Data publikacji:

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.

butelka dla noworodka

Butelka dla noworodka z wolnym przepływem – dlaczego prędkość przepływu jest tak ważna?

Jednym z najistotniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania butelki dla noworodka, jest prędkość przepływu pokarmu. Butelka z wolnym przepływem to jedyna butelka, z jakiej może pić kilkudniowe lub kilkutygodniowe dziecko. Większy przepływ będzie zwiększał ryzyko zakrztuszenia się maluszka, do tego będzie przyczyniał się do występowania silnych kolek i będzie źródłem dyskomfortu malca odczuwanego w czasie jedzenia.

Oczywiście termin „butelka dla dziecka z wolnym przepływem”, którym posługują się rodzice, w istocie jest pewnym myślowym skrótem – prędkość przepływu dotyczy jedynie smoczka. Ten z najmniejszym otworem, przeznaczony właśnie dla noworodków, oznaczony jest zazwyczaj cyfrą „0”, cyfrą „1” albo literką S – wszystko zależy od wyboru producenta.

Butelka z wolnym przepływem – jak wybrać tę, która wspiera karmienie piersią?

Czy istnieje butelka z wolnym przepływem, która może wspierać proces karmienia piersią? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które karmią zarówno naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Na szczęście dla nich producenci stworzyli już butelki i smoczki, które nie zaburzają aktywnego odruchu ssania. To specjalne produkty, które wymuszają na dziecku poruszanie tymi samymi mięśniami jamy ustnej, które aktywowane są w czasie ssania piersi. Innymi słowy, maluszek musi „napracować się” podczas jedzenia – dokładnie tak, jak dzieje się to podczas ssania piersi mamy.

Butelka dla noworodka z wolnym przepływem, która nie zaburza procesu karmienia piersią, to na przykład Philips Avent Natural. Smoczki dedykowane tym butelkom mają specjalne płatki, które wyglądem przypominają kobiecą brodawkę. Warto wspomnieć tez o podwójnym zaworze, które redukuje ryzyko kolek, o optymalnej cenie, dużej wytrzymałości oraz wygodzie użytkowania.

Inna butelka z wolnym przepływem, często polecana malcom karmionym w sposób mieszany, to Medela Calma. Aby zassać mleko i zaspokoić głód, niemowlę musi się nieco namęczyć, podobnie jak w przypadku ssania piersi. Dzięki temu później nie odrzuca piersi właśnie na rzecz butelki.
Do grupy butelek, które wspierają karmienie piersią, należy również Lovi Medical. Producent wyposażył tę butelkę w dynamiczny, rozciągliwy smoczek – to właśnie dzięki niemu odruch ssania pozostaje niezaburzony.
Kolejna godna polecenia butelka to Dr Browns. Produkt dobrze imituje kobiecą pierś, nie przecieka i zmniejsza ryzyko powstawania kolek u dziecka. To jedna z droższych, ale bardzo wysoko ocenianych butelek dla niemowląt.
Ostatnia, choć zdecydowanie nie najgorsza butelka dla noworodka z wolnym przepływem, to Tommee Tippee Closer to nature. Butelka znana od lat, z elastycznym smoczkiem, który bardzo przypomina kobiecą brodawkę. Smoczek jest wyposażony w zawór antykolkowy, dzięki czemu produkt nie przyczynia się do występowania bolesnych kolek.

Butelka z wolnym przepływem – jaka pojemność?

Kolejne pytanie, jakie zadają sobie rodzice szukający butelki dla noworodka, dotyczy jej pojemności. Jaka butelka z wolnym przepływem będzie odpowiednia? Najlepiej jest kupić produkt o pojemności od 100 ml do 150 ml. Tyle mleka w zupełności wystarczy tak małemu dziecku do zaspokojenia głodu. Oczywiście możesz kupić większą butelkę, która będzie służyć nawet do dwunastego miesiąca życia – miej jednak świadomość, że korzystanie z niej będzie na początku mniej komfortowe.

Butelka dla noworodka z wolnym przepływem. Szklana czy plastikowa?

W sprzedaży są szklane, plastikowe oraz silikonowe butelki dla dzieci. Każda z nich ma swoje zalety i wady.

Butelka szklana to ukłon w stronę ekologii, dodatkowo łatwo ją umyć i wyparzyć. Wadą jest jej duży ciężar oraz podatność na zniszczenia w razie upadku. Butelką plastikowa z pewnością „przeżyje” upadek, do tego jest bardzo lekka, ale może się odbarwiać i trudniej ją wyczyścić. Są jeszcze wspomniane butelki silikonowe – elastyczne, lekkie i wygodne w użytkowaniu, ale nieco problematyczne pod względem utrzymywania w czystości.

Butelka dla noworodka – na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru?

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania butelki dla noworodka? Oto kilka wskazówek:

  • Prosty kształt

Unikaj butelek, które mają fantazyjne kształty. Przykuwają one uwagę klientów, ale znacząco utrudniają mycie i dokładne wyparzanie. Im prostszy kształt ma butelka, tym lepiej.

  • System antykolkowy

Brak systemu antykolkowego w butelce sprawia, że podczas jedzenia dziecko połyka duże ilości powietrza. Nagromadzenie się go w jelitach jest przyczyną bólu i dyskomfortu u maluszka.

  • Wygodna podziałka

Jeśli dziecko jest karmione sztucznie, butelka musi mieć przedziałki – najlepiej co 30 ml, czyli takie, które odpowiadają porcji mleka modyfikowanego. Przedziałki powinny być odporne na ścieranie.

  • Dodatkowe akcesoria

Sprawdź, czy wybrana butelka z wolnym przepływem ma w zestawie smoczki z większym przepływem (na kolejne miesiące). W zestawie z butelką mogą znajdować się również takie akcesoria jak specjalna szczotka do mycia butelek czy nawet smoczek uspokajający dla noworodka. Pamiętaj, że kupowanie smoczków i butelek w dużych zestawach bywa dużo bardziej ekonomiczne, niż nabywanie wszystkich akcesoriów oddzielnie.

Zdjęcie: Johnstocker/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.