Data publikacji:

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

Autor: Anna Marszałek

Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim znaleźć chwilę dla siebie? Jak zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na realizację własnych potrzeb?

sprzątanie mieszkania w Warszawie

 

Macierzyństwo to piękny, ale i wymagający okres w życiu rodzica. Wiąże się on z wieloma obowiązkami, a nawet wyrzeczeniami. Nadmiar zadań, stres i przemęczenie to zmora wielu kobiet. Jednak posiadanie potomka wcale nie musi tak wyglądać. Ważne jest, aby w wychowaniu odnaleźć złoty środek – poświęcać czas dzieciom, nie zapominając o chwili dla siebie. W teorii jest to bardzo proste, a w praktyce bywa różnie. Właśnie dlatego w macierzyństwie nie można zapominać o pomocy. Wsparcie bliskich czy korzystanie z usług ułatwiających życie korzystnie wpływa na kondycję psychiczną rodzica, odciążając go z różnych zadań. Ten zaoszczędzony czas warto przeznaczyć tylko dla siebie.

Dziecko pod opieką innych osób

Korzystanie z pomocy babci, rodzeństwa czy innych bliskich jest dość popularne. W końcu to sprawdzone rozwiązanie, które przy okazji buduje więzi rodzinne. Jeśli rodzina mieszka zbyt daleko, dziecko, najlepiej pozostawić je pod opieką przyjaciół (np. którzy mają własne dzieci) lub sprawdzonej opiekunki. Wbrew pozorom taka pomoc daje rodzicowi dużo swobody. Nawet godzina czy dwie wystarczą, by wybrać się na siłownię, do kosmetyczki czy na szybki wypad na zakupy.

Dodatkowe zajęcia dla dzieci

Jeśli opieka nad dzieckiem spada tylko na jednego rodzica, nie jest łatwo idealnie zrealizować plan dnia a tym bardziej znaleźć czas na odpoczynek. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, warto zapisać młodszą pociechę do klubu malucha. Nawet sporadyczne lub niedługie wizyty w takim miejscu pozwolą rozwijać umiejętności dziecka i nauczą go interakcji z innymi maluchami. Z kolei starsze dzieci zapisuje się na dodatkowe zajęcia prowadzone w różnych szkołach czy placówkach, które są związane z zainteresowaniami np. pływanie, sztuki walki, piłka nożna, warsztaty artystyczne itp.

Pomoc w sprzątaniu

Każdy rodzic wie, że dziecko potrafi zrobić bałagan w kilka sekund. Jego uprzątnięcie niestety nie jest takie szybkie. Sprawę komplikuje nadmiar innych spraw do załatwienia. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Można skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Sprzątanie mieszkania w Warszawie i innych dużych miastach z pomocą zatrudnionej osoby staje się coraz bardziej popularne. Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na własny wypoczynek lub znacznie bardziej interesujące niż sprzątanie zajęcia.

Łatwiejsze zakupy

Zakupy z dzieckiem to udręka? Nie masz czasu, żeby biegać do ogromnym markecie i szukać jednego, małego słoiczka do zupy? W takiej sytuacji przydaje się opcja zakupów spożywczych z dowozem, które oferują duże sieci supermarketów. Zrób to w czasie oglądania filmu czy relaksu przy kawie.

Lepsza organizacja dnia

Rozsądnie zarządzaj czasem. Ugotuj obiad na kilka dni. Zrób też plan dnia, uwzględniając realizację obowiązków, ale też i chwil na relaks. Opiekę nad dzieckiem możesz połączyć z ulubionymi zajęciami. Podczas karmienia czytaj ulubioną lekturę a przy zabawie w parku, nie spuszczając dziecka z oka, słuchaj audiobooków. Czas na drzemkę – idealny do wypoczynku, ale też do wykonania zadań wymagających skupienia.

 

Artykuł sponsorowany


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...
Jak dostać 500 zł na dziecko w ramach programu Rodzina 500 plus - [INFOGRAFIKA] Dzidziusiowo.pl

Jak dostać 500 zł na dziecko w ramach programu Rodzina 500 plus - [INFOGRAFIKA] Dzidziusiowo.pl

2016-04-01
Ubrania, zabawki, nauka, wyżywienie, wczasy… My rodzice wiemy jak dużo kosztuje utrzymanie i wychowanie dziecka. Jeśli masz co najmniej dwójkę dzieci (lub jedno...