Data modyfikacji:

Uwaga nadchodzi kolka

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Kolką niemowlęcą nazywamy zespół reakcji i objawów, w których dominuje napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka. Te objawy pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku od 3 tygodni do 5 miesięcy. Płacz maluszka utrzymuje się najczęściej co najmniej 3 godziny na dobę (ale nie muszą to być 3 godziny z rzędu), minimum 3 razy w tygodniu, zwykle w godzinach wieczornych lub popołudniowych. Często płacz i krzyk nie są jedynymi objawami. Obserwuje się także zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek, wzdęcie brzucha oraz oddanie gazów. Co można zrobić, aby ulżyć dziecku i przetrwać narastający płacz i ból maluszka?

 

Kolka pojawia się najczęściej między 4. a 6. tygodniem życia

 

Przyczyny kolki u niemowląt

Atak kolki jelitowej na ogół zaczyna się gwałtownie i powraca codziennie mniej więcej o stałej porze. Maleństwo zaczyna głośno krzyczeć, robi się czerwone, zaciska piąstki i podkurcza nóżki. Karmione piersią po kilku minutach jedzenia staje się niespokojne, wypuszcza ssaną pierś i odwraca główkę. Po posiłku zaczyna przeraźliwie płakać. Dotychczas nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi, jakie są przyczyny kolki jelitowej. Czasami wskazuje się na: niedojrzałość przewodu pokarmowego, nietolerancję pokarmową, nieprawidłową technikę karmienia, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych lub refluks żołądkowo - przełykowy. Niektóre źródła za przyczynę kolki uznają również palenie papierosów przez matkę, depresję poporodową lub karmienie mlekiem modyfikowanym

Kolka niemowlęca może występować, bo:

  • Układ pokarmowy niemowlaka jest jeszcze niedojrzały. Jego jelita jeszcze nie funkcjonują prawidłowo. Kolka może być też wynikiem zaburzenia ich motoryki.
  • Maleństwo nie radzi sobie ze strawieniem niektórych pokarmów. Dlatego jeśli karmisz piersią powinnaś odstawić ciężkie, wzdymające i pikantne składniki.
  • Dziecko podczas jedzenia oprócz pokarmu połyka powietrze. Koniecznie przypilnuj, aby maleństwu odbiło się po posiłku. W ten sposób zapobiegniesz także ulewaniu pokarmu.
  • Być może niemowlakowi brakuje laktazy. Występuje ona zarówno w pokarmie kobiecym, jak i w mieszankach mlecznych, a jej niedobór jest jedną z głównych przyczyn kolki.
  • Czynnikiem powodującym kolkę może być również przekarmianie lub niedokarmianie dziecka.
  • Kolka może być także jednym z pierwszych objawów alergii pokarmowej.
  • Malutkie dziecko nie lubi dużych zmian. Nadmiar wrażeń i brak stałego rytmu dnia zwiększa ryzyko wystąpienia kolek jelitowych.

 

 

Kiedy do lekarza?

Kolkę niemowlęcą rozpoznaje lekarz na podstawie objawów oraz czasu ich trwania. Nie istnieje żadne badanie laboratoryjne lub obrazowe, które potwierdzi jej wystąpienie. Niemniej jednak pediatra może zlecić badania dodatkowe (na przykład morfologię krwi, badanie ogólne i posiew moczu, wskaźniki stanu zapalnego – OB. i/lub CRP, USG jamy brzusznej) celem wykluczenia innych poważniejszych chorób. Wizyta tym bardziej jest konieczna jeśli oprócz płaczu i krzyku u dziecka dołączają inne objawy np. gorączka, wymioty, biegunka, spadek masy ciała czy drgawki. Warto zaznaczyć, że kolka najczęściej ustępuje samoistnie w wieku około 4 miesięcy życia dziecka i nie jest stanem patologicznym. Dużo zdrowych dzieci doświadcza takich samych objawów i potem rozwija się prawidłowo. Budzi ona jednak duży niepokój rodziców, którzy często zgłaszają się z tym problemem do lekarza, szukając pomocy. Zazwyczaj wystarcza fachowa porada i uspokojenie rodziców, że kolka to nic groźnego. 

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną kolki jest nietolerancja laktozy lub alergia, należy rozważyć zastosowanie leczenia dietetycznego pod okiem pediatryU niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi w razie wystąpienia kolki stosuje się okresowe leczenie dietą bez mleczną. Ustąpienie objawów w trakcie stosowania diety potwierdza rozpoznanie. Jeśli objawy nie ustąpią może to świadczyć o zakażeniach dróg moczowych, chorobach układu pokarmowego lub zapaleniach dróg oddechowych.

 

Leczenie kolki niemowlęcej

Nie ma jedynej skutecznej metody, są jedynie sposoby, które mogą łagodzić jej objawy. Warto spróbować ocenić temperaturę w otoczeniu dziecka (czy się nie przegrzewa – optymalna temperatura otoczenia to 20-21 stopni), dziecko też nie może być narażone na dym tytoniowy. Należy ograniczyć również bodźce zewnętrzne (intensywne światło, głośny dźwięk).

 

Spróbuj delikatnego masażu brzuszka, pleców, łagodnego kołysania czy przyłożenia ciepłej pieluchy na brzuch. Ważny jest kontakt mamy z maleństwem i innymi członkami rodziny, aby jak najmniej czasu zostawało same. Poczucie bezpieczeństwa w przypadku występowania kolki jest bardzo istotne

 

Czasami pomaga zmiana karmienia dziecka i ograniczenie bądź wyeliminowanie z diety produktów zawierających białka mleka krowiego lub produktów silnie alergizujących (nabiału, jaj kurzych, soi, pszenicy, ryb i orzechów). Skuteczne mogą się okazać  probiotyki zawierające szczep Lactobacillus reuteri. U niektórych dzieci ulgę przynoszą również herbatki zawierające koper, mięte, cukier. Można także wypróbować preparaty z simetykonem (preparat dostępny na rynku w kroplach). W aptekach i w Internecie dostępnych jest wiele „cudownych preparatów” mających leczyć każdy przypadek kolki jelitowej, które bywają intensywnie reklamowane. Jednak rodzice powinni zachować dystans co do ich skuteczności i ewentualny zakup preparatów skonsultować najlepiej z lekarzem, ponieważ czasem mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. 

 


Przepis na masowanie

Aby masaż przyniósł oczekiwane efekty wykonujcie go trzy do pięciu razy dziennie. Dobrym momentem jest czas zmiany pieluszki. Jeśli będzie robiony regularnie, to jest duża szansa, że kolka się nie pojawi lub jeśli zaatakuje to będzie bardzo łagodna. Początki mogą być trudne, ponieważ malec może się niecierpliwić. Jeśli będziecie konsekwentnie trzymać się kilku prostych zasad wszystko powinno się udać. Dziecko powinno być około 40 minut po posiłku i nie może być śpiące. W przeciwnym razie będzie marudne.
 
Połóż maleństwo na przewijaku lub usiądź na podłodze i wyprostuj nogi . Ułóż dziecko na swoich udach pamiętając o podłożeniu ceratki, gdyż rozluźnione może zrobić niespodziankę.
 
Rozgrzej w dłoniach oliwkę i zacznij wykonywać zdecydowane, ale spokojne ruchy:
  • Przesuwaj naprzemiennie dłonie od klatki piersiowej w dół - 3 x każdą dłonią
  • Zgięte w kolanach nóżki dziecka przyciągaj do brzuszka. Uważaj, aby nie podnosić pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 7 sekund.
  • Złap maluszka za nóżki pod łydkami i lekko potrząśnij. Doskonale to rozluźni Twoje dziecko.
  • Masuj brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawą dłoń przesuń z góry brzuszka na dół wykonując półkole. Rozpoczynając na dole brzuszka lewą dłonią zatocz koło. – x 6
  • Zgięte w kolanach nóżki dziecka jeszcze raz przyciągaj do brzuszka. Przytrzymaj przez 7 sekund
  • Kolejny raz delikatnie potrząśnij maleństwem trzymając go za nóżki.

Powyższy zestaw ćwiczeń powtórz 3 razy.

 

Czytaj także

Kolka niemowlęca - dlaczego nie jest groźna


Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
30-10-2020
Ocena:
To jest poprostu ciężki czas i trzeba to wytrzymać , mi się wydawało że moja córka płacze praktycznie cały czas , wszystko się dłuży ,brak snu , brak chwili na siku czy umycie się , wszystko irytuje ,bo człowiek chce pomoc ale nie wie jak. Sama płakałam razem z córka. Pocieszajace jest to ze wszystko mija - ja ciężko wspominam tamte dni i jedynie wiem ze to trzeba przejść i czy z pomocą leku , technik czy cudów , małe dziecko jest wymagające , czynności są męczące i czas się dłuży w nieskończoność. Ale mija ;)U nas najbardziej pomogłyKrople esputicon- wazne jest podawanie do każdego karmienia, trzeba tutaj zachowywać się z konsekwencją bo brak konsekwencji bywa bardzo nieskuteczny
22-09-2020
Ocena:
Nam lekarz polecił esputicon. Podawałam podczas karmienia - dwa razy dziennie po 2 kropelki. Brzuszek dziecka zrobił się miękki i widać było, ze przynosi mu to ulgę.
30-08-2020
Ocena:
mojej córce bardzo się polepszyło po kropelkach acidolac. Jak je zaczęłam podawać, to w krótkim czasie kolki bardzo się osłabiły
29-09-2019
Ocena:
tylko herbatka ziołowa z Holle (tej firmy od eko kaszek). jest FENOMENALNA
07-08-2019
Ocena:
U nas na szczęście kolki nie występowały tak często. Sytuacja się poprawiła po rozpoczęciu karmienia przy pomocy butelki antykolkowej Yoomi. Ma 6 otworów w smoczku, co nie spotyka się często.
29-04-2019
Ocena:
u nas wreszcie mamy spokój od kolek, bo podaję synkowi regularnie kropelki acidolac z dobrymi bakteriami i to skutecznie florę jelitową stabilizuje
28-06-2018
Ocena:
Madziu, on ma całkiem niezły smak. Kupiłam sobie i piję regularnie. Fajnie bo można go łączyć z różnymi produktami, nie tylko z wodą.
24-06-2018
Ocena:
Moj kolkę miał naprawdę krótko i jakoś szybko sobie z nią poradziliśmy. Gorzej było z laktacją, kiedy pokarmu brakowało. Niepotrzebnie się wtedy nakręcałam. Pomógł lactosan mama, piłam regularnie z mlekiem lub wodą i teraz, laktacja znów wróciła i dziecko jest najedzone.
20-04-2018
Ocena:
Już nie demonizujcie tak tej kolki. Przychodzi i odchodzi bezpowrotnie. Dziecku trzeba ulżyć podając probiotyki i Viburcol, doraźnie espumisan.
04-02-2018
Ocena:
Długo zmagaliśmy się z kolkami u naszej córki. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej to zapraszamy na naszego bloga i do kontaktu.NAStrojewww.nas3.pl
17-01-2018
Ocena:
Mam dwójkę dzieci, ale każde z nich inaczej przechodziło kolki. Najgorzej było z córką, która wrzeszczała godzinami. Bardzo pomógł nam Viburcol i Debridat przepisany przez lekarza pediatre.
12-01-2018
Ocena:
U nas kolki zaczęły się od 4tygodnia, na początku było ciężko... Żaden sposób nie działał.. dopiero po kropelkach Sab Simplex córka jest nieco spokojniejsza , a w godzinach wieczornych długo się przytulamy i to nam pomaga
19-12-2017
Ocena:
Kolki to u nas była tragedia. Na początku nie wiedziałam co się dzieje. Mały płakał strasznie. Położna nam właśnie poleciła esputicon, bo jako jedyny zawiera dimetykon . Dzięki temu jest bardzo skuteczniejszy.
03-12-2017
Ocena:
U nas koi zawsze zaczynały się w nocy. Jako świeżo upieczeni rodzice nie wiedzieliśmy co robić. Niestety babcine sposoby nic nie dały. Pani w aptece poleciła krople esputicon i kolki znikły od razu. Teraz nasz maluszek śpi spokojnie a i my odetchnęliśmy.
28-11-2017
Ocena:
Jeśli chodzi o kolki, to znacznie osłabły, odkąd nasz synek dostaje kropelki acidolac baby, które zawierają dobre bakterie i bardzo dobrze łagodzą kolki
14-10-2017
Ocena:
Masaż brzuszka, kładzenie na brzuszku, Viburcol w czopkach i obowiązkowo probiotyki. Wszystkie wymienione sposoby działają, są bezpieczne i naturalne.
30-07-2017
Ocena:
Mojemu synkowi pomagają kropelki acidolac baby, czyli dobre bakterie. Dzięki nim flora bakteryjna się stabilizuje i kolki już nie są takie dokuczliwe
04-05-2017
Ocena:
Jeszcze nie próbowałam, bo mała nie miała do tej pory takich problemów. Od początku jak karmię piersią to biorę pregna 250dha żeby mała prawidłowo się rozwijała. Jakichś szczególnych kolek itp nie zauważyłam więc się cieszę :P
04-05-2017
Ocena:
Ja jestem zadowolona z Active flora baby. Już dłuższy czas podaje swojemu maluszkowi i świetnie się sprawdza. Produkt zawiera najbardziej przebadany szczep bakterii, stosuję także przy antybiotykoterapii. Jest w świetnej cenie!
22-04-2017
Ocena:
Chyba nie do końca dieta karmiącej matki nie ma wpływu na dziecko.Nasza córeczka ma skazę białkową i kolki. Po wyeliminowaniu z mojej diety białka zwierzęcego (wieprzowina,wołowina) w tym przetworów mlecznych i produktów zawierających mleko objawy skazy białkowej zniknęły. Kolki są nadal, ale dużo mniejsze.
10-03-2017
Ocena:
Córka miała 2 miesiące, a syn 11 tygodni, kiedy pojawiły się kolki. Szybka reakcja przyniosła efekty. Za każdym razem były to krople Sab-Simplex, probiotyk, herbatka koperkowa i rumiankowa podawane na zmianę i podstawowy lek, czyli Viburcol. Dzieci lubiły, kiedy kładłam im na brzuszek kocyk i ogrzewałam ciepłym, ale nie gorącym powietrzem z suszarki. Wówczas momentalnie się uspokajały. Kolki trwały u jednego i drugiego dziecka dość długo, bo 1,5-2 miesiące :/
31-08-2016
Ocena:
moje pierwsze dziecko mialo straszne kolki... przy drugim ani razu sie nie zdarzyly,mysle zawdzieczam to kuracji probiotykiem FFbaby, ktory podawalismy przez pierwsze 6tygodni zycia dziecka, zalecil nam je pediatra, bo urodzilam przez cc i karmilam mlekiem sztucznym, przez co dziecko nie otrzymalo dodatkowych dobrych bakterii ktore wspieraja prawidlowa prace ukladu pokarmowego, a wiec zmniejszaja ryzyko biegunki, kolki, wzdecia i alergii pokarmowch, wspieraja tez uklad odpornosciowy, wiec ani chwili sie nie zastanawilam czy na pewno powinnam je podawac, szkoda tylke ze przy pierwszym dziecku ich nie bylo!
20-02-2016
Ocena:
Ja mam lepszy sposób, kto ciekaw?
15-02-2016
Ocena:
Zgodzę się z Natalią, że to co je matka nie ma większego znaczenia, nawet przy nietolerancji laktozy, ja tez myslalam, ze wogole bede musiala corke odstawic od piersi a okazalo sie, ze moge karmic dalej piersia, bez zadnej diety, jedyne to podawalam corci kropelki kolaktaza przed kazdym karmieniem, zawieraly enzym laktazy, to wystarczylo
14-02-2016
Ocena:
jezli przycyzna kolki jest nietolerancja laktozy to zdecydowanie warto postawic na kropelki kolaktaza
18-01-2016
Ocena:
to nie są zadne kolki tylko objawy poszczepionkowe , jak szczepicie tanimi polskimi obowiazkowymi szczepionkami to później macie problemypowodzenia
13-12-2015
Ocena:
bardzo dobry tekst i cała ta stronka genialna :) jedno tylko muszę powiedzieć, że według najnowszych badań to co je kobieta karmiąca kompletnie nie wpływa na pojawienie się kolki, jeśli jadła całą ciąże "normalnie" czyli wszystko to nie ma powodów żeby odstawiać cokolwiek w okresie karmienia. Kolka to wyłącznie przyczyna niedojrzałości układu pokarmowego lub inne przyczyny tak jak napisano np.nagromadzenie powietrza.. polecam poszperać po internecie w tej sprawie albo poczytać najnowsze poradniki dot. karmienia, wszystko jest:)
03-11-2015
Ocena:
my również podawaliśmy na kolki naszemu maleństwu wodę koperkową.
29-09-2015
Ocena:
Ja stosowałam na kolkę wodę koperkową. Sprawdziła się przy pierwszym dziecku oraz przy drugim również.
22-08-2015
Ocena:
U nas też kolka była jeszcze miesiąc temu. Teraz się wreszcie wszystko uspokoiło i jest dużo spokojniej. U nas sprawdziło się takie ćwiczenie rowerek wykonywany nóżkami malucha. Bardzo powoli. No i okazało się, że za łapczywie szkrab jadł. Lekarz kazała przy karmieniu puszczać bardzo spokojną muzykę. Zadziałało :) Polecam!
14-08-2015
Ocena:
Kiedy jeszcze nie znałam przyczyny kolek u mojego synka próbowałam wielu sposobów, żeby chociaż złagodzić ten ból; termofor, noszenie na rękach, masowanie brzuszka, butelki antykolkowe, ziółka i nic nie pomagało. W aptece dostałam Kolaktaze i dopiero wtedy dolegliwości całkowicie zniknęły. Okazało się że mój synek ma nietolerancje laktozy.
27-07-2015
Ocena:
bardzo dobry tekst.. u nas nie bylo takiej strasznej kolki u Heli.. na szczescie, juz 28 bedzie miala 7 miesiecy dziewczynka nasza, najczesciej spi w kojcu z super mami bo jest okropnie zwiercona i jak ja w lozeczku poloze w jedym koncu to budzi sie w drugim
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!