Jak zorganizować walentynkowe przyjęcie dla dzieci?
Dziecięce przyjęcie walentynkowe w domu? Czemu nie? Zaproście zaprzyjaźnione maluszki, udekorujcie mieszkanie, przyrządźcie kilka smakołyków i cieszcie się tym dniem. Wszak kolejny dzień zakochanych przypada dopiero za rok. Wystarczy kilka gier tematycznych i zabawa będzie przednia ;)
Propozycje gier:
- Połówki serc. Wytnij z kartonu jednakowe serca. Ma być ich o połowę mniej niż uczestników gry, jeśli więc w zabawie będzie uczestniczyło dziesięć osób, przygotuj pięć serc. Każde z nich przetnij na pół w jakiś charakterystyczny sposób. Jedno niech będzie przecięte zygzakiem, inne obdarte, a jeszcze inne np. zakończone falą. Wszystkie połówki wrzuć do jednego worka. Na początku walentynkowego przyjęcia niech każdy z gości wylosuje jedną część serca. Osoby, których połówki pasują do siebie zostaną parą i przez resztę zabawy wspólnie będą uczestniczyły w konkursach grupowych.
- ‘Gorący ziemniak’. Większości z nas doskonale znana jest ta gra. Tym razem tytułowego ‘ziemniaka’ zastąpimy pluszowym sercem.Maluchy siadają w kółku po turecku. Animator zabawy siada w środku i z zamkniętymi oczami aby nie widział gdzie znajduje się serce rzuca je do jednego z uczestników zabawy. Następnie dzieci rzucają maskotkę do siebie. Gdy wypadnie ona po za kółko, idzie po nią ostatni z graczy, który jej dotknął.W pewnym momencie animator krzyczy ‘Gorące’. Dziecko, które aktualnie trzyma serduszko odpada z gry. Ważne jest, aby podczas całej gry animator miał zamknięte lub zasłonięte opaską oczy.
- Upiecz ciastka (np. pierniczki) w kształcie dużych serc. Rozdaj po jednym każdej z par. Ich zadaniem będzie przyozdobienie ciastek posypkami, żelkami, polewami itd. Nastaw minutnik i do dzieła. Para, która wykona najładniejsze serce dostanie drobny upominek. Dzieci uwielbiają tą grę walentynkową, tym bardziej, że kolorowe ciastka można później zjeść. Jeżeli brak Ci zdolności kulinarnych, albo czasu na pieczenie ciastka zastąp sercami z papieru. Wówczas do ich upiększenia wykorzystaj kolorowy papier, wstążki, cekiny, koraliki, bibułkę, brokat itd.
- Dzieci siadają w kółeczku. Pierwszy gracz wykonuje jakiś ruch: np. klaszcze. Kolejny powtarza gest poprzednika i dodaje własny np. drapie się w nos. Kolejni powtarzają ruchy poprzedników i na koniec dodają własny gest. Gracz, który nie zapamięta ruchów lub pomyli ich kolejność odpada z gry.
- Zgadula cukierkowa. Dużą torbę wypełnij cukierkami. Dzieci chwytają tyle cukierków ile tylko zmieści im się w rączkach. Następnie maluchy odgadują ile łakoci udało im się chwycić:
Prawidłowy wynik – wszystkie cukiereczki trafiają do dziecka.
Za niski wynik – maluch musi odłożyć cukierki stanowiące różnicę pomiędzy faktyczną liczbą słodyczy, a ilością którą podał.
Za wysoki wynik – dziecko odkłada wszystkie cukierki
Gra toczy się dopóki każdy z graczy nie będzie miał garści cukierków.
Przygotuj tyle pudełek i drobnych upominków, ilu graczy będzie uczestniczyło w zabawie. Pudełka muszą mieć różną wielkość, tak, aby jedno mieściło się w drugie. W najmniejsze zapakuj zwycięski prezent. Owiń je papierem i włóż do większego. Dołóż niespodziankę i także owiń pudełko itd.Dzieci siadają w kółeczku, bujają się w rytm muzyki i przekazują paczkę z rąk do rąk. Gdy muzyka przestanie grać, dziecko, które ma paczuszkę w rękach rozpakowuje ją i zatrzymuje dla siebie niespodziankę. Zabawa trwa do momentu, aż zostanie dwóch graczy. Najmniejsze pudełeczko, z najcenniejszym upominkiem zostaje dla ostatniego gracza.
Gry walentynkowe są dla dzieci nie tylko świetną zabawą - uczą koncentracji, pracy w zespole i rozwijają zdolności manualne. Do wspólnej zabawy warto więc wykorzystać każdą okazję, także Walentynki.
Życzymy wielu pomysłów na gry walentynkowe ;)
Zdjęcie: Fotolia by © Gorilla All right reserved