Data modyfikacji:

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
butelka antykolkowa

Jak działają butelki do karmienia antykolkowe?

Wielu rodziców zastanawia się, jak właściwie działają butelki do karmienia antykolkowe. Co sprawia, że zapobiegają one intensywnym bólom brzuszka u dziecka?

Cały „sekret” tkwi w specjalnym smoczku, który zatrzymuje powietrze. Powoduje to wyrównanie ciśnienia wewnątrz butelki, dzięki czemu maluszek podczas picia mleka nie połyka pęcherzyków powietrza. Gdy nie ma powietrza w jelitach dziecka, kolki mają mniejsze natężenie lub w ogóle się nie pojawiają.

Oczywiście są też butelki do karmienia antykolkowe, które działają w oparciu o nieco inny system. Mogą mieć one np. specjalną, wentylowaną podstawkę, rurkę, która odpowietrza płyn albo specjalny kształt.

Butelki do karmienia antykolkowe: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku istnieje ogromny wybór butelek, które mają zapobiegać powstawaniu kolek u dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
  • Budowa naczynia
Zasada jest prosta: im bardziej skomplikowana butelka, tym trudniejsze będzie jej dokładne czyszczenie – a należy pamiętać, że jest to produkt używany codziennie. Zwróć uwagę na liczbę zastawek, rurek czy uszczelek – powinno być ich jak najmniej.
  • Wielkość butelki
Butelki do karmienia antykolkowe można kupić w różnych rozmiarach. Jako że są to produkty zasadniczo nieco droższe od tych „zwykłych”, dobrym pomysłem jest kupienie większego naczynia, które długo będzie zaspokajało potrzeby maluszka.
  • Możliwość sterylizacji
Zanim wrzucisz produkt do wirtualnego koszyka, upewnij się, że można go sterylizować – np. w mikrofalówce, albo czy można go myć w zmywarce. Jeśli nie, poszukaj czegoś, co będzie wygodniejsze w użytkowaniu. Polecane butelki do karmienia antykolkowe

Zastanawiasz się nad tym, jakie butelki do karmienia antykolkowe cieszą się najlepszymi opiniami innych rodziców? Oto kilka najpopularniejszych marek.
  • Butelka antykolkowa Avent
Butelka antykolkowa Avent to jeden z najpopularniejszych produktów tego typu na rynku. Ma ona specjalny zaworek antykolkowy, który ma zapobiegać gromadzeniu się powietrza w brzuszku dziecka, a następnie w jego jelitach.

Warto wiedzieć, że skuteczność butelek od firmy Avent została potwierdzona w badaniach naukowych. Udowodniono na przykład, że dzieci, które były karmione przy jej pomocy, płakały nawet o 60% rzadziej niż dzieci karmione produktami innych marek.

Butelka antykolkowa Avent bardzo ceniona jest nie tylko z uwagi na ograniczanie kolek u dziecka, ale także z racji łatwego czyszczenia. Naczynie jest szerokie i ma zaokrąglone brzegi, a liczba elementów jest zredukowana do minimum.

Na uwagę zasługuje również fakt, że butelki marki Avent można dowolnie ze sobą łączyć (np. podstawę od butelki z nakładką kubka niekapka), co jest bardzo ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem.
  • Butelki Canpol
Jeśli z jakiegoś powodu nie interesują cię produkty Avent, sięgnij po klasyczne butelki Canpol. Modele antykolkowe od tej firmy również mają specjalny zaworek antykolkowy, który zapobiega powstawaniu pęcherzy powietrza w mleku.

Warto wspomnieć, że butelki Canpol cenione są nie tylko za swoje antykolkowe działanie, ale także za wygodny, szeroki otwór, przypominający kształt piersi smoczek, czytelne skale oraz piękny wygląd.
  • Butelka Habermana
Jednym z najnowocześniejszych produktów w ofercie firmy Canpol jest butelka Habermana. To specjalny produkt, w którym smoczek tworzy oddzielną komorę. Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie ustawiona butelka, smoczek zawsze będzie w pełni wypełniony płynem. To innowacyjny system, który zdobył już serca wielu rodziców na całym świecie.
  • Butelka MAM antykolkowa
Dużym zainteresowaniem cieszy się również butelka MAM antykolkowa, czyli z systemem Anti-Colic. System ten zapobiega napowietrzaniu się butelki, co wpływa na znaczne zmniejszenie się napadów kolek u niemowląt. Z badań wynika, że korzyści z używania tej właśnie butelki zauważa aż 80% mam.

Butelki MAM cenione są za prostą budowę, która ułatwia ich dokładne umycie, a także za piękny i nowoczesny wygląd. Wszystkie mają certyfikat Austrian & Swiss Quality.

Gdy dziecko ma kolki – o czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepsza butelka antykolkowa nie zapobiegnie silnym bólom małego brzuszka, jeśli nie będziesz stosować się do kilku dodatkowych zasad. O czym musisz pamiętać?
  • Odbijanie
Po każdym posiłku dziecka ułóż je w pozycji „do odbicia”, czyli przytul je do swojej klatki piersiowej, pamiętając o pionizacji.
  • Wypełnianie całego smoczka
Butelka Habermana sama „zadba” o to, by smoczek był całkowicie wypełniony mlekiem. Karmiąc dziecko innymi butelkami, musisz tego pilnować. Pamiętaj – im więcej powietrza połknie maluszek, tym intensywniejsze będą jego kolki.
  • Odpowiednie mleko
Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, to kupuj takie, które ma obniżoną zawartość laktozy. Jeżeli problem jest bardzo nasilony, możesz też poprosić lekarza o pomoc – prawdopodobnie zaleci on innego typu produkt albo preparat mlekozastępczy. Pamiętaj również, żeby nie przerywać karmienia. Dzieci zazwyczaj reagują na to płaczem, w trakcie którego także dochodzi do połykania powietrza.
Autor: R. Wojtaś