Jak powstrzymać laktację?

Data:

Mleko matki jest dla jej dziecka najlepszym pokarmem, są jednak takie sytuacje, gdy kobieta z różnych względów nie może lub nie chce dalej karmić piersią. Zatrzymanie laktacji jest możliwe, a proces ten może przebiegać spokojnie i bezboleśnie.

 

Zatrzymanie laktacji karmienie piersią

 

Naturalnie powstrzymanie laktacji

Naturalne hamowanie laktacji jest najlepsze dla dziecka i dla karmiącej mamy, gdyż zachodzi stopniowo, bez konieczności zażywania leków. Podjąwszy decyzję o zakończeniu karmienia piersią, mama może powoli wydłużać odstępy pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi i za każdym razem robić to krócej. Z czasem trzeba zastępować posiłki przy piersi innym jedzeniem, aż do wyeliminowania karmienia piersią. Laktacja jest stymulowana przez dziecko i im mniej ono ssie, tym mniej mleka jest wytwarzane.

 

Laktacja można też zostać ograniczona pijąc napary z mięty lub szałwii. Także stare, babcine metody, takie jak przykładanie stłuczonych i schłodzonych liści białej kapusty, mogą być przydatne, gdyż sok z nich jest środkiem łagodzącym stany zapalne i obrzęki piersi.

 

Farmakologiczne hamowanie laktacji

Jeżeli zatrzymanie laktacji musi nastąpić szybko, wówczas mama może udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki zmniejszające wydzielanie prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej, odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Zażywanie leków musi jednak oznaczać całkowite zaprzestanie karmienia dziecka, może też mieć skutki uboczne: zaburzenie cyklu menstruacyjnego, złe samopoczucie, zawroty głowy. Z tego względu powinno odbywać się pod opieką lekarza.

 

 

Karmienie piersią „zaczyna się” w głowie. Kończy także. Nastawienie mamy jest niezwykle ważne. Jeżeli jest ona przekonana, że to czas na skończenie tego etapu, to odstawienie pójdzie szybko i łatwo. Jeżeli natomiast robi to niejako wbrew sobie i własnemu instynktowi, to piersi będą nadal wytwarzały mleko, nawet na samą myśl o dziecku. Jeżeli kobieta zdecydowanie nie chce karmić, wówczas pokarm zaniknie szybciej. Dlatego podjęcie tej decyzji musi być przemyślane, a mama potrzebuje wsparcia ze strony otoczenia – warto o nie zadbać wcześniej.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Dron

Komentarze
Dodaj komentarz
31-5-2020
Ocena:
Jowita, gdzie można kupić tą herbe z Holle? Słyszałam ze jest rewelacyjna.
10-1-2020
Ocena:
u mnie na szczescie obylo sie bez wiekszych przygod. na poczatku tylko mialam troche problemow z laktacja, pilam wiec ta herbatke na laktacje z Holle, potem wszystko sie unormowalo. dzisiaj moja cora ma 1,5 roku i zaczynam odstawiac ja od piersi. na razie wszystko przebiega okej, mala nie marudzi, mam nadzieje, ze proces odstawiania do konca bedzie dla nas obu tak bezbolesny jak dotychczas...
16-4-2016
Ocena:
Ze względu na skazę białkową, która pojawiła się u dziecka po 5 miesiącu musiałam odstawić dziecko od piersi (również z dnia na dzień) u mnie sprawdziło się odciaganie ręczne po mimo że posiadałem b.dobry labrator powodował u mnie zapalenie piersi. Pochylony nad wanną w momencie nawału pokarmu, długo masowałam zgrubieni i to przynosiło ulgę i po 3-4 dniach mleka było już na tyle malo
że mogłam dziecko odstawić od piersi definitywnie. Polecam również karmienie dziecka mlekiem modyfikowany np 30÷120 ml (w zależności od miesięcy życia) a następnie przystawienie dziecka pod koniec karmienia butelką do piersi (jeśli kobieta nie bierze antybiotyku tylko z innych przyczyn odstawia karmienie). Zwiększamy porcję mleka modyfikowane go a tym samym dziecko zjada mniej z piersi i co raz mniej mamy pokarmu. Dodatkowo trzy dni należy przyjmować niewielka ilość płynów, napar z szałwii x2 dziennie.
16-4-2016
Ocena:
Pękają mi strasznie brodawki wlasnie odstawiam pokarm - boje sie jak to bedzie
27-1-2016
Ocena:
Również odstawialam nagle - z dnia na dzień. Antybiotyk. Wystarczy tylko co 2 godz odciągnąć trochę pokarmu laktatorem(nie do końca). Brak bólu i mniej pokarmu jest wytwarzanego. Tylko ból emocjonalny.... Po antybiotyku wróciłam do karmienia.
22-12-2014
Ocena:
Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie proste jakby się myślało. Ja musiałam odstawić z dnia na dzień - antybiotyk. Myślałam, że z bólu oszaleję - tak mi piersi rozsadzało