Data modyfikacji:

Nie taka niania straszna! Jak oswoić dziecko z opiekunką?

Autor: Magdalena Setnikowska

Pozostawienie dziecka pod opieką innej osoby jest zazwyczaj trudnym przeżyciem dla młodych rodziców. Trochę mniej stresującym, jeśli będzie to osoba dla nich (i dla dziecka) znana, jak babcia, dziadek czy ciocia. Jednak są sytuacje, w których taka opcja nie wchodzi w grę i konieczne jest oddanie maluszka pod opiekę niani. Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowej sytuacji? Jak wspierać od początku dobre relacje opiekunki i maluszka? I w końcu jak sprawić by dziecko szybko zaakceptowało nianię? Na szczęście w tym zakresie wiele mogą zrobić rodzice.

 

Relacja niania i dziecko nie zawsze jest łatwa na początku.

 

Daj sobie i dziecku czas

Planując zatrudnienie niani do dziecka, warto rozłożyć całą procedurę w czasie. Nie chodzi jedynie o sprawdzenie kompetencji kandydatek czy dopełnienie formalności, ale również, a może przede wszystkim, o przygotowanie malucha na nadchodzące zmiany. Dzieci, nawet te najmniejsze, bardzo lubią uporządkowanie, które zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto znacznie wcześniej zacząć mówić o tym, że mama wraca do pracy, i że będzie zostawało z inną osobą. Jeśli rozmowę z dzieckiem zostawicie na ostatnią chwilę możecie być pewni, że zmiana będzie dla niego stresującym przeżyciem. Fajną sprawą, jeszcze przed zatrudnieniem niani będzie stopniowa adaptacja i przyzwyczajanie malucha, że zostaje z kimś innym niż mama. Poproście bliską osobę z rodziny, np. babcię dziecka, czy Twoją przyjaciółkę by została z nim na godzinę - dwie. W ten sposób będzie się ono uczyło, że rozstania z mamą nie są niebezpieczne. To w przyszłości zwiększy jego komfort.

 


Dziecko, niania i ty na początek

W momencie rozpoczęcia współpracy z nianią najgorsze, co można zrobić, to minąć się z nią w drzwiach i szybko wyjść. Dla dziecka taka sytuacja może być źródłem traumy, która będzie owocować problemami separacyjnymi. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie z nianią, że przez kilka pierwszych dni lub nawet tygodni (w zależności od charakteru i potrzeb dziecka) będzie ona zajmowała się dzieckiem razem z mamą. Pomoże to nie tylko w oswojeniu dziecka z nową osobą w domu, ale również pozwoli rodzicom sprawdzić, czy wybrana osoba spełnia ich oczekiwania.

 


Znajdź sposób na pierwsze rozstanie

Kiedy nadejdzie ten “wielki dzień” wyjścia na dłużej z domu, absolutnie nie próbuj uciekać chyłkiem z nadzieją, że dziecko zajęte zabawą nie zauważy Twojego podstępu i szybko zapomni o wyjściu mamy. Nie zapomni, a gdy się zorientuje zacznie Cię szukać, nie rozumiejąc dlaczego Cię nie ma. Co gorsza następnym razem będzie wyjątkowo czujne i może nie chcieć Cię spuścić z oka ani na moment w obawie przed nagłym rozstaniem. Lepszym rozwiązaniem będzie przytulenie dziecka, pomachanie mu oraz ustalenie czasu powrotu (np. po drzemce). Ważne jest jednak, by nie przeciągać takiego pożegnania ponad miarę, by nie kumulować negatywnych emocji maluszka.

 

Kiedy wychodzisz na dłużej z domu, absolutnie nie próbuj uciekać chyłkiem z nadzieją, że dziecko zajęte zabawą nie zauważy Twojej nieobecności. Pożegnaj się, powiedz gdzie idziesz i o której wrócisz z powrotem.

 

Pamiętaj:

  • jeśli wychodzisz z domu pożegnaj się krótko. Powiedz gdzie idziesz i kiedy wrócisz
  • dotrzymuj obietnic. Jeśli umówisz się, że będziesz o 15.00, staraj się nie spóźniać. Dziecko będzie z niecierpliwością czekać na Twój powrót.

 


Powrót równie ważny, jak wyjście z domu

Dla dziecka czas poznawania się i zaakceptowania niani to okres pełen emocji, dlatego też warto zadbać o to, by czuło się jak najbardziej komfortowo. Pomocne w tym może być nie tylko umiejętne opuszczanie domu, ale również przemyślane wracanie, np. po pracy. Na początku warto ustalić z pracodawcą możliwość wcześniejszego kończenia pracy, by złagodzić tęsknotę malucha oraz zapewnić mu czas tylko z rodzicami, np. na wspólnych zabawach.

Przeczytaj również:

Matka karmiąca wraca do pracy >>>

Żłobek czy niania - co lepsze dla dziecka? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl All rights reserved by Monkey Business


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.