Data publikacji:

500 zł na dziecko - jak skorzystać z programu Rodzina 500 plus?

Autor: Patrycja Wrotek

Ubrania, zabawki, nauka, wyżywienie, wczasy… My rodzice wiemy jak dużo kosztuje utrzymanie i wychowanie dziecka. Jeśli masz co najmniej dwójkę dzieci (lub jedno i spełniasz warunek dochodowy) od 1 kwietnia 2016 r. możesz złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w ramach rządowego programu Rodzina 500+. Komu przysługuje świadczenie, w jaki sposób je uzyskać oraz jakie dokumenty i gdzie należy składać?

 

 

Program Rodzina 500 plus, komu przysługuje?

Celem rządowy programu Rodzina 500 plus jest pomóc w ponoszeniu wydatków na wychowanie dzieci. Od 1 kwietnia 2016 r. możemy otrzymać nieopodatkowane wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko, bez względu na dochody rodziców i bez dodatkowych warunków. Świadczenie ma być wypłacane regularnie w odstępach miesięcznych, aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Aby je otrzymać wystarczy złożyć poprawnie wypełniony wniosek w jednym z uprawnionych punktów. Co ważne, o świadczenie mogą się ubiegać wszystkie rodziny z co najmniej 2 dzieci. Niepotrzebne są do tego żadne dodatkowe dokumenty czy zaświadczenia.

 

Rodzina 500 plus - najważniejsze informacje na temat świadcz

 

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej programem zostanie objętych aż 3,7 mln dzieci. Warto wiedzieć, że są indywidualne sytuacje, w których nie dostaniemy 500 zł na dziecko. Na szczęście nie jest ich dużo. Dotyczą one m. in. rodzin patchworkowych, rodzin z dużą różnicą wieku pomiędzy dziećmi, pobierających podobne świadczenie zagranicą, czy dzieci, które już same założyły rodziny.

 

Wniosek o 500 zł na dziecko - Jak i gdzie dopełnić formalności?

Złożenie wniosku jest bezpłatne, a składają go rodzice lub prawni opiekunowie dziecka. Można to zrobić przez internet, pocztą lub osobiście w gminie / urzędzie miasta (właściwym dla miejsca zamieszkania). Szczegółową listę punktów znajdziecie tu. Jeśli wnioskujemy o świadczenie na drugie dziecko wystarczy złożyć sam wniosek, bez informowania o dochodach. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko, będą przedstawiały swoją sytuację dochodową dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenie o dochodach.

 

E-wniosek można składać za pośrednictwem portali:

 

Kiedy mogę złożyć wniosek?

Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016 roku, a świadczenie będzie wypłacane gotówką lub na konto bankowe podane we wniosku. Jeśli złożysz wniosek w terminie:

  • od 1 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. do godziny 23:59 – pierwsze trzy miesiące trwania programu - otrzymasz świadczenie od 1 kwietnia 2016 (za miesiące kwiecień-czerwiec otrzymasz wyrównanie)
  • 1 lipca 2016 r. lub później– wypłata świadczenia następuje od momentu złożenia wniosku (w tym przypadku wyrównanie za wcześniejsze miesiące nie przysługuje)

 

POBIERZ WNIOSEK i DOKUMENTY

 

O tym trzeba pamiętać!

Świadczenie przyznawane jest na rok, a okres rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Aby nie trzeba było składać wniosku dwukrotnie w roku 2016 pierwszy okres na jaki będzie przyznane świadczenia jest dłuższy - 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 roku. Po tym terminie świadczenie nie jest automatycznie przedłużane, trzeba złożyć kolejny wniosek.


Kiedy dostanę 500 zł także na pierwsze dziecko?

Rodziny o niskich dochodach mogą starać się o świadczenie także na pierwsze i jedyne dziecko, jeśli spełnią kryterium dochodowe. W takim przypadku wraz z wnioskiem będzie trzeba złożyć dodatkowe dokumenty.

Kryterium dochodowe:

  • 500 zł na pierwsze dziecko otrzymasz jeśli Twój dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 800 zł netto
  • lub jeśli masz dziecko niepełnosprawne a Twój dochód na członka rodziny nie przekracza 1200 zł netto

 

Kryteria dochodowe uprawniające do wsparcia nie są ustalone na stałe - mają być weryfikowane co dwa lata.

 

500 zł na dziecko w ramach programu nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
14-04-2016
Ocena:
Mój bank też przyłączył się do tej akcji i dobrze, mniej ganiania a wiadomo że kasa dla dzieciakow zawsze sie przyda
14-04-2016
Ocena:
Na szczęście przez mój bank mogłam złożyć wniosek. Pieniądze mają być w czerwcu-lipcu więc fajnie bo akurat przed kompletowaniem wyprawek dla chłopaków do szkoły kasa się przyda.
14-04-2016
Ocena:
Złożyłam wniosek chociaż nie do końca podoba mi się ta inicjatywa. Myślę, że przez to nagle w sklepach i w innych miejsach zrobi się drożej... Ale zawsze te 500zł dodatkowe będą dobre aby podratować miesięczny budżet domowy
14-04-2016
Ocena:
Ja też złożyłam wniosek, u nas bezpośrednio w urzędzie. Ciekawa jestem jaki będzie czas jego weryfikacji i kiedy pieniądze wpłyną na konto... Przy trójce dzieci dobrze jest mieć taki dodatek.
13-04-2016
Ocena:
Ja już złożyłam wniosek przez konto bankowe. Mam nadzieję, że wypełniłam go poprawnie. Pieniądze dostanę w lipcu, więc fajnie wybierzemy się z dzieciakami na wakacje:)
Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...