Data publikacji:

Jak przygotować warzywa

Autor: Katarzyna Michniewska

Mając coraz większą wiedzę na temat zdrowej diety rezygnujemy z ciężkich sosów, zup zabielanych śmietaną, bigosów i ociekających tłuszczem steków. Sięgamy po białe mięso, ryby i warzywa. Ale czy, aby na pewno wiemy jak je przyrządzać, tak by nie straciły swoich wartości odżywczych?

Jak przygotować warzywa

 

Jak myć warzywa?

Przygotowywanie warzyw należy zacząć od dokładnego ich umycia. Dzięki starannemu oczyszczeniu usuniemy szkodliwe pestycydy oraz źródła ewentualnego zakażenia, takie jak bakterie, wirusy i larwy.

Warzywa należy myć szczotką i płukać pod strumieniem bieżącej wody. Szczególnie uważnie powinniśmy myć warzywa korzeniowe (marchewka, pietruszka, seler, rzodkiewki, buraki itd.), gdyż mają one na sobie ziemię. W ziemi tej mogą znajdować się resztki nawozów i liczne drobnoustroje. Nie zaleca się moczenia, gdyż taki zabieg pozbawia warzywa cennych składników mineralnych i rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i C.

 

Jak obierać i kroić warzywa?

Po dokładnym umyciu warzyw pora na ich obranie. Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka. Jeśli obierzemy zbyt grubo - obniżymy ilość witamin i minerałów zawartych w warzywach.  Jednakże obierać trzeba, zwłaszcza warzywa korzeniowe. Ale róbmy to cienko, tak by  usunąć samą skórkę. Bowiem właśnie w swojej skórce warzywa gromadzą szkodliwe azotany i metale ciężkie. Obierać powinniśmy używając narzędzi ze stali nierdzewnej. Żelazne niszczą witaminy, a zwłaszcza witaminę C.

Sałatę powinniśmy rwać, gdyż jej krojenie powoduje utratę witaminy C. Warzywa kapustne należy pozbawić głąba i ‘nerwów’, gdyż te skupiają w sobie metale ciężkie i pestycydy.  Pamiętajmy, że jeśli chcemy poddać warzywo obróbce cieplnej np. ugotować, najlepiej robić to w całości. Z krojonych i siekanych na drobne kawałki warzyw podczas gotowania ‘ucieka’ mnóstwo witamin i składników mineralnych. Pamiętajmy, że warzywa należy spożywać bezpośrednio po przyrządzeniu, gdyż podczas przechowywania tracą cenne składniki odżywcze.

 

Jak najlepiej gotować warzywa?

Warzywa najlepiej gotować na parze. To zdecydowanie najzdrowszy sposób. Dzięki takiej obróbce termicznej zachowają większość swoich substancji odżywczych.

Najpopularniejszym sposobem przyrządzania warzyw jest jednak gotowanie w osolonej wodzie. Jeśli do wody dodamy też odrobinę cukru gotowane warzywa będą bardziej chrupiące. Odrobina octu sprawi, że zachowają one intensywny kolor. 

Najlepiej gotować warzywa bez obierania, a skórkę zdjąć dopiero po ich ugotowaniu. Ale zasada ta dotyczy wyłączne warzyw ekologicznych pochodzących z wiadomego źródła i pozbawionych pestycydów. 

Warzywa wrzucamy na wrzątek  i gotujemy jak najkrócej. Powinny być lekko twarde - al dente. Wówczas zminimalizujemy straty składników odżywczych, zachowamy ich smak i naturalny aromat.

Warzywa zielone (fasolkę, szczaw, szpinak) gotujemy na dużym ogniu, bez przykrycia, a po ugotowaniu przelewamy zimną wodą.

Kalafior, brokuły, kapustę, szparagi i brukselkę powinniśmy gotować na małym ogniu. Możemy też dodać do wody odrobinę mleka co uchroni zawartą w warzywach witaminę C przed rozkładem.

Wiele osób podsmaża warzywa na patelni. Niestety podczas smażenia nasiąkają one tłuszczem. Zamiast tradycyjnej patelni lepiej użyć woka. Rozprowadza on ciepło szybciej i lepiej niż  patelnia, w związku z czym czas smażenia ulega znacznemu skróceniu, a warzywa nie chłoną takich ilości oleju.

 

Przygotowując posiłki coraz częściej sięgamy po różnorodne warzywa. Tradycyjne, polskie ziemniaki  wypierane są przez cukinie, bakłażana, pomidory i inne kolorowe pyszności. I bardzo dobrze, bo jedzenie różnorodnych warzyw to przecież podstawa zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Jednak przygotowując warzywa zwróćmy uwagę aby przyrządzać je w odpowiedni sposób. Dzięki temu zachowają one swoje właściwości, a my dostarczymy swojemu organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych w nich zawartych.  A to duży krok w kierunku naszego zdrowia.

Smacznego !!!
 

Zdjęcie: Fotolia by © Esther Hildebrandt   All rights reserved

 


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
10-04-2015
Ocena:
Tak jak specjaliści od kuchni orientalnej nam przyrządzą to my moźemy sobie pomarzyc,
postanowienia noworoczne

Jak spełniać noworoczne postanowienia?

2025-01-03
Nowy rok to czas, kiedy z nadzieją patrzymy w przyszłość i tworzymy listy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić. „Nowy rok, nowa ja” brzmi kusząco, ale jak sprawić, by noworoczne postanowienia stały się czymś więcej niż chwilowym zrywem? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie planować i realizować swoje cele na nadchodzący rok.
przesądy sylwestrowe

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy, które warto poznać!

2024-12-30
Sylwester to nie tylko czas hucznej zabawy, ale także bogata tradycja pełna zwyczajów i przesądów, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i pomyślność w nadchodzącym roku. Czy warto w nie wierzyć? Zdecydowanie tak, jeśli tylko mogą dodać magii tej wyjątkowej nocy. Sprawdź, jakie zwyczaje sylwestrowe warto znać i jakie przesądy na Sylwestra są wciąż żywe!
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...