Data publikacji:

Próchnica butelkowa

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Próchnica butelkowa widoczna jest na zębach niemowląt i małych dzieci w postaci białych, szarych i ciemnych plamek, smug i przebarwień. Zwykle występują one na siekaczach, blisko dziąseł, często od wewnętrznej strony jamy ustnej. Skąd bierze się próchnica butelkowa? Jak sama nazwa wskazuje, od częstego picia z butelki. 

 

butelka a próchnica zębów mlecznych

fot. Unsplash.com

Źródła próchnicy butelkowej

Próchnica to bakterie z rodziny streptokoków, które odżywiają się przede wszystkim cukrem. Bakterie wytwarzają kwasy, które niszczą zęby. Oprócz picia z butelki słodkich napojów, kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo choroby jest usypianie dziecka przy butelce. Podczas snu zdecydowanie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, a co za tym idzie zwiększa się poziom zakwaszenia w jamie ustnej, a to prowadzi do próchnicy. Częste picie z butelki w nocy również wspomaga jej rozwój. 

 

 

Pierwsze objawy

Początkowo pojawiają się zmiany na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł. Próchnica szybko postępuje, zagarnia coraz większe powierzchnie i w bardzo krótkim czasie może kompletnie zniszczyć wszystkie ząbki. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy, czyli białe lub brązowe plamy na górnych przednich zębach, powinniśmy udać się do dentysty. Na wizytę u stomatologa nigdy nie jest za wcześnie. Pierwsza wizyta może się odbyć nawet, jeśli dziecko ma tylko jeden ząbek. Dentysta przekaże rodzicom informacje o tym, jak dbać o pierwsze ząbki dziecka, sprawdzi rozwój jamy ustnej, a dziecko oswoi się z sytuacją.

 

Profilaktyka próchnicy butelkowej

Można zapobiec wystąpieniu próchnicy. Wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zasad:

  • Nie oblizuj smoczka ani butelki dziecka! Ślina dorosłego dostarcza dziecku kolejnych bakterii i maluch może się w ten sposób zarazić próchnicą
  • Przyzwyczajaj maluszka do picia niegazowanej wody
  • Nie dosładzaj soczków i herbatek
  • Przed pojawieniem się ząbków myj jamę ustną dziecka nasączonym przegotowaną wodą wacikiem
  • Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce
  • Nie karm malca butelką dłużej niż jest to konieczne
  • Jak najszybciej ucz malucha jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka
  • Gdy przebiją się ząbki, używaj szczoteczki  i pasty do zębów z fluorem

Czytaj więcej na temat:

Jak myć zęby mleczne

Pierwsza wizyta u pedodonty

 

Próchnica butelkowa - leczenie

W początkowej fazie próchnicy, kiedy nie dojdzie jeszcze do powstania ubytków, wystarczy zastosowanie fluoryzacji. Jednak kiedy zmiany próchnicze są już dużo bardziej zaawansowane, należy wykonać zabieg z azotanem srebra. Aby zatrzymać dalszy rozwój próchnicy, mleczne ząbki impregnuje się (lapisowanie to potoczna nazwa). Zabieg ten polega na nasączeniu zęba 40% roztworem azotanu srebra. Wytrącające się srebro ma silne właściwości bakteriobójcze i pomaga zahamować rozwój choroby. Tak zabezpieczonych zębów nie trzeba usuwać, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju stałego uzębienia i prawidłowego zgryzu. Niestety lapisowane ząbki mają bardzo ciemny, czarny kolor w miejscach gdzie już wdała się próchnica, co wygląda mało estetycznie.

Zepsute ząbki bolą i są wrażliwe na ciepłe oraz zimne jedzenie i napoje. Dodatkowo zepsute zęby mleczne mają zły wpływ na rozwój stałego uzębienia. Pogląd, że "zęby mleczne i tak wypadną" jest błędny i bardzo szkodliwy. Warto pamiętać także o tym, że mycie zębów szczoteczką i pastą z fluorem zacząć należy już od pierwszego zęba.

Czytaj również:

Zęby, a właściwa dieta

Kalendarz ząbkowania

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
18-07-2018
Ocena:
Aniu, przyznam, że wcześniej nie słyszałam o nim ale chętnie go kupię i wypróbuje. Chciałabym zadbać o zęby mojego dziecka. Uważam, że mleczaki są równie ważne co zęby stałe.
04-07-2018
Ocena:
od samego początku staram się jak najlepiej dbać o zęby synka, bo niestety sama mam słabe i boje się, że odziedziczył to po mnie. Dlatego dużą wagę przykładam do profilaktyki. Regularnie chodzimy na kontrole, dbam o mycie zębów i do tego od niedawna też synek dostaje codziennie wieczorem tabletkę do ssania acidolac dentifix kids, która chroni przed demineralizacją zębów
25-11-2015
Ocena:
To nie jest kwestia mody. Język akenglsii to obecnie język binzesu i język techniki bez jego znajomości niczego nie zdziałasz ani w jednym ani w drugim. Można się z tym nie zgadzać, prf3bować negować, ale fakty są takie, że jak będziesz chciał zasięgnąć fachowej wiedzy na temat protokołf3w routingowych albo technologii GSM, UMTS to bez języka akenglsiiego na chwilę obecną jest to niemożliwe. To nie jest moda to jest światowy standard.Rekin jest piwem o amerykańskim rodowodzie. Można go nazwać po polsku, można i po angielsku, twf3rcy poszli w tym drugim kierunku. Napis Shark pewnie lepiej pasował do koszulek i logotypf3w imitujących znaki ostrzegawcze na amerykańskich plażach. Sam styl rf3wnież stamtąd pochodzi, więc angielska nazwa tylko podkreśla skąd płynęła inspiracja.Co do twojej opinii na temat Skandynawii, zatracania się narodf3w i więzi mam obecnie kilku znajomych pracujących w Norwegii i muszę Ci powiedzieć, że ich relacje są zgoła odmienne. Jedyna rf3znica to taka, że w Norwegii poza językiem ojczystym, praiwe każdy włada też akenglsiim i nawet w najmneijszej wsi można przeprowadzić swobodną konwersację. U nas znajomość językf3w obcych jest jedną z najsłabszych w Europie, a dogadanie się nawet w centrum miasta częśto bywa dla obcokrajowca kłopotliwe wiem, bo widziałęm podczas Euro.
29-08-2014
Ocena:
my już po karmieniu butelką, teraz pijemy wodę i soki. ale soki tylko bez cukru i konserwantów
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.