Data publikacji:

Laktator

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zdecydowałaś się na karmienie piersią ale wciąż zastanawiasz się co w sytuacji gdy będziesz chciała lub musiała wyjść i zostawić dziecko pod opieką osoby trzeciej. Jak wtedy je nakarmisz? Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli mama nie może w danej chwili nakarmić dziecka osobiście - wystarczy, że wcześniej odciągnie odpowiednią ilość pokarmu. Aby zrobić to szybko i sprawnie z pomocą przychodzi laktator, czyli urządzenie do odciągania pokarmu z piersi.

 

wyprawka dla dziecka - laktator

 

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny to urządzenie wybierane przez kobiety, których dzieci mają problem z samodzielnym ssaniem piersi lub te, które będą z niego korzystać dość często, np. zdecydowały o powrocie do pracy. Przy wyborze laktatora elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość cykli (cpm) przypadających na jedną minutę.

  • Szybkość niższa niż 30 cpm oznacza bardzo długi czas odciągania pokarmu, co powoduje ból, przez długie wciągnięcie brodawki do lejka laktatora.
  • Szybkość 30-35 cpm wskazana jest dla kobiet, które odciągają pokarm okazjonalnie, ale nie sprawdza się do użytku codziennego, gdyż nie utrzymuje odpowiedniej produkcji mleka.
  • Szybkość 30-60 cpm przeznaczona jest dla mam, które w ciągu dnia muszą często odciągać pokarm. Dzięki wysokiej szybkości bez zakłóceń przebiega proces utrzymania odpowiedniej produkcji mleka.

Istnieją także laktatory podwójne, które skracają czas pobierania mleka przez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Zwrócić uwagę na to, czy posiada on pokrętło umożliwiające regulację siły i szybkości ssania, tak by każda mama mogła ustawić go wedle swoich preferencji.

 

Laktator ręczny

Laktator ręczny sprawdza się u kobiet, które sporadycznie zmuszone są do odciągania pokarmu. Znajdzie też zastosowanie na początku karmienia, gdy występuje nadprodukcja mleka. Ręczne pobieranie mleka jest bardziej czasochłonne – czas wydłuża się o 10.-15. minut w porównaniu z laktatorem elektrycznym, ale za to cichsze. Wymaga również pewnej wprawy i złapania rytmu, co jest dość kłopotliwe dla osób początkujących. Laktator ręczny nie jest polecany, gdy występują problemy z niewystarczającą ilością pokarmu, gdyż nie pomoże on w pobudzeniu gruczołów mlecznych. Poza tym jego częste stosowanie jest uciążliwe i niewygodne, ale przemawia za nim dużo niższa cena.

 

Który wybrać?

O wyborze laktatora decydować powinna częstotliwość z jaką będziemy go używać. Ogólnie uważa się, że laktator jest niezbędny dla mam wcześniaków, kobiet powracających do pracy i pragnących nadal karmić naturalnie, kobiet, które co jakiś czas zostawiają maleństwo pod opieką innych osób, a także dla tatusiów, którzy chcą pogłębić swój kontakt z dzieckiem poprzez karmienie.

Laktator ręczny jest cichy, ale ma więcej części i jest trudniejszy w czyszczeniu. Za to samo ściąganie pokarmu laktatorem ręcznym jest przyjemniejsze niż elektrycznym. Wszystko to za sprawą większego lejka i nakładki masującej w urządzeniach obsługiwanych ręcznie. Elektryczny natomiast jest droższy i głośniejszy, za to szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Wybór właściwego, i to czy w ogóle będzie potrzebny, pozostawiamy drogie mamy Waszej ocenie.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © NICOLAS LARENTO

Komentarze
10-07-2014
Ocena:
Miałam laktator i bardzo dobrze zrobiłam że kupiłam przed porodem. Przydał się kilka razy no i nie był drogi. Wybrałam ręczny z systemem odpowietrzania, bardzo mi odpowiadał, był/jest dyskretny i cichy:)
otulacz do fotelika na wiosnę

Stylowo i komfortowo: nowoczesne otulacze do fotelików, które sprawdzą się doskonale wiosną

2024-03-22
Wybór otulacza do fotelika na wiosnę to inwestycja w komfort malucha i spokój rodziców. Różnorodność dostępnych modeli pozwala dostosować wybór do indywidualnych preferencji, zapewniając zarówno ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak i dodatkowy element designu w codziennych spacerach.
Wyprawka do łóżeczka

Wyprawka do łóżeczka – co powinno się w niej znaleźć?

2024-02-28
Łóżeczko wraz z odpowiednim wyposażeniem to najistotniejsze elementy wyprawki noworodka. Przez pierwsze tygodnie maluch będzie przesypiał większość doby – zadaniem rodziców jest zapewnienie mu wygodnych i bezpiecznych warunków do wypoczynku. Podpowiadamy, co powinien zawierać dobrze skomponowany komplet do łóżeczka. Warto przygotować go jeszcze przed porodem.
inhalator dla dziecka

Jaki inhalator dla dzieci wybrać? Ranking polecanych produktów

2024-02-12
Inhalacja to terapia, która polega na podaniu substancji leczniczej bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu leczenie zapalenia płuc, oskrzeli czy krtani jest szybkie i skuteczne. Aby zastosować tę terapię, niezbędny jest inhalator, zwany również nebulizatorem. Wybierając go, zwróć uwagę na jego rodzaj, głośność pracy czy czas trwania zabiegu. Możesz też sięgnąć po najbardziej polecany inhalator dla dzieci – ranking, który stworzyliśmy, pozwoli ci szybko wybrać idealny sprzęt. 
The baby sleeps in a stroller on the street

Śpiworek do gondoli zapewniający wyjątkowy komfort w chłodne dni

2023-10-03
Zima nie oznacza, że należy rezygnować ze spacerów z dzieckiem. Oczywiście, wyjątkiem są siarczyste mrozy, kiedy temperatura spada poniżej 10-15 stopni poniżej 0. W innych sytuacjach śmiało wychodź z maluszkiem na dwór, jednocześnie pamiętając o odpowiednich ubrankach i akcesoriach. W przypadku najmłodszych pociech strzałem w dziesiątkę jest śpiworek do gondoli na zimę. Jaki wybrać? Znamy odpowiedź.
wyprawka do żłobka

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

2023-08-06
Pójście do żłobka to bardzo ważne wydarzenie – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Zanim dziecko przestąpi mury placówki, musi być do tego odpowiednio przygotowane. Rolą rodzica jest skompletowanie dobrej wyprawki do żłobka. Co powinno się w niej znaleźć?
nosidełko kinderkraft

Nosidełko Kinderkraft: opinie. Które wybrać?

2023-07-28
Nosidełko Kinderkraft to popularny wybór wśród rodziców poszukujących wygodnego i ergonomicznego rozwiązania do noszenia swojego dziecka. W ofercie producenta znajdują się różne modele, które gwarantują funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo. Poznaj bliżej trzy popularne modele: Nino, Huggy i Milo. Sprawdź, które nosidełko dla dziecka Kinderkraft będzie najbardziej odpowiadać twoim potrzebom.
poduszka motylek dla niemowlaka

Poduszka motylek dla niemowlaka: od kiedy? Czy warto i jaką wybrać?

2023-07-19
Poduszka motylek dla niemowlaka, zwana również poduszką antywstrząsową, to produkt, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy niemowlęcia w czasie jazdy w wózku lub foteliku. Miękkie „skrzydełka” chronią główkę przed opadaniem lub przekrzywianiem się na boki, o co łatwo podczas spaceru na nierównej drodze. Sprawdź, od kiedy można stosować taką poduszkę u niemowlęcia, ile ona kosztuje i jakie są opinie na jej temat.