Data publikacji:

Piękne i zdrowe paznokcie u Twojego dziecka: odkryj najlepsze witaminy do pielęgnacji paznokci

Rozdwajanie się, widoczne przebarwienia czy nadmierna łamliwość – problemy z paznokciami dotyczą nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych. Choć zazwyczaj winowajcami są złe nawyki malucha i uszkodzenia mechaniczne, to mimo wszystko warto sprawdzić, czy przypadkiem zmiana w wyglądzie płytki nie wynika z niedoborów. Jakie witaminy na paznokcie u dzieci przyniosą widoczne efekty i gdzie ich szukać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Detail of the fingers of a newborn, especially the nails

Kilka słów o dziecięcych paznokciach

Zanim przejdziemy do części poradnikowej, warto poznać kilka ważnych informacji związanych z dziecięcymi paznokciami. Przede wszystkim zdrowa płytka jest gładka i różowa, nie rozdwaja się i nie łamie. Podobnie jak w przypadku dorosłych, tak i u maluchów zmiany w wyglądzie paznokcia mogą świadczyć o niedoborach, uszkodzeniach mechanicznych, a czasami o problemach ze zdrowiem, które należy wyleczyć pod opieką specjalisty.
Jakie są najczęstsze problemy z paznokciami u dzieci? Zaliczamy do nich:
 • Szorstkość paznokci – często przyczyną są geny, ale nie zawsze. Jeżeli rodzice nie zmagają się z tym problemem, to warto rozważyć diagnostykę pod kątem liszaja płaskiego albo łuszczycy. Warto pamiętać, że innym objawem tych schorzeć może być również zgrubienie paznokci.
 • Kruchość paznokci – w tym przypadku winowajcą mogą być niedobory, w których przypadku warto albo dostarczać witaminy na paznokcie dla dzieci przy pomocy odpowiednio zbilansowanej diety, albo poprzez suplementację, która musi odbywać się pod okiem lekarza.
 • Widoczne bruzdy na paznokciach – mogą sygnalizować odwodnienie organizmu albo niedobór składników mineralnych, np. magnezu i cynku.
 • Białe przebarwienia (plamki) – ich przyczyną mogą być niedobory witamin A i B6 oraz składników mineralnych albo urazy mechaniczne. 
 • Do innych problemów z paznokciami u dzieci zaliczamy grzybicę czy ich wrastanie, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Warto też pamiętać, że na wygląd płytki wpływają nawyki maluszka, np. obgryzanie paznokci. Co ciekawe, winowajcą mogą być również… za długie i zbyt częste kąpiele, które mogą doprowadzić do rozdwajania się paznokci.

  Jakie witaminy na paznokcie u dzieci? 

  Jakie witaminy na paznokcie u dzieci warto wprowadzić do diety? Nie różnią się one od tych, które rekomenduje się dorosłym zmagającym się z problemami z wyglądem płytki. Na liście polecanych witamin znalazły się: A, z grupy B, C, D, E, H czy PP. Jak widzisz, lista jest dość długa. Poniżej omawiamy każdą z nich i podpowiadamy, gdzie możesz je znaleźć

  Witamina A na paznokcie u dziecka

  Witamina A działa nie tylko na paznokcie u dziecka, ale także wspiera prawidłowe działanie narządu wzroku. Jeżeli jest jej za mało, płytka staje się sucha i podatna na rogowacenie. Zaburzona zostaje też synteza keratyny, a paznokcie stają się szorstkie i tracą swoją gładkość.
  Smacznym źródłem witaminy A są: wątróbka, morele, śliwki, rzeżucha, brokuły, natka pietruszki, dynia, marchewka, czerwona papryka, koperek, szczypiorek czy kapusta pekińska.

  Witaminy z grupy B dla dzieci na paznokcie

  Dlaczego warto zadbać o odpowiednią podaż witamin z grupy B dla dzieci? Ich niedobór sprawia, że paznokcie stają się kruche i łamliwe oraz podatne na zniekształcenia. Może on również doprowadzić do spowolnienia wzrostu paznokci.
  Witaminy z grupy B są obecne w takich produktach spożywczych jak drożdże, ryby, mleko i produkty mleczne, wątróbka, rośliny strączkowe, zboża czy orzechy włoskie i migdały.

  Czy witaminy C i D wpływają na wygląd paznokci u dziecka?

  Oczywiście, że tak, przy czym tylko jedna z nich wykazuje bezpośrednie działanie na wygląd paznokci u dzieci. Mowa o witaminie C, która wzmacnia płytkę, wykazuje działanie antybakteryjne oraz wpływa na poprawę przyswajania żelaza. Z kolei witamina D bierze udział w regulacji gospodarki wapniowej. Jeżeli w dziecięcym organizmie brakuje wapnia – na paznokciach pojawiają się zmiany.
  Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, np. kiwi, cytrynie czy pomarańczy. Oprócz tego zawiera ją papryka, papaja, truskawki, kalafior, brokuł, brukselka, a nawet kiszonki.
  Z kolei witaminy D szukaj w tłustych rybach, mleku i przetworach mlecznych oraz wątróbce i żółtkach jaj. Z uwagi na klimat w Polsce konieczne może być rozpoczęcie suplementacji witaminy D. 

  Witamina E na paznokcie u dzieci

  Jakie inne witaminy na paznokcie u dzieci powinny znaleźć się w ich diecie? Zdecydowanie witamina E, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Oprócz tego wzmacnia płytkę.
  Witaminę E znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach, kiełkach pszenicy, nasionach, szpinaku, brukselce, marchewce, czosnku, wątróbce czy jajkach.

  Biotyna, czyli witamina H dla dzieci na paznokcie

  Biotyna nie potrzebuje ani przedstawienia, ani reklamy. To właśnie ona jest głównym składnikiem suplementów na porost paznokci wybieranych przez kobiety. Dlaczego jest taka ważna? Witamina H chroni płytkę przed łamliwością i kruchością, wzmacnia ją oraz zwiększa jej odporność na uszkodzenia.
  Witaminę H zawierają np. pomidory, orzechy, sardynki, szpinak czy marchewka. 

  Suplementacja witamin dla dzieci na paznokcie – czy to dobry wybór?

  Zastanawiasz się nad suplementacją witamin dla dzieci na paznokcie? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, o ewentualnym włączeniu do diety odpowiednich preparatów decyduje pediatra, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badań krwi, które pozwalają wykryć ewentualnie niedobory nie tylko witamin, ale także składników mineralnych, które mają wpływ na zdrowy wygląd i kondycję paznokci u najmłodszych.
  Nie zalecamy suplementacji na własną rękę, zwłaszcza bez wcześniejszego sprawdzenia poziomu konkretnych witamin. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka