Data publikacji:

Drzemka - sen dziecka

Autor: Katarzyna Michniewska

Bawiący się maluch nagle zaczyna marudzić. Nie chce układać klocków, nie cieszy go pluszowy miś i nie pomaga ulubiona książeczka. Smyk jest niezadowolony, płaczliwy i nie chce współpracować. To znak, że czas na drzemkę.

 

drzemka_sen_dziecka

 

Sen dziecka

Sen dziecka jest niezwykle ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Podczas nocnego wypoczynku dziecięcy organizm regeneruje się, a wspomnienia zapisane w pamięci krótkiej przenoszone są do pamięci głębokiej. Dziecięcy mózg rozwija się, maluch rośnie i nabiera sił. Wyspany wkracza w kolejny dzień radosny i gotowy na nowe wyzwania.

Po kilku godzinach pracy na najwyższych obrotach maluch znów musi podładować akumulatory. Jeśli nie położysz go w ciągu dnia, to stanie się rozdrażniony i markotny. Niewyspane dziecko płacze z byle powodu, ma problemy z koncentracją i nie potrafi wykonywać nawet prostych zadań. Brak snu odbija się także na jego zdrowiu. Przemęczony organizm nie ma czasu na regenerację i jest bardziej podatny na choroby.

 

Sen dziecka w dzień

Dwu, trzylatek potrzebuje około dwóch godzin snu w ciągu dnia. Najlepiej jeśli będą to dwie drzemki. Jedna po drugim śniadaniu, druga po obiedzie. Oczywiście nic na siłę. Obserwuj malucha, wsłuchaj się w rytm jego organizmu. Planując sen dziecka, weź pod uwagę godzinę porannej pobudki, posiłku i spaceru.  

 

Dziecięca drzemka

Drzemka powinna różnić się od nocnego snu dziecka. Kładąc maluszka na dzienny wypoczynek nie zakładaj mu pidżamy. Rozbierz go do koszulki lub body i przykryj kocem. Nie chodź na paluszkach. Jeśli przyzwyczaisz szkraba do totalnej ciszy, trudno będzie zasypiać mu w innych warunkach, a każdy głośniejszy dźwięk wybudzi go.

Jeśli najedzony, napojony i wyciszony nie chce zasnąć, być może nadszedł czas na zmniejszenie ilości drzemek (z dwóch do jednej). Większość dzieci około czwartego roku życia przestaje spać w dzień. Choć są też i takie, które rezygnują z drzemki znacznie wcześniej. Jeśli dziecko nie ma ochoty na drzemki, ale nie wytrzymuje do wieczora, to znak, że nie jest gotowe na rezygnację z dziennego spania.

 

Zdjęcie: Fotolia© barneyboogles All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2021-08-29
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
jak ubrać dziecko w marcu

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

2020-03-30
Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie prz...
nauka mycia rąk dzieci

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

2020-02-20
Najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmn...
karta dużej rodziny dla kogo

Karta Dużej Rodziny - korzyści, zniżki, jak ją zdobyć

2020-01-08
Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także ...
skórka

Dlaczego nie warto odcinać dzieciom skórek od chleba i miksować jedzenia

2019-04-30
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa BLW -- metoda wprowadzania stałych pokarmów niemowlętom polegająca m.in. na podawaniu jedzenia w kawałkach, zamia...
krem z filtrem dla niemowląt i dzieci

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci - jak wybrać? - Dzidziusiowo.pl

2018-06-05
Filtry mineralne, brak parabenów i wodoodporność - to cechy dobrego preparatu przeciwsłonecznego dla dzieci...
Wybierz idealne buty na wiosnę.

Buty na wiosnę

2018-02-23
Na półkach skelpowych piętrzą się przepiękne wiosenne buciki. Sandałki, pantofelki, trzewiczki, adidasy. Wszystkie kolorowe i chwytające za serce. Na co zwrócić...