Data publikacji:

Podstawowe zasady bezpieczeństwa niemowląt

Autor: Katarzyna Michniewska

Gdy dziecko zaczyna chodzić rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy. Mały odkrywca wszystkiego musi dotknąć, zobaczyć i oczywiście spróbować. W jednej chwili grzecznie bawi się autami, w drugiej szpera w szafce z detergentami. Co zatem zrobić, aby stworzyć dziecku bezpieczny dom?

 

bezpieczenstwo

 

Zatrucia u dzieci

Usuń wszystkie leki, płyny do mycia i czyszczenia oraz inne niebezpieczne substancje, które trzymasz pod zlewem, umywalką lub w innych miejscach do których dzieci mogą się dostać. Umieść je w szafkach na najwyższym poziomie.

 

Zabezpieczenie schodów

Jeśli w Twoim domu znajdują się schody nie zapomnij o zainstalowaniu specjalnych bramek blokujących do nich dostęp. Niemowlęta dość szybko uczą się wchodzenia w górę. Niestety znacznie ciężej jest im zejść, a upadki ze schodów mogą być naprawdę tragiczne w skutkach.

 

Oparzenia dzieci

Zabezpiecz palniki kuchenki gazowej lub elektrycznej specjalną kratką chroniącą przed poparzeniami. Gotuj na tylnych palnikach i nie zostawiaj gorących garnków bez nadzoru. Zabezpiecz drzwi piekarnika szczególnie na czas pieczenia i stygnięcia piecyka. Na krany załóż specjalne plastikowe osłonki chroniące przez odkręceniem gorącej wody.

 

Porażenia prądem

Zabezpiecz gniazdka sieciowe plastikowymi nakładkami. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych włączonych do prądu. Uważaj na lampy i lampki, które mają żarówki w zasięgu dziecięcych rąk.

 

Uduszenia

Wszelkie linki do zasłon, rolet, popularne obecnie firanki – makarony, a także kable, sznury i torebki foliowe powinny się znaleźć poza zasięgiem dziecka. Usuń też maleńkie przedmioty, którymi dziecko może się zachłysnąć.

 

Utonięcia dzieci

Nigdy nie zostawiaj dziecka w wannie bez nadzoru. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Zawsze zamykaj klapę od toalety. W sprzedaży dostępne są także blokady zabezpieczające sedes przed otwarciem.

 

Pamiętaj aby chcąc stworzyć dziecku bezpieczny dom nie dać się zwariować. Eliminując zbyt wiele elementów wyposażenia mieszkania, wyeliminujesz również możliwości eksploracji dziecka, a także sytuacje, w których niemowlę uczy się odróżniać to co wolno, od tego co zakazane, a także zachowań właściwych od niewłaściwych.

 

Zdjęcie: Fotolia by © microimages All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

odruchy noworodkowe

Odruchy noworodkowe. Czym jest odruch Moro, Babińskiego?

2025-04-01
Pierwsze tygodnie życia dziecka to czas pełen zachwytów, ale i wielu pytań. Noworodek wydaje się drobny, kruchy, a jednocześnie reaguje w sposób, który może budzić zdziwienie. Machnięcie rączkami na nagły dźwięk, zaciśnięcie paluszków na palcu czy odruch ssania, gdy dotkniesz jego policzka – to wszystko są odruchy noworodkowe. Dlaczego są tak ważne i na co zwracać uwagę?
ciemieniucha

Najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę – jak zadbać o skórę głowy malucha?

2025-02-19
Ciemieniucha to częsty problem skórny u najmłodszych, który może budzić niepokój u niedoświadczonych rodziców. Choć nie jest groźna, jej obecność bywa uciążliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co to tak naprawdę jest ciemieniucha, jak wygląda, kiedy się pojawia, a przede wszystkim – co na ciemieniuchę sprawdzi się najlepiej. Poznaj najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę oraz skuteczne domowe sposoby walki z tym kłopotem.
rodzicielstwo bliskości

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

2025-02-12
Wśród różnych filozofii wychowawczych, które zyskały popularność w ostatnich latach, wyróżnia się rodzicielstwo bliskości. Koncepcja ta stawia na pierwszym miejscu budowanie silnej więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, dzięki czemu pociechy są w stanie lepiej radzić sobie w różnych aspektach życia. Czym dokładniej jest rodzicielstwo bliskości? Na jakich założeniach się opiera?
niemowlak na basenie

Niemowlak na basenie. Jak się przygotować i co zabrać? 

2025-01-22
Pływanie niemowlaka to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na wspieranie jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Jednak pierwszy raz na basen z niemowlakiem wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kiedy najlepiej zacząć przychodzić z niemowlakiem na basenie? Jakie akcesoria są niezbędne? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.