Data modyfikacji:

Pierwszy dzień w przedszkolu

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Pierwszy dzień w przedszkolu naszego dziecka jest stresująca zarówno dla niego jak i dla nas. Dlatego do pierwszego dnia w przedszkolu, jak do każdej ważnej zmiany w życiu dziecka, trzeba się przygotować. Podpowiadamy, co zrobić, aby pierwszy dzień w przedszkolu był jak najlepszy.

dziecko idzie do przedszkola

fot. Pixabay.com

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola:

 

1. Powiedz dziecku, o tym, co ma się wydarzyć

Ta informacja jest naprawdę podstawą. Nie można przecież przynieść malca do placówki i po prostu go tam zostawić. Trzeba być gotowym na rozmowę, na odpowiedzi na pytania, które może mieć dziecko. Informacje można przekazywać stopniowo już na kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola. Na przykład przechodząc obok jakiejś placówki, pokazać i poopowiadać dziecku, co to za miejsce, co tam się dzieje, kto tam chodzi.

 

2. Nie obciążaj dziecka swoimi obawami

To bardzo ważna kwestia. Jeśli mówisz dziecku, że w przedszkolu będzie świetnie, a sam, bądź sama, masz łzy w oczach, dziecko wyczuje, że kłamiesz. Dziecko może pomyśleć, że jeśli kłamiesz to musisz ukrywać jakąś straszną prawdę o przedszkolu. Najlepiej zachować normalne, neutralne nastawienie, nie pokazywać obaw i stresu, ale też nie okazywać przesadnego, sztucznego entuzjazmu.

3.Pozwól dziecku na samodzielność

Zwróć uwagę czy to dziecko myje swoje zęby, czy robisz to za nie. Niech maluch sam zapina swoje buty, zakłada kurtkę. Bardzo przydaje się to w przedszkolu, gdzie nauczycielki nie możliwości na ubierania grupy kilkunastoosobowej. Większość czynności typu ubieranie, rozbieranie, jedzenie, mycie, dziecko musi wykonywać samo. Dzieci, które nie posiadają podstawowych umiejętności samoobsługowych dodatkowo się stresują.

Czytaj więcej na temat:

Jak sprawić, by przedszkolak był samodzielny

Trzylatek nie mówi. Czy to jeszcze norma?

 

4. Zabierz dziecko na przedszkolne zakupy

Możesz, przy okazji, opowiadać, co do czego służy, co będzie działo, dlaczego potrzebuje takich, a nie innych rzeczy. W miarę możliwość pozwól samodzielnie wybrać kolory przyborów czy to, jaka postać z bajki znajdzie się na worku na buty. Na zakupach pamiętaj, żeby wybrać kapcie zapinane na rzepy, bluzę zasuwaną a nie z guzikami, spodnie bez suwaka a wiązane lub z gumką. Niech takie szczegóły nie utrudniają maluchowi funkcjonowania w przedszkolu.

 

5. Opowiedz o tym, jak rodzice chodzili do przedszkola

Najciekawiej zrobić to w formie bajki na dobranoc. Dziecku skojarzy się bardzo pozytywnie, zapadnie w jego pamięci a do tego stworzy pewien obraz tego, co może się stać w przedszkolu. Poza tym maluch, który traktuje rodzica jako wyrocznię, może dojść do wniosków, że skoro mama, czy tata byli takimi odważnymi dzieciakami to może i ono da radę.

 

6. Pozwól dziecku zapoznać się z miejscem

Daj mu szansę na zapoznanie się z nowymi przyjaciółmi, poznanie wychowawcy, nauczycielek, przyjrzenie się sali i nowym zabawkom. Forma jest do wyboru, można być z dzieckiem podczas tego zapoznawania, poczekać na korytarzu, bądź, jeśli dziecko łatwo wchodzi w sytuację, wyjść z przedszkola na kilkadziesiąt minut.

 

7. Daj dziecku luz, niech czuje, że może mu się tam nie podobać.

Zwłaszcza małe dzieci będą potrzebowały czasu na oswojenie się z sytuacją gdzie nie jest jedynym maluchem w otoczeniu, gdzie przebywa z zupełnie nowym budynku, z nowymi osobami. Niech dziecko czuje wsparcie i wolność. Niech ma prawo do płaczu i strachu. Nie neguj uczuć dziecka, wspieraj je, pozwól mówić o obawach i złych emocjach.

 

8. Pożegnaj się

Powiedz dziecku, że teraz pobawi się z tymi dziećmi, które już poznał. Zje śniadanie, obiad, podwieczorek, a potem przyjdzie po niego mama. Zawsze dotrzymuj słowa, jeśli obiecujesz, że przyjdziesz o danej porze.

 

9. Pomyśl o wyjściu awaryjnym

Nie tylko na ewentualny „niewypał” przedszkolny, ale na dni, kiedy dziecko będzie chore. Katar czy kaszel może złapać już na początku roku szkolnego i trzeba mieć wtedy kogoś, kto zostanie z dzieckiem w domu.

Nie ma gwarancji, że wyżej wykonane punkty przyniosą sukces. Na pewno jednak warto je spełnić bo może to sprawi, że dziecko będzie chodzić do przedszkola chętnie i z uśmiechem na twarzy.

Czytaj również:

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Adaptacja do przedszkola

 

Komentarze
17-08-2017
Ocena:
Pierwszy dzień w przedszkolu jest dla każdego dziecka inny.W moim przypadku córka chodzi do Przedszkola Ene Due Rabe Stalowa Wola i było wszystko ok.Nie było płaczu ani chęci powrotu do domu.Jestem dumna ;)
07-09-2016
Ocena:
Ja uważam, że wszystko zalezy do kadry. W moim przedszkolu Pod Dębusiem Olbrzymkiem pracują super opiekunki, ktore angażują si w rozwój i wychowanie malca.
04-09-2015
Ocena:
Warto, aby dziecko ktore idzie do przedszkola pierwszy raz zabralo ze soba jakas grę, o ile lubi tak jak moje. Gry z pewnością zajmą dziecku większosc czasu i bedzie sprzyjalo poznaniu nowych dzieci :)
12-12-2014
Ocena:
nam zalecono, by przez ten pierwszy okres w przedszkolu nie zostawiać dziecka na cały dzień a raczej na kilka godzin i kazdego dnia zwiększać czas pobytu. Nam się udało, nie przeżywaliśmy żadnej traumy.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...