Data publikacji:

Co o pierwszej pomocy przedmedycznej powinieneś wiedzieć?

Autor: Mariola Błachnio

Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny… Nic w tym dziwnego, przecież dopiero uczą się funkcjonowania w świecie, badają co można a czego nie wolno robić, co jest bezpieczne a co niekoniecznie. Czasem dochodzi do poważnych zdarzeń, będących zagrożeniem zdrowia lub nawet życia dziecka. Wtedy ważne abyśmy my - rodzice umieli na nie odpowiednio reagować. Jak się zachować gdy dziecko się zakrztusi, oparzy, co w sytuacji gdy przestanie oddychać lub poważnie się zrani? Skąd wiedzieć, jak mamy działać choć nie jesteśmy ratownikami medycznymi?

 

apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

 

Kto powinien pomóc gdy zdarzy się coś poważnego?

Każdy z nas, bez względu na wiek, wykształcenie, pełnione role społeczne czy zawodowe powinien wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy. A zatem najbardziej pożądana byłaby sytuacja, w której wszyscy wiemy co mamy zrobić. Tak naprawdę zdarzenie losowe jakim jest wypadek, uraz, oparzenie, zakrztuszenie itd. może być udziałem każdego z nas. Nawet jeśli to nie my czy nasze dzieci jesteśmy w nim poszkodowani. Bo przecież są osoby trzecie, którym też możemy, a nawet mamy obowiązek pomóc.

 

Jeśli dopiero będziemy mamą czy tatą lub już mamy małe dzieci, wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy staje się wręcz konieczna i to nie przesadzę, mówiąc, że na każdym etapie ich życia! Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście czas od 0 do 4 roku życia dziecka. To zdecydowanie moment najwyższej ekspresji rozwojowej naszych pociech, czas gdy ich ruchliwość, ciekawość otaczającego świata i nieprzewidywalność działań jest największa i może doprowadzić do stanów wymagających udzielenia pierwszej pomocy.

 

Najczęstszymi stanami nagłymi w jakich rodzice udzielali pomocy swojemu dziecku było zakrztuszenie i krwawienie. [1]

 

 

Łańcuch przeżycia - co to takiego?

Od lat 60-tych XX w. znana jest koncepcja łańcucha przeżycia, która podkreśla równe znaczenie wszystkich jego ogniw w realizacji celu jakim jest ratowanie poszkodowanego. Osoby biorące w nim udział to świadkowie zdarzenia, Centrum Powiadamiania Ratunkowego (numer 112), zespół ratownictwa medycznego oraz szpitalny oddział ratunkowy. Od umiejętności udzielenia pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia zależy więc fakt czy nasze poszkodowane dziecko w ogóle będzie miało szansę trafienia pod opiekę wykwalifikowanej pomocy medycznej.

 

Co robić w sytuacji nagłego zdarzenia? Najważniejsze – wołamy głośno o pomoc – wzywamy zespół ratownictwa - numer 999 lub 112.

 

Przygotuj się wcześniej - pomyśl u uczestnictwie w szkoleniu

Mariola Błachnio podczas instruuje podczas zajęć udzielania

 

Dlatego przede wszystkim liczmy na siebie! Aby zdobyć niezbędną wiedzę warto wybrać się na kurs udzielania pierwszej pomocy. Obecnie bez problemu znajdziemy je w internecie, domach kultury czy w przychodniach. Nierzadko kursy takie są dofinansowane, co na pewno jest ważne dla domowego budżetu. Na zajęciach dostaniemy niezbędną wiedzę do reagowania w sytuacjach nagłych, ale także wykształcimy w sobie prawidłowe nawyki wpływające na bezpieczeństwo dziecka oraz będziemy w stanie szybciej wyłapać i wyeliminować elementy ryzyka z bezpośredniego otocznia.

 

Elementem każdego kursu pierwszej pomocy jest nabycie umiejętności w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych w tym postępowania w przypadku zakrztuszenia i krwawienia, o czym piszę w kolejnych artykułach.

 

 

Bibliografia:

[1] Błachnio M., Bączek G., Dmoch - Gajzlerska E. Potrzeby edukacyjne rodziców w zakresie pierwszej pomocy. Poł. Nauka Prakt. 2014; 4: 8-14.

 

Zdjęcie główne: Fotolia.pl

Zdjęcie w artykule: materiały MedBest Care


Autor

Mariola Błachnio

Dyplomowana położna i absolwentka studiów doktoranckich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studiów podyplomowych w zakresie Dydaktyki Ratownictwa Przedmedycznego. Na co dzień pracuje jako wykładowca akademicki WUM oraz prowadzi zajęcia edukacyjne dla kobiet w ciąży. Wierzy, że kluczem do sukcesu w jej pracy jest pomoc kobiecie w odnalezieniu wewnętrznej siły i potęgowanie jej wiary we własne możliwości.

oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
udar słoneczny u dziecka

Udar słoneczny u dziecka - objawy i leczenie - co robić? - Dzidziusiowo.pl

2017-08-10
Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego i co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar....
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

Uderzanie głową

2012-06-18
Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Bez obaw. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (...
poparzenie-550x350

Poparzenia

2012-06-05
Oparzenie to uszkodzenie skóry (a często także leżących pod nią tkanek) wskutek działania wysokiej temperatury, ale też substancji żrących, prądu czy promieni s...