Data modyfikacji:

Uderzanie głową

Autor: Katarzyna Michniewska

Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Nie martw się na zapas. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (głównie chłopców) i zazwyczaj ustępuje samoistnie przed ukończeniem trzeciego roku życia.

niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

 

Dlaczego dziecko uderza główką?

  • wyciszenie - Z pewnością zabrzmi to dziwnie, ale dla większości dzieci uderzanie głową jest sposobem na uspokojenie się i wyładowanie negatywnych emocji. Rytmiczne ruchy przypominają bujanie w ramionach mamy, pomagają wyciszyć się i zasnąć.
  • ból - Uderzanie głową może też być sposobem na odciągnięcie uwagi od silnego bólu np. towarzyszącemu wyrzynaniu się zębów. Małe dzieci nie potrafią wyrażać swoich emocji słowami – złość - Gdy są wściekłe i nie mogą sobie poradzić z narastającym w nich napięciem.
  • uwaga rodziców - Często uderzając główką maluchy chcą zwrócić na siebie uwagę. Doskonale wiedzą, że gdy rodzice zobaczą, że robi sobie krzywdę zajmą się nim.
  • zaburzenia – W niektórych przypadkach uderzanie głowy jest jednym z symptomów choroby np. autyzmu.

 

Dziecko uderza główką co robić?

Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby otoczenie, w którym wychowuje się dziecko było przystosowane do obecności malucha. W bezpiecznym domu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnych urazów.
Ponadto postaraj się poświęcić dziecku jak najwięcej czasu. Maluch potrzebuje czasu i akceptacji. Nie ignoruj jego dziwnego zachowania, ale też nie karć dziecka z powodu uderzania główką. Wytłumacz dlaczego tak nie wolno robić i postaraj się odwrócić jego uwagę. Puszczaj rytmiczną muzykę, tańczcie, klaszczcie w dłonie lub grajcie na bębenku.

 

Postaraj się w ciągu dnia zapewnić dziecku dużo atrakcji, aby wieczorem „padał” ze zmęczenia. Wprowadź wieczorne rytuały: stałą porę kąpieli, czas na pielęgnację i masaż, czytanie bajki i buziak na dobranoc.
 



Uderzanie głową - kiedy do lekarza

Wizyta u lekarza jest konieczna gdy:

  • uderzanie głową nasila się;
  • dziecko uderza głową pomimo odczuwanego bólu;
  • dziecko unika kontaktu fizycznego z rodzicami i innymi ludźmi;
  • maluch unika towarzystwa innych osób;
  • z uporem maniaka powtarza pewne wzorce zachowań.

 

Nie martw się. Zdrowy maluch nie zrobi sobie krzywdy. Czując ból, uderza tak, aby nie bolało zbyt mocno.



Zdjęcie: Fotolia by © Melking All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

Wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej - Dzidziusiowo.pl

2017-04-28
Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny. ...
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
poparzenie-550x350

Poparzenia

2012-06-05
Oparzenie to uszkodzenie skóry (a często także leżących pod nią tkanek) wskutek działania wysokiej temperatury, ale też substancji żrących, prądu czy promieni s...
Bisfenol może być bardzo szkodliwy, sprawdź czy nie ma go w

Czy bisfenol może zaszkodzić dziecku? - Dzidziusiowo.pl

2011-10-20
Bisfenol A (BPA) to związek chemiczny wykorzystywany do produkcji poliwęglanu – twardego, przezroczystego tworzywa, z którego wykonane są między innymi pojemnik...