Poparzenia słoneczne - jak chronić dziecko przed słońcem
Na dworze coraz cieplej. Słonko grzeje z każdym dniem coraz mocniej. Rozpoczął się sezon spacerów, wycieczek i plażowania. Niestety podczas pięknej, słonecznej pogody delikatna, dziecięca skóra· narażona jest na niebezpieczeństwo.
Skóra dziecka jest niezwykle delikatna. Ponieważ nie wykształciły się jeszcze mechanizmy obronne jest bardzo podatna na poparzenia słoneczne.
Poparzenia słoneczne u dzieci
Czasami wystarczy kilka minut, aby doszło do poparzenia. Ponieważ maluchy mają niedojrzały mechanizm termoregulacji, znacznie szybciej występuje u nich udar słoneczny. Właśnie z uwagi na możliwość poparzenia oraz na ryzyko udaru maluszki do trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Oczywiście nie chodzi o to, aby w upalne i słoneczne dni nie wychodzić z domu, ale by zastosować kilka środków ostrożności:
- pamiętaj, że w godzinach 11°°-16°° jest najsilniejsze słońce i nie trudno o udar słoneczny. Unikaj wychodzenia na dwór w tych godzinach,
- dziecko powinno znajdować się w cieniu, dlatego do wózka przymocuj parasol,
- nigdy nie zapominaj o czapce z daszkiem, kapeluszu lub chustce,
- załóż maluchowi lekkie, przewiewne ubranie,
- 20 minut przed wyjściem z domu nasmaruj szkraba przeznaczonym dla dzieci kremem z dużym filtrem UV,
- co 2-3 godziny aplikuj krem ponownie.
Krem z filtrem
Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia przeznaczone są kremy z bardzo wysokimi filtrami słonecznymi, a nawet blokerami. Najlepiej stosować preparaty mające czynnik ochrony przeciwsłonecznej - SPF 50.
Kilkulatkowi możemy zaaplikować krem z mniejszym filtrem SPF 30, a gdy już skóra oswoi się ze słońcem i nabierze brązowego koloru możesz użyć kremu z SPF 20.
Jeśli dziecko nie lubi smarowania możesz kupić mu krem z filtrem barwiący skórę np. na niebiesko. Będzie to dla niego frajda, a Ty będziesz miała pewność, że dziecko jest odpowiednio zabezpieczone.
Kosmetyki dla dzieci
Obecnie na rynku dostępne są kremy z filtrami mineralnymi i chemicznymi:
- mineralne - tworzą na skórze fizyczną barierę odbijającą promienie słoneczne, zawierają dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Cząsteczki są bardzo małe i niewidoczne dla oka. Mimo, że krem jest dla nas niewidoczny w rzeczywistości pokrywa skórę warstwą ochronną.
- chemiczne - wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, pochłaniają energię światła słonecznego i zamieniają ją w nieszkodliwe ciepło.
U niemowlaków i alergików nie powinno stosować się filtrów chemicznych ponieważ mogą uczulać. Zaleca się natomiast, stosowanie bezzapachowych i niezawierających konserwantów kremów mineralnych.
Pamiętajmy, że faktory nie sumują się. Tzn. jeśli najpierw posmarujesz dziecko kremem z SPF 10, a później jeszcze SPF 20 nie da to w sumie SPF 30. To dwa zupełnie inne kosmetyki.
Woda nie chroni naszych dzieci przed słońcem (promienie słoneczne przenikają nawet do 30 metrów w głąb wody). Wybierając się z pociechami na odkryty basen lub plażę zastosujmy kosmetyk wodoodporny z odpowiednim filtrem.
Profilaktyka poparzenia i udaru słonecznego
Kremem z filtrem należy smarować także te części ciała, które znajdują się pod ubrankiem, gdyż materiał przepuszcza część promieni słonecznych. Kosmetyk należy nakładać obficie (po 1 łyżeczce na główkę, tułów, ręce i nogi), a podczas aplikacji nie można zapomnieć o starannym posmarowaniu uszu, karku, ust i stóp malucha. Te delikatne miejsca bardzo często ulegają poparzeniom słonecznym. Krem z filtrem należy nakładać co 2-3 godziny bowiem kąpiele, wycieranie ręcznikiem, pot oraz promienie słoneczne osłabiają działanie kosmetyku.
Promieniowanie słoneczne: UVA i UVB
Zdjęcie: Fotolia by © William Casey All rights reserved