Podstawowe zasady bezpieczeństwa niemowląt

Data:

Gdy dziecko zaczyna chodzić rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy. Mały odkrywca wszystkiego musi dotknąć, zobaczyć i oczywiście spróbować. W jednej chwili grzecznie bawi się autami, w drugiej szpera w szafce z detergentami. Co zatem zrobić, aby stworzyć dziecku bezpieczny dom?

 

bezpieczenstwo

 

Zatrucia u dzieci

Usuń wszystkie leki, płyny do mycia i czyszczenia oraz inne niebezpieczne substancje, które trzymasz pod zlewem, umywalką lub w innych miejscach do których dzieci mogą się dostać. Umieść je w szafkach na najwyższym poziomie.

 

Zabezpieczenie schodów

Jeśli w Twoim domu znajdują się schody nie zapomnij o zainstalowaniu specjalnych bramek blokujących do nich dostęp. Niemowlęta dość szybko uczą się wchodzenia w górę. Niestety znacznie ciężej jest im zejść, a upadki ze schodów mogą być naprawdę tragiczne w skutkach.

 

Oparzenia dzieci

Zabezpiecz palniki kuchenki gazowej lub elektrycznej specjalną kratką chroniącą przed poparzeniami. Gotuj na tylnych palnikach i nie zostawiaj gorących garnków bez nadzoru. Zabezpiecz drzwi piekarnika szczególnie na czas pieczenia i stygnięcia piecyka. Na krany załóż specjalne plastikowe osłonki chroniące przez odkręceniem gorącej wody.

 

Porażenia prądem

Zabezpiecz gniazdka sieciowe plastikowymi nakładkami. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych włączonych do prądu. Uważaj na lampy i lampki, które mają żarówki w zasięgu dziecięcych rąk.

 

Uduszenia

Wszelkie linki do zasłon, rolet, popularne obecnie firanki – makarony, a także kable, sznury i torebki foliowe powinny się znaleźć poza zasięgiem dziecka. Usuń też maleńkie przedmioty, którymi dziecko może się zachłysnąć.

 

Utonięcia dzieci

Nigdy nie zostawiaj dziecka w wannie bez nadzoru. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Zawsze zamykaj klapę od toalety. W sprzedaży dostępne są także blokady zabezpieczające sedes przed otwarciem.

 

Pamiętaj aby chcąc stworzyć dziecku bezpieczny dom nie dać się zwariować. Eliminując zbyt wiele elementów wyposażenia mieszkania, wyeliminujesz również możliwości eksploracji dziecka, a także sytuacje, w których niemowlę uczy się odróżniać to co wolno, od tego co zakazane, a także zachowań właściwych od niewłaściwych.

 

Zdjęcie: Fotolia by © microimages All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.