasypianiem i częstsze niż wcześniej pobudki w nocy- to może być objaw ząbkowania. W drugim półroczu życia niemowlaka często sen się „pogarsza”. Dziecko może domagać się częstszego karmienia w nocy, częstszej obecności rodziców, może kręcić się przez sen, popłakiwać, sypiać niespokojnie.

 

Niepokój i rozdrażnienie

Uciążliwe swędzenie dziąseł, uczucie rozpierania i ucisku może powodować, że maluch będzie bardziej płaczliwy, będzie z niepokojem reagował na nowe sytuacje, trudno mu będzie skupić się na zabawie. Będzie chciał częściej być przy piersi lub korzystać ze smoczka (ssanie uspokaja). Może domagać się noszenia i przytulania.

 

Biegunki lub zaparcia

Organizm małego dziecka często reaguje luźnymi kupkami na różne czynniki- infekcje, nowe pokarmy, zmianę otoczenia, a także wyrzynanie się zębów. Kilka brzydkich kupek nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Wielu rodziców skarży się jednak, że stolce oddawane w czasie nasilenia objawów ząbkowania, bardzo często prowadzą do odparzeń. Niektóre dzieci mogą zareagować w sposób odwrotny: mieć kłopoty z wypróżnieniem. Jeśli problemy brzuszkowe nie przechodzą po kilku dniach, warto skontaktować się z pediatrą.

 

Stan podgorączkowy

Choć nie wszyscy lekarze wiążą stan podgorączkowy z wyrzynaniem się zębów, wielu rodziców zauważa skoki temperatury u dzieci w okresie ząbkowania. Dopóki niemowlak nie ma innych niepokojących objawów, a temperatura nie przekracza 38 stopni, nie ma potrzeby podawania leków obniżających gorączkę.

 

Katar

Często pierwszy katar u malucha pojawia się właśnie w czasie ząbkowania. Jest wiele teorii na temat tego, dlaczego tak się dzieje. Może być to kwestia obniżenia odporności w okresie, gdy wyrzynają się pierwsze mleczaki, a może być to związane ze zwiększoną pracą ślinianek.

artykuł sponsorowany

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
27-8-2020
Ocena:
Dlatego w tym okresie warto się zaopatrzyć w jakiś żel na dziąsła, syropek przeciwgorączkowy no i pod ręką musi być obowiązkowo dobry termometr bo gorączka lubi w tym czasie płatać figle. Nam wystarczył panadol w syropie i termometr bezdotykowy Diagnostic, no i gryzaczki oczywiście :)