Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na początku przygody z przedszkolem. Trudność z adaptacją oraz choroby, które rozpoczynają się już jesienią sprawiają, że gra nie wydaje się warta świeczki. Jednak w ogólnym rozrachunku – przedszkole przynosi wiele korzyści.
Początek kariery przedszkolnej to bardzo trudny moment zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Maluchy w pierwszym roku przedszkola mają między 2,5 a 3,5 roku. To ogromna różnica rozwojowa w tym wieku. Rozstanie z rodzicami znoszą bardzo różnie. Nie ma co się oszukiwać – większość dzieci płacze prawie co rano. Sytuacji nie poprawia fakt, że smutnych dzieci jest więcej i ogólny nastrój się udziela. Co gorsza już jesienią zaczynają choroby. A te nie tylko stresują rodziców, ale przerywają adaptację i powodują, że trzeba zaczynać od nowa.
Ogarniemy jednak pocieszyć zmęczonych rodziców – przedszkole to także wiele korzyści rozwojowych. Ponadto przypominamy, że dziecko nie musi iść do przedszkola w wieku 3 lat, można to opóźnić. Posłanie dziecka do przedszkola dopiero w wieku 4 lat ułatwi adaptację, to w pierwszym roku pobytu w skupisku dzieci dziecko musi swoje odchorować. W ten sposób rozwija swoją odporność.
Plan zajęć w przedszkolu jest zaplanowany w taki sposób, aby zapewnić dzieciom wszechstronny rozwój. Jest zatem gimnastyka, rytmika, zajęcia w kąciku przyrody i oczywiście zajęcia dydaktyczne.
W przedszkolu przywiązuje się niezwykłą wagę do zajęć manualnych i ćwiczenia ręki. Wszystko, by w niedalekiej przyszłości dziecko mogło z sukcesem nauczyć się pisania. Tak wszechstronnych zajęć z małej motoryki nie zapewnimy dzieciom w domu.
Dzieci są stworzone do funkcjonowania w grupie. Potrzeba interakcji społecznych rodzi się właśnie po 3 roku życia. Wspólna zabawa jest najlepszym sposobem na poznawanie świata, naukę współpracy i wprawianie się w życiowe role. To w przedszkolu nawiązują się pierwsze przyjaźnie, dzieci rozwiązują pierwsze konflikty.
W przedszkolu dziecko jest stale pod obserwacją specjalistów. Nauczyciele przedszkolni widzą, jak dziecko funkcjonuje w różnych sytuacjach. Przedszkole współpracuje z logopedami i psychologami. Dzięki temu w przypadku niepokojących zjawisk jest duża szansa na szybką reakcję.
Przedszkole to także możliwość skorzystania z zajęć dodatkowych. Płatnych lub bezpłatnych. W trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu zajęć dydaktycznych. To bardzo wygodne rozwiązanie i zdejmuje z rodziców ciężar odwożenia malucha.
Wycieczki, wyjścia do teatru, wizyty w bibliotece. Wszystkie takie przygody z przedszkolną grupą to niezapomniane źródło wrażeń. Wspólne przeżywanie tego i obserwacja , jak w dane sytuacji zachowują się inni jest świetną okazją do przyswojenia kolejnych umiejętności.
Czytaj również:
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola
Czy dziecko jest gotowe na przedszkole?
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.