Data modyfikacji:

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – przygotowania

Andrzejki w przedszkolu to imprezka, która potrzebuje odpowiedniej oprawy – w końcu chodzi o „prawdziwą” magię! Zanim maluchy przyjdą na zajęcia, warto porozwieszać i porozkładać stosowne dekoracje w różnych częściach sali. Mogą być to ledowe lampki, pajęczyny, nietoperze, przyda się również pluszowy kot oraz szklana kula.
Oczywiście aby wróżby andrzejkowe w przedszkolu wywołały na dzieciach stosowne wrażenie, panie przedszkolanki powinny być stosownie ubrane. Przykładowa „stylizacja” to długa suknia (może być w czarnym kolorze), narzucona na ramiona chusta, mnóstwo biżuterii i ciekawe nakrycie głowy.

Zabawa andrzejkowa w przedszkolu – rozmowa przed zabawą

Należy pamiętać, że zanim rozpoczną się andrzejki w przedszkolu, konieczne jest przeprowadzenie z dziećmi stosownej rozmowy. Przede wszystkim koniecznie trzeba wyjaśnić maluchom, że choć kiedyś rzeczywiście traktowano wróżenie z powagą (można nawet wpleść trochę historii wróżenia), to obecnie jest to przede wszystkim powód do dobrej zabawy i żartów.

 Andrzejki – przedszkole. Pomysły na świetną zabawę

Zabawa andrzejkowa w przedszkolu może mieć mieszaną formę – dla przykładu dzieci mogą na przemian tańczyć przy dźwiękach muzyki i włączać się do zabawy z wróżbami. Które szczególnie się sprawdzą? Oto kilka ciekawych, mniej i bardziej tradycyjnych pomysłów.
• Lanie wosku
Żadne przyzwoite andrzejki w przedszkolu nie obędą się bez lania wosku. Zadaniem dziecka jest trzymanie klucza, zadaniem opiekuna – przelanie gorącej cieczy przez jego dziurkę, wprost do miseczki z wodą. Następnie należy wyjąć wosk z wody i wraz z dzieckiem spróbować odczytać, co przedstawia kształt.
Cenna wskazówka: w internecie bez trudu kupisz specjalny klucz do lania wosku. Takie klucze mają wielkie dziurki i aż blisko 30 cm długości, więc zwiększają bezpieczeństwo zabawy.
• Ustawianie butów
Popularna zabawa andrzejkowa w przedszkolu to również ustawianie butów. Najpierw należy poprosić maluszki, aby przyniosły z szatni po jednym buciki (mogą też oczywiście zdjąć kapcie). Następnie dzieci kolejno ustawiają swoje buty – jeden za drugim, od początku sali do drzwi wyjściowych. Osoba, której but pierwszy „przekroczy próg”, jako pierwsza weźmie ślub. Jeśli pani przedszkolanka sama nie jest jeszcze osobą zamężną, również może wziąć udział w zabawie – dzieci będą zachwycone!
• Zawód z przyszłości
Maluchy będą długo i ze śmiechem wspominać andrzejki w przedszkolu, jeśli zaproponujesz im dwie zabawy związane z zawodami. Pierwsza jest klasyczna – dzieci losują ciasteczka mające w środku kartkę z nazwą zawodu (lekarz, pielęgniarka, adwokat, policjant, strażak itp.). Druga zabawa wymaga od nauczycielek nieco więcej zaangażowania. Muszą one przygotować listę zabawnych zawodów, np. zbieracz promieni słońca, rozwijacz tęczy, niszczyciel smutków albo treser biedronek. Dzieci losują zawody, a potem wraz z przedszkolankami opisują, czym taka osoba dokładnie się zajmuje.
• Balony z wróżbą
Lubiane wróżby andrzejkowe w przedszkolu to również wszystkie te z użyciem balonów – które oczywiście trzeba zniszczyć. Dzieci najpierw wybierają sobie balony, a następnie, przy użyciu szpilki (pod kontrolą nauczyciela) albo w inny sposób muszą je przebić. W środku znajduje się wróżba np. „W tym roku będziesz bardzo szczęśliwy”. Podpowiedź: oczywiście wszystkie wróżby muszą mieć pozytywny wydźwięk. Można nawiązywać do smaków („W tym miesiącu zjesz coś przepysznego”), do przygód, do marzeń albo prezentów.
 • Losowanie kubeczków
 Na andrzejki w przedszkolu można przygotować plastikowe kubki, pod którymi będą znajdowały się różne przedmioty codziennego użytku, np. zabawka samochodzik, małe serduszko, klucz, moneta czy klocek. Dzieci losują kubeczki, a nauczyciel objaśnia im, co oznacza dany symbol (np. samochodzik – ciekawa wycieczka w przyszłości).

Wskazówka: dla podniesienia emocji można zapowiedzieć dzieciom, że pod jednym z kubków znajduje się mały, czarny kawałek kartki, który oznacza wielkiego pecha. Żadne z dzieci oczywiście nie będzie chciało trafić na taką wróżbę i wszystkie będą przeżywały wielkie emocje podczas podnoszenia własnego kubka. Oczywiście „pechowy” kubek należy sprytnie podrzucić do reszty, dopiero gdy wszystkie dzieci wylosują już swoje szczęśliwe wróżby – tylko po to, by pokazać dzieciom, że rzeczywiście się on gdzieś znajdował. Dołożenie do zabawy takiego wątku sprawia, że staje się ona naprawdę ciekawa.
• Literki z zapałek
Kolejna świetna zabawa andrzejkowa w przedszkolu to rzucanie zapałkami. Dziecko musi rzucić nimi za siebie, mając zamknięte oczy. Następnie powinno wraz z nauczycielem sprawdzić, czy któreś z zapałek ułożyły się na kształt podobny do dowolnej litery. Naturalnie każda z liter coś oznacza, np. A – atrakcyjny dzień, B – bajka na dobranoc, C – ciekawy film, D – duże lody, E – ekran kinowy, F – Francja (może wyjazd), G – gol itd. Naturalnie nauczyciel może przygotować sobie wcześniej „ściągę” albo postarać się zapamiętać wróżby dla różnych liter.
Oczywiście, i w tym przypadku wszystkie wróżby muszą być pozytywne. Należy pamiętać, że powiedzenie dziecku, że czeka je pech albo jakieś nieprzyjemne wydarzenie, może mieć bardzo negatywne konsekwencje.
Autor: Robert Wojtaś