Data publikacji:

Laktator

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zdecydowałaś się na karmienie piersią ale wciąż zastanawiasz się co w sytuacji gdy będziesz chciała lub musiała wyjść i zostawić dziecko pod opieką osoby trzeciej. Jak wtedy je nakarmisz? Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli mama nie może w danej chwili nakarmić dziecka osobiście - wystarczy, że wcześniej odciągnie odpowiednią ilość pokarmu. Aby zrobić to szybko i sprawnie z pomocą przychodzi laktator, czyli urządzenie do odciągania pokarmu z piersi.

 

wyprawka dla dziecka - laktator

 

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny to urządzenie wybierane przez kobiety, których dzieci mają problem z samodzielnym ssaniem piersi lub te, które będą z niego korzystać dość często, np. zdecydowały o powrocie do pracy. Przy wyborze laktatora elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość cykli (cpm) przypadających na jedną minutę.

  • Szybkość niższa niż 30 cpm oznacza bardzo długi czas odciągania pokarmu, co powoduje ból, przez długie wciągnięcie brodawki do lejka laktatora.
  • Szybkość 30-35 cpm wskazana jest dla kobiet, które odciągają pokarm okazjonalnie, ale nie sprawdza się do użytku codziennego, gdyż nie utrzymuje odpowiedniej produkcji mleka.
  • Szybkość 30-60 cpm przeznaczona jest dla mam, które w ciągu dnia muszą często odciągać pokarm. Dzięki wysokiej szybkości bez zakłóceń przebiega proces utrzymania odpowiedniej produkcji mleka.

Istnieją także laktatory podwójne, które skracają czas pobierania mleka przez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Zwrócić uwagę na to, czy posiada on pokrętło umożliwiające regulację siły i szybkości ssania, tak by każda mama mogła ustawić go wedle swoich preferencji.

 

Laktator ręczny

Laktator ręczny sprawdza się u kobiet, które sporadycznie zmuszone są do odciągania pokarmu. Znajdzie też zastosowanie na początku karmienia, gdy występuje nadprodukcja mleka. Ręczne pobieranie mleka jest bardziej czasochłonne – czas wydłuża się o 10.-15. minut w porównaniu z laktatorem elektrycznym, ale za to cichsze. Wymaga również pewnej wprawy i złapania rytmu, co jest dość kłopotliwe dla osób początkujących. Laktator ręczny nie jest polecany, gdy występują problemy z niewystarczającą ilością pokarmu, gdyż nie pomoże on w pobudzeniu gruczołów mlecznych. Poza tym jego częste stosowanie jest uciążliwe i niewygodne, ale przemawia za nim dużo niższa cena.

 

Który wybrać?

O wyborze laktatora decydować powinna częstotliwość z jaką będziemy go używać. Ogólnie uważa się, że laktator jest niezbędny dla mam wcześniaków, kobiet powracających do pracy i pragnących nadal karmić naturalnie, kobiet, które co jakiś czas zostawiają maleństwo pod opieką innych osób, a także dla tatusiów, którzy chcą pogłębić swój kontakt z dzieckiem poprzez karmienie.

Laktator ręczny jest cichy, ale ma więcej części i jest trudniejszy w czyszczeniu. Za to samo ściąganie pokarmu laktatorem ręcznym jest przyjemniejsze niż elektrycznym. Wszystko to za sprawą większego lejka i nakładki masującej w urządzeniach obsługiwanych ręcznie. Elektryczny natomiast jest droższy i głośniejszy, za to szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Wybór właściwego, i to czy w ogóle będzie potrzebny, pozostawiamy drogie mamy Waszej ocenie.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © NICOLAS LARENTO

Komentarze
10-07-2014
Ocena:
Miałam laktator i bardzo dobrze zrobiłam że kupiłam przed porodem. Przydał się kilka razy no i nie był drogi. Wybrałam ręczny z systemem odpowietrzania, bardzo mi odpowiadał, był/jest dyskretny i cichy:)
kosz na pieluchy ranking

Kosz na pieluchy - ranking. Jaki kosz na pieluchy jest najlepszy?

2021-09-20
Przygotowując się na powitanie niemowlęcia w domu, z pewnością zastanawiacie się, jakie akcesoria, prócz grzechotki, smoczka czy elektronicznej niani, będą przydatne w życiu codziennym z nowym członkiem rodziny. Czy wiesz, że jednym z istotnych elementów wyposażenia może stać się kosz na pieluchy? Ranking, który dla ciebie przygotowaliśmy, zawiera ciekawe i różnorodne propozycje pojemników tego typu.
smoczek dla noworodka

Smoczek dla noworodka. Ile kupić smoczków i w jakim kształcie?

2021-09-13
W kompletnej wyprawce powinny znajdować się nie tylko butelki, kocyki, ubranka i wózek, ale również smoczek dla noworodka. Dzięki temu drobnemu gadżetowi silny odruch ssania u dziecka zostanie zaspokojony, co przełoży się nie tylko na mniejszą ilość płaczu, ale również na zwiększenie komfortu całej rodziny. Sprawdź, jakie smoczki dla niemowląt są dostępne na rynku i po jakie warto sięgnąć. Podpowiadamy również, ile smoczków należy kupić.
kubek

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać?

2021-09-10
Twoje dziecko skończyło już 6 miesięcy? Świetnie, w takim razie najwyższy czas na rozszerzenie jego diety i… naukę picia z kubeczka. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać.
ubranka

Jakie rozmiary dla noworodka? Dobór rozmiarów ubranek dziecięcych

2021-08-25
Kiedy na świat przychodzi dziecko, jego rodzice wkraczają w świat zupełnie nowych rozmiarówek. Czasem naprawdę trudno się w tym odnaleźć, dlatego przygotowaliśmy małą ściągę. Sprawdź, jakie rozmiary dla noworodka będą najbardziej odpowiednie, jak kupić ubranko dla niemowlaka w oparciu o jego wiek i jak dobrać odpowiedni rozmiar czapki czy skarpetek.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.
kojec dla niemowlaka

Jaki kokon-kojec dla niemowlaka?

2021-06-30
Do gadżetów, które mają ułatwić rodzicom opiekę nad dzieckiem, należy bardzo popularny kojec dla niemowlaka. Zastanawiasz się, jaki wybrać, aby i tobie zaczął pomagać? A może na początek chcesz poznać korzyści płynące z zakupu? Zarówno wskazówki dotyczące wyboru, jak i opis zalet kojca znajdziesz poniżej.
wanienka dla niemowlaka

Jaka najlepsza wanienka dla niemowlaka?

2021-06-16
Zastanawiasz się, jaka wanienka dla niemowlaka będzie najbardziej wygodna w użytkowaniu? Szukasz prostego przewodnika z zaletami i wadami różnych modeli? Świetnie, bo znajduje się on poniżej. Przeczytaj i zakończ dylematy związane z zakupem wanienki.