Laktator

Data:

Zdecydowałaś się na karmienie piersią ale wciąż zastanawiasz się co w sytuacji gdy będziesz chciała lub musiała wyjść i zostawić dziecko pod opieką osoby trzeciej. Jak wtedy je nakarmisz? Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli mama nie może w danej chwili nakarmić dziecka osobiście - wystarczy, że wcześniej odciągnie odpowiednią ilość pokarmu. Aby zrobić to szybko i sprawnie z pomocą przychodzi laktator, czyli urządzenie do odciągania pokarmu z piersi.

 

wyprawka dla dziecka - laktator

 

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny to urządzenie wybierane przez kobiety, których dzieci mają problem z samodzielnym ssaniem piersi lub te, które będą z niego korzystać dość często, np. zdecydowały o powrocie do pracy. Przy wyborze laktatora elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość cykli (cpm) przypadających na jedną minutę.

  • Szybkość niższa niż 30 cpm oznacza bardzo długi czas odciągania pokarmu, co powoduje ból, przez długie wciągnięcie brodawki do lejka laktatora.
  • Szybkość 30-35 cpm wskazana jest dla kobiet, które odciągają pokarm okazjonalnie, ale nie sprawdza się do użytku codziennego, gdyż nie utrzymuje odpowiedniej produkcji mleka.
  • Szybkość 30-60 cpm przeznaczona jest dla mam, które w ciągu dnia muszą często odciągać pokarm. Dzięki wysokiej szybkości bez zakłóceń przebiega proces utrzymania odpowiedniej produkcji mleka.

Istnieją także laktatory podwójne, które skracają czas pobierania mleka przez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Zwrócić uwagę na to, czy posiada on pokrętło umożliwiające regulację siły i szybkości ssania, tak by każda mama mogła ustawić go wedle swoich preferencji.

 

Laktator ręczny

Laktator ręczny sprawdza się u kobiet, które sporadycznie zmuszone są do odciągania pokarmu. Znajdzie też zastosowanie na początku karmienia, gdy występuje nadprodukcja mleka. Ręczne pobieranie mleka jest bardziej czasochłonne – czas wydłuża się o 10.-15. minut w porównaniu z laktatorem elektrycznym, ale za to cichsze. Wymaga również pewnej wprawy i złapania rytmu, co jest dość kłopotliwe dla osób początkujących. Laktator ręczny nie jest polecany, gdy występują problemy z niewystarczającą ilością pokarmu, gdyż nie pomoże on w pobudzeniu gruczołów mlecznych. Poza tym jego częste stosowanie jest uciążliwe i niewygodne, ale przemawia za nim dużo niższa cena.

 

Który wybrać?

O wyborze laktatora decydować powinna częstotliwość z jaką będziemy go używać. Ogólnie uważa się, że laktator jest niezbędny dla mam wcześniaków, kobiet powracających do pracy i pragnących nadal karmić naturalnie, kobiet, które co jakiś czas zostawiają maleństwo pod opieką innych osób, a także dla tatusiów, którzy chcą pogłębić swój kontakt z dzieckiem poprzez karmienie.

Laktator ręczny jest cichy, ale ma więcej części i jest trudniejszy w czyszczeniu. Za to samo ściąganie pokarmu laktatorem ręcznym jest przyjemniejsze niż elektrycznym. Wszystko to za sprawą większego lejka i nakładki masującej w urządzeniach obsługiwanych ręcznie. Elektryczny natomiast jest droższy i głośniejszy, za to szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Wybór właściwego, i to czy w ogóle będzie potrzebny, pozostawiamy drogie mamy Waszej ocenie.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © NICOLAS LARENTO

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
10-7-2014
Ocena:
Miałam laktator i bardzo dobrze zrobiłam że kupiłam przed porodem. Przydał się kilka razy no i nie był drogi. Wybrałam ręczny z systemem odpowietrzania, bardzo mi odpowiadał, był/jest dyskretny i cichy:)