Data publikacji:

Czy bisfenol może zaszkodzić dziecku?

Autor: Katarzyna Moryc

Od kilku lat regularnie słyszymy sprzeczne opinie na temat zagrożenia jakie może powodować bisfenol A (BPA), Choć coś w tym musi być, skoro od połowy 2011 roku, na terenie Unii Europejskiej, obowiązuje zakaz  produkcji oraz handlu plastikowymi butelkami dla niemowląt, które zawierają tą substancję. Czym dokładnie jest bisfenol A i dlaczego powinno się go unikać?

 

Bisfenol może być bardzo szkodliwy, sprawdź czy nie ma go w

 

O co chodzi z tym bisfenolem?

Bisfenol A (BPA) to związek chemiczny wykorzystywany do produkcji poliwęglanu – twardego, przezroczystego tworzywa, z którego wykonane są, między innymi, pojemniki do przechowywania żywności, wewnętrzne części puszek na żywność i napoje, butelki dla dzieci, plastikowe części smoczków, papier termiczny do drukarek (na przykład paragonów sklepowych).

 

Wpływ na dziecko

Cały czas prowadzi się badania nad wpływem BPA na ludzkie zdrowie. I jak to z takimi badaniami bywa, nie ma jednoznacznych wyników. Uważa się jednak, że pod wpływem wysokiej temperatury lub gniecenia, niewielkie ilości bisfenolu A mogą dostawać się do wody lub pokarmu.

 

Związek ten jest groźny, ponieważ swoją budową cząsteczkową przypomina estrogen, czyli żeński hormon płciowy. I tak jak on, łączy się z podobnymi receptorami w naszym organizmie. To właśnie dlatego podejrzewa się, że BPA może mieć związek z chorobami wynikającymi z zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza w przypadku dzieci i kobiet w ciąży, na przykład:

  • zaburzeń płodności,
  • wad cewy nerwowej u płodu,
  • chorób układu nerwowego u dzieci,
  • zaburzeń zachowania u dzieci (nadaktywność, apatia, depresja)
  • chorób serca,
  • chorób układu krążenia,
  • cukrzycy,
  • otyłości. 

 

BPA FREE- Butelki bez bisfenolu A

Kupując naczynia, czy inne przedmioty dla dzieci, należy dokładnie czytać oznakowania. Butelki bez BPA muszą być wyraźnie oznakowane i opisane!

Przykładowo, gdy kupujesz butelkę, zwróć uwagę na wytłoczone oznaczenia znajdujące się na jej dnie - symbol trójkąta zbudowany z trzech strzałek, wewnątrz którego znajduje się cyfra (od 1 do 7). Co oznaczają te cyferki? To rodzaj użytego plastiku. Zdecydowanie unikaj tych przedmiotów, na których widnieje 7 lub „PC 7”. PC to plastik poliwęglanowy, zawierający bisfenol A. Najbezpieczniejsze są butelki szklane lub oznaczone jako „BPA FREE”, czyli te wykonane z polipropylenu (PP 5) lub polietylenu (HDPE 2).

 

Nie wybieraj butelek oznaczonych cyfrą 7 - mogą zawierać bis

 

 

Choć bisfenol A zawarty jest w wielu przedmiotach użytku codziennego, te przeznaczone dla niemowląt i dzieci wybieraj szczególnie rozważnie. A to dlatego, że należą one do grupy o najwyższym poziomie ekspozycji w diecie na BPA, w przeliczeniu na masę ciała.  

 

Zdjęcie: Fotolia by © Robbic All right reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
udar słoneczny u dziecka

Udar słoneczny u dziecka - objawy i leczenie - co robić? - Dzidziusiowo.pl

2017-08-10
Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego i co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar....
apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

Wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej - Dzidziusiowo.pl

2017-04-28
Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny. ...
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

Uderzanie głową

2012-06-18
Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Bez obaw. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (...