Żłobek czy niania - za i przeciw

Data:

Urlop macierzyński dla większości dzisiejszych mam jest czasem silnie ograniczony czasowo. Zwykle nie możemy sobie pozwolić na pozostanie z dzieckiem w domu, do momentu aż pójdzie do przedszkola, czy szkoły, musimy wrócić do pracy. Przed nami są różne możliwości i często musimy zdecydować, kto zajmie się naszą pociechą, gdy skończy pół roku lub roczek. Takiego malucha trudno zostawić i iść do pracy, spędzać dzień z dala od niego. Warto jednak możliwie jak najlepiej się do tego przygotować i wybrać opcję, która zarówno dla nas, jak i dla dziecka będzie najkorzystniejsza.

 

żłobek, niania, rodzice w pracy, dziecko

 

Opiekunka - za i przeciw

Większość mam twierdzi, że znalezienie dobrej opiekunki nie jest łatwe, i z pewnością wiele w tym prawdy. Niektórym z nas wystarczy obejrzenie kilku filmików z kamer ukrytych w domach, gdy rodzice zostawiali swoje dzieci z pozornie odpowiedzialną opiekunką. Może być też tak, że znamy osobę, która zajmie się naszą pociechą i mamy do niej pełne zaufanie, wówczas strach znika. A jakie są wady i zalety zatrudnienia opiekunki?


Zalety

 • Nie tracisz czasu na dowożenie dziecka w różne miejsca, bo większość opiekunek podejmuje się opieki nad dzieckiem w jego domu.
 • Gdy dziecko zachoruje, nie ma konieczności, abyś brała wolne w pracy, jest więc to opcja zdecydowanie lepsza dla Twojej kariery zawodowej.
 • Dyspozycyjność – występuje, szczególnie jeśli jesteś jedyną osobą korzystającą z usług danej opiekunki, jest to ważny aspekt, gdy pracujesz na zmiany lub masz nienormowany czas pracy.
 • Możesz oczekiwać stosowania się do Twoich zasad opieki nad dzieckiem i stanowczo je przedstawić.
 • Mniejszy szok dla dziecka, mama nagle znika i wychodzi na długie godziny do pracy, zostaje z obcą osobą, ale w znanym sobie otoczeniu.

 

Wady

 • Wysoki koszt – obecnie zatrudnienie niani wiąże się ze znacznym wydatkiem, ustalana jest najczęściej stawka godzinowa i podpisywana umowa. Wykwalifikowane nianie nie podejmują również pracy bez prawa do urlopu czy zwolnienia, musisz mieć to na uwadze.
 • Niestabilność – w szczególności, jeśli nie podpiszesz umowy, jednak i z nią nie ma pewności, może się okazać, że niania znalazła lepszą pracę i z dnia na dzień zniknie, a ty zostaniesz z dzieckiem bez opieki i finalizacją projektu w pracy.
 • W wielu przypadkach brak fachowego przygotowania. Ten trend się zmienia i coraz więcej pań pracujących jako opiekunki do dzieci odbywa profesjonalne szkolenia, w których zakres wchodzi również udzielanie pierwszej pomocy. Wynika to z popytu rodziców. Jednak szukając niani, musimy liczyć się z faktem, iż nie zawsze będzie ona miała odpowiednie przygotowanie merytoryczne, tym bardziej że tego zawodu z chęci dorobienia dodatkowych pieniędzy chwytają się często emerytki, które odchowały już swoje dzieci i myślą, że z pewnością poradzą sobie z cudzymi.

 

A może wybrać żłobek?

Obecnie jest to miejsce, które posiada niezwykle wielu zwolenników, jednak również przeciwników. Liczne osoby mówią o nich jako o strasznych miejscach, gdyż z pewnością tak wyglądały, gdy jeszcze dzisiejsi rodzice byli dziećmi. Czasy się zmieniły i większość tego rodzaju placówek jest niezwykle przyjazna dzieciom. Możemy korzystać zarówno z państwowych, do których w większości miast trudno się dostać lub z prywatnych, gdzie o miejsce łatwiej, lecz wiąże się z większymi kosztami, choć też nie zawsze, bo wiele miast jak i podmiotów dofinansowuje takie placówki.

 

Zalety

 • Jadłospis ściśle dobrany do potrzeb dzieci w określonym wieku, zaspokajający wszelkie ich potrzeby żywieniowe.
 • Fachowa opieka – w żłobkach pracują wykwalifikowane nauczycielki, posiadające odpowiednie umiejętności. W licznych placówkach dostępna jest również pielęgniarka, doraźnie lekarz lub psycholog.
 • Kontakt z rówieśnikami – przebywanie w grupie rówieśniczej szczególnie pozytywnie wpływa na jedynaków, dzieci od najmłodszych lat uczą się przebywania i komunikowania się z innymi osobami.
 • Duża ilość zabawek dobranych do wieku dzieci, które pozwalają im na nieustanny rozwój najważniejszych umiejętności.
 • Żłobek jest tańszy niż opiekunka.
 • U dzieci żłobkowych szybciej wykształca się odpowiedzialność, widoczna jest większa ciekawość świata i otwartość na innych.
 • Niezawodność – gdy któryś z opiekunów zachoruje, organizowane jest zastępstwo.
 • Nauka przez zabawę – większość opiekunów żłobkowych jest bardzo kreatywna i prowadząc z dziećmi rozmaite zabawy, prace plastyczne nieustannie je uczy i pomaga się rozwijać. Nasze pociechy wychodzą ze żłobka zdecydowanie bardziej samodzielne i w przedszkolu wyróżniają się na tle dzieci, które do placówek żłobkowych nie uczęszczały.

 

 

Wady

 • Pod opieką każdej wychowawczyni jest kilkanaście dzieci, nie ma tu czasu i możliwości skrupulatnego skoncentrowania się na potrzebach jednostki.
 • W początkowym okresie dziecko może zdecydowanie częściej chorować, gdyż będzie zarażać się od swoich kolegów i koleżanek, w takiej sytuacji musisz brać zwolnienie z pracy.
 • Musisz poświęcić czas na dowiezienie i odebranie dziecka ze żłobka każdego dnia.
 • Jeśli dziecko jest przeziębione, nie może zostać w żłobku.
 • Niektóre osoby uważają za słuszną teorię o negatywnym wpływie żłobka na rozwój dziecka.

 

Zarówno wybór żłobka, jak i niani wiąże się z szeregiem zalet i wad. Każdy rodzic po ich przeanalizowaniu musi jednak podjąć samodzielnie w pełni odpowiedzialną decyzję, na jaką opiekę dla swojej małej pociechy się zdecyduje. Jeśli, niezależnie od wyboru, zadbamy o wszystkie szczegóły i odpowiednio przygotujemy do tej zmiany i siebie i dziecko to z pewnością już po krótkim czasie będziemy bardzo zadowoleni. 

 

Przeczytaj również:

Mama wraca do pracy. Co będzie lepsze dla dziecka - przedszkole czy niania?

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Tormod Rossavik

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-10-2018
Ocena:
Ja również zdecydowałam się na żłobek BeBaby i wygląda na to, że Dyrektorka nie rozumie słowa "kameralność".
Już teraz jest ponad 20 dzieci w grupie mieszanej, kolejne dzieci są już zapisane.

W żłobku nie ma wiele zabawek - by nie przebodźcować dzieci, jednak głównym bodźcem tam jest krzyk, hałas i tupanie biegających dzieci, które nie mają dość przestrzeni i zajęcia.
Te mniej aktywne stoją pod ścianą jak "duchy".
6-3-2018
Ocena:
Zgadzam się w stu procentach!
Żłobek jest najlepszą rzeczą dla naszej pociechy!
Ja zdecydowałam się na kameralny żłobek BeBaby, którego ideą jest Porozumienie Bez Stres. Serdecznie polecam go wszystkim Mamom i ich dzieciom :)
13-10-2017
Ocena:
Faktycznie, żłobek jest lepszym wyborem.
Wiem to dzięki Akademii Malucha Myszka Miki Piastów.
Uważam, że żłobek daje większe możliwości.
20-2-2017
Ocena:
Żłobek!! Ja wybrałam Radośni Odkrywcy w Warszawie i uważam, że to był doskonały wybór.
Moje dziecko świetnie się bawi, rozwija, jest pod stałą opieką specjalistów.
Na tym mi właśnie zależało!