Data modyfikacji:

Komfortowy sen Twojego maluszka: wybierz idealny materac dla 2-latka!

Po drugich urodzinach większość dzieci żegna niemowlęce łóżeczka i zaczyna spać w łóżku dziecięcym. Zanim jednak do tego dojdzie, rodzice muszą kupić odpowiedni stelaż i materac. O ile ten pierwszy nie ma dużego znaczenia dla komfortu snu i zdrowia kręgosłupa dziecka, o tyle ten drugi – zdecydowanie tak. Jaki materac dla dziecka 2 lata warto kupić?
Child Sleeping

Jaki materac dla dziecka 2 lata? Rodzaje materacy

Małym dzieciom polecane są przede wszystkim materace piankowe. Mają one wiele zalet: są przewiewne i wykonane z pianek syntetycznych, a często również antyalergiczne. Modele wysokiej jakości zapewniają doskonałe podparcie rozwijającego się kręgosłupa. Zapewnia to dziecku nie tylko zdrowy rozwój w tym obszarze, ale również pozytywnie wpływa na jakość snu.
Piankowy materac dla 2-latka może być wykonany z różnego rodzaju pianki:
 • Pianka lateksowa
 • Lateks użyty do wyrobu pianki na materac może być syntetyczny lub naturalny – oba są polecane. Tego typu produkty cechują się niezwykle dużą elastycznością, dlatego są bardzo wygodne i świetnie podpierają kręgosłup. Ponadto są antyalergiczne, co ma duże znaczenie w przypadku dzieci zmagających się z alergiami.
 • Pianka wysoko elastyczna
 • Pianka wysoko elastyczna również dobrze podpiera ciało, a do tego jest bardzo wygodna. Cechuje się wysoką trwałością i nie jest bardzo kosztowna – dlatego wykonany z niej materac dla dwulatka cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców.
 • Pianka termoelastyczna
 • Pianka termoelastyczna jest bardzo elastyczna, dlatego stanowi doskonałe podparcia ciała dziecka (jak i osoby dorosłej). Wykonany z niej materac dla 2-latka będzie wygodny i niezwykle przyjemny w dotyku.
  Warto wspomnieć, że materac dla 2-latka może być wykonany w całości z jednego rodzaju materiału, jak i składać się z różnorodnych bloków/warstw. Łączenie różnych materiałów umożliwia uzyskanie stref o różnej twardości, co również pozytywnie przekłada się na rozwój kręgosłupa oraz jakość snu.

  Jaki materac dla dziecka 2 lata jest odradzany przez ekspertów?

  Jaki materac dla dziecka 2 lata nie jest polecany przez specjalistów? Oto modele, z których od razu można zrezygnować:
 • Materac sprężynowy
 • Materac sprężynowy – świetny dla osób dorosłych, jednak dla dziecka może być zdecydowanie za twardy. Należy też pamiętać, że tego typu materace nie są wskazane dla dzieci cierpiących na alergie, ponieważ między sprężynami może osadzać się kurz.
 • Materace gryczane i kokosowe
 • Kokosowy albo gryczany materac dla dwulatka nie jest dobrym pomysłem. Mata kokosowa cechuje się zbyt dużą twardością i nie jest elastyczna, z kolei w warstwie gryczanej często zbiera się pleśń.

  Materac dla 2-latka. Jaka twardość?

  Jaki materac dla dwulatka będzie najodpowiedniejszy? Czy lepiej wybrać twardy, miękki czy średni? Odpowiedź brzmi: pośredni. Specjaliści najczęściej zalecają rodzicom materace o twardości H2 (średnio miękkie) albo H3 (średnio twarde). Materace o większej miękkości nie stanowią odpowiedniej podpory dla kręgosłupa, a o większej – są niewygodne. W obu przypadkach dziecko może wybudzać się w nocy z powodu bólu mięśni i pleców.

  Materac dla 2-latka – wymiary

  Kupując materac dla dwulatka, należy wziąć pod uwagę również rozmiar produktu – oczywiście dopasowujemy go do rozmiaru ramy łóżka. Jeśli dziecięcy pokój jest niewielki, najlepiej zdecydować się na łóżko i materac w rozmiarze 60 cm × 120 cm lub 80 cm × 140 cm. Jeśli dysponujesz większą powierzchnią, a do tego nie chcesz w kolejnych latach wymieniać łóżka, możesz od razu kupić takie w dużym, „dorosłym” rozmiarze. Pamiętaj jednak wówczas, aby zamontować barierkę.

  Materac dla 2-latka – sprawdź certyfikaty

  Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie zakupu, sprawdź, jakimi certyfikatami odznaczony jest wybrany materac dla dwulatka. W szczególności powinien on mieć:
 • Oeko-Tex Standard 100 – potwierdza, że tkaniny użyte do produkcji produktu nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji;
 • certyfikat Państwowego Zakładu Higieny;
 • certyfikat „Bezpieczny dla Dziecka”.
 • Jaki materac dla dziecka 2 lata? Polecane produkty

  Wiesz już, jaki materac dla dwulatka warto kupić. Jeśli jednak nie masz czasu na przeglądanie poszczególnych produktów i sprawdzanie ich parametrów, możesz skorzystać z naszej listy propozycji. Oto produkty, które na Ceneo.pl cieszą się dużą popularnością.

  Materac piankowy Dobranocka Hilding 70 cm × 140 cm

  Doskonały materac piankowy średniej twardości. Wykonany z pianki wysoko elastycznej. Zapewnia doskonałą wentylację i świetne podparcie kręgosłupa. Do wyboru są dwa rodzaje pokrowca na materac – wodoodporny oraz dzianinowy. Produkt uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Objęty jest pięcioletnią gwarancją.

  Frankhauer materac piankowy memory 70 cm × 140 cm

  Świetny materac dla 2-latka, Wykonany z trzech rodzajów pianek, z których jedna cechuje się zdolnościami „zapamiętywania” ciężaru i kształtu ciała. Dzięki różnym strefom twardości materac zapewnia dziecku nie tylko doskonałe podparcie kręgosłupa, ale również bardzo komfortowy, zdrowy sen.

  Fiki Miki Materac piankowy Komfort Line 70 cm × 140 cm

  Niedrogi materac piankowy o średniej twardości. Wykonany jest z pianki poliuretanowej (PUR), która zapewnia kręgosłupowi dziecka doskonałe podparcie. Jest elastyczny i sprężysty, dodatkowo w procesie produkcji przechodzi liczne testy wytrzymałościowe. Materac ma zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce. Otrzymał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Grubość materaca to osiem centymetrów.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.