Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Nie martw się na zapas. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (głównie chłopców) i zazwyczaj ustępuje samoistnie przed ukończeniem trzeciego roku życia.
Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby otoczenie, w którym wychowuje się dziecko było przystosowane do obecności malucha. W bezpiecznym domu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnych urazów.
Ponadto postaraj się poświęcić dziecku jak najwięcej czasu. Maluch potrzebuje czasu i akceptacji. Nie ignoruj jego dziwnego zachowania, ale też nie karć dziecka z powodu uderzania główką. Wytłumacz dlaczego tak nie wolno robić i postaraj się odwrócić jego uwagę. Puszczaj rytmiczną muzykę, tańczcie, klaszczcie w dłonie lub grajcie na bębenku.
Postaraj się w ciągu dnia zapewnić dziecku dużo atrakcji, aby wieczorem „padał” ze zmęczenia. Wprowadź wieczorne rytuały: stałą porę kąpieli, czas na pielęgnację i masaż, czytanie bajki i buziak na dobranoc.
Wizyta u lekarza jest konieczna gdy:
Nie martw się. Zdrowy maluch nie zrobi sobie krzywdy. Czując ból, uderza tak, aby nie bolało zbyt mocno.
Zdjęcie: Fotolia by © Melking All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.