Data publikacji:

Lusterko do obserwacji dziecka w aucie – czy jest potrzebne? Jakie wybrać?

Jesteś rodzicem malucha i często podróżujesz z nim samochodem? Jeśli tak, warto wyposażyć się w lusterko do obserwacji dziecka, które zapewni wam obojgu bardziej komfortową, ale i bezpieczniejszą podróż. Sprawdź, jaki model dodatkowego lusterko wybrać oraz w jakich sytuacjach docenisz je najbardziej!
Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie

Czym jest lusterko do obserwacji dziecka?

Samochodowe lusterko do obserwacji dziecka pozwala na monitorowanie maluszka siedzącego na tylnym siedzeniu bez konieczności odwracania głowy. To bardzo praktyczny gadżet, dzięki któremu rodzic podróżujący samotnie z dzieckiem może jednocześnie skoncentrować się na prowadzeniu auta oraz na bieżąco sprawdzać, jak miewa się jego pociecha. Dzięki dodatkowemu lusterku w samochodzie bez kłopotu sprawdzisz, co jest powodem płaczu czy grymasów maleństwa, a także zapewnisz mu poczucie, że przez cały czas pozostajecie w kontakcie.
Lusterka do obserwacji dzieci mogą różnić się pomiędzy sobą kilkoma parametrami, jednak zasada ich działania zawsze jest taka sama: pozwalają na zachowanie kontaktu wzrokowego pomiędzy rodzicem a dzieckiem bez przymusu spuszczania oka z drogi.

Lusterko wewnętrzne do obserwacji dziecka – zalety

Lusterko wsteczne do obserwacji dziecka to gadżet, w który powinien zaopatrzyć się każdy zmotoryzowany rodzic.
 • Najważniejszym argumentem przemawiającym za dodatkowym lusterkiem jest bezpieczeństwo – dzięki niemu nie musisz odwracać się do dziecka w trakcie jazdy. Wystarczy jedno spojrzenie w lusterko, które umieszczone jest na przedniej szybie, by zerknąć na malucha siedzącego na tylnej kanapie.
 • Lusterko do obserwacji dziecka daje maluchowi poczucie, że rodzic cały czas jest w jego zasięgu. Dzięki temu twoja pociecha będzie się czuć pewniej podczas dłuższej podróży.
 • Lusterko może być także ciekawym urozmaiceniem podróży – w przypadku zestawów lusterek maluch może obserwować siebie w trakcie jazdy, a jeśli akcesorium jest wyposażone w dodatkowe funkcje – również się bawić.
 • Jakie lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie wybrać?

  Na rynku znajdziesz różne rodzaje lusterek do obserwacji dzieci. Sprawdź, czym się różnią i wybierz to, które sprawdzi się w przypadku twojego malucha.

  Typ lusterka

  Podstawowy podział lusterek do obserwacji dziecka zakłada dwa rodzaje: zestawy złożone z jednego lub dwóch lusterek. Pierwszy typ dedykowany jest starszym dzieciom, które podróżują na foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy. Takie lusterko montowane jest na przedniej szybie samochodu, pod lusterkiem wstecznym. Rodzic może spojrzeć w nie w dowolnym momencie, by sprawdzić, jak miewa się jego pociecha.
  Drugi typ to zestawy lusterek złożone z dwóch części: lustra wstecznego na przednią szybę oraz drugiego, mocowanego na zagłówku tylnej kanapy. Takie lusterka obserwacyjne przeznaczone są dla dzieci podróżujących w fotelikach RWF ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Przypominamy, że takie ustawienie fotelika jest obowiązkowe w przypadku dzieci o wadze do 13 kg.

  Rozmiar

  Lusterka do obserwacji różnią się pod względem rozmiarów, a także kształtów. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się lusterko prostokątne lub okrągłe o wielkości, która pozwoli bez problemu dostrzec twarz dziecka.

  Dodatkowe funkcje

  Twoja pociecha bywa marudna w trakcie podróży? Lusterka do obserwacji dzieci mogą być wyposażone w kolorowe wstążki, koraliki, funkcję odgrywania melodyjek czy dźwięków. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł obserwować swoje dziecko w samochodzie, ale także zapewnisz mu rozrywkę do czasu, gdy dotrzecie do celu.

  Sposób montażu

  Ostatnim parametrem jest sposób mocowania lusterka. W przypadku lusterek na przednią szybę jest to zwykle klasyczna przyssawka, z kolei lusterka na zagłówek mocowane są za pomocą specjalnych pasków.
  Przeczytaj również: Jak przewozić dziecko w samochodzie?

  Lusterko do obserwacji dziecka – ranking

  Jakie lusterko do obserwacji dziecka wybrać? Sprawdź modele, które cieszą się uznaniem rodziców. Wybraliśmy 5 propozycji lusterek do obserwacji maluchów podczas podróży.

  1. Babysafe, lusterko do obserwacji dziecka

  Doskonale oceniane lusterko Babysafe cechuje się dużym rozmiarem (26 × 15 cm), dzięki któremu twarz dziecka pozostaje doskonale widoczna dla kierowcy. Dzięki wypukłej powierzchni kąt obserwacji został dodatkowo zwiększony.

  2. Chicco, lusterko na tylne siedzenie

  Lusterko do obserwacji dziecka firmy Chicco przeznaczone jest do montażu na zagłówku tylnej kanapy. Zapewnia doskonałą widoczność malucha w lusterku wstecznym.

  3. Abakus, usterko do obserwacji dziecka w samochodzie

  Ten model sprawdzi się doskonale w samochodach, w których samo lusterko wsteczne nie wystarcza do tego, by mieć malucha na oku. Lusterko Abakus można zamocować na przedniej szybie, tuż pod lusterkiem wstecznym, za pomocą praktycznej przyssawki. Przypomnimy, że dodatkowe lusterko to rozwiązanie dla dzieci, które podróżują przodem do kierunku jazdy.

  4. Benbat, lusterko interaktywne

  Uśmiechnięte lusterko Benbat zainteresuje Twoje dziecko podczas jazdy efektami interaktywnymi oraz grając przyjemne melodyjki. Ty z kolei będziesz mógł mieć swoje dziecko ciągle na oku.

  5. Smiki, lusterko do obserwacji dziecka

  Lusterko na zagłówek Smiki to duży poręczny model, dzięki któremu twoje dziecko pozostanie doskonale widoczne podczas całej podróży.

  Lusterko do obserwacji dziecka – podsumowanie

  Lusterko dodatkowe do obserwacji dziecka to bardzo praktyczny przyrząd, dzięki któremu zwiększysz wygodę i bezpieczeństwo podróży z dzieckiem. Wypróbuj jedną z naszych propozycji i ciesz się przyjemniejszą jazdą – bez stresu i dekoncentracji!
  Zdjęcie: Envato Elements