Data publikacji:

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na początku przygody z przedszkolem. Trudność z adaptacją oraz choroby, które rozpoczynają się już jesienią sprawiają, że gra nie wydaje się warta świeczki.  Jednak w ogólnym rozrachunku – przedszkole przynosi wiele korzyści.

korzyści z pprzedszkola

 

Początek kariery przedszkolnej to bardzo trudny moment zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Maluchy w pierwszym roku przedszkola mają między 2,5 a 3,5 roku. To ogromna różnica rozwojowa w tym wieku. Rozstanie z rodzicami znoszą bardzo różnie. Nie ma co się oszukiwać – większość dzieci płacze prawie co rano. Sytuacji nie poprawia fakt, że smutnych dzieci jest więcej i ogólny nastrój się udziela. Co gorsza już jesienią zaczynają choroby. A te nie tylko stresują rodziców, ale przerywają adaptację i powodują, że trzeba zaczynać od nowa.

Ogarniemy jednak pocieszyć zmęczonych rodziców – przedszkole to także wiele korzyści rozwojowych. Ponadto przypominamy, że dziecko nie musi iść do przedszkola w wieku 3 lat, można to opóźnić.  Posłanie dziecka do przedszkola dopiero w wieku 4 lat ułatwi adaptację, to w pierwszym roku pobytu w skupisku dzieci dziecko musi swoje odchorować. W ten sposób rozwija swoją odporność.

Korzyści, jakie dziecko wynosi z przedszkola:

  1. Różnorodne zajęcia w ciągu dnia

Plan zajęć w przedszkolu jest zaplanowany w taki sposób, aby zapewnić dzieciom wszechstronny rozwój. Jest zatem gimnastyka, rytmika, zajęcia w kąciku przyrody i oczywiście zajęcia dydaktyczne.

 

  1. Zajęcia manualne

W przedszkolu przywiązuje się niezwykłą wagę do zajęć manualnych i ćwiczenia ręki. Wszystko, by w niedalekiej przyszłości dziecko mogło z sukcesem nauczyć się pisania. Tak wszechstronnych zajęć z małej motoryki nie zapewnimy dzieciom w domu.

 

  1. Umiejętności społeczne

Dzieci są stworzone do funkcjonowania w grupie. Potrzeba interakcji społecznych rodzi się właśnie po 3 roku życia. Wspólna zabawa jest najlepszym sposobem na poznawanie świata, naukę współpracy i wprawianie się w życiowe role. To w przedszkolu nawiązują się pierwsze przyjaźnie, dzieci rozwiązują pierwsze konflikty.

 

  1. Obserwacja pedagogów

W przedszkolu dziecko jest stale pod obserwacją specjalistów. Nauczyciele przedszkolni widzą, jak dziecko funkcjonuje w różnych sytuacjach. Przedszkole współpracuje z logopedami i psychologami. Dzięki temu w przypadku niepokojących zjawisk jest duża szansa na szybką reakcję.

  1. Zajęcia dodatkowe

Przedszkole to także możliwość skorzystania z zajęć dodatkowych. Płatnych lub bezpłatnych. W trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu zajęć dydaktycznych. To bardzo wygodne rozwiązanie i zdejmuje z rodziców ciężar odwożenia malucha.

 

  1. Wyjścia grupowe

Wycieczki, wyjścia do teatru, wizyty w bibliotece. Wszystkie takie przygody z przedszkolną grupą to niezapomniane źródło wrażeń. Wspólne przeżywanie tego i obserwacja , jak w dane sytuacji zachowują się inni jest świetną okazją do przyswojenia kolejnych umiejętności.

 

Czytaj również:

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Czy dziecko jest gotowe na przedszkole?

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
01-02-2021
Ocena:
Uważam, że kontakt grupowy ma ogromne znaczenie. Dziecko lepiej się rozwija. Sama zauważam to szczególnie gdy mam okazję widzieć jak kreatywnie z moim dzieckiem bawią się www.baloniarki.pl - jest bardziej pomysłowe, kreatywne. Bardziej radosne. Nie raz wspominamy te wspólne zabawy!!
23-10-2020
Ocena:
Zawsze rodzice mają takie dylematy. Ja też miałam. Teraz z perspektywy czasu wiem jak bardzo dziecko zmienia się i rozwija chodząc do przedszkola.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
gotowość przedszkolna

Gotowość szkolna i przedszkolna

2019-09-02
Każdy z nas zastanawia się, czy dziecko na pewno jest gotowe do podjęcia nowych obowiązków, czy znajdzie przyjaciół i czy przystosuje się do nowych warunków. Cz...