Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

Data:

Projekt ustawy o wypłacie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł na dziecko został uchwalony i wszedł już w życie. Jeśli chcemy z niego skorzystać, wystarczy złożyć wniosek. Niestety nie wszyscy rodzice i nie na każde dziecko otrzymają wsparcie ze strony państwa. Szacuje się, że spośród 6,8 miliona dzieci, dodatki dostanie 3,7 miliona z nich. Zobacz, czy przypadkiem wypłata 500 zł nie ominie Twojej rodziny i kiedy nie dostaniesz świadczenia na dziecko.

 

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina 500 plus

 

Pierwsze dziecko bez dodatku?

Ustawa zakłada, że świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko będzie wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na osiągane dochody. A zatem na jedynaków, a także pierwsze dziecko rodzice pieniędzy nie dostaną, chyba że mają niskie dochody i spełnią kryterium dochodowe.

Kryterium dochodowe 2016 r.:

 • dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

 

Do ukończenia 18 roku życia?

Świadczenie będzie przysługiwało do ukończenia przez dziecko 18 lat. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, ale tylko jedno ma poniżej 18 lat, to rodzina będzie traktowana jak z jednym dzieckiem - otrzyma świadczenie, gdy będzie mieć odpowiedni dochód.

 

Najpierw złóż wniosek!

Bez wniosku nie ma dodatku. Pieniądze nie będą wypłacane automatycznie. A zatem aby otrzymać świadczenie musimy najpierw złożyć poprawnie wypełniony wniosek (trzeba go składać raz w roku), a później otrzymać pozytywną decyzję. Warto pamiętać, że wniosek powinno złożyć tylko jedno z uprawnionych rodziców! Złożenie dwóch wniosków nie przyspieszy sprawy, a jedynie może wydłużyć procedurę. Wnioski można składać w wielu miejscach stacjonarnie lub w internecie. To jest naprawdę dogodne i każdy znajdzie metodę najlepszą dla siebie. Warto jednak wypełnić je poprawnie, aby nie było w nim błędów.

 

Kto nie dostanie 500 zł na dziecko?

Jest kilka sytuacji, gdy pomimo posiadania więcej niż jednego dziecka, świadczenie nie będzie nam przysługiwało. Nie dostaniemy 500 zł gdy:

 • dziecko jest w związku małżeńskim,
 • dziecko znajduje się w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie  lub jest pod opieką zastępczą (przebywa np. w domu dziecka, ośrodku wychowawczym, czy szkole wojskowej),
 • dziecko posiada prawo do świadczenia na własne dziecko,
 • na dziecko przysługuje świadczenie rodzinne za granicą (wyjątek: gdy umowy dwustronne lub przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mówią inaczej),
 • co prawda masz dwójkę dzieci lub więcej, ale tylko jedno z nich nie ukończyło jeszcze 18 lat. W takim przypadku dziecko poniżej 18. roku życia traktowane jest jak pierwsze.

 

Czy dostanę 500 zł na dziecko - Rodzina 500 plus

 

Rodzina 500+ a dziecko adoptowane, samotna matka, rodziny zastępcze

Zacznijmy od tego na jakie dzieci można złożyć wniosek -> na dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione (adoptowane), dziecko znajdujące się pod opieką prawną do czasu ukończenia przez nie 18-stego roku życia.

 

Rodzina z dziećmi adoptowanymi jest traktowana prawnie jak każda inna. Im także przysługuje świadczenie w ramach programu. Świadczenie przysługuje także na dzieci przebywające w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka.

 

Program nie przewiduje specjalnego traktowania w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Obowiązują je takie same zasady jak pozostałe rodziny. A zatem samotni rodzice aby dostali świadczenie na pierwsze dziecko, muszą spełniać kryterium dochodowe.

 

Częste pytania – rodziny patchworkowe

Kwestię tę doprecyzowało ministerstwo rodziny w komunikacie:

"W przypadku rodzin patchworkowych, fakt, że wychowywane dziecko ma innego ojca lub nosi inne nazwisko nie będzie miał wpływu na przysługujące świadczenie. W myśl ww. projektu ustawy rodzinę stanowią m.in. rodzice żyjący w nieformalnym związku i wychowywane przez nich dzieci (do ukończenia 25. roku życia) z poprzednich związków, o ile rodzice ci wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko. Natomiast, jeśli po rozstaniu/rozwodzie rodziców, dziecko nie zamieszkuje z rodzicem, to rodzic ten nie będzie mógł zawnioskować o świadczenie wychowawcze na to dziecko ani uwzględnić tego dziecka w składzie rodziny wnioskując o przyznanie świadczenia wychowawczego na inne dziecko".

A zatem jeśli mężczyzna ma trójkę dzieci z trzema kobietami, a mieszka i wychowuje tylko jedno z nich, może pobierać świadczenie tylko na to jedno dziecko, o ile spełnia kryterium dochodowe. Jeśli nie, świadczeniu mu nie przysługuje.

 

Czy cudzoziemcy mogą dostać wsparcie z programu Rodzina 500 plus?

Tak, świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" otrzymają również cudzoziemcy, gdy:

 • są obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii i stosują się w ich przypadku przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
 • są obywatelem innego kraju i mają jeden z poniższych dokumentów:
  • zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji,
  • kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Ale jeśli mają zezwolenie na pracę w Polsce na mniej niż sześć miesięcy, studiują w Polsce albo mają prawo pracować w Polsce na podstawie wizy — nie będą mogli dostać wsparcia z programu Rodzina 500+.

Warunkiem wypłaty, o ile umowy dwustronne lub przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie stanowią inaczej, jest mieszkanie z rodziną w Polsce

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności polecamy kontakt z krajową infolinią Programu Rodzina 500 Plus

22 529 06 68

 

Jeśli znasz inne przypadki, w których 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 plus nie przysługuje, zostaw komentarz pod artykułem.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
19-9-2019
Ocena:
Mam córkę niestety walczę o świadczenia 500+ I zasiłku rodzinnego na nią z MOPS ponieważ nie dostaje na córkę nic już od roku. Mam przyznane alimenty nie mam kontaktu z ojcem dziecka.Opieka poinformowała mnie że ojciec dziecka mieszka w Niemczech i nie przysługują mi tutaj żadne zasiłki na nią...Mówią coś o koordynacji ale żeby trwało to aż rok!? Jest nam naprawdę ciężko ledwo wiążemy koniec z końcem...Czy oni mają prawo do czegoś takiego? Jak mogła bym przyspieszyć ta sprawę nie wiedząc o ojcu dziecka kompletnie nic. Pomóżcie mi!
17-9-2019
Ocena:
Ja z synem mieszkam w kraju ,matka pochodzi z łotwy tam mieszka i pracoje. niestety + niema z obawy ze matka dostaje na łotwie a łotwa zmienia tor podania i kze sie zwrucić do kraju w kturym syn przebywa i sie uczy i tak wyglada sprawa +
9-9-2019
Ocena:
Witam. Mieszkam na stale w Belgii z mężem i 3 naszych dzieci w wieku (4l,6l,9lat). Dzieci i mąż mają podwójne obywatelstwo i tylko mąż pracuje. Mam czasowe zameldowanie w Polsce. Dostajemy na dzieci świadczenia rodzinne. Czy w naszej sytuacji możemy się starać o 500+ w Polsce? Proszę niech ktoś mi odpisze, z góry dziękuję!
13-7-2019
Ocena:
Mąż od lipca tego roku podjął pracę w Norwegii .Mi z tego otóż powodu zatrzymano 500+ oraz zasiłek rodzinny. Z tego co się dowiadywałam w OPS to nikłe szansę abym otrzymała te świadczenia. Dodaje że ja mieszkam w Polsce z dziećmi.A
22-10-2018
Ocena:
Niestety są luki w prawie i tak ja z 2 dzieci nie otrzymuje 500+
17-9-2018
Ocena:
Witam nie chca mi dac na drugie dziecko 500+ powodem jest ze dziecko nie ma przysadzonych alimentow. A pytania z ich strony nawet nie bylo czy zyjemy razrm z ojcem dziecka. A z zapytaniem czy potrzebuja dochodow ojca dalej drazono temat o alimentach co jest ??
15-8-2018
Ocena:
Chciałam zapytać czy słusznie odmówiono 500+ na 2 dziecko rodzinie z 2 dziexi która wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii? I co jest przyczyną, że nie mogą oni dostać świadczenia
26-6-2018
Ocena:
Mam syna z pierwszego malzenstwa ma 16 lat z orzeczeniem niepełnosprawnosci, moj mąż ma syna z pierwszego malzenstwa ma 11 lat i mieszka z nami. Mąz pracuje w niemczech ( wlasna dzialalnosc) i na starszego syna pobiera kindergeld(zasilek rodzinny). Czy nalezy nam sie 500+ ??.
3-5-2018
Ocena:
Dzień dobry mam pytanie,czy 500+ należy się gdy mam 17 letnią córkę ,która spodziewa się dziecka i nie przebywa w domu. Dziękuje.
7-2-2018
Ocena:
Szczegółowe pytania raczej na infolinię trzeba wysyłać...
9-1-2018
Ocena:
Czy na córke która ma 17 lat i czasowo mieszka u ojca swego dziecka dostane 500+ ?
27-11-2017
Ocena:
Mam pytanie czy będzie mi przysługiwało 500+ na córkę nieletnia która urodzi dziecko
27-10-2017
Ocena:
Samotnie wychowuje 2 dzieci jedno ma 10 lat a drugie13 lat ojciec dzieci nie żyje i nie przysługuje mi renta czy na 2 dzieci dostane 500+
8-9-2017
Ocena:
czy jeżeli ojciec zmarł dziecko ma rentę przysługuje 500+
30-8-2017
Ocena:
Wg mnie to dyskryminacja samotnych matek ktore wnioskuja o 500+ na drugie i kolejne dziecko. Czemu wymagany jest wyrok zasadzajacy alimenty ma drugie i kolejne dziecko skoro w tym przypadku nie ma kryterium dochodowego. Wg mnie ktos zapomnial dopisać ze ten zalacznik dotyczy pierwszego dziecka, gdzie niezbedne jest udokumentowanie dochdów.
Natomiast ustawa miala zapewnic swiadczenie na drugie i kolejne dziecko co jest w przypadku samorntch matek klamstwem. Chcialabym aby mi ktos wytlumaczyl po co wymagany jest wyrok alimentacyjny w przypadku wnioskowania o 500+ jak w moim przypadku na drugie i trzecie dziecko???
24-8-2017
Ocena:
Ojciec mojego dziecka od 10lat ukrywa się ponieważ jest poszukiwany przez policję otrzymuje alimenty z funduszu alimentacyjnego czy w takiej sytuacji należy się mojemu dziecku 500+?
18-8-2017
Ocena:
Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, każde z innego związku. Na pierwsze dziecko mam przysądzone alimenta, na drugie ojciec dziecka płaci dobrowolnie. Mam pytanie czy na drugie dziecko przysługuje mi 500+ W MOPSIE powiedzieli, że nie. Muszę mieć przysądzone prawnie alimenta na drugie dziecko. Czy to prawda?
16-8-2017
Ocena:
czy matka samotnie wychowujaca dwoje dzieci na drugie dostanie 500+ czy sa jakies specjalne warunki że nie dostanie
17-3-2017
Ocena:
Nam nie przysługuje,ale prawo.Mąż za granicą,wychowujemy dwoje dzieci.Zlozylam wniosek do urzędu.Przyszła decyzja odmowna(także na drugie dziecko-na które 500+powinno się należeć)gdzie sprawiedliwość?Taki kraj