Ząbkowanie przez wielu rodziców opisywane jest jako zmora i trudno się temu dziwić. Uciążliwe objawy przychodzą znienacka i utrudniają sen, jedzenie, a nawet codzienne funkcjonowanie. Czas i przebieg ząbkowania u dzieci jest bardzo indywidualny. Sprawdź, co może cię zaskoczyć.
Wyrzynanie się zębów mlecznych zaczyna się średnio około 6 miesiąca życia (czyli u niektórych dzieci już w 3 miesiącu, a u innych dopiero po 9). Objawem, który pojawia się najczęściej i jest wspólny dla większości dzieci jest obfite ślinienie się i wkładanie rąk oraz dostępnych przedmiotów do buzi. Zdarzają się również inne, mniej typowe objawy, których rodzice nie kojarzą z ząbkowaniem.
Trudności z zasypianiem i częstsze niż wcześniej pobudki w nocy- to może być objaw ząbkowania. W drugim półroczu życia niemowlaka często sen się „pogarsza”. Dziecko może domagać się częstszego karmienia w nocy, częstszej obecności rodziców, może kręcić się przez sen, popłakiwać, sypiać niespokojnie.
Uciążliwe swędzenie dziąseł, uczucie rozpierania i ucisku może powodować, że maluch będzie bardziej płaczliwy, będzie z niepokojem reagował na nowe sytuacje, trudno mu będzie skupić się na zabawie. Będzie chciał częściej być przy piersi lub korzystać ze smoczka (ssanie uspokaja). Może domagać się noszenia i przytulania.
Organizm małego dziecka często reaguje luźnymi kupkami na różne czynniki- infekcje, nowe pokarmy, zmianę otoczenia, a także wyrzynanie się zębów. Kilka brzydkich kupek nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Wielu rodziców skarży się jednak, że stolce oddawane w czasie nasilenia objawów ząbkowania, bardzo często prowadzą do odparzeń. Niektóre dzieci mogą zareagować w sposób odwrotny: mieć kłopoty z wypróżnieniem. Jeśli problemy brzuszkowe nie przechodzą po kilku dniach, warto skontaktować się z pediatrą.
Choć nie wszyscy lekarze wiążą stan podgorączkowy z wyrzynaniem się zębów, wielu rodziców zauważa skoki temperatury u dzieci w okresie ząbkowania. Dopóki niemowlak nie ma innych niepokojących objawów, a temperatura nie przekracza 38 stopni, nie ma potrzeby podawania leków obniżających gorączkę.
Często pierwszy katar u malucha pojawia się właśnie w czasie ząbkowania. Jest wiele teorii na temat tego, dlaczego tak się dzieje. Może być to kwestia obniżenia odporności w okresie, gdy wyrzynają się pierwsze mleczaki, a może być to związane ze zwiększoną pracą ślinianek.
artykuł sponsorowany
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.