Data publikacji:

Podstawowe zasady bezpieczeństwa niemowląt

Autor: Katarzyna Michniewska

Gdy dziecko zaczyna chodzić rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy. Mały odkrywca wszystkiego musi dotknąć, zobaczyć i oczywiście spróbować. W jednej chwili grzecznie bawi się autami, w drugiej szpera w szafce z detergentami. Co zatem zrobić, aby stworzyć dziecku bezpieczny dom?

 

bezpieczenstwo

 

Zatrucia u dzieci

Usuń wszystkie leki, płyny do mycia i czyszczenia oraz inne niebezpieczne substancje, które trzymasz pod zlewem, umywalką lub w innych miejscach do których dzieci mogą się dostać. Umieść je w szafkach na najwyższym poziomie.

 

Zabezpieczenie schodów

Jeśli w Twoim domu znajdują się schody nie zapomnij o zainstalowaniu specjalnych bramek blokujących do nich dostęp. Niemowlęta dość szybko uczą się wchodzenia w górę. Niestety znacznie ciężej jest im zejść, a upadki ze schodów mogą być naprawdę tragiczne w skutkach.

 

Oparzenia dzieci

Zabezpiecz palniki kuchenki gazowej lub elektrycznej specjalną kratką chroniącą przed poparzeniami. Gotuj na tylnych palnikach i nie zostawiaj gorących garnków bez nadzoru. Zabezpiecz drzwi piekarnika szczególnie na czas pieczenia i stygnięcia piecyka. Na krany załóż specjalne plastikowe osłonki chroniące przez odkręceniem gorącej wody.

 

Porażenia prądem

Zabezpiecz gniazdka sieciowe plastikowymi nakładkami. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych włączonych do prądu. Uważaj na lampy i lampki, które mają żarówki w zasięgu dziecięcych rąk.

 

Uduszenia

Wszelkie linki do zasłon, rolet, popularne obecnie firanki – makarony, a także kable, sznury i torebki foliowe powinny się znaleźć poza zasięgiem dziecka. Usuń też maleńkie przedmioty, którymi dziecko może się zachłysnąć.

 

Utonięcia dzieci

Nigdy nie zostawiaj dziecka w wannie bez nadzoru. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Zawsze zamykaj klapę od toalety. W sprzedaży dostępne są także blokady zabezpieczające sedes przed otwarciem.

 

Pamiętaj aby chcąc stworzyć dziecku bezpieczny dom nie dać się zwariować. Eliminując zbyt wiele elementów wyposażenia mieszkania, wyeliminujesz również możliwości eksploracji dziecka, a także sytuacje, w których niemowlę uczy się odróżniać to co wolno, od tego co zakazane, a także zachowań właściwych od niewłaściwych.

 

Zdjęcie: Fotolia by © microimages All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..