Data modyfikacji:

Jak wybrać dobre mleko modyfikowane?

Autor: Magdalena Szewczyk

Byłoby idealnie, gdyby w pierwszych miesiącach życia dziecko było karmione wyłącznie piersią. Jednak, z różnych względów, taka możliwość nie zawsze istnieje. Wtedy, o ile nie mamy dostępu do mało popularnych już banków mleka, mleko modyfikowane. Jak wybrać dobre mleko modyfikowane. Czym się kierować i co trzeba wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

 

Mleko modyfikowane, karmienie dziecka, butelka, karmienie bu

 

Dlaczego warto spróbować karmić piersią?

W naturalnym pokarmie, znajduje się wiele potrzebnych mikro – i makroelementów oraz wszelkiego rodzaju przeciwciała, które pobudzają do pracy układ odpornościowy maluszka. Naturalne mleko matki posiada również wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrastania malca składniki, w odpowiednich proporcjach oraz o właściwej dla jego wieku konsystencji. Karmienie w sposób naturalny, pomaga też w zbudowaniu między dzieckiem a jego mamą wyjątkowo trwałej więzi emocjonalnej.

 

Jednak zdarza się też coraz częściej, że mleko mamy szkodzi maluszkowi. Bo chociaż wydaje się być całkowicie bezpieczne, to niekiedy bywa tak, że malec jest na nie uczulony. Część świeżo upieczonych mam boryka się również z niskim poziomem laktacji, lub w ogóle brakiem pokarmu. W niektórych przypadkach mama musi zakończyć karmienie ponieważ sama wymaga przyjmowania leków, które przenikając do pokarmu mogłyby zaszkodzić dziecku. A czasem mamy po prostu brakuje lub nie widzi potrzeby karmienia naturalnego. We wszystkich tych sytuacjach karmienie piersią staje się niemożliwe. Wtedy, mama musi posiłkować się sztucznym pokarmem, jakim jest mleko modyfikowane. Występuje ono w postaci specjalnie skomponowanych pod względem doboru składników i proporcji, mieszanek w proszku.

 

Mleko modyfikowane na start

Dobre mleko musi spełniać wiele warunków, bo jest szczególnie na początku, podstawowym produktem żywienia niemowlaka. Z tego powodu mleko modyfikowane musi dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych, a także musi mu smakować (mleko może różnić się smakiem - bardziej słodkie, czy gorzkie) i co chyba najważniejsze, nie powodować problemów z układem pokarmowym. 

 

Mleko modyfikowane jest dostępne zarówno w sklepach jak i w aptekach (bez recepty). Przeznaczone są nie tylko dla maluszków, ale także dla starszych dzieci powyżej 1. roku życia. Co jest najważniejsze przy wyborze mleka? Otóż pierwszym parametrem będzie wiek dziecka, ponieważ skład mieszanki jest przystosowany właśnie do wieku maluszka. W końcu nie to samo jest potrzebne do prawidłowego rozwoju niemowlakowi, co półtoraroczniakowi. Wobec tego każda z nich posiada osobne oznaczenie w postaci cyfr i liter. Wśród polecanych produktów znajdują się mleka Bebiko 2 oraz Bebilon 2

 


Co o mleku modyfikowanym mówią nam cyfry i litery

Cyfry oznaczają wiek, dla jakiego przeznaczone jest dane mleko modyfikowane. I tak:

 • 1 – to mleko pierwsze czyli od 0 do 6. miesiąca życia - skład nie powoduje problemów z delikatnym i jeszcze nie do końca dojrzałym układem pokarmowym maluszka,
 • 2 - mleko następne od 6. do 12. miesiąca życia - skład jest wzbogacony o większą dawkę żelaza, ponieważ dziecko zaczyna intensywnie rosnąć i więcej go potrzebować,
 • 3 i 4 - to mleka uzupełniające dla dzieci, które ukończyły 2. rok życia i starszych - skład mieszanek dla starszaków jest bardziej odpowiedni niż mleko krowie, ponieważ jest wzbogacone o dodatkowe składniki - witaminę D3, kwasy tłuszczowe i żelazo..

 

Litery informują o specjalnym przeznaczeniu danego mleka:

 • HA – mleko hipoalergiczne dla dzieci obciążonych genetycznie ryzykiem alergii pokarmowej,
 • AR – mieszanki dla dzieci cierpiących na ulewanie,
 • R lub GR – mieszanki dla dzieci z problemami z masą ciała.

Warto też zwrócić uwagę na mieszanki, które uzupełnione są odpowiednimi składnikami takimi jak: probiotyki i prebiotyki, czy wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.Jak wybrać dobre mleko modyfikowane?

Tak spore zróżnicowanie mlek modyfikowanych daje mamom maluchów ogromną wygodę w ich doborze, ale wywołuje też sporo zamieszania. Wybierając najlepsze mleko dla swojego dziecka, należy sprawdzić:

 • przeznaczenie mleka modyfikowanego pod względem wieku dziecka,
 • przeznaczenie mleka adekwatnie do potrzeb indywidualnych naszej pociechy,
 • czy mieszanka posiada mikroelementy, witaminy lub wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe,
 • czy jest to mieszanka bio czyli taka, która spełnia bardzo surowe normy ekologiczne, określone przepisami UE,
 • czy mieszanka posiada wszelkie ważne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
27-01-2021
Ocena:
No ja powiem szczerze, że u nas też córeczka karmiona jest mlekiem HIPP, ale droga do wyboru tego mleka nie była łatwa. Próbowaliśmy wcześniej innych marek, były problemy z wzdęciami, kolkami, ulewaniem. Najlepiej sprawdziło się właśnie Hipp i tak już kolejny miesiąc, zmieniamy tylko "numerki", na kolejne.
27-01-2021
Ocena:
Trójka dzieciaków odchowana na HiPP-ie. Zero wzdęć czy innych przygód. Dziwię się, że nikt nie wspomniał jeszcze o nim ;-)
30-12-2020
Ocena:
u nas też stanęło na Holle i jak na razie jesteśmy zadowoleni:)
29-07-2020
Ocena:
Niestety my też musieliśmy wybrac jakies MM. Szkoda, bo bardzo chciałam karmić piersią. Wybraliśmy w końcu Holle. Zobaczymy jak będzie, na razie Lila przybiera na wadze i nie ma większych problemów z brzuszkiem, ale pewnie jak każda mama boję się, że konsekwencje niekarmienia piersią ujawnią się w przyszłosci ...
26-06-2020
Ocena:
U nas też od początki butelka, ale postawiliśmy na Bebilon, trafiliśmy idealnie, mały rozwija się prawidłowo, rośnie skubany jak na drożdżach i co ważne smakuje mu.
24-06-2020
Ocena:
My zaczynaliśmy od samego początku podawać mleko modyfikowane NAN z powodu braku pokarmu , ponieważ takie zaczęto podawać w szpitalu ale pojawiły się zaparcia jednak sprawę rozwiązało mleko NAN COMFORT i kropeli BioGaia.
27-04-2020
Ocena:
Holle to chyba jedyne mleko ekologiczne. Może są jeszcze jakieś inne? Ktoś, coś?
01-04-2020
Ocena:
Bebilon nie był z nami od początku, a dopiero po 6 miesiącu. Synek bardzo je polubił i był najedzony i spał spokojnie. Ja też dzięki temu byłam spokojniejsza. Bebilon ma bogaty skład.
30-03-2020
Ocena:
Bardzo prosty wybór nam poleciła pani doktor bo dziecko jest alergikiem. Mamy Bebilon Prosyneo HA i jestesmy mega zadowoleni
22-03-2020
Ocena:
Nie wiedziałam że są tak specjalistyczne mleka. Muszę powiedzieć siostrze o tym Bebilon, bo jej córcia niestety ulewa. Może to Bebilon AR byłoby odpowiednie?
06-03-2020
Ocena:
U mnie najlepsze okazalo się PROSYNEO HA 1 od Bebilon. To modyfikowane mleko dla alergików i maluchów z tendencją do alergii.
19-02-2020
Ocena:
we wcześniejszym komentarzu powinno być pure goat zamiast purre.
19-02-2020
Ocena:
do nibymama. mleko holle zawiera min. maltodekstrynę. paskudztwo.
19-02-2020
Ocena:
najbardziej zbliżonym mlekiem do mleka matki jest mleko kozie. jest dość duży wybór modyfikowanego mleka koziego dla maluszków. trzeba jednak uważać ponieważ zawierają w większości niebezpieczne składniki - bardzo uważnie czytajcie skład ponieważ pod obco brzmiącymi nazwami kryją się substancje powodujące min. raka i cukrzycę. dwa modyfikowane mleka kozie zasługują na uwagę tj. Capri Care / występuje pod różnymi nazwami na świecie np w anglii , holandii nannycare – producent Dairy Goat Co-operative Ltd z Nowej Zelandii/ oraz purre goat / producent Purre Goat Company z Holandii/ nie posiadają w swoich składach szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji. niestety nie są one tanie. dodać tu należy, że capri care może powodować zaparcia u niemowlęcia dlatego wskazane jest podawać probiotyk – w Polsce dostępny. mleko purre goat posuiada w składzie probiotyk. wybór należy do was.
05-02-2020
Ocena:
Mnie lekarz polecił specjalistyczne Bebilon, więc je podajemy. Córa jest najedzona, jest spokojna, podajemy zgodnie z rozpiską i przesypia nam całą noc.
04-02-2020
Ocena:
Dobrać najlepiej po wieku dziecka i jego potrzebach. My mamy Bebilon początkowe. Dostaliśmy w szpitalu najpierw a teraz z doz zamawiamy. Synek rozwija się książkowo i jesteśmy zadowoleni.
10-01-2020
Ocena:
U nas po wielu eksperymentach tylko Holle sie sprawdzilo. Bardzo chcialam karmic piersia, no ale niestety...Wydaje mi sie, ze Holle to najlepszy wybór, mleko jest ekologiczne, ma ten certyfikat Demeter, a dziecko dobrze sie rozwija.
04-01-2020
Ocena:
Też przeszliśmy na Bebilon. Synek niestety ulewał dużo, więc staraliśmy się znaleźć najlepsze mleko. Bebilon poleciła nam Pani w aptece. Akurat kupowała i podpytałam. Jestem jej mega wdzieczna, bo dzieki temu synek się zdrowo rozwija i bez problemów.
19-11-2019
Ocena:
My w domu mamy wypróbowane mleko które jest z nami już dlugo i nie mamy zamiaru zmieniać, to Bebilon. Świetne mleko, bardzo delikatne, nie podrażnia żołądka no i nie ma kolek wiec syn zadowoolony i spokojny
04-11-2019
Ocena:
Dla naszego malucha najlepszy okazał się Bebilon. Podawaliśmy go jak synek skończył pół roku. Można go bez problemu dostać w aptekach więc zamawiamy na doz. U nas to mleko się sprawdziło, wiec od siebie polecamy innym małym brzuszkom.
04-10-2019
Ocena:
Bebilon mieliśmy zaraz po karmieniu piersią. Sprawdziło sie nam to mleko bo synek nie mial po nim zadnych problemow z brzuszkiem a ja patrzyłam z przyjemnoscia jak smacznie je.
03-09-2019
Ocena:
Synka karmiłam mlekiem Bebilon comfort pro expert. Krzyś nie miał żadnych problemów z brzuszkiem, a i problem kolek jakos nas ominał. Teraz siostrakarmi córke tym mlekiem i też jest zadowolona. Zamawiała ostatnio na DOZ nawet w jakiejś niskiej cenie żeby mieć zapas.
07-08-2018
Ocena:
bebilon nie jest zły ale lepsze jest z mlekiem kozim capricare albo holle. mleko kozie jest duzo zdrowsze od krowiego. masz też kaszki caprima. składy dobre bo bez oleju palmowego i maltodekstryny wiec warto im się przyjrzeć
06-08-2018
Ocena:
My kończymy właśnie przygodę z karmieniem piersią i przechodzimy na mleczko modyfikowane. Testowaliśmy różne, ale najlepiej synkowi smakuje BebikoPro+2. Najlepiej nim się najada, jest spokojny, nic mu nie dolega. Wykorzystuje je do przyrządzania różnych dań dla malucha i też się sprawdza. Wiadomo że nic nie zastąpi piersi mamy ale z mlek to najbardziej nam odpowiada właśnie BebikoPro+2.
02-08-2018
Ocena:
Dopiero przechodzimy z karmienia piersią na dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Zebrałam wiele opinii wśród znajomych mam i większość poleciła mi Bebiko PRO+ 2. Zdecydowałam się na nie, bo jest delikatne dla brzuszka maluszka. Na razie zaczynamy naszą przygodę, ale wygląda to obiecująco:).
31-07-2018
Ocena:
Mleko modyfikowane wcale nie jest takie złe. Wiadomo nic nie zastąpi mleka matki ale np mleka kozie jest skladem bardzo zbliżone do niego i te właśnie polecam.
25-07-2018
Ocena:
Ciężko było się pogodzić z myślą że muszę przejść na mm. Wydawało mi się że to coś strasznego. Syn był na nutramigenie bo tylko on pomogał ale niestety zawiera syrop glukozowy... Jak tylko sytuacja z alergią się poprawiła przeszliśmy na bebilon. Teraz już nie ma sensu zmieniać bo zaraz przestanie pić ale gdybym miała ponowny wybór to zdecydowałabym się na Holle.
24-07-2018
Ocena:
Też polecam produkty na bazie mleka koziego. Jest zdrowe, lekkostrawne, zawiera naturalne probotyki. Kiedy ja urodziłam córkę nie było żadnych produktów, teraz są mleka modyfikowane, kaszki. Ale za to pijemy naturalne.
10-07-2018
Ocena:
4 miesiące borykałam się z wzdęciami u córki i kolkami. Płakała praktycznie całymi dniami, jedynie nocki były ok. Na prawdę chciałam karmić piersią, dietę ułożył mi pediatra alergolog ale nie wiele to dało. Psychicznie tak się zablokowałam, że ta moja córka tak cierpi, że zaczęłam mieć straszne wyrzuty sumienia i coraz mniej pokarmu. Pobudzałam go laktatorem ale niestety było go coraz mniej a córka była coraz bardziej głodna. Zaczęłam dokarmiać ją mlekiem beblion ale problem nie minął. Wtedy pediatra zaleciła mi właśnie mleko kozie Holle bo nie chciała od razu przepisać bezbiałkowego. Pomogło. Niestety ja już nie byłam wstanie karmić swoim mlekiem z czym nie mogłam sobie poradzić ale widok radosnej córki, bez ciągłego płaczu pomógł jakoś oswoić się z tą myślą. Teraz są dostępne właśnie kaszki Caprima z mlekiem kozim więc będziemy je próbwać bo mają na prawdę dobry skład.
01-07-2018
Ocena:
Nas do przejścia na mleko modyfikowane zmusiły bóle brzuszka u synka, wzdęcia i zaparcia. Po 2 próbach lekarka doradziła nam mleko kozie. Wstyd się przyznać bo nawet nie słyszałam o czymś takim, więc trochę poczytałam o nim i faktycznie jest dużo zdrowsze od mleka krowiego (cały czas mowa o mm) choćby dlatego że ma odczyn zasadowy i nie powoduje zakwaszenia organizmu, jest lekkostrawne, składem bardziej zbliżone do mleka matki i pomaga m.in w zaparciach. Wybór padł na mleko Capricare. Teraz dodatkowo pojawiły się kaszki na bazie tego mleka Caprima więc nie musimy rezygnować z dobrodziejstw mleka koziego :-) Synek wcina je ze smakiem, nie powodują u niego żadnych dolegliwości a co najważniejsze dziewczyny nie mają w składzie oleju palmowego i maltodekstryny więc szczerze polecam :-)
31-05-2018
Ocena:
Też miałam problem z wyborem mleka modyfikowanego dla swojego synka po odstawieniu od piersi Ostatecznie zdecydowałam się na mleko Humana 3 ponieważ po przejrzeniu wszystkich dostępnych możliwości wydaje mi się, że to ma najlepszy i najbezpieczniejszy dla dziecka skłąd!
10-04-2018
Ocena:
Najgorsze co może się przytrafić młodej mamie to utrata pokarmu. Miliony myśli, co teraz? Bałam się tego momentu i byłam zła na siebie, że nie mogę Maluchowi dac tego co najlepsze dla niego.MM wydawało mi się złem najgorszym ale nie miałam wyjścia i musiałam na nie przejsc. Przewertowalam fora, pomeczylam farmaceutow i pediatrow a na koniec wdrozylam sie w skład mlek (brzmi jakbym była szalona ale ja podeszłam do tego jak do inwestycji w zdrowie Antka)- finalnie zostaliśmy na NANie, Młody rośnie pięknie i zdrowo :)
10-04-2018
Ocena:
Bardzo chciałam karmić piersią, niestety dość szybko straciłam pokarm i psychicznie długo nie mogłam sobie z tym poradzić. Bałam się, że przez to mój maluszek będzie chorowitkiem, bo mleko modyfikowane nie ma wszystkich dobrych składników, które zawiera mleko kobiece. Potem pojawił się kolejny problem, mój Kubuś nie akceptował każdego kolejno podawanego mu mleka. Wszelkie próby kończyły się rozwolnieniami lub ulewaniami. Ostatecznie zostaliśmy z NANem Optipro Plus i to mleczko stało się jego ulubionym.
05-04-2018
Ocena:
Moja córka jest na mleku modyfikowanym NAN optipro Plus poleconym przez naszą panią doktor. Jesteśmy bardzo zadowolone, nie było żadnych dolegliwości brzuszkowych. Mleko NAN świetnie się sprawdziło przy odstawianiu piersi :)
26-02-2018
Ocena:
Jeśli chodzi o mleko modyfikowane, to przede wszystkim musi ono być łatwo dostępne i mieć dobry skład. Właśnie dlatego zdecydowałam się na mleka od Humany. Aktualnie podaję córce Mleko Humana 1, ale już niedługo przenosimy się na 2 :). Nie ulega wątpliwości, że dobre mleko modyfikowane, to dobre uzupełnienie diety maluszka i bardzo często są po prostu niezbędne :)
17-11-2017
Ocena:
My kończymy właśnie przygodę z karmieniem piersią i przechodzimy na mleczko modyfikowane. Testowaliśmy różne, ale najlepiej synkowi smakuje Bebiko 2. Najlepiej nim się najada, jest spokojny, nic mu nie dolega. Wykorzystuje je do przyrządzania różnych dań dla malucha i też się sprawdza. Wiadomo że nic nie zastąpi piersi mamy ale z mlek to najbardziej nam odpowiada właśnie Bebiko.
30-08-2017
Ocena:
Mimo wielkich chęci, nie dane mi było karmić piersią... zdecydowałam się na holle za radą nie tylko polskich, ale i zagranicznych pediatrow (na szczęscie mam dostep do innego pediatrycznego puktu widzenia) i nie żałuję
31-05-2017
Ocena:
Czytajmy skład przede wszystkim, ja się naszukałam zanim znalazłam takie mleczko bez maltodekstryny czy oleju palmowego, no i nie krowie, bo krowiego z zasady cała nasza rodzina nie pije, my polecamy Capricare, najleopsze mleko na rynku moim zdaniem!
01-06-2016
Ocena:
Nie polecam mlek, które zawierają maltodekstrynę. Ma ona wysoki indeks glikemiczny i zwiększa ryzyko otyłości.
09-04-2016
Ocena:
w kazdym mleku modyfikowanym brakuje dobrych bakterii, ktore znajduja sie w mleku z piersi, poza tym dziecko ssac piers pobudza organizm do jej wytwarzania, dlatego karmiac mm warto uzupelnic te braki bakterii, nam jeszcze w szpitalu lekarze zalecili podawac FFbaby, a wiec takie bakterie, ktore znajduja sie w mleku z piersi, sa one zawarte w kapsulkach, ktore nalezy rozpuscic w mm i podawac dziecku 2xdziennie, dzieki czemu uzupelniamy niedobory i maluszek moze rosnac zdrowo, bez problemow z odpornoscia i brzuszkiem!!
22-12-2015
Ocena:
wszsytkie wymogi jak dla mnie spelnia Holle i jego mleka poczatkowe i nastepne. sa ekologiczne, delikatne i nie powoduja alergii. poza tym mojemu dziecku prawie calkowicie przeszly kolki po tym mleku, wiec to juz w ogole super. polecam kazdemu z delikatnym i alergicznym dzieckiem.
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.