Data publikacji:

Wsparcie dla maluszka: wyjątkowe smoczki dla wcześniaków, dostosowane do ich potrzeb

Przedwcześnie urodzone dzieci wymagają szczególnej troski – dotyczy to nie tylko monitorowania stanu ich zdrowia czy odpowiedniego karmienia, ale również zakup właściwych, dopasowanych do potrzeb wcześniaka akcesoriów. Jednymi z ważniejszych są smoczki. Uspokajające smoczki dla wcześniaków mają mały rozmiar i budowę, która stymuluje odruch ssania. Z kolei smoczek dla wcześniaka do picia z butelki powinien mieć najmniejszy przepływ. Poniżej znajdziesz kilka propozycji takich właśnie produktów.
Newborn Baby in white cocoon. Sister holding newborn baby. health care, hygiene, happy family

Uspokajające smoczki dla wcześniaków – czy są bezpieczne?

Dzieci urodzone przed czasem bywają bardzo małe i mają złożone potrzeby zdrowotne. Wielu rodziców zadaje sobie zatem pytanie: czy smoczek dla wcześniaka w ogóle są bezpieczne?
Jeśli sięgniesz po smoczki dla wcześniaków – o odpowiednim kształcie i rozmiarze, nie musisz się martwić, że produkty te okażą się dla dziecka niebezpieczne. Co więcej, używanie takiego smoczka przez dziecko ma bardzo dużą zaletę – przygotowuje dziecko do picia z piersi lub butelki, wzmacniając odruch ssania.
Smoczki dla wcześniaków polecane są już na oddziałach neonatologicznych. Są małe, a zatem dzieci się nimi nie krztuszą – są natomiast spokojniejsze w czasie, gdy poddawane są różnych zabiegom. Smoczek relaksuje i zwiększa poczucie bezpieczeństwa u maluszka, co przekłada się na jego lepszy i szybszy rozwój.
Podsumowując: smoczek dla wcześniaka jest bezpieczny, a nawet korzystnie wpływa na rozwój noworodka.

Smoczek dla wcześniaka – dlaczego warto go mieć?

Jakie zalety mają smoczki dla wcześniaków? Poza omówionym już dobrym wpływem na odruch ssania, warto wspomnieć o:
 • odpowiedniej budowie – część smoczków dla wcześniaków ma specjalną budowę umożliwiającą korzystnie z niego nawet w czasie, gdy dziecko karmione jest sondą;
 • optymalnej miękkości i elastyczności – smoczki dla wcześniaków są bardzo miękkie i elastyczne, dzięki czemu dzieci nie mają trudności z ich ssaniem;
 • odpowiednim rozmiarze – smoczki te są mniejsze niż smoczki dla dzieci urodzonych o czasie.
 • Smoczki dla wcześniaka – na co zwracać uwagę?

  Kupując smoczek dla wcześniaka, zwróć uwagę na kilka jego cech:
 • rozmiar – smoczek będzie bardzo mały, jeśli dziecko urodziło się na długo przed terminem, i nieco większy, jeżeli poród nastąpił np. w 36. tygodniu ciąży;
 • kształt – uspokajające smoczki dla wcześniaków powinny mieć kształt kciuka, wówczas w odpowiedni sposób stymulują odruch ssania;
 • atesty – smoczek powinien mieć kilka atestów, które potwierdzają, że został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa; upewnij się również, że wybrany model nie ma bisfenolu A.
 • Uspokajający smoczek dla wcześniaka – propozycje produktów

  Nie wiesz, jaki smoczek dla wcześniaka kupić? Zerknij zatem na nasze sprawdzone propozycje z serwisu Ceneo.pl

  Difrax smoczek uspokajający dla wcześniaków i niemowląt okrągły -2/+2M

  Silikonowy smoczek dla wcześniaka. Ma okrągły kształt i tarczę w kształcie motylka. Nie zawiera bisfenolu A, spełnia wymagania normy europejskiej EN-1400. Okrągła końcówka ułatwia dziecku ssanie. Produkt jest łatwy w czyszczeniu i może być myty w zmywarce.

  Suavinex smoczek anatomiczny

  Smoczek przeznaczony dla wcześniaków (-2/-4M). Końcówka może mieć prosty kształt albo zakrzywiony, do tego może być wykonana albo z silikonu, albo z lateksu. Dzięki tak dużemu wyborowi zwiększa się szansa, że maluch zaakceptuje smoczek i będzie intensywnie pracował nad umiejętnością ssania. Smoczki Suavinex mają rekomendację Stowarzyszenia Włoskich Specjalistów Ortodontów oraz Hiszpańskiego Towarzystwa Dentystyki Dziecięcej.

  Philips Avent Soothie

  Produkt wykonany z silikonu medycznego. Z uwagi na swój kształt polecany jest dla wcześniaków. To jednoczęściowy smoczek z otworem na palec, dzięki któremu można pomóc dziecku w nauce sprawnego ssania. Produkt nie zatrzymuje wody. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych.

  MAM Perfect Start

  W zestawie znajdziesz dwa smoczki dla wcześniaków. Silikonowa końcówka ma kształt, który stymuluje odruch ssania. Materiał jest wyjątkowo miękki (silikon SkinSoft), dlatego dziecko bez większych trudności radzi sobie z ssaniem. Delikatna tarczka zapobiega powstawaniu podrażnień.

  Smoczki dla wcześniaków do butelki – polecane produkty

  A może interesuje cię smoczek do butelki dla wcześniaka? W takim razie zerknij na poniższe produkty.

  Dr Brown's silikonowy smoczek Preemie do butelki z wąską szyjką

  Super miękki smoczek o bardzo małym przepływie. Pasuje do butelki dr Brown’s z wąską szyjką. Wykonany jest z najwyższej jakości niezwykle miękkiego silikonu.

  Dr Brown’s smoczek Preemie do butelek z szeroką szyjką

  Doskonały smoczek przeznaczony do butelek z szeroką szyjką. Kształtem przypomina brodawkę, dlatego wspiera proces karmienia piersią. Poleca się stosować smoczek wraz z butelką z systemem antykolkowym.

  Smoczek Nutricia Preterm Test dla wcześniaków

  Jednorazowy smoczek wyjałowiony. Pasuje do butelki RTF z gotowym mlekiem w płynie, ale również do wielu tradycyjnych butelek z wąską szyjką. Został stworzony z myślą o dzieciach urodzonych przedwcześnie – zapewnia wolny i spójny przepływ mleka. Idealnie sprawdza się w podroży – wystarczy zdjąć zabezpieczenie i nałożyć smoczek na butelkę z podgrzanym płynem.

  Dr Brown’s smoczek z butelką antykolkową

  Smoczek dla wcześniaka można kupić wraz z butelką z systemem antykolkowym. Sam smoczek wykonany jest z mięciutkiego medycznego silikonu. W butelce Options+ znajduje się specjalny system odpowietrzający, który zmniejsza ryzyko występowania kolek u dziecka.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.