Data modyfikacji:

Kolka niemowlęca - dlaczego nie jest groźna

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Kolka niemowlęca występuje zwykle o tych samych porach, a jej ataki trwają podobną ilość czasu. Płacz, twardy brzuszek, podkurczanie nóżek, prężenie - to objawy kolki niemowlęcej. Spokojnie, ta dolegliwość jest przykra, ale niegroźna i prędzej czy później dziecko z niej wyrośnie. 

kolka niemowlęca

 

Kolka niemowlęca - co to jest 

Niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia nie zawsze dobrze radzi sobie z trawieniem pokarmu. Nawet najlepszego dla niego mleka mamy. Często jedząc dziecko połyka powietrze. Gromadzi się ono w jelitach, a próbując wydostać na zewnątrz powoduje napięcie i wzmożoną pracę jelit, którą maluch odczuwa jako bolesne skurcze. W dodatku układ trawienny dopiero uczy się wydzielać odpowiednią ilość enzymów niezbędnych do trawienia i czasem u niemowląt dochodzi do niedoboru laktazy, enzymu trawiącego cukier mleczny - laktozę.

Wielu rodziców, a także pediatrów upatruje przyczyny nieutulonego płaczu w przebodźcowaniu niedojrzałego układu  nerwowego.

Jeśli twoje niemowlę ma ponad dwa tygodnie i regularnie o podobnych porach zaczyna płakać, a napady płaczu trwają podobną ilość czasu, to najprawdopodobniej dopadła je kolka. Lekarze rozpoznają kolkę niemowlęcą korzystając z "reguły 3x3". Mówiona, że kolka u niemowląt występuje wtedy, gdy u dziecka, które jest zdrowe, okresy płaczu i niepokoju o niewyjaśnionej przyczynie trwają ponad 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i w sumie dłużej niż przez 3 tygodnie bez przerwy. Tę zasadę opracował dr Morris Wessel, pediatra z USA już w 1954 roku.  

Przypadłość ta dotyka około 40% niemowlaków, więc kolka u dzieci nie jest tak powszechna jak się wydaje. Niektóre źródła podają, że dotyka częściej chłopców niż dziewczynki, jednak badania tego nie potwierdziły. Najczęściej ataki kolki zdarzają się wieczorem, ale nie jest to regułą.

 

Kolka niemowlęca - jak pomóc?

Nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu na kolkę, są jednak metody jej łagodzenia: 

  • noszenie, tulenie,bliskość (doskonale działa noszenie w chuście)
  • kładzenie dziecka na brzuszku
  • delikatny masaż brzuszka
  • ćwiczenie "rowerek", wspomaga usuwanie gazów
  • dziecięcy termofor dla ogrzania brzuszka

Jeśli domowe metody nie zdadzą egzaminu można spróbować podeprzeć się specjalnymi preparatami. W aptekach są do kupienia medykamenty ułatwiające odprowadzanie gazów i likwidujące kolkę. Kupując trzeba koniecznie zaznaczyć, że chodzi o niemowlę. Więcej o sposobach przynoszenia ulgi dziecku można przeczytać tu: BebiKlub - dolegliwości trawienne u niemowląt

 


Jak zapobiegać kolce niemowlęcej?

  • nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że dieta mamy karmiącej piersią ma jakikolwiek wpływ na kolkę u niemowląt, warto wiedzieć, że taki pogląd jest popularny tylko w Polsce, a w innych krajach zupełnie nieznany
  • warto natomiast zadbać o prawidłowe przystawianie dziecka do piersi, powinno  głęboko chwyta brodawkę, a odgłos przełykania nie powinien być zbyt głośny
  • niektóre dzieci lubią być odbijane, ale aktualne wytyczne nie nakazują odbijać dziec i karmionych piersią
  • jeśli dziecko jest karmione z butelki trzeba zadbać by była ona atestowana i koniecznie zaopatrzona w dobry smoczek prawidłowo odprowadzający powietrze, smoczki powinny być wielkością dopasowane do rozmiaru buzi dziecka i często zmieniane 
  • butelkę zawsze powinien trzymać i kontrolować opiekun, wszelkie podpórki i zostawianie niemowlęcia sam na sam z butelką są niewskazane

 


Ile trwa napad kolki

Nie ma ścisłych reguł tego zjawiska. Dolegliwość może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. W bardzo ekstremalnych przypadkach może to być nawet kilkanaście godzin, na szczęście tak długie ataki zdarzają się rzadko. Większość dzieci wyrasta z kolek w wieku 4 miesięcy.

 

Kolka u niemowląt - grupy ryzyka

Udowodniono, że dzieci, których mamy paliły papierosy w ciąży i podczas karmienia piersią cierpiały z powodu kolki niemowlęcej częściej niż dzieci mam niepalących. Nie stwierdzono innych czynników zwiększających ryzyko występowania tej dolegliwości.

 

O czym warto pamiętać, gdy dziecko cierpi na kolki

Chociaż kolka jest bardzo uciążliwa dla dziecka i dla mamy, nie jest chorobą i nie niesie za sobą żadnych groźnych następstw. To trudne, ale trzeba zachować spokój i postarać się przetrwać ten czas pamiętając, że jest to naturalny etap w rozwoju malucha. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że dziecko tych przykrych kilku pierwszych miesięcy swojego życia nie będzie pamiętało. Warto też pamiętać, że bliskość i czułość rodzica znacznie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i powoduje, że dziecko lepiej znosi ból spowodowany kolką niemowlęcą.

 

Czytaj także:

Uwaga, nadchodzi kolka

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
30-10-2020
Ocena:
Najgorszy okres w naszym życiu!Nie wiem, czy kiedykolwiek wczesniej i później byłam tak niewyspana i zmęczona jak podczas kolek naszego dziecka. Przetestowałam całą armię leków, więc podzielę się opinią - delictol - nie pomagał, czasami miałam wręcz wrażenie, że pogarszał sprawę. Espumisan odradzam ze względu na skład. Sab simplex jest według mnie przereklamowany, bo po nim spokój był tylko na chwilę, a później miałam wrażenie że jest jeszcze gorzej. Rurki to jakaś porażka, nie byliśmy w stanie tego dobrze zrobić i dziecko bardzo się przy tym męczyło, a herbatki z kopru to mam wrażenie jakiś zabobon :D Najlepiej było po esputiconie. Polecam też dużo nosić dziecko i wygrzewać brzuszek (czasami nawet pomagała szuszarka!)
30-09-2020
Ocena:
To jest poprostu ciężki czas i trzeba to wytrzymać , mi się wydawało że moja córka płacze praktycznie cały czas , wszystko się dłuży ,brak snu , brak chwili na siku czy umycie się , wszystko irytuje ,bo człowiek chce pomoc ale nie wie jak. Sama płakałam razem z córka. Pocieszajace jest to ze wszystko mija - ja ciężko wspominam tamte dni i jedynie wiem ze to trzeba przejść i czy z pomocą leku , technik czy cudów , małe dziecko jest wymagające , czynności są męczące i czas się dłuży w nieskończoność. Ale mija ;)U nas najbardziej pomogłyKrople Delicol - wazne jest podawanie do każdego karmienia, trzeba tutaj zachowywać się z konsekwencją bo brak konsekwencji bywa bardzo nieskutecznyJak rownież masowanie brzuszka oraz stosowanie termoforu z pestek wiśni
29-09-2020
Ocena:
no może i nie jest groźna, ale jednak bardzo uciążliwa. I chyba nie ma rodzica, który nie chciałby ulżyć swojemu dziecku. My podajemy kropelki acidolac, bo dobre bakterie i dobrze wpływają na florę jelitową, przez co kolki bardzo zelżały
22-09-2020
Ocena:
Ja też słyszałam, że kolki to normalna sprawa. Oczywiście trzeba pomóc maluszkowi, bo nie ma sensu go męczyć ale ostatecznie większość dzieci przez to przechodzi - nie ma reguły bo kolki mają i te karmione piersią i butelką. U moich dzieci sprawdzał się esputicon. Położna mówiła że ma bardzo dobry skład dla niemowlaków.
01-09-2020
Ocena:
Kolki trudna sprawa, moja corka rownież miała. Na szczęście w miarę szybko udało nam sie je opanowac. Polecam Bobiotic. Smak dobry można stosować o 28 dnia życia. Na trawienie laktozy albo Delicol - próbowaliśmy rowniez kolzym, jest to zamiennik jednak ma bardzo intensywny smak, córce zdecydowanie lepiej pasował Delicol, który ma delikatniejszy smak. Nie krzywiła sie podczas przyjmowania a jest to bardzo ważne bo trzeba go podawać do praktycznie każdego posilku (na ulotce jest opisane dawkowanie). Prawda jest taka, ze jeśli kolka jest spowodowana nietolerancją laktozy to jedynie delicol pomoże. To krople które maja w sobie enzym laktazę. Jeżeli chodzi o espumisan to na ulotce jest napisane, że od 3 mies życia. Nie podawałabym dzieku wczesniej, nie warto jest eksperymentować. Oczywiście dobre są naturalne sposoby takie jakogrzewanie brzuszka termoforkiemmasażeczy kładzenie malucha na brzuchu.
28-07-2020
Ocena:
Gdzie mozna kupić tą poduszkę?? Ja już próbowałam różnych sposobów i nic nie pomaga...
27-07-2020
Ocena:
My korzystamy właśnie z Kangu i nic tak nie pomaga jak właśnie ta poduszka. Prawda, moja córka zasypia na niej w przeciągu 10 min. To duże ułatwienia bo nie trzeba z nią chodzić i bujać jej na rękach za co i mój kręgosłup jest wdzięczny.
20-07-2020
Ocena:
A słyszałyście o poduszce Kangu? U nas sprawdziła się rewelacyjnie- od pierwszego użycia. Mój synek dzięki takim ruchom/ skokom na poduszce dużo szybciej się uspokaja i chętniej zasypia a dzięki temu łatwiej nam przetrwac atak kolkowy.
16-07-2020
Ocena:
To, co będzie najskuteczniejsze na kolkę, zależy od tego jaka jest przyczyna kolki. Bywa, ze kolka jest fizjologiczna i dziecko ma niewykształcone jelitka i swoje musi przecierpieć.Z pierwszym dzieckiem nie mieliśmy jakichś specjalnych problemów z kolkami, kilka dni było trudniejsze ale potem wszystko się ustabilizowało Znacznie wieksze problemy mieliśmy z drugim dzieckiem. W jego przypadku kolka narastała z dnia na dzień. Okazało sie, że jest spowodowana nietolerancją laktozy, po mogły kropelki z laktaza. Wspomniany tutaj Delicol. Dodatkowo robiłam masaże, odwracałam dziecko na brzuszek, oczywiście termoforek, no i wszystko to się sprawdziło.
24-05-2020
Ocena:
U nas to trochę trwało niestety, zanim ktoś mi podpowiedział, że to może być nietolerancja laktozy. Zaczęłam podawać Delicol i problem minął.
31-01-2020
Ocena:
ja też jestem bardzo zadowolona z tych kropelek, bo naprawdę skutecznie łagodzą kolki i wszelkie dolegliwości brzuszka
28-10-2019
Ocena:
my mamy wreszcie spokój z kolkami, bo zaczęłam regularnie podawać synkowi kropelki acidolac z bakteriami kwasu mlekowego. W ten sposób niedojrzała flora bakteryjna w jelitkach się stabilizuje i kolki słabną
08-01-2019
Ocena:
Od kiedy mozna podawac czopki viburcol? Bo na ulotce pisze od 3 miesiaca.. Czy dawalyscie w pierwszym miesiącu.?
30-05-2018
Ocena:
To prawda,że maluszek potrzebuje dużo bliskości przy kolkach, chociaż to noszenie takiego płaczącego dziecka rozdziera serce
24-05-2018
Ocena:
Probiotyk + sab simplex + Viburcol = zestaw idealny na kolkę
28-03-2018
Ocena:
To prawda, że kolka niemowlęca sama w sobie nie jest groźna, a jedynie bardzo uciążliwa. Niemniej zawsze widząc jej objawy należy skosultować się z lekarzem bo te same objawy może wykazywać np. zapalenie ucha środkowego, a to juz zdecydowanie nie są przelewki. Kolkowym mamom polecam o tym trochę poczytać na kolka-niemowleca.pl Im więcej się wie tym łatwiej jest takie problemy przetrwać i ulżyć dziecku w trudnych chwilach.
30-12-2017
Ocena:
Kolki to prawdziwa udręka dla maluszka i dla rodziców. Na szczęście u nas jest już znacznie lepiej, bo zaczęliśmy dziecku podawać kropelki acidolac, żeby uzupełniać dobre bakterie we florze jelitowej
19-12-2017
Ocena:
My nie spaliśmy przez kolki tydzień. Chodziłam już półprzytomna nerwowa. Nie umiałam pomóc mojemu maluszkowi. Teraz żałuje że wcześniej nie kupiłam esputiconu, ale przeczytałam o nim dopiero tutaj. Po podaniu kolki przeszły.
03-12-2017
Ocena:
Groźna nie ale wykańczająca zarówno dla maluszka jaki dla rodziców. Nie ma sensu męczyć maleństwa, kiedy można mu pomóc. My podajemy krople esputicon i się sprawdzają. Co prawda teraz budzą nas zęby ale i to przetrwamy.
25-10-2017
Ocena:
Może nie jest groźna, ale bolesna, więc ja córeczce podaję kropelki acidolac z dobrymi bakteriami, bo to skutecznie łagodzi kolki i mała się tak nie męczy
18-07-2017
Ocena:
Syn i córka używali butelek Tomme Tippee (antykolkowe). Natomiast przy uciążliwych kolkach najlepiej działa Sab Simplex w połączeniu z Viburcolem i masażem brzuszka.
24-01-2016
Ocena:
jakich butelek antykolkowych używacie? ja miałam tą z z Aventy z uchwytami. U mnie bardzo dobrze się spawdziła, mały na początku nie mógł się przyzwyczaić ale potem wreszcie ją polubił i prawie nie miewał kolek
24-01-2016
Ocena:
jeśli kolka spowodowana jest nietolerancja laktozy, tak jak u mojego synka to polecam krople kolaktaza, ktore nalezy dodawac od kazdej porcji mleka
06-01-2016
Ocena:
jak spałam na brzuchu jako dziecko to mama bala sie ze sie udusze i dziwie sie ze mamy zostawiaja tak dzieci. No ale moze czuwaja przy nich. Na szczescie kolka w koncu znika, ale poki jest tez pomagam masazami i butelka antykolkowa i czekam na znikniecie:)
12-10-2015
Ocena:
u nas kolki nie było.. bo mala spala w supermami kojcu.. caly czas na brzuszku i wlasnie przez ten ucisk nie miała kolki
09-09-2015
Ocena:
u nas jak mala miala kolke,to masowanie po brzuszku, zeby ugniatala sobie brzuszek, bo to tez duzo daje
31-08-2015
Ocena:
Super artykuł. U nas na kolkę pomagało jak mąż kładł na brzuchu synka, ale również wiele innych sposobów jest własnie na róznych blogach :)
21-08-2015
Ocena:
Ciekawy artykuł. Moja mała ostatnio strasznie się meczy, kolka nie daje spokoju, szukałem pomocy u pediatry ale mamy taką starszą Panią, która przedstawiła sposoby jak moja babcia... W internecie jest kilka ciekawych pozycji, np. poradniki zdrowi, dziecio pedia, zdrowy start w przyszłość, polecam lektury można znaleźć kilka ciekawych rzeczy
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.