Data publikacji:

Zatrudnienie niani

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Już od kilku lat niania może zostać zatrudniona i rozliczona przez rodziców dziecka. Jednak dopiero od 1 października 2011 roku ich składki społeczne i zdrowotne sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Zgodnie z ustawą żłobkową dotyczy to niań opiekujących się małymi dziećmi (które nie ukończyły 3. roku życia) i których kwota wynagrodzenia nie przekroczy 1386 zł, czyli kwoty minimalnego wynagrodzenia.

 

opiekunka_niania_lekcje_dzieci_dom-550

 

Umowa uaktywniająca

Jeżeli nie chcesz posyłać dzieci do żłobka i chcesz zatrudnić nianię, to podpisz z nią umowę. Umowa uaktywniająca musi mieć formę pisemną. Powinna ona określać strony, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty. W umowie należy zawrzeć czas, na jaki została ona zawarta oraz warunki i sposób zmiany, czy rozwiązania umowy.

 

Zatrudnienie niani

Opiekunka do dziecka zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Należy pamiętać, że w przypadku przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego składkę finansuje niania we własnym zakresie, w całości z własnych środków, a opłaca do ZUS rodzic.

 

Zatrudnienie niani - wymagane dokumenty

W pierwszej kolejności jeden z rodziców zgłasza do ZUS siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA, jeżeli do tej pory nie był płatnikiem. Następnie rodzic – płatnik składek, w celu zgłoszenia niani do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wypełnia formularz ZUS ZUA. W przypadku gdy niania podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, rodzic dokonuje zgłoszenia na druku ZUS ZZA.

 

Osoby bezrobotne a zatrudnienie opiekunki do dziecka

Bezrobotny rodzic nie może zatrudnić niani do pomocy w opiece nad dziećmi i skorzystać z finansowania jej składek przez państwo. Aby móc skorzystać z takiego świadczenia, rodzic zatrudniający nianię sam musi pozostawać w zatrudnieniu, prowadzić własną działalność lub świadczyć usługi na podstawie umowy cywilno prawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to także matek przebywających na urlopie macierzyńskim oraz sytuacji, gdy jedno z rodziców pracuje, a drugie nie.

 

Zatrudnienie babci

Jako opiekunkę do dziecka można zatrudnić babcię lub siostrę, która ukończyła 18 lat. Nie ma żadnych przeszkód prawnych dotyczących pokrewieństwa pomiędzy nianią a rodzicami. Umowa uaktywniająca może zatem zostać zawarta z pełnoletnimi członkami rodziny np. rodzicami lub rodzeństwem.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

Zdjęcie: Fotolia by © Viktor Pravdica

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...