Data modyfikacji:

Jak powstrzymać laktację?

Autor: Joanna Górnisiewicz

Mleko matki jest dla jej dziecka najlepszym pokarmem, są jednak takie sytuacje, gdy kobieta z różnych względów nie może lub nie chce dalej karmić piersią. Zatrzymanie laktacji jest możliwe, a proces ten może przebiegać spokojnie i bezboleśnie.

 

Zatrzymanie laktacji karmienie piersią

 

Naturalnie powstrzymanie laktacji

Naturalne hamowanie laktacji jest najlepsze dla dziecka i dla karmiącej mamy, gdyż zachodzi stopniowo, bez konieczności zażywania leków. Podjąwszy decyzję o zakończeniu karmienia piersią, mama może powoli wydłużać odstępy pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi i za każdym razem robić to krócej. Z czasem trzeba zastępować posiłki przy piersi innym jedzeniem, aż do wyeliminowania karmienia piersią. Laktacja jest stymulowana przez dziecko i im mniej ono ssie, tym mniej mleka jest wytwarzane.

 

Laktacja można też zostać ograniczona pijąc napary z mięty lub szałwii. Także stare, babcine metody, takie jak przykładanie stłuczonych i schłodzonych liści białej kapusty, mogą być przydatne, gdyż sok z nich jest środkiem łagodzącym stany zapalne i obrzęki piersi.

 

Farmakologiczne hamowanie laktacji

Jeżeli zatrzymanie laktacji musi nastąpić szybko, wówczas mama może udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki zmniejszające wydzielanie prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej, odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Zażywanie leków musi jednak oznaczać całkowite zaprzestanie karmienia dziecka, może też mieć skutki uboczne: zaburzenie cyklu menstruacyjnego, złe samopoczucie, zawroty głowy. Z tego względu powinno odbywać się pod opieką lekarza.

 

 

Karmienie piersią „zaczyna się” w głowie. Kończy także. Nastawienie mamy jest niezwykle ważne. Jeżeli jest ona przekonana, że to czas na skończenie tego etapu, to odstawienie pójdzie szybko i łatwo. Jeżeli natomiast robi to niejako wbrew sobie i własnemu instynktowi, to piersi będą nadal wytwarzały mleko, nawet na samą myśl o dziecku. Jeżeli kobieta zdecydowanie nie chce karmić, wówczas pokarm zaniknie szybciej. Dlatego podjęcie tej decyzji musi być przemyślane, a mama potrzebuje wsparcia ze strony otoczenia – warto o nie zadbać wcześniej.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Dron


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
31-05-2020
Ocena:
Jowita, gdzie można kupić tą herbe z Holle? Słyszałam ze jest rewelacyjna.
10-01-2020
Ocena:
u mnie na szczescie obylo sie bez wiekszych przygod. na poczatku tylko mialam troche problemow z laktacja, pilam wiec ta herbatke na laktacje z Holle, potem wszystko sie unormowalo. dzisiaj moja cora ma 1,5 roku i zaczynam odstawiac ja od piersi. na razie wszystko przebiega okej, mala nie marudzi, mam nadzieje, ze proces odstawiania do konca bedzie dla nas obu tak bezbolesny jak dotychczas...
16-04-2016
Ocena:
Ze względu na skazę białkową, która pojawiła się u dziecka po 5 miesiącu musiałam odstawić dziecko od piersi (również z dnia na dzień) u mnie sprawdziło się odciaganie ręczne po mimo że posiadałem b.dobry labrator powodował u mnie zapalenie piersi. Pochylony nad wanną w momencie nawału pokarmu, długo masowałam zgrubieni i to przynosiło ulgę i po 3-4 dniach mleka było już na tyle malo że mogłam dziecko odstawić od piersi definitywnie. Polecam również karmienie dziecka mlekiem modyfikowany np 30÷120 ml (w zależności od miesięcy życia) a następnie przystawienie dziecka pod koniec karmienia butelką do piersi (jeśli kobieta nie bierze antybiotyku tylko z innych przyczyn odstawia karmienie). Zwiększamy porcję mleka modyfikowane go a tym samym dziecko zjada mniej z piersi i co raz mniej mamy pokarmu. Dodatkowo trzy dni należy przyjmować niewielka ilość płynów, napar z szałwii x2 dziennie.
16-04-2016
Ocena:
Pękają mi strasznie brodawki wlasnie odstawiam pokarm - boje sie jak to bedzie
27-01-2016
Ocena:
Również odstawialam nagle - z dnia na dzień. Antybiotyk. Wystarczy tylko co 2 godz odciągnąć trochę pokarmu laktatorem(nie do końca). Brak bólu i mniej pokarmu jest wytwarzanego. Tylko ból emocjonalny.... Po antybiotyku wróciłam do karmienia.
22-12-2014
Ocena:
Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie proste jakby się myślało. Ja musiałam odstawić z dnia na dzień - antybiotyk. Myślałam, że z bólu oszaleję - tak mi piersi rozsadzało
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.
odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu, czyli jak odciągać pokarm. Jak go przechowywać?

2022-07-15
Powrót do pracy, trudności z karmieniem piersią czy konieczność pozostawienia dziecka z osobą trzecią – różne są powody, dla których koniecznie może okazać się odciąganie pokarmu. Wbrew pozorom, wcale nie jest ono intuicyjnie proste – młodym mamom często przytrafiają się błędy, które mogą wpłynąć na ilość uzyskiwanego mleka albo nawet na stan piersi. Dowiedz się, jak odciągać pokarm  w prawidłowy sposób i jak go potem przechowywać.
matka karmiąca piersią

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

2022-07-10
Pytanie, czy wybudzać noworodka do karmienia, dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Niektórzy twierdzą, że to absolutnie konieczne, inni – że dziecko samo obudzi się, gdy będzie głodne, więc należy pozwolić mu spać. Sprawdź co mówią na ten temat specjaliści. Wyjaśniamy również, czy wybudzać noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym.
mleko matki

Ile razy można podgrzewać mleko matki?

2022-07-07
Matczyne mleko jest dla niemowlęcia najcenniejszym pokarmem. Nic zatem dziwnego, że mamom, które wkładają dużo wysiłku w jego ściąganie i odpowiednie przechowywanie, trudno jest wylać niedopite resztki. A może wcale nie muszą tego robić? Sprawdź, ile razy można podgrzewać mleko matki i w jaki sposób robić to poprawnie.