Data publikacji:

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.

Oklepywanie niemowlaka – dlaczego warto?

Oklepywanie plecków jest metodą leczniczą, która doskonale znana jest lekarzom i bardzo przez nich polecana. Szczególnie sprawdza się ona  u noworodków i niemowląt. Malutkie dzieci nie potrafią wydmuchiwać noska czy sprawnie kaszleć, przez co wydzielina nie zostaje odprowadzona poza organizm. Ponadto należy zauważyć, że niemowlęta i noworodki większość czasu spędzają w pozycji leżącej, co również sprzyja szkodliwemu gromadzeniu się wydzieliny i zaostrzaniu się infekcji.
Podsumowując, oklepywanie niemowlaka to łagodny, naturalny sposób na zwiększenie komfortu dziecka oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia u niego zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że taki „zabieg” będzie wykonywany poprawnie.

Jak oklepywać niemowlaka? O czym pamiętać?

Nie wiesz, jak oklepywać plecy niemowlaka? Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Oto kilka podstawowych zasad, o których musisz pamiętać.
  • Odpowiednia pozycja
Zanim zaczniesz oklepywać dziecko, ułóż je w pozycji drenażowej. Innymi słowy, połóż je na swoich kolanach, główką do dołu. Upewnij się, że maluchowi jest wygodnie (np. że nie uciska go jakaś kokardka czy guzik). Pamiętaj, że miednica malca powinna być ułożona nieco wyżej niż jego główka.
  • Właściwe ułożenie dłoni
Niezwykle ważne jest, aby oklepywać niemowlę dłonią ułożoną w odpowiedni sposób – na podobieństwo łódki (połącz ze sobą wszystkie palce oprócz kciuka, następnie przyłóż kciuk do palca wskazującego – w dłoni powstanie wgłębienie). Oklepywanie niemowlaka otwartą dłonią jest niewskazane, ponieważ nie tylko jest mniej skuteczne, ale może być też bolesne dla maluszka.
  • Dobry kierunek
Wielu rodziców intuicyjnie zaczyna oklepywać dziecko od góry pleców ku dołowi. Niestety nie jest to prawidłowy kierunek. Oklepywanie niemowlaka należy rozpocząć od dołu pleców, następnie kierować się do środka, a potem w nieco wyższe partie. Nie zapominaj, że prawidłowe oklepywanie nie obejmuje kręgosłupa – ważne są tylko jego okolice oraz miejsca pod łopatkami.
  • Odpowiednia pora
Aby oklepywanie niemowlaka było skuteczne, musi być regularne. Bardzo ważne jest, aby po raz pierwszy w ciągu dnia zrobić to rano – w nocy wydzielina zbiera się w drogach oddechowych, więc dobrze byłoby ją nieco „odkleić”. Kolejne oklepywanie powinno nastąpić po południu, a następne – wieczorem, około 30–60 minut przed snem.
  • Zabezpieczenie dziecka
Jak oklepywać niemowlaka, żeby cała procedura była dla niego formą zabawy, a nie przykrym zabiegiem? Przede wszystkim maluszek musi być w ubraniu. Oklepywanie gołych plecków nie jest skuteczniejsze, a dostarcza dziecku wielu nieprzyjemnych wrażeń.
O czym jeszcze warto pamiętać? Oto kilka cennych wskazówek:
  • na początku oklepywanie niemowlaka powinno być bardzo delikatne, z upływem czasu możesz nieco zwiększyć siłę – nigdy jednak na tyle, aby dziecko odczuwało dyskomfort;
  • do oklepywania możesz użyć też miękkiej maseczki silikonowej;
  • pamiętaj, że oklepywanie musi być rytmiczne i energiczne – tylko takie spowoduje, że w klatce piersiowej powstaną wibracje, co z kolei przełoży się na odklejanie się wydzieliny;
  • nie oklepuj dziecka po jedzeniu – jest niemal pewne, że na skutek twoich działań niemowlę uleje znaczną część posiłku albo zacznie wymiotować;
  • oklepywanie warto rozpocząć 15 minut po podaniu leku wykrztuśnego albo po inhalacji.

Oklepywanie niemowlaka – jak długo?

Jak długo powinno trwać oklepywanie niemowlaka, aby przyniosło doraźne efekty? Na szczęście niedługo – wystarczy kilka minut. Oczywiście jeśli dziecko płacze albo w jakikolwiek inny sposób wskazuje, że ostukiwanie nie jest dla niego przyjemne, należy je po prostu przerwać.

Nie tylko oklepywanie niemowlaka. Co jeszcze robić, by infekcja szybciej ustąpiła?

Wiesz już, jak oklepywać niemowlaka, by przyniosło to oczekiwane rezultaty. Pytanie – co jeszcze można zrobić, by infekcja się nie zaostrzyła i szybko pozostała jedynie wspomnieniem? Oto kilka sposobów.
  • Smaruj dziecko maścią majerankową
Maść majerankowa zmniejsza obrzęk błon śluzowych i znakomicie ułatwia oddychanie. Świetnie sprawdzi się u dzieci, które cierpią na katar. Stosuj niewielką ilość, nakładając ją pod nosek dziecka. Uważaj, aby maść nie dostała się do nosa albo do ust. Produkt możesz stosować 2–3 razy dziennie.
  • Nawilżaj nosek
W czasie infekcji dochodzi do przesuszenia błon śluzowych nosa, dlatego trzeba go regularnie oczyszczać i nawilżać. Możesz to robić na przykład przy pomocy wody morskiej w sprayu oraz aspiratora.
  • Nawilżaj powietrze w sypialni
W wielu polskich domach powietrze ma niewystarczającą wilgotność. Aby utrzymywała się ona na odpowiednim poziomie, zainwestuj w nawilżacz. Opcjonalnie możesz regularnie kłaść na kaloryferach wilgotne ręczniki.
Nawilżanie powietrza jest bardzo ważne, ponieważ w powietrzu o odpowiedniej wilgotności dziecku lżej się oddycha, nie dochodzi również do intensywnego przesuszenia błon śluzowych.
  • Podawaj dziecku sok malinowy
Jeśli twoje niemowlę ukończyło już szósty miesiąc życia, możesz podawać mu sok malinowy – zawiera on dużo cennych składników, więc będzie twoim sprzymierzeńcem w walce z wirusami.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.