Data modyfikacji:

Jak powstrzymać laktację?

Autor: Joanna Górnisiewicz

Mleko matki jest dla jej dziecka najlepszym pokarmem, są jednak takie sytuacje, gdy kobieta z różnych względów nie może lub nie chce dalej karmić piersią. Zatrzymanie laktacji jest możliwe, a proces ten może przebiegać spokojnie i bezboleśnie.

 

Zatrzymanie laktacji karmienie piersią

 

Naturalnie powstrzymanie laktacji

Naturalne hamowanie laktacji jest najlepsze dla dziecka i dla karmiącej mamy, gdyż zachodzi stopniowo, bez konieczności zażywania leków. Podjąwszy decyzję o zakończeniu karmienia piersią, mama może powoli wydłużać odstępy pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi i za każdym razem robić to krócej. Z czasem trzeba zastępować posiłki przy piersi innym jedzeniem, aż do wyeliminowania karmienia piersią. Laktacja jest stymulowana przez dziecko i im mniej ono ssie, tym mniej mleka jest wytwarzane.

 

Laktacja można też zostać ograniczona pijąc napary z mięty lub szałwii. Także stare, babcine metody, takie jak przykładanie stłuczonych i schłodzonych liści białej kapusty, mogą być przydatne, gdyż sok z nich jest środkiem łagodzącym stany zapalne i obrzęki piersi.

 

Farmakologiczne hamowanie laktacji

Jeżeli zatrzymanie laktacji musi nastąpić szybko, wówczas mama może udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki zmniejszające wydzielanie prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej, odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Zażywanie leków musi jednak oznaczać całkowite zaprzestanie karmienia dziecka, może też mieć skutki uboczne: zaburzenie cyklu menstruacyjnego, złe samopoczucie, zawroty głowy. Z tego względu powinno odbywać się pod opieką lekarza.

 

 

Karmienie piersią „zaczyna się” w głowie. Kończy także. Nastawienie mamy jest niezwykle ważne. Jeżeli jest ona przekonana, że to czas na skończenie tego etapu, to odstawienie pójdzie szybko i łatwo. Jeżeli natomiast robi to niejako wbrew sobie i własnemu instynktowi, to piersi będą nadal wytwarzały mleko, nawet na samą myśl o dziecku. Jeżeli kobieta zdecydowanie nie chce karmić, wówczas pokarm zaniknie szybciej. Dlatego podjęcie tej decyzji musi być przemyślane, a mama potrzebuje wsparcia ze strony otoczenia – warto o nie zadbać wcześniej.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Dron


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
31-05-2020
Ocena:
Jowita, gdzie można kupić tą herbe z Holle? Słyszałam ze jest rewelacyjna.
10-01-2020
Ocena:
u mnie na szczescie obylo sie bez wiekszych przygod. na poczatku tylko mialam troche problemow z laktacja, pilam wiec ta herbatke na laktacje z Holle, potem wszystko sie unormowalo. dzisiaj moja cora ma 1,5 roku i zaczynam odstawiac ja od piersi. na razie wszystko przebiega okej, mala nie marudzi, mam nadzieje, ze proces odstawiania do konca bedzie dla nas obu tak bezbolesny jak dotychczas...
16-04-2016
Ocena:
Ze względu na skazę białkową, która pojawiła się u dziecka po 5 miesiącu musiałam odstawić dziecko od piersi (również z dnia na dzień) u mnie sprawdziło się odciaganie ręczne po mimo że posiadałem b.dobry labrator powodował u mnie zapalenie piersi. Pochylony nad wanną w momencie nawału pokarmu, długo masowałam zgrubieni i to przynosiło ulgę i po 3-4 dniach mleka było już na tyle malo że mogłam dziecko odstawić od piersi definitywnie. Polecam również karmienie dziecka mlekiem modyfikowany np 30÷120 ml (w zależności od miesięcy życia) a następnie przystawienie dziecka pod koniec karmienia butelką do piersi (jeśli kobieta nie bierze antybiotyku tylko z innych przyczyn odstawia karmienie). Zwiększamy porcję mleka modyfikowane go a tym samym dziecko zjada mniej z piersi i co raz mniej mamy pokarmu. Dodatkowo trzy dni należy przyjmować niewielka ilość płynów, napar z szałwii x2 dziennie.
16-04-2016
Ocena:
Pękają mi strasznie brodawki wlasnie odstawiam pokarm - boje sie jak to bedzie
27-01-2016
Ocena:
Również odstawialam nagle - z dnia na dzień. Antybiotyk. Wystarczy tylko co 2 godz odciągnąć trochę pokarmu laktatorem(nie do końca). Brak bólu i mniej pokarmu jest wytwarzanego. Tylko ból emocjonalny.... Po antybiotyku wróciłam do karmienia.
22-12-2014
Ocena:
Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie proste jakby się myślało. Ja musiałam odstawić z dnia na dzień - antybiotyk. Myślałam, że z bólu oszaleję - tak mi piersi rozsadzało
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.