Data publikacji:

Jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Propozycje produktów

Butelka dla wcześniaka różni się od butelki dla dziecka urodzonego w terminie. Powinna mieć minimalny przepływ, tak aby dziecko nie krztusiło się w trakcie jedzenia. Smoczek musi być wykonany z mięciutkiego silikonu, dobrze byłoby również, aby kształtem przypominał kobiecą brodawkę. Jako że wcześniaki w większym stopniu narażone są na kolki, produkt taki powinien mieć również mechanizm antykolkowy. Sprawdź, jakie butelki dla wcześniaków spełniają te wymagania.
rumianek dla niemowlaka

Butelka dla wcześniaka – produkt do zadań specjalnych

Czym powinna cechować się butelka dla wcześniaków, tak aby karmienie maluszka przebiegało bezproblemowo? Oto rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę:
 • Odpowiedni smoczek
 • Butelki dla wcześniaków mają smoczki z minimalnym przepływem, dzięki czemu maluch nie krztusi się w czasie jedzenia albo dzieje się to bardzo rzadko. Smoczek musi być również naprawdę miękki i elastyczny, w przeciwnym razie dziecko może mieć kłopoty ze sprawnym ssaniem. Warto też pamiętać o odpowiednim kształcie. Aby karmienie butelką nie zakłóciło karmienia piersią, smoczek musi mieć kształt jak najbardziej zbliżony do kształtu kobiecej brodawki.
 • Materiał
 • Z jakiego materiału powinna być wykonana butelka dla wcześniaka? Większość mam decyduje się na lekkie naczynia z plastiku. W takim przypadku trzeba upewnić się, czy plastik ten nie zawiera bisfenolu A.
 • Mechanizm antykolkowy
 • Z uwagi na nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy, wcześniak w większym stopniu niż dzieci urodzone o czasie narażony jest na kolki. Dlatego właśnie butelki dla wcześniaków powinny być wyposażone w mechanizmy antykolkowe.
  Warto też wspomnieć, że butelka dla wcześniaków nie musi być duża. Na początek dziecku w zupełności wystarczy naczynie mieszczące ok. 125 ml płynu.

  Najlepsza butelka dla wcześniaka, czyli polecane produkty

  Nie wiesz, jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Zerknij na nasze propozycje, czyli smoczki i butelki popularne w serwisie Ceneo.pl.

  Dr Brown's butelka antykolkowa standard ze smoczkiem dla wcześniaków

  Butelka z nowoczesnym, innowacyjnym systemem odpowietrzania, który znacząca zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki u dziecka. W zestawie znajduje się specjalny smoczek w kształcie przypominającym brodawkę i o minimalnym przepływie. Smoczek jest miękki i elastyczny, dzięki czemu dzieci nie mają problemów z jego uchwyceniem.

  Dr Brown's silikonowy smoczek Preemie do butelek z wąską szyjką

  Smoczek o wąskim kształcie, idealnie pasujący do butelek marki dr Brown’s. Produkt oznaczony jest literką „P”, co oznacza, że idealnie nadaje się dla dzieci urodzonych przed czasem. Smoczek jest bardzo miękki i podobnie jak inne produkty tej marki kształtem przypomina brodawkę. Zapewnia sprawne karmienie i zmniejsza ryzyko występowania u dziecka kolek.

  Smoczek Nutricia Preterm Teat dla wcześniaków

  To wyjątkowy smoczek jednorazowy, wyjałowiony. Jest polecany wcześniakom, ponieważ z uwagi na nie w pełni wykształcony układ odpornościowy są one szczególnie narażone na infekcje. Smoczek pasuje na butelkę RTF, czyli z gotowym mlekiem w płynie. Może jednak być używany również do tradycyjnych butelek (z wąską szyjką).
  Smoczek ma bardzo wolny przepływ, jest mięciutki i niezwykle elastyczny. Świetnie sprawdza się w podróży – wystarczy go rozpakować i nałożyć na butelkę z gotowym mlekiem.

  Dr Brown’s smoczek do butelek z szeroką szyjką

  Kolejna propozycja marki Dr Brown’s, tym razem pasująca do butelek z szeroką szyjką. Zapewnia spójny, naturalny i wolny przepływ mleka. Wykonany z najwyższej klasy silikonu, zmniejsza ryzyko występowania kolek u dziecka.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.