Data modyfikacji:

Nie taka niania straszna! Jak oswoić dziecko z opiekunką?

Autor: Magdalena Setnikowska

Pozostawienie dziecka pod opieką innej osoby jest zazwyczaj trudnym przeżyciem dla młodych rodziców. Trochę mniej stresującym, jeśli będzie to osoba dla nich (i dla dziecka) znana, jak babcia, dziadek czy ciocia. Jednak są sytuacje, w których taka opcja nie wchodzi w grę i konieczne jest oddanie maluszka pod opiekę niani. Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowej sytuacji? Jak wspierać od początku dobre relacje opiekunki i maluszka? I w końcu jak sprawić by dziecko szybko zaakceptowało nianię? Na szczęście w tym zakresie wiele mogą zrobić rodzice.

 

Relacja niania i dziecko nie zawsze jest łatwa na początku.

 

Daj sobie i dziecku czas

Planując zatrudnienie niani do dziecka, warto rozłożyć całą procedurę w czasie. Nie chodzi jedynie o sprawdzenie kompetencji kandydatek czy dopełnienie formalności, ale również, a może przede wszystkim, o przygotowanie malucha na nadchodzące zmiany. Dzieci, nawet te najmniejsze, bardzo lubią uporządkowanie, które zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto znacznie wcześniej zacząć mówić o tym, że mama wraca do pracy, i że będzie zostawało z inną osobą. Jeśli rozmowę z dzieckiem zostawicie na ostatnią chwilę możecie być pewni, że zmiana będzie dla niego stresującym przeżyciem. Fajną sprawą, jeszcze przed zatrudnieniem niani będzie stopniowa adaptacja i przyzwyczajanie malucha, że zostaje z kimś innym niż mama. Poproście bliską osobę z rodziny, np. babcię dziecka, czy Twoją przyjaciółkę by została z nim na godzinę - dwie. W ten sposób będzie się ono uczyło, że rozstania z mamą nie są niebezpieczne. To w przyszłości zwiększy jego komfort.

 


Dziecko, niania i ty na początek

W momencie rozpoczęcia współpracy z nianią najgorsze, co można zrobić, to minąć się z nią w drzwiach i szybko wyjść. Dla dziecka taka sytuacja może być źródłem traumy, która będzie owocować problemami separacyjnymi. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie z nianią, że przez kilka pierwszych dni lub nawet tygodni (w zależności od charakteru i potrzeb dziecka) będzie ona zajmowała się dzieckiem razem z mamą. Pomoże to nie tylko w oswojeniu dziecka z nową osobą w domu, ale również pozwoli rodzicom sprawdzić, czy wybrana osoba spełnia ich oczekiwania.

 


Znajdź sposób na pierwsze rozstanie

Kiedy nadejdzie ten “wielki dzień” wyjścia na dłużej z domu, absolutnie nie próbuj uciekać chyłkiem z nadzieją, że dziecko zajęte zabawą nie zauważy Twojego podstępu i szybko zapomni o wyjściu mamy. Nie zapomni, a gdy się zorientuje zacznie Cię szukać, nie rozumiejąc dlaczego Cię nie ma. Co gorsza następnym razem będzie wyjątkowo czujne i może nie chcieć Cię spuścić z oka ani na moment w obawie przed nagłym rozstaniem. Lepszym rozwiązaniem będzie przytulenie dziecka, pomachanie mu oraz ustalenie czasu powrotu (np. po drzemce). Ważne jest jednak, by nie przeciągać takiego pożegnania ponad miarę, by nie kumulować negatywnych emocji maluszka.

 

Kiedy wychodzisz na dłużej z domu, absolutnie nie próbuj uciekać chyłkiem z nadzieją, że dziecko zajęte zabawą nie zauważy Twojej nieobecności. Pożegnaj się, powiedz gdzie idziesz i o której wrócisz z powrotem.

 

Pamiętaj:

  • jeśli wychodzisz z domu pożegnaj się krótko. Powiedz gdzie idziesz i kiedy wrócisz
  • dotrzymuj obietnic. Jeśli umówisz się, że będziesz o 15.00, staraj się nie spóźniać. Dziecko będzie z niecierpliwością czekać na Twój powrót.

 


Powrót równie ważny, jak wyjście z domu

Dla dziecka czas poznawania się i zaakceptowania niani to okres pełen emocji, dlatego też warto zadbać o to, by czuło się jak najbardziej komfortowo. Pomocne w tym może być nie tylko umiejętne opuszczanie domu, ale również przemyślane wracanie, np. po pracy. Na początku warto ustalić z pracodawcą możliwość wcześniejszego kończenia pracy, by złagodzić tęsknotę malucha oraz zapewnić mu czas tylko z rodzicami, np. na wspólnych zabawach.

Przeczytaj również:

Matka karmiąca wraca do pracy >>>

Żłobek czy niania - co lepsze dla dziecka? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl All rights reserved by Monkey Business


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.