Zdecydowałaś się na karmienie piersią ale wciąż zastanawiasz się co w sytuacji gdy będziesz chciała lub musiała wyjść i zostawić dziecko pod opieką osoby trzeciej. Jak wtedy je nakarmisz? Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli mama nie może w danej chwili nakarmić dziecka osobiście - wystarczy, że wcześniej odciągnie odpowiednią ilość pokarmu. Aby zrobić to szybko i sprawnie z pomocą przychodzi laktator, czyli urządzenie do odciągania pokarmu z piersi.
Laktator elektryczny to urządzenie wybierane przez kobiety, których dzieci mają problem z samodzielnym ssaniem piersi lub te, które będą z niego korzystać dość często, np. zdecydowały o powrocie do pracy. Przy wyborze laktatora elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość cykli (cpm) przypadających na jedną minutę.
Istnieją także laktatory podwójne, które skracają czas pobierania mleka przez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Zwrócić uwagę na to, czy posiada on pokrętło umożliwiające regulację siły i szybkości ssania, tak by każda mama mogła ustawić go wedle swoich preferencji.
Laktator ręczny sprawdza się u kobiet, które sporadycznie zmuszone są do odciągania pokarmu. Znajdzie też zastosowanie na początku karmienia, gdy występuje nadprodukcja mleka. Ręczne pobieranie mleka jest bardziej czasochłonne – czas wydłuża się o 10.-15. minut w porównaniu z laktatorem elektrycznym, ale za to cichsze. Wymaga również pewnej wprawy i złapania rytmu, co jest dość kłopotliwe dla osób początkujących. Laktator ręczny nie jest polecany, gdy występują problemy z niewystarczającą ilością pokarmu, gdyż nie pomoże on w pobudzeniu gruczołów mlecznych. Poza tym jego częste stosowanie jest uciążliwe i niewygodne, ale przemawia za nim dużo niższa cena.
O wyborze laktatora decydować powinna częstotliwość z jaką będziemy go używać. Ogólnie uważa się, że laktator jest niezbędny dla mam wcześniaków, kobiet powracających do pracy i pragnących nadal karmić naturalnie, kobiet, które co jakiś czas zostawiają maleństwo pod opieką innych osób, a także dla tatusiów, którzy chcą pogłębić swój kontakt z dzieckiem poprzez karmienie.
Laktator ręczny jest cichy, ale ma więcej części i jest trudniejszy w czyszczeniu. Za to samo ściąganie pokarmu laktatorem ręcznym jest przyjemniejsze niż elektrycznym. Wszystko to za sprawą większego lejka i nakładki masującej w urządzeniach obsługiwanych ręcznie. Elektryczny natomiast jest droższy i głośniejszy, za to szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Wybór właściwego, i to czy w ogóle będzie potrzebny, pozostawiamy drogie mamy Waszej ocenie.
Autor: Zofia Ślepowrońska
Zdjęcie: Fotolia by © NICOLAS LARENTO