Kolka niemowlęca występuje zwykle o tych samych porach, a jej ataki trwają podobną ilość czasu. Płacz, twardy brzuszek, podkurczanie nóżek, prężenie - to objawy kolki niemowlęcej. Spokojnie, ta dolegliwość jest przykra, ale niegroźna i prędzej czy później dziecko z niej wyrośnie.
Niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia nie zawsze dobrze radzi sobie z trawieniem pokarmu. Nawet najlepszego dla niego mleka mamy. Często jedząc dziecko połyka powietrze. Gromadzi się ono w jelitach, a próbując wydostać na zewnątrz powoduje napięcie i wzmożoną pracę jelit, którą maluch odczuwa jako bolesne skurcze. W dodatku układ trawienny dopiero uczy się wydzielać odpowiednią ilość enzymów niezbędnych do trawienia i czasem u niemowląt dochodzi do niedoboru laktazy, enzymu trawiącego cukier mleczny - laktozę.
Wielu rodziców, a także pediatrów upatruje przyczyny nieutulonego płaczu w przebodźcowaniu niedojrzałego układu nerwowego.
Jeśli twoje niemowlę ma ponad dwa tygodnie i regularnie o podobnych porach zaczyna płakać, a napady płaczu trwają podobną ilość czasu, to najprawdopodobniej dopadła je kolka. Lekarze rozpoznają kolkę niemowlęcą korzystając z "reguły 3x3". Mówiona, że kolka u niemowląt występuje wtedy, gdy u dziecka, które jest zdrowe, okresy płaczu i niepokoju o niewyjaśnionej przyczynie trwają ponad 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i w sumie dłużej niż przez 3 tygodnie bez przerwy. Tę zasadę opracował dr Morris Wessel, pediatra z USA już w 1954 roku.
Przypadłość ta dotyka około 40% niemowlaków, więc kolka u dzieci nie jest tak powszechna jak się wydaje. Niektóre źródła podają, że dotyka częściej chłopców niż dziewczynki, jednak badania tego nie potwierdziły. Najczęściej ataki kolki zdarzają się wieczorem, ale nie jest to regułą.
Nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu na kolkę, są jednak metody jej łagodzenia:
Jeśli domowe metody nie zdadzą egzaminu można spróbować podeprzeć się specjalnymi preparatami. W aptekach są do kupienia medykamenty ułatwiające odprowadzanie gazów i likwidujące kolkę. Kupując trzeba koniecznie zaznaczyć, że chodzi o niemowlę. Więcej o sposobach przynoszenia ulgi dziecku można przeczytać tu: BebiKlub - dolegliwości trawienne u niemowląt
Nie ma ścisłych reguł tego zjawiska. Dolegliwość może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. W bardzo ekstremalnych przypadkach może to być nawet kilkanaście godzin, na szczęście tak długie ataki zdarzają się rzadko. Większość dzieci wyrasta z kolek w wieku 4 miesięcy.
Udowodniono, że dzieci, których mamy paliły papierosy w ciąży i podczas karmienia piersią cierpiały z powodu kolki niemowlęcej częściej niż dzieci mam niepalących. Nie stwierdzono innych czynników zwiększających ryzyko występowania tej dolegliwości.
Chociaż kolka jest bardzo uciążliwa dla dziecka i dla mamy, nie jest chorobą i nie niesie za sobą żadnych groźnych następstw. To trudne, ale trzeba zachować spokój i postarać się przetrwać ten czas pamiętając, że jest to naturalny etap w rozwoju malucha. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że dziecko tych przykrych kilku pierwszych miesięcy swojego życia nie będzie pamiętało. Warto też pamiętać, że bliskość i czułość rodzica znacznie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i powoduje, że dziecko lepiej znosi ból spowodowany kolką niemowlęcą.
Czytaj także:
Artykuł sponsorowany