Data modyfikacji:

Nie taka niania straszna! Jak oswoić dziecko z opiekunką?

Autor: Magdalena Setnikowska

Pozostawienie dziecka pod opieką innej osoby jest zazwyczaj trudnym przeżyciem dla młodych rodziców. Trochę mniej stresującym, jeśli będzie to osoba dla nich (i dla dziecka) znana, jak babcia, dziadek czy ciocia. Jednak są sytuacje, w których taka opcja nie wchodzi w grę i konieczne jest oddanie maluszka pod opiekę niani. Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowej sytuacji? Jak wspierać od początku dobre relacje opiekunki i maluszka? I w końcu jak sprawić by dziecko szybko zaakceptowało nianię? Na szczęście w tym zakresie wiele mogą zrobić rodzice.

 

Relacja niania i dziecko nie zawsze jest łatwa na początku.

 

Daj sobie i dziecku czas

Planując zatrudnienie niani do dziecka, warto rozłożyć całą procedurę w czasie. Nie chodzi jedynie o sprawdzenie kompetencji kandydatek czy dopełnienie formalności, ale również, a może przede wszystkim, o przygotowanie malucha na nadchodzące zmiany. Dzieci, nawet te najmniejsze, bardzo lubią uporządkowanie, które zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto znacznie wcześniej zacząć mówić o tym, że mama wraca do pracy, i że będzie zostawało z inną osobą. Jeśli rozmowę z dzieckiem zostawicie na ostatnią chwilę możecie być pewni, że zmiana będzie dla niego stresującym przeżyciem. Fajną sprawą, jeszcze przed zatrudnieniem niani będzie stopniowa adaptacja i przyzwyczajanie malucha, że zostaje z kimś innym niż mama. Poproście bliską osobę z rodziny, np. babcię dziecka, czy Twoją przyjaciółkę by została z nim na godzinę - dwie. W ten sposób będzie się ono uczyło, że rozstania z mamą nie są niebezpieczne. To w przyszłości zwiększy jego komfort.

 


Dziecko, niania i ty na początek

W momencie rozpoczęcia współpracy z nianią najgorsze, co można zrobić, to minąć się z nią w drzwiach i szybko wyjść. Dla dziecka taka sytuacja może być źródłem traumy, która będzie owocować problemami separacyjnymi. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie z nianią, że przez kilka pierwszych dni lub nawet tygodni (w zależności od charakteru i potrzeb dziecka) będzie ona zajmowała się dzieckiem razem z mamą. Pomoże to nie tylko w oswojeniu dziecka z nową osobą w domu, ale również pozwoli rodzicom sprawdzić, czy wybrana osoba spełnia ich oczekiwania.

 


Znajdź sposób na pierwsze rozstanie

Kiedy nadejdzie ten “wielki dzień” wyjścia na dłużej z domu, absolutnie nie próbuj uciekać chyłkiem z nadzieją, że dziecko zajęte zabawą nie zauważy Twojego podstępu i szybko zapomni o wyjściu mamy. Nie zapomni, a gdy się zorientuje zacznie Cię szukać, nie rozumiejąc dlaczego Cię nie ma. Co gorsza następnym razem będzie wyjątkowo czujne i może nie chcieć Cię spuścić z oka ani na moment w obawie przed nagłym rozstaniem. Lepszym rozwiązaniem będzie przytulenie dziecka, pomachanie mu oraz ustalenie czasu powrotu (np. po drzemce). Ważne jest jednak, by nie przeciągać takiego pożegnania ponad miarę, by nie kumulować negatywnych emocji maluszka.

 

Kiedy wychodzisz na dłużej z domu, absolutnie nie próbuj uciekać chyłkiem z nadzieją, że dziecko zajęte zabawą nie zauważy Twojej nieobecności. Pożegnaj się, powiedz gdzie idziesz i o której wrócisz z powrotem.

 

Pamiętaj:

  • jeśli wychodzisz z domu pożegnaj się krótko. Powiedz gdzie idziesz i kiedy wrócisz
  • dotrzymuj obietnic. Jeśli umówisz się, że będziesz o 15.00, staraj się nie spóźniać. Dziecko będzie z niecierpliwością czekać na Twój powrót.

 


Powrót równie ważny, jak wyjście z domu

Dla dziecka czas poznawania się i zaakceptowania niani to okres pełen emocji, dlatego też warto zadbać o to, by czuło się jak najbardziej komfortowo. Pomocne w tym może być nie tylko umiejętne opuszczanie domu, ale również przemyślane wracanie, np. po pracy. Na początku warto ustalić z pracodawcą możliwość wcześniejszego kończenia pracy, by złagodzić tęsknotę malucha oraz zapewnić mu czas tylko z rodzicami, np. na wspólnych zabawach.

Przeczytaj również:

Matka karmiąca wraca do pracy >>>

Żłobek czy niania - co lepsze dla dziecka? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl All rights reserved by Monkey Business


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.