Czy bisfenol może zaszkodzić dziecku?

Data:

Od kilku lat regularnie słyszymy sprzeczne opinie na temat zagrożenia jakie może powodować bisfenol A (BPA), Choć coś w tym musi być, skoro od połowy 2011 roku, na terenie Unii Europejskiej, obowiązuje zakaz  produkcji oraz handlu plastikowymi butelkami dla niemowląt, które zawierają tą substancję. Czym dokładnie jest bisfenol A i dlaczego powinno się go unikać?

 

Bisfenol może być bardzo szkodliwy, sprawdź czy nie ma go w składzie butelek

 

O co chodzi z tym bisfenolem?

Bisfenol A (BPA) to związek chemiczny wykorzystywany do produkcji poliwęglanu – twardego, przezroczystego tworzywa, z którego wykonane są, między innymi, pojemniki do przechowywania żywności, wewnętrzne części puszek na żywność i napoje, butelki dla dzieci, plastikowe części smoczków, papier termiczny do drukarek (na przykład paragonów sklepowych).

 

Wpływ na dziecko

Cały czas prowadzi się badania nad wpływem BPA na ludzkie zdrowie. I jak to z takimi badaniami bywa, nie ma jednoznacznych wyników. Uważa się jednak, że pod wpływem wysokiej temperatury lub gniecenia, niewielkie ilości bisfenolu A mogą dostawać się do wody lub pokarmu.

 

Związek ten jest groźny, ponieważ swoją budową cząsteczkową przypomina estrogen, czyli żeński hormon płciowy. I tak jak on, łączy się z podobnymi receptorami w naszym organizmie. To właśnie dlatego podejrzewa się, że BPA może mieć związek z chorobami wynikającymi z zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza w przypadku dzieci i kobiet w ciąży, na przykład:

  • zaburzeń płodności,
  • wad cewy nerwowej u płodu,
  • chorób układu nerwowego u dzieci,
  • zaburzeń zachowania u dzieci (nadaktywność, apatia, depresja)
  • chorób serca,
  • chorób układu krążenia,
  • cukrzycy,
  • otyłości. 

 

BPA FREE- Butelki bez bisfenolu A

Kupując naczynia, czy inne przedmioty dla dzieci, należy dokładnie czytać oznakowania. Butelki bez BPA muszą być wyraźnie oznakowane i opisane!

Przykładowo, gdy kupujesz butelkę, zwróć uwagę na wytłoczone oznaczenia znajdujące się na jej dnie - symbol trójkąta zbudowany z trzech strzałek, wewnątrz którego znajduje się cyfra (od 1 do 7). Co oznaczają te cyferki? To rodzaj użytego plastiku. Zdecydowanie unikaj tych przedmiotów, na których widnieje 7 lub „PC 7”. PC to plastik poliwęglanowy, zawierający bisfenol A. Najbezpieczniejsze są butelki szklane lub oznaczone jako „BPA FREE”, czyli te wykonane z polipropylenu (PP 5) lub polietylenu (HDPE 2).

 

Nie wybieraj butelek oznaczonych cyfrą 7 - mogą zawierać bisfenol A.

 

 

Choć bisfenol A zawarty jest w wielu przedmiotach użytku codziennego, te przeznaczone dla niemowląt i dzieci wybieraj szczególnie rozważnie. A to dlatego, że należą one do grupy o najwyższym poziomie ekspozycji w diecie na BPA, w przeliczeniu na masę ciała.  

 

Zdjęcie: Fotolia by © Robbic All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.