Data modyfikacji:

Uderzanie głową

Autor: Katarzyna Michniewska

Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Nie martw się na zapas. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (głównie chłopców) i zazwyczaj ustępuje samoistnie przed ukończeniem trzeciego roku życia.

niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

 

Dlaczego dziecko uderza główką?

  • wyciszenie - Z pewnością zabrzmi to dziwnie, ale dla większości dzieci uderzanie głową jest sposobem na uspokojenie się i wyładowanie negatywnych emocji. Rytmiczne ruchy przypominają bujanie w ramionach mamy, pomagają wyciszyć się i zasnąć.
  • ból - Uderzanie głową może też być sposobem na odciągnięcie uwagi od silnego bólu np. towarzyszącemu wyrzynaniu się zębów. Małe dzieci nie potrafią wyrażać swoich emocji słowami – złość - Gdy są wściekłe i nie mogą sobie poradzić z narastającym w nich napięciem.
  • uwaga rodziców - Często uderzając główką maluchy chcą zwrócić na siebie uwagę. Doskonale wiedzą, że gdy rodzice zobaczą, że robi sobie krzywdę zajmą się nim.
  • zaburzenia – W niektórych przypadkach uderzanie głowy jest jednym z symptomów choroby np. autyzmu.

 

Dziecko uderza główką co robić?

Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby otoczenie, w którym wychowuje się dziecko było przystosowane do obecności malucha. W bezpiecznym domu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnych urazów.
Ponadto postaraj się poświęcić dziecku jak najwięcej czasu. Maluch potrzebuje czasu i akceptacji. Nie ignoruj jego dziwnego zachowania, ale też nie karć dziecka z powodu uderzania główką. Wytłumacz dlaczego tak nie wolno robić i postaraj się odwrócić jego uwagę. Puszczaj rytmiczną muzykę, tańczcie, klaszczcie w dłonie lub grajcie na bębenku.

 

Postaraj się w ciągu dnia zapewnić dziecku dużo atrakcji, aby wieczorem „padał” ze zmęczenia. Wprowadź wieczorne rytuały: stałą porę kąpieli, czas na pielęgnację i masaż, czytanie bajki i buziak na dobranoc.
 Uderzanie głową - kiedy do lekarza

Wizyta u lekarza jest konieczna gdy:

  • uderzanie głową nasila się;
  • dziecko uderza głową pomimo odczuwanego bólu;
  • dziecko unika kontaktu fizycznego z rodzicami i innymi ludźmi;
  • maluch unika towarzystwa innych osób;
  • z uporem maniaka powtarza pewne wzorce zachowań.

 

Nie martw się. Zdrowy maluch nie zrobi sobie krzywdy. Czując ból, uderza tak, aby nie bolało zbyt mocno.Zdjęcie: Fotolia by © Melking All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
udar słoneczny u dziecka

Udar słoneczny u dziecka - objawy i leczenie - co robić? - Dzidziusiowo.pl

2017-08-10
Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego i co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar....
apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

Wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej - Dzidziusiowo.pl

2017-04-28
Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny. ...
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
poparzenie-550x350

Poparzenia

2012-06-05
Oparzenie to uszkodzenie skóry (a często także leżących pod nią tkanek) wskutek działania wysokiej temperatury, ale też substancji żrących, prądu czy promieni s...