Data modyfikacji:

Matka karmiąca wraca do pracy

Autor: Klaudia Kierzkowska

Urlop macierzyński, to piękny i wyjątkowy czas, który niestety wbrew pozorom bardzo szybko mija. Przychodzi taki dzień, w którym młoda mama musi podjąć decyzję czy powrócić do pracy, czy może  wykorzystać urlop wychowawczy. Kobiety, które karmią piersią mają jeszcze większy dylemat.

 

Komputer dziecko matka praca

 

Czy powrót do pracy oznacza odstawienie dziecka od piersi?

Wiele kobiet zastanawia się, czy powrót do pracy powinien oznaczać także koniec karmienia piersią. Koniec urlopu macierzyńskiego wcale nie musi oznaczać odstawienia dziecka od piersi. Na szczęście kodeks pracy wychodzi mamom karmiącym naprzeciw. Kobiecie przysługują przerwy  w pracy, podczas których może odciągnąć pokarm. Dlatego warto zabierać ze sobą laktator ręczny lub elektryczny, który z całą pewnością okaże się niezastąpiony. Podczas odciągania pokarmu postaraj się zrelaksować i pomyśl sobie o swoim dziecku. 

 

W jaki sposób przechowywać odciągnięte mleko ?

Mleko przede wszystkim należy przechowywać w specjalnych pojemniczkach. W temperaturze pokojowej mleko świeże, dopiero odciągnięte może stać do 4 godzin, a w lodówce  w temp. +4 stopnia Celsjusza nawet do 96 godzin. Dlatego bez żadnych obaw, mleko odciągnięte w pracy, możesz podać w domu swojemu maluszkowi.

 

Kodeks pracy  - informacje dla mamy karmiącej piersią

Na szczęście Kodeks Pracy przychodzi mamom karmiącym piersią z pomocą.

Zgodnie z artykułem 187:

  • Młodej mamie pracującej powyżej 6 godzin, karmiącej jedno dziecko, przysługują dwie przerwy po 30 minut każda.
  • Kobieta pracująca od 4 do 6 godzin dziennie, karmiąca jedno dziecko, ma prawo do  jednej 30 – minutowej przerwy.
  • Mamie pracującej powyżej 6 godzin, karmiącej więcej niż jedno dziecko, przysługują dwie przerwy po 45 minut.
  • Kobieta, która pracuje od 4 do 6  godzin i karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo  do jednej 45-minutowej przerwy w pracy .
  • Mama, która pracuje mniej niż 4 godziny dziennie, nie ma prawa do żadnej przerwy związanej z karmieniem.

Kobieta, która ma prawo do dwóch przerw w ciągu pracy, może złożyć wniosek do pracodawcy, z prośbą o udzielenie jednej dłuższej przerwy – 60 minutowej bądź 90 minutowej. Młoda mama będzie mogła wówczas przyjść do pracy później, bądź wyjść wcześniej, a tym samym będzie mogła spędzić więcej czasu z dzieckiem. Kobiety, które zdecydują się korzystać z dwóch przerw, powinny wykorzystać je na odciągnięcie pokarmu, dzięki czemu będą miały pewność, że laktacja nie ustanie. Poproś swojego pracodawcę, aby udostępnił Ci ciche i kameralne miejsce, w którym będziesz mogła odciągnąć mleko dla maluszka. 

 

Pracodawca, który nie stosuje się niestety do zapisów prawa i nie chce udzielić mamie dodatkowej przerwy, podlega karze grzywny.

 


Kto zaopiekuje się dzieckiem, kiedy mama będzie w pracy?

Powrót do pracy, a tym samym rozłąka z dzieckiem to dla kobiety naprawdę ciężka i trudna decyzja. Pojawia się pytanie, kto w tym czasie zaopiekuje się dzieckiem. Jeśli rodzice mogą liczyć na pomoc dziadków, są naprawdę szczęściarzami. Jeśli jednak babcia i dziadek, sami jeszcze muszą iść do pracy, możecie zapisać dziecko do żłobka bądź też wynająć nianię.  Pamiętajcie jednak, żeby dokładnie sprawdzić osobę, która będzie zajmowała się Waszym maleństwem.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Komentarze
02-09-2018
Ocena:
A jak powinien wygladac taki wniosek o przerwe 1h? Czy to wystarczy czy tez trzeba jakies inne podania pisac?
31-08-2016
Ocena:
MIrka powodzenia, u mnie w robocie były specjalne pokoje do karmienia. Przez 3 miesiące codziennie przyjeżdżała do mnie mama, bo mieszkamy niedaleko pracy, ale faktycznie łatwo nie było. później odpuściłam karmienie
24-08-2016
Ocena:
Aktualnie jestem w tym miejscu w życiu. Wyjścia nie mam- wrócić do pracy chcę i muszę. I karmić też chcę i muszę. Malutka ma 13 miesięcy i z piersią rozstać się nie chce. Zostały nam niecałe dwa tygodnie do rozstania, ale ćwiczyć zaczęłyśmy już dwa miesiące temu. W godzinach mojej pracy przestawiona jest na inne pokarmy. A od trzech dni ćwiczymy odstawianie do żłobka. Lekko nie jest ani mi ani jej. Co do przerw które umożliwia kodeks pracy ... Fajne - jeśli jest możliwość dotrzeć do dziecka w tak krótkim czasie, nakarmić i jeszcze wrócić do pracy ALE 30 min?! To nierealne w większości przypadków ... Dla dziecka pojawienie sie mamy i jej ponowne zniknięcie w ciagu dnia tez musi byc trudne ... No i oderwanie od pracy i powrót ... Przecież trzeba sie w pracy skupić ... Opcja jednogodzinna jest możliwa do wykorzystania przez maleństwo i mamę - przed pracą lub po. I skoro można spędzić czas który tak szybko umyka z dzieckiem które nas potrzebuje ... To warto prosić pracodawcę o umożliwienie jego wykorzystania Do tego dążę. Mam nadzieje ze sie uda byc efektywna w pracy i pogodzić to z karmieniem
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.