Data publikacji:

Laktator

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zdecydowałaś się na karmienie piersią ale wciąż zastanawiasz się co w sytuacji gdy będziesz chciała lub musiała wyjść i zostawić dziecko pod opieką osoby trzeciej. Jak wtedy je nakarmisz? Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli mama nie może w danej chwili nakarmić dziecka osobiście - wystarczy, że wcześniej odciągnie odpowiednią ilość pokarmu. Aby zrobić to szybko i sprawnie z pomocą przychodzi laktator, czyli urządzenie do odciągania pokarmu z piersi.

 

wyprawka dla dziecka - laktator

 

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny to urządzenie wybierane przez kobiety, których dzieci mają problem z samodzielnym ssaniem piersi lub te, które będą z niego korzystać dość często, np. zdecydowały o powrocie do pracy. Przy wyborze laktatora elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość cykli (cpm) przypadających na jedną minutę.

  • Szybkość niższa niż 30 cpm oznacza bardzo długi czas odciągania pokarmu, co powoduje ból, przez długie wciągnięcie brodawki do lejka laktatora.
  • Szybkość 30-35 cpm wskazana jest dla kobiet, które odciągają pokarm okazjonalnie, ale nie sprawdza się do użytku codziennego, gdyż nie utrzymuje odpowiedniej produkcji mleka.
  • Szybkość 30-60 cpm przeznaczona jest dla mam, które w ciągu dnia muszą często odciągać pokarm. Dzięki wysokiej szybkości bez zakłóceń przebiega proces utrzymania odpowiedniej produkcji mleka.

Istnieją także laktatory podwójne, które skracają czas pobierania mleka przez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Zwrócić uwagę na to, czy posiada on pokrętło umożliwiające regulację siły i szybkości ssania, tak by każda mama mogła ustawić go wedle swoich preferencji.

 

Laktator ręczny

Laktator ręczny sprawdza się u kobiet, które sporadycznie zmuszone są do odciągania pokarmu. Znajdzie też zastosowanie na początku karmienia, gdy występuje nadprodukcja mleka. Ręczne pobieranie mleka jest bardziej czasochłonne – czas wydłuża się o 10.-15. minut w porównaniu z laktatorem elektrycznym, ale za to cichsze. Wymaga również pewnej wprawy i złapania rytmu, co jest dość kłopotliwe dla osób początkujących. Laktator ręczny nie jest polecany, gdy występują problemy z niewystarczającą ilością pokarmu, gdyż nie pomoże on w pobudzeniu gruczołów mlecznych. Poza tym jego częste stosowanie jest uciążliwe i niewygodne, ale przemawia za nim dużo niższa cena.

 

Który wybrać?

O wyborze laktatora decydować powinna częstotliwość z jaką będziemy go używać. Ogólnie uważa się, że laktator jest niezbędny dla mam wcześniaków, kobiet powracających do pracy i pragnących nadal karmić naturalnie, kobiet, które co jakiś czas zostawiają maleństwo pod opieką innych osób, a także dla tatusiów, którzy chcą pogłębić swój kontakt z dzieckiem poprzez karmienie.

Laktator ręczny jest cichy, ale ma więcej części i jest trudniejszy w czyszczeniu. Za to samo ściąganie pokarmu laktatorem ręcznym jest przyjemniejsze niż elektrycznym. Wszystko to za sprawą większego lejka i nakładki masującej w urządzeniach obsługiwanych ręcznie. Elektryczny natomiast jest droższy i głośniejszy, za to szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Wybór właściwego, i to czy w ogóle będzie potrzebny, pozostawiamy drogie mamy Waszej ocenie.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © NICOLAS LARENTO

Komentarze
10-07-2014
Ocena:
Miałam laktator i bardzo dobrze zrobiłam że kupiłam przed porodem. Przydał się kilka razy no i nie był drogi. Wybrałam ręczny z systemem odpowietrzania, bardzo mi odpowiadał, był/jest dyskretny i cichy:)
The baby sleeps in a stroller on the street

Śpiworek do gondoli zapewniający wyjątkowy komfort w chłodne dni

2023-10-03
Zima nie oznacza, że należy rezygnować ze spacerów z dzieckiem. Oczywiście, wyjątkiem są siarczyste mrozy, kiedy temperatura spada poniżej 10-15 stopni poniżej 0. W innych sytuacjach śmiało wychodź z maluszkiem na dwór, jednocześnie pamiętając o odpowiednich ubrankach i akcesoriach. W przypadku najmłodszych pociech strzałem w dziesiątkę jest śpiworek do gondoli na zimę. Jaki wybrać? Znamy odpowiedź.
wyprawka do żłobka

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

2023-08-06
Pójście do żłobka to bardzo ważne wydarzenie – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Zanim dziecko przestąpi mury placówki, musi być do tego odpowiednio przygotowane. Rolą rodzica jest skompletowanie dobrej wyprawki do żłobka. Co powinno się w niej znaleźć?
nosidełko kinderkraft

Nosidełko Kinderkraft: opinie. Które wybrać?

2023-07-28
Nosidełko Kinderkraft to popularny wybór wśród rodziców poszukujących wygodnego i ergonomicznego rozwiązania do noszenia swojego dziecka. W ofercie producenta znajdują się różne modele, które gwarantują funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo. Poznaj bliżej trzy popularne modele: Nino, Huggy i Milo. Sprawdź, które nosidełko dla dziecka Kinderkraft będzie najbardziej odpowiadać twoim potrzebom.
poduszka motylek dla niemowlaka

Poduszka motylek dla niemowlaka: od kiedy? Czy warto i jaką wybrać?

2023-07-19
Poduszka motylek dla niemowlaka, zwana również poduszką antywstrząsową, to produkt, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy niemowlęcia w czasie jazdy w wózku lub foteliku. Miękkie „skrzydełka” chronią główkę przed opadaniem lub przekrzywianiem się na boki, o co łatwo podczas spaceru na nierównej drodze. Sprawdź, od kiedy można stosować taką poduszkę u niemowlęcia, ile ona kosztuje i jakie są opinie na jej temat.
jak prawidłowo wyparzyć smoczek

Jak prawidłowo wyparzyć smoczek? Poradnik

2023-07-14
Jak wyparzyć smoczek, żeby mieć pewność, że nie ma na nim żadnych drobnoustrojów? To bardzo ważne pytanie, ponieważ zarówno na smoczku, jak i butelkach, mogą gromadzić się groźne dla zdrowia malca wirusy, bakterie i grzyby. Podpowiadamy, jak wyparzyć smoczek i butelki przed pierwszym użyciem i jak robić to w późniejszym czasie.
przytulanka dla noworodka

Jaka przytulanka dla noworodka będzie najlepsza? Zobacz nasze propozycje

2023-06-27
Z pewnością do dziś pamiętasz, a może nawet nadal masz swoją ukochaną przytulankę z czasów dzieciństwa. Współcześnie nic się nie zmieniło – choć na rynku znajdziesz tysiące zabawek dla maluszków już od 1. dnia życia, to urocze, mięciutkie przytulanki nie tracą na popularności. Jak wybrać najlepszą na prezent dla dziecka? Podpowiadamy, jaka przytulanka dla noworodka jest dobrym wyborem i na co zwrócić uwagę w trakcie jej zakupu.
niania elektroniczna ranking

Niania elektroniczna. Ranking polecanych urządzeń

2023-02-24
Niemal na każdej liście zawierającej elementy wyprawki dla niemowlaka znajduje się niania elektroniczna. I słusznie, ponieważ urządzenie to znacząco ułatwia opiekę nad maluszkiem i zapewnia spokój. Pytanie tylko, jaką wybrać, żeby nie żałować decyzji? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki i podpowiedzi. Wyjaśniamy również, jaka niania elektroniczna cieszy się najlepszymi opiniami.