Data publikacji:

Poparzenia

Autor: Maria Szadkowska

Oparzenie to uszkodzenie skóry (a często także leżących pod nią tkanek) wskutek działania wysokiej temperatury, ale też substancji żrących, prądu czy promieni słonecznych. Dzieci często ulegają oparzeniom. Dzieje się tak dlatego, że nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa i nie umieją przewidzieć konsekwencji. Jak zapobiegać temu i jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

 

poparzenie-550x350

 

Zabezpieczenie domu

Dom powinien być tak zabezpieczony, aby dziecku nie stała się w nim krzywda nawet wtedy, gdy opiekun przez chwilę spuści go z oka. Dlatego warto:

  • założyć osłonę kuchenki lub dbać o to, aby nie dziecko nie miało możliwości ściągnięcia gorącego garnka (stawianie poza zasięgiem, zamykanie kuchni w czasie, gdy coś się gotuje);
  • zabezpieczyć kable, kontakty;
  • zrezygnować z używania obrusów, których pociągnięcie naraża dziecko na oblanie się gorącą herbatą;
  • zabezpieczyć szafki ze żrącymi środkami czyszczącymi;
  • w upalne dni unikać przebywania z dzieckiem na słońcu;
  • tłumaczyć dziecku, co to znaczy, że coś jest gorące, pozwalać zbliżyć rękę pod kontrolą, aby poczuło ciepło, bo rozsądne postępowanie malucha to najlepsze zabezpieczenie.

 

Pierwsza pomoc

Gdy jednak dojdzie do poparzenia, należy reagować jak najszybciej i schłodzić polewając zimną wodą (nie lodowatą, raczej taką o temperaturze 20 stopni) miejsce, które uległo oparzeniu. Woda jest najlepsza, bo łagodzi ból, zapobiega obrzękom, a jeśli jest to oparzenie chemiczne, to usuwa także czynnik będący przyczyną urazu. Schładzanie powinno trwać od 5 do 15 minut, w tym czasie należy delikatnie ściągnąć odzież, ale też pierścionki czy kolczyki. Jeżeli ubranie przykleiło się do ciała, nie wolno go odklejać, lecz zostawić (konieczne będzie usunięcie go przez lekarza). W tym czasie trzeba dokonać oceny stanu dziecka i jeżeli oparzenie jest duże lub dziecko ma objawy wstrząsu (jest blade, spocone, ma szybkie tętno, wyraźnie źle się czuje) należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

 

Stopnie poparzenia

Możemy wyróżnić trzy stopnie poparzenia w zależności od jego głębokości i rozległości. Oparzenie I stopnia obejmuje tylk naskórek, objawy to zaczerwienienie i ból. Po kilku dniach ustępują bez pozostawiania blizn. W przypadku II stopnia dzielimy na dwa typy A i B. W przypadku poparzenia II stopnia typu A, uszkodzony jest nie tylko naskórek ale również skóra właściwa, mogą pojawić się pęcherze. Goi się od 10 do 15 dni i nie powinno pozostawiać blizn. Typ B to oparzenie głębsze - skóra właściwa i przydatki. Skóra jest biała z zaczerwienieniami w okolicach cebulek włosowych, bolesność jest mniejsza ze względu na uszkodzenia zakończeń nerwowych. Pozostawia blizny, a proces gojenia rany trwa kilka tygodni. Najpoważniejszym stopniem jest III, poparzona jest zarówno skóra jak i nerwy podskórne i tkanka tłuszczowa, ze względu na tak poważną głębokość zazwyczaj wymagany jest przeszczep skóry. Pozostawia widoczne blizny.

 

oparzenie

 

Zawsze należy udać się do lekarza w przypadku poparzenia małego dziecka (poniżej 2 roku życia), gdyż duże znaczenie ma nie tylko głębokość oparzeń, ale i ich rozległość. Jeżeli natomiast oparzenie jest niewielkie, to trzeba schładzać miejsce oparzenia do momentu ustąpienia bólu, a następnie dokonać opatrzenia rany opatrunkiem jałowym. Można użyć schładzającego opatrunku hydrożelowego. Leczenie oparzenia uzależnione jest od jego umiejscowienia, wielkości, głębokości, ale też przyczyny.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Elena kouptsova-vasi

Grafika: Wikipedia fot by M.Komorniczak Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
05-12-2019
Ocena:
Ten żel i mi się przydał i schłodził skórę odpowiednio szybko. Dzięki niemu dojechałam spokojnie do lekarza i dowiedziałam się co dalej robić. Przy małych oparzeniach, które nie zagrażają zdrowiu w zupełności wystarczy.
21-11-2019
Ocena:
Choć oparzenie mojego dziecka groźne nie było i tak smarowałam jego skórę żelem chłodzącym help4skin. Chciałam uniknąć bólu i zadziałać skutecznie. Lekarz stwierdził, że to nic groźnego i nie trzeba się martwić. Po jakimś czasie nie było najmniejszego śladu na ciele po oparzeniu.
15-05-2018
Ocena:
Dziękuję za obalenie mitu oblewania oparzenia lodowatą wodą
oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
udar słoneczny u dziecka

Udar słoneczny u dziecka - objawy i leczenie - co robić? - Dzidziusiowo.pl

2017-08-10
Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego i co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar....
apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

Wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej - Dzidziusiowo.pl

2017-04-28
Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny. ...
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

Uderzanie głową

2012-06-18
Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Bez obaw. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (...