Uderzanie głową

Data:

Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Nie martw się na zapas. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (głównie chłopców) i zazwyczaj ustępuje samoistnie przed ukończeniem trzeciego roku życia.


niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

 

Dlaczego dziecko uderza główką?

  • wyciszenie - Z pewnością zabrzmi to dziwnie, ale dla większości dzieci uderzanie głową jest sposobem na uspokojenie się i wyładowanie negatywnych emocji. Rytmiczne ruchy przypominają bujanie w ramionach mamy, pomagają wyciszyć się i zasnąć.
  • ból - Uderzanie głową może też być sposobem na odciągnięcie uwagi od silnego bólu np. towarzyszącemu wyrzynaniu się zębów. Małe dzieci nie potrafią wyrażać swoich emocji słowami – złość - Gdy są wściekłe i nie mogą sobie poradzić z narastającym w nich napięciem.
  • uwaga rodziców - Często uderzając główką maluchy chcą zwrócić na siebie uwagę. Doskonale wiedzą, że gdy rodzice zobaczą, że robi sobie krzywdę zajmą się nim.
  • zaburzenia – W niektórych przypadkach uderzanie głowy jest jednym z symptomów choroby np. autyzmu.

 

Dziecko uderza główką co robić?

Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby otoczenie, w którym wychowuje się dziecko było przystosowane do obecności malucha. W bezpiecznym domu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnych urazów.
Ponadto postaraj się poświęcić dziecku jak najwięcej czasu. Maluch potrzebuje czasu i akceptacji. Nie ignoruj jego dziwnego zachowania, ale też nie karć dziecka z powodu uderzania główką. Wytłumacz dlaczego tak nie wolno robić i postaraj się odwrócić jego uwagę. Puszczaj rytmiczną muzykę, tańczcie, klaszczcie w dłonie lub grajcie na bębenku.

 

Postaraj się w ciągu dnia zapewnić dziecku dużo atrakcji, aby wieczorem „padał” ze zmęczenia. Wprowadź wieczorne rytuały: stałą porę kąpieli, czas na pielęgnację i masaż, czytanie bajki i buziak na dobranoc.
 

Uderzanie głową - kiedy do lekarza

Wizyta u lekarza jest konieczna gdy:

  • uderzanie głową nasila się;
  • dziecko uderza głową pomimo odczuwanego bólu;
  • dziecko unika kontaktu fizycznego z rodzicami i innymi ludźmi;
  • maluch unika towarzystwa innych osób;
  • z uporem maniaka powtarza pewne wzorce zachowań.

 

Nie martw się. Zdrowy maluch nie zrobi sobie krzywdy. Czując ból, uderza tak, aby nie bolało zbyt mocno.Zdjęcie: Fotolia by © Melking All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.