Data modyfikacji:

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.

Co to jest ulewanie?

Ulewanie to przemieszczanie się pokarmu z żołądka i jego wypływanie przez usta i/lub nos dziecka. Jest to zjawisko zupełnie niezależne od woli i kontroli niemowlęcia. Zazwyczaj następuje ono w ciągu pierwszych chwil po zakończeniu karmienia, niemniej może się też zdarzyć, że dziecko uleje nawet w godzinę lub dwie po posiłku.
W tym miejscu należy wyjaśnić, czym różni się ulewanie od wymiotowania. Mianowicie ulewanie nie sprawia dziecku dyskomfortu i nie wymaga żadnego wysiłku z jego strony – mleko wypływa z ust niejako „mimochodem”, a maluszek nie traci dobrego nastroju. Wymiotowanie wiąże się już z napinaniem całego ciała i jest źródłem dużego dyskomfortu. W trakcie wymiotowania treść żołądkowa wydostaje się pod ciśnieniem.

Ulewanie u niemowlaka – przyczyny

Zanim wyjaśnimy, kiedy dziecko przestaje ulewać, słówko o przyczynach tej przypadłości. Mianowicie ulewanie w ogromnej większości przypadków związane jest z niedojrzałością układu pokarmowego, a dokładniej – ze słabą pracą zwieracza przełyku. Dodatkowo na ulewanie bardziej narażone są dzieci, które jedzą szybko i łapczywie, połykając przy tym sporą ilość powietrza.

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

Zastanawiasz się, kiedy niemowlę przestaje ulewać? Niestety nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. U większości dzieci przypadłość ta samoistnie zanika do trzeciego lub czwartego miesiąca życia. Niemniej może się zdarzyć, że pokarm będzie cofał się również u sześciomiesięcznego malca.
Zasadniczo przyjmuje się, że przypadłość ta powinna ustąpić do pierwszego roku życia i dzieje się tak u ponad 90% dzieci.

Czy to, kiedy niemowlę przestaje ulewać, zależy od sposobu karmienia?

Czy to, kiedy dziecko przestaje ulewać, może być zależne od rodzaju pokarmu, jaki przyjmuje? Raczej nie – ulewają zarówno dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, jak i te karmione naturalnie.
Warto jednak wiedzieć, że jeżeli dziecko pije mleko modyfikowane i mocno ulewa, można zmienić pokarm na któryś o większej gęstości, przeznaczony specjalnie dla dzieci zmagających się z takim problemem. O zmianie mleka należy jednak porozmawiać z lekarzem pediatrą.

Kiedy dziecku przestaje się ulewać? Jak to przyspieszyć?

Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecku przestaje się ulewać. Możemy natomiast podpowiedzieć ci, co robić, by do cofania się pokarmu dochodziło jak najrzadziej. Oto przydatne wskazówki:
  • Odpowiednia pozycja
Karmiąc dziecko, układaj je w takiej pozycji, aby jego główka zawsze było ułożona wyżej niż reszta ciała. Starszego maluszka możesz karmić w pozycji siedzącej (dziecko może siedzieć okrakiem). Unikaj karmienia na leżąco – nie bierz niemowlęcia do swojego łóżka, lecz karm je w fotelu.
  • Karm często
Nie czekaj, aż dziecko bardzo zgłodnieje – wówczas będzie jadło łapczywie i zachłannie. Nie tylko połknie przy tym sporo powietrza, ale dodatkowo mocno wypełni brzuszek, co sprzyja ulewaniu. Na ile to możliwe, staraj się karmić maluszka często, lecz mniejszymi porcjami.
  • Zwróć uwagę na technikę karmienia
Upewnij się, że twoje niemowlę właściwie chwyta brodawkę. Jeśli w czasie ssania słychać dźwięki takie jak mlaskanie, oznacza to, że dziecko połyka duże ilości powietrza. Karmiąc butelką, nie dopuszczaj, by w smoczku pojawiło się powietrze – trzymaj butelkę w taki sposób, aby smoczek cały czas był wypełniony. Dobrym pomysłem jest również zakup butelki ze smoczkiem zapobiegającym powstawaniu kolek oraz ulewaniu pokarmu.
  • Przerywaj karmienie
Kolejny dobry pomysł to przerywanie karmienia co jakiś czas, np. co cztery minuty. W czasie przerwy chwyć dziecko w pozycji pionowej, poczekaj, aż mu się odbije, następnie ponownie zacznij je karmić.
  • Rozważ zagęszczanie mleka
Jeśli karmisz butelką, jej zawartość możesz zagęszczać kleikiem ryżowym albo specjalnym preparatem z apteki. Jest sprzedawany bez recepty, ale mimo wszystko skonsultuj jego podawanie z lekarzem pediatrą.
  • Pilnuj, żeby dziecku się odbiło
Nawet jeśli jest noc i jesteś bardzo zmęczona, nie „odpuszczaj” odbijania. Bardzo ważne jest, aby połknięte powietrze zostało odprowadzone z żołądka – w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko, że malec uleje przez sen i się zachłyśnie.
  • Zmień ustawienie łóżeczka
Jeśli twoje dziecko mocno ulewa i boisz się, że zachłyśnie się przez sen albo podczas leżenia, zmień ustawienie łóżeczka. Pod jego nogi (ze strony, gdzie dziecko ma głowę) podłóż kilka książek. Możesz też kupić dziecku specjalną, bezpieczną dla kręgosłupa poduszkę typu klin. Oba te sposoby sprawią, że malec będzie miał głowę wyżej niż reszta ciała, co zmniejszy ryzyko zachłyśnięcia się ulaną treścią.

Ulewanie u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Lekarz nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać – może jednak postarać się znaleźć źródło przedłużającego się problemu albo spróbować mu zaradzić poprzez przepisanie specjalistycznych preparatów. Udaj się do niego, jeśli masz wrażenie, że dziecko ulewa bardzo duże ilości pokarmu albo że nie przybiera odpowiednio na wadze. Koniecznie skonsultuj się również ze specjalistą, jeżeli dziecko wciąż ulewa mimo ukończenia pierwszego roku życia.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.