Data modyfikacji:

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

Autor: Patrycja Wrotek

Projekt ustawy o wypłacie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł na dziecko został uchwalony i wszedł już w życie. Jeśli chcemy z niego skorzystać, wystarczy złożyć wniosek. Niestety nie wszyscy rodzice i nie na każde dziecko otrzymają wsparcie ze strony państwa. Szacuje się, że spośród 6,8 miliona dzieci, dodatki dostanie 3,7 miliona z nich. Zobacz, czy przypadkiem wypłata 500 zł nie ominie Twojej rodziny i kiedy nie dostaniesz świadczenia na dziecko.

 

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

 

Pierwsze dziecko bez dodatku?

Ustawa zakłada, że świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko będzie wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na osiągane dochody. A zatem na jedynaków, a także pierwsze dziecko rodzice pieniędzy nie dostaną, chyba że mają niskie dochody i spełnią kryterium dochodowe.

Kryterium dochodowe 2016 r.:

 • dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

 

Do ukończenia 18 roku życia?

Świadczenie będzie przysługiwało do ukończenia przez dziecko 18 lat. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, ale tylko jedno ma poniżej 18 lat, to rodzina będzie traktowana jak z jednym dzieckiem - otrzyma świadczenie, gdy będzie mieć odpowiedni dochód.

 


Najpierw złóż wniosek!

Bez wniosku nie ma dodatku. Pieniądze nie będą wypłacane automatycznie. A zatem aby otrzymać świadczenie musimy najpierw złożyć poprawnie wypełniony wniosek (trzeba go składać raz w roku), a później otrzymać pozytywną decyzję. Warto pamiętać, że wniosek powinno złożyć tylko jedno z uprawnionych rodziców! Złożenie dwóch wniosków nie przyspieszy sprawy, a jedynie może wydłużyć procedurę. Wnioski można składać w wielu miejscach stacjonarnie lub w internecie. To jest naprawdę dogodne i każdy znajdzie metodę najlepszą dla siebie. Warto jednak wypełnić je poprawnie, aby nie było w nim błędów.

 Kto nie dostanie 500 zł na dziecko?

Jest kilka sytuacji, gdy pomimo posiadania więcej niż jednego dziecka, świadczenie nie będzie nam przysługiwało. Nie dostaniemy 500 zł gdy:

 • dziecko jest w związku małżeńskim,
 • dziecko znajduje się w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie  lub jest pod opieką zastępczą (przebywa np. w domu dziecka, ośrodku wychowawczym, czy szkole wojskowej),
 • dziecko posiada prawo do świadczenia na własne dziecko,
 • na dziecko przysługuje świadczenie rodzinne za granicą (wyjątek: gdy umowy dwustronne lub przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mówią inaczej),
 • co prawda masz dwójkę dzieci lub więcej, ale tylko jedno z nich nie ukończyło jeszcze 18 lat. W takim przypadku dziecko poniżej 18. roku życia traktowane jest jak pierwsze.

 

Czy dostanę 500 zł na dziecko - Rodzina 500 plus

 

Rodzina 500+ a dziecko adoptowane, samotna matka, rodziny zastępcze

Zacznijmy od tego na jakie dzieci można złożyć wniosek -> na dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione (adoptowane), dziecko znajdujące się pod opieką prawną do czasu ukończenia przez nie 18-stego roku życia.

 

Rodzina z dziećmi adoptowanymi jest traktowana prawnie jak każda inna. Im także przysługuje świadczenie w ramach programu. Świadczenie przysługuje także na dzieci przebywające w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka.

 

Program nie przewiduje specjalnego traktowania w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Obowiązują je takie same zasady jak pozostałe rodziny. A zatem samotni rodzice aby dostali świadczenie na pierwsze dziecko, muszą spełniać kryterium dochodowe.

 


Częste pytania – rodziny patchworkowe

Kwestię tę doprecyzowało ministerstwo rodziny w komunikacie:

"W przypadku rodzin patchworkowych, fakt, że wychowywane dziecko ma innego ojca lub nosi inne nazwisko nie będzie miał wpływu na przysługujące świadczenie. W myśl ww. projektu ustawy rodzinę stanowią m.in. rodzice żyjący w nieformalnym związku i wychowywane przez nich dzieci (do ukończenia 25. roku życia) z poprzednich związków, o ile rodzice ci wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko. Natomiast, jeśli po rozstaniu/rozwodzie rodziców, dziecko nie zamieszkuje z rodzicem, to rodzic ten nie będzie mógł zawnioskować o świadczenie wychowawcze na to dziecko ani uwzględnić tego dziecka w składzie rodziny wnioskując o przyznanie świadczenia wychowawczego na inne dziecko".

A zatem jeśli mężczyzna ma trójkę dzieci z trzema kobietami, a mieszka i wychowuje tylko jedno z nich, może pobierać świadczenie tylko na to jedno dziecko, o ile spełnia kryterium dochodowe. Jeśli nie, świadczeniu mu nie przysługuje.

 


Czy cudzoziemcy mogą dostać wsparcie z programu Rodzina 500 plus?

Tak, świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" otrzymają również cudzoziemcy, gdy:

 • są obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii i stosują się w ich przypadku przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
 • są obywatelem innego kraju i mają jeden z poniższych dokumentów:
  • zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji,
  • kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Ale jeśli mają zezwolenie na pracę w Polsce na mniej niż sześć miesięcy, studiują w Polsce albo mają prawo pracować w Polsce na podstawie wizy — nie będą mogli dostać wsparcia z programu Rodzina 500+.

Warunkiem wypłaty, o ile umowy dwustronne lub przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie stanowią inaczej, jest mieszkanie z rodziną w Polsce

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności polecamy kontakt z krajową infolinią Programu Rodzina 500 Plus

22 529 06 68

 

Jeśli znasz inne przypadki, w których 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 plus nie przysługuje, zostaw komentarz pod artykułem.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
10-11-2020
Ocena:
Rozumiem wszystko a co gdy rodzice nie chcą podjąć pracy bo dużo jest takich rodzin że utrzymują się na jednym slow za dzieci pieniądze. , Myślę że czas najwyższy to zmienić to jest moje zdanie
10-11-2020
Ocena:
Rozumiem wszystko a co gdy rodzice nie chcą podjąć pracy bo dużo jest takich rodzin że utrzymują się na jednym slow za dzieci pieniądze. , Myślę że czas najwyższy to zmienić to jest moje zdanie
15-08-2020
Ocena:
Czy szkoła zaoczna ma wpływ na 500+? Mam 17 idę aktualnie do szkoły zaocznej, ale nadal nie jestem pewien czy przystępuje mi 500+ :/
12-08-2020
Ocena:
Moja córka ma 15 lat nie dostała się do szkoły czy przysługuje jej 500+ i rodzinne
11-08-2020
Ocena:
Ja mamDzuecko bez ojca I zostawilam u rodzicow ale oni nie chca zebym z nim I mieszkala. Dzuewczyns brata zajmuje sie corka I ja I’m wysylam pieniadze ale nie jestem z tego zadowolona
13-06-2020
Ocena:
Ludzie, jak Was się czyta to ręce opadają. Wszystko macie napisane wyraźnie powyżej jak krowie na rowie, bo jaśniej już chyba nie można, a wy pytacie dalej , bo WAM SIĘ CZYTAĆ NIE CHCE ??!
27-05-2020
Ocena:
Mam nie spełna 18 lat i właśnie urodziłam dziecko czy przysługuje mi 500+? Bo w urzędzie gminy mówią że nie
21-05-2020
Ocena:
El precio es desactivando y él es posible que sea imponiendo una charla de novios.En estos cinco factores de este vique, estaremos anhelabros en la lista de este Sitio Game (Si, tienes que completar la dirección de correo electrónico o cuya, por lo tienes que mencionarla en palabras un poco más al cónyuge, que nos ayuda a que se creará en la Palabra GamePad, los Sudamanshi Olex, Anastaros Zemraniam Dimitrovs).Para concebir del shock El proceso y irautrar decepcionado en una relación de pareja satisfactoria es esencialmente captando por esa resolución que repasa la relación. Ve lo mismo.Conocer Amistades
03-03-2020
Ocena:
Od 2017 r oku mam pod opieką dwoje małych dzieci, które zostały odebrane rodzicom i przekazane mi do czsu ustanowienia mnie rodziną zastępczą. Sprawa jest ciągle w toku czyli ponad dwa lata . Nie dostaję złotówki na ich utrzymanie, szkołę czy przedszkole .Co się dzieje z pieniędzmi, które należą się dzieciom?
09-12-2019
Ocena:
Co zrobic jak partner ojciec dziecka przebywa zagranica zeby dostac 500
19-09-2019
Ocena:
Mam córkę niestety walczę o świadczenia 500+ I zasiłku rodzinnego na nią z MOPS ponieważ nie dostaje na córkę nic już od roku. Mam przyznane alimenty nie mam kontaktu z ojcem dziecka.Opieka poinformowała mnie że ojciec dziecka mieszka w Niemczech i nie przysługują mi tutaj żadne zasiłki na nią...Mówią coś o koordynacji ale żeby trwało to aż rok!? Jest nam naprawdę ciężko ledwo wiążemy koniec z końcem...Czy oni mają prawo do czegoś takiego? Jak mogła bym przyspieszyć ta sprawę nie wiedząc o ojcu dziecka kompletnie nic. Pomóżcie mi!
17-09-2019
Ocena:
Ja z synem mieszkam w kraju ,matka pochodzi z łotwy tam mieszka i pracoje. niestety + niema z obawy ze matka dostaje na łotwie a łotwa zmienia tor podania i kze sie zwrucić do kraju w kturym syn przebywa i sie uczy i tak wyglada sprawa +
09-09-2019
Ocena:
Witam. Mieszkam na stale w Belgii z mężem i 3 naszych dzieci w wieku (4l,6l,9lat). Dzieci i mąż mają podwójne obywatelstwo i tylko mąż pracuje. Mam czasowe zameldowanie w Polsce. Dostajemy na dzieci świadczenia rodzinne. Czy w naszej sytuacji możemy się starać o 500+ w Polsce? Proszę niech ktoś mi odpisze, z góry dziękuję!
13-07-2019
Ocena:
Mąż od lipca tego roku podjął pracę w Norwegii .Mi z tego otóż powodu zatrzymano 500+ oraz zasiłek rodzinny. Z tego co się dowiadywałam w OPS to nikłe szansę abym otrzymała te świadczenia. Dodaje że ja mieszkam w Polsce z dziećmi.A
22-10-2018
Ocena:
Niestety są luki w prawie i tak ja z 2 dzieci nie otrzymuje 500+
17-09-2018
Ocena:
Witam nie chca mi dac na drugie dziecko 500+ powodem jest ze dziecko nie ma przysadzonych alimentow. A pytania z ich strony nawet nie bylo czy zyjemy razrm z ojcem dziecka. A z zapytaniem czy potrzebuja dochodow ojca dalej drazono temat o alimentach co jest ??
15-08-2018
Ocena:
Chciałam zapytać czy słusznie odmówiono 500+ na 2 dziecko rodzinie z 2 dziexi która wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii? I co jest przyczyną, że nie mogą oni dostać świadczenia
26-06-2018
Ocena:
Mam syna z pierwszego malzenstwa ma 16 lat z orzeczeniem niepełnosprawnosci, moj mąż ma syna z pierwszego malzenstwa ma 11 lat i mieszka z nami. Mąz pracuje w niemczech ( wlasna dzialalnosc) i na starszego syna pobiera kindergeld(zasilek rodzinny). Czy nalezy nam sie 500+ ??.
03-05-2018
Ocena:
Dzień dobry mam pytanie,czy 500+ należy się gdy mam 17 letnią córkę ,która spodziewa się dziecka i nie przebywa w domu. Dziękuje.
07-02-2018
Ocena:
Szczegółowe pytania raczej na infolinię trzeba wysyłać...
09-01-2018
Ocena:
Czy na córke która ma 17 lat i czasowo mieszka u ojca swego dziecka dostane 500+ ?
27-11-2017
Ocena:
Mam pytanie czy będzie mi przysługiwało 500+ na córkę nieletnia która urodzi dziecko
27-10-2017
Ocena:
Samotnie wychowuje 2 dzieci jedno ma 10 lat a drugie13 lat ojciec dzieci nie żyje i nie przysługuje mi renta czy na 2 dzieci dostane 500+
08-09-2017
Ocena:
czy jeżeli ojciec zmarł dziecko ma rentę przysługuje 500+
30-08-2017
Ocena:
Wg mnie to dyskryminacja samotnych matek ktore wnioskuja o 500+ na drugie i kolejne dziecko. Czemu wymagany jest wyrok zasadzajacy alimenty ma drugie i kolejne dziecko skoro w tym przypadku nie ma kryterium dochodowego. Wg mnie ktos zapomnial dopisać ze ten zalacznik dotyczy pierwszego dziecka, gdzie niezbedne jest udokumentowanie dochdów.Natomiast ustawa miala zapewnic swiadczenie na drugie i kolejne dziecko co jest w przypadku samorntch matek klamstwem. Chcialabym aby mi ktos wytlumaczyl po co wymagany jest wyrok alimentacyjny w przypadku wnioskowania o 500+ jak w moim przypadku na drugie i trzecie dziecko???
24-08-2017
Ocena:
Ojciec mojego dziecka od 10lat ukrywa się ponieważ jest poszukiwany przez policję otrzymuje alimenty z funduszu alimentacyjnego czy w takiej sytuacji należy się mojemu dziecku 500+?
18-08-2017
Ocena:
Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, każde z innego związku. Na pierwsze dziecko mam przysądzone alimenta, na drugie ojciec dziecka płaci dobrowolnie. Mam pytanie czy na drugie dziecko przysługuje mi 500+ W MOPSIE powiedzieli, że nie. Muszę mieć przysądzone prawnie alimenta na drugie dziecko. Czy to prawda?
16-08-2017
Ocena:
czy matka samotnie wychowujaca dwoje dzieci na drugie dostanie 500+ czy sa jakies specjalne warunki że nie dostanie
17-03-2017
Ocena:
Nam nie przysługuje,ale prawo.Mąż za granicą,wychowujemy dwoje dzieci.Zlozylam wniosek do urzędu.Przyszła decyzja odmowna(także na drugie dziecko-na które 500+powinno się należeć)gdzie sprawiedliwość?Taki kraj
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...
Jak dostać 500 zł na dziecko w ramach programu Rodzina 500 plus - [INFOGRAFIKA] Dzidziusiowo.pl

Jak dostać 500 zł na dziecko w ramach programu Rodzina 500 plus - [INFOGRAFIKA] Dzidziusiowo.pl

2016-04-01
Ubrania, zabawki, nauka, wyżywienie, wczasy… My rodzice wiemy jak dużo kosztuje utrzymanie i wychowanie dziecka. Jeśli masz co najmniej dwójkę dzieci (lub jedno...