Data modyfikacji:

10 cech dobrego nauczyciela

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Współczesna edukacja i pedagogika przechodzą wiele przemian. Rośnie popularność edukacji pozasystemowej.  Rosną oczekiwania wobec nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel?

cechy dobrego nauczyciela

 

Edukacja publiczna jest w kryzysie. Brakuje nauczycieli, brakuje pedagogów. Najlepsi w zawodzie są kuszeni przez placówki prywatne. Nauczyciele, którzy swój zawód wybrali z powołania i którzy są zaangażowani  nie może w pełni realizować się zawodowo w szkołach publicznych. Szkoły publiczne nie mają przewidzianych funduszy na  indywidualny rozwój zawodowy kadry nauczycielskiej. Nauczyciele szkolą się na własną rękę.  Niewysokie wynagrodzenia utrudniają rozwój zawodowy.

Polskie szkoły się budzą?

Nauczyciele, którym bliska jest idea nowoczesnej szkoły publicznej zaangażowali się  w ruch „Budząca się Szkoła”. Wśród szkół, które należą do tego ruchu znajduje się coraz więcej publicznych placówek. To zwolennicy nowoczesnego stylu nauczania, którzy budują wartościowe relacje z uczniami, unikają przeciążania pracami domowymi, unikają arbitralnego oceniania, w niektórych z tych szkół nie ma nawet dzwonków. W tym ruchu chodzi o coś więcej niż o realizację podstawy programowej, chodzi o umożliwienie dzieciom rozwijania ich indywidualnego potencjału. W ruchu „Budząca się Szkoła” chodzi również o integrację środowiska (lokalnie, w danym regionie) wymianę doświadczeń, wzajemną inspirację.

Edukacja pozasystemowa

Jednocześnie statystyki pokazują, że coraz  więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Odbywa się to na dwa sposoby. Jedni rodzice organizują dzieciom naukę w domu, nierzadko łącząc siły z innymi rodzicami i korzystając z usług specjalistów. Inni decydują się na rezygnację ze szkoły systemowej i zapisują dzieci do prywatnych placówek, które według prawa szkołami nie są, ale realizują edukację na własnych zasadach.

 

Jakich cech rodzice i uczniowie szukają w nauczycielach? Czego brakuje współczesnym nauczycielom,  jakie cechy dobrego nauczyciela są dziś pożądane ?Cechy dobrego nauczyciela:

  1. Umiejętność budowania poczucia własnej wartości u podopiecznych

Dzisiejsza pedagogia chce wzmacniać wewnątrzsterowność i poczucie kompetencji w młodych ludziach. Żywe staje się hasło Marii Montessori „naucz mnie robić to samodzielnie”.Wiara w możliwości dzieci, motywacja zamiast krytyki – to pożądane dziś aspekty edukacji.Metod na to jest wiele. Poza dobrymi, partnerskimi relacjami, jest to na przykład brak jedynek, które zamienia się na sformułowanie „jeszcze nie” lub wstawianie do dzieciom tylko tych ocen, co do których uczeń i nauczyciel są zgodni.

  1. Autentyczność
Dzieci są wyjątkowo wyczulone na fałsz i cenią sobie, kiedy dorośli rozmawiają z nimi autentycznie. Dlatego dorosły, który mówi o swoich prawdziwych emocjach i osądach, a nie jedynie wygłasza formułki będzie zawsze doceniony. Autentyczna rozmowa i język osobisty sprawdzają się w każdej relacji.


  1. Cierpliwość

Efekty i nie zawsze są widoczne od razu, a budowanie relacji musi potrwać. Praca z młodzieżą wymaga cierpliwości.

  1. Empatia
Empatia, czyli umiejętność„wejścia w buty” innej osoby jest niezwykle istotna w pracy z ludźmi, także tymi najmłodszymi.


  1. Refleksja

W pracy z ludźmi nie można chodzić wciąż utartymi ścieżkami. Nieustanna analiza naszych działań i wyciąganie wniosków to konieczność, aby praca z ludźmi przynosiła efekty i satysfakcję.

  1. Umiejętność współpracy
Nauczyciel musi pracować w grupie współpracowników, aby dążyć do wspólnych celów, ale także umiejętnie współpracować z rodzicami.


  1. Samoakceptacja

Szacunek do siebie, akceptacja własnych mocnych stron i słabości pozwala na bycie autentycznym. Z taką postawą łatwiej też pracować z dziećmi i nie odbierać wszystkich ich działań przeciwko sobie.

  1. Pasja i zaangażowanie
Zaangażowanie w pracę z ludźmi zawsze widać. Pokazując własną pasję łatwo pociągnąć za sobą tłumy, a na pewno zaciekawić dzieci i młodzież. Dzieci w pierwszej kolejności uczą się od człowieka, a w dalszej dopiero uczą się czegoś. To relacja z nauczycielem- liderem jest źródłem wiedzy.”.


  1. Postawa lidera

Lider nie narzuca, nie dominuje, nie nakazuje niczego arbitralnie, nie każe i nie wymusza szacunku. Lider swoją postawą powoduje, że ludzie chcą za nim podążać i naturalnie skłaniają się w jego stronę.

  1.  Poczucie humoru

Odrobina dystansu i poczucia humoru może wiele ułatwić. W pracy z dziećmi nie może zabraknąć humoru. W wielu sytuacjach tylko „dystans może nas uratować”.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...
gotowość przedszkolna

Gotowość szkolna i przedszkolna

2019-09-02
Każdy z nas zastanawia się, czy dziecko na pewno jest gotowe do podjęcia nowych obowiązków, czy znajdzie przyjaciół i czy przystosuje się do nowych warunków. Cz...