Data publikacji:

Po co nam to wszystko, czyli ile kosztuje dziecko

Autor: Marek Pisarczyk

Ktoś kiedyś policzył, że koszt całkowity utrzymania, wychowania i wykształcenia dziecka równa się wartości nowego, dość luksusowego i kompletnie wyposażonego domu. Znajdą się na pewno tacy, których przeliczenie to skłoni do głębszego zastanowienia się przed podjęciem ostatecznej decyzji o powiększeniu rodziny.

mama_zakupy_550

 

Z drugiej strony, jakie znaczenie ma nawet najbardziej luksusowy i przestronny dom, gdy jest on głuchy, smutny i zamieszkany tylko przez dwoje ludzi? Jak długo satysfakcjonować mogą niezliczone sukcesy zawodowe, pełne konto bankowe czy najnowszy hit motoryzacji w garażu? Jaki tak naprawdę jest koszt utrzymania dziecka?

 

Miesięczne koszty utrzymania dziecka

Jeśli pod uwagę weźmie się fakt, że państwo, oprócz różnych ulg i becikowego, zwraca rocznie za każde jedno dziecko ponad 1 000 zł podatku (co w pierwszych lata życia dziecka wystarcza na pokrycie kosztów pieluch i środków pielęgnacyjnych), przytoczone przeliczenie wydaje się być mocno dyskusyjne. Miesięczny koszt utrzymania noworodka czy niemowlęcia nie musi być przecież wygórowany.

Biorąc pod uwagę, że kobieta karmi piersią, zamyka się w kwocie kilkuset złotych miesięcznie (zazwyczaj 200 - 400 zł), a w przypadku ekonomicznych zakupów nawet poniżej 200 zł. Wyjąwszy oczywiście, pierwsze najpoważniejsze wydatki obejmujące wózek, łóżeczko, kocyki, ubranka, szczepienia nierefundowane itd., i eliminując wszelkie zajęcia dodatkowe czy opiekunki i nianie. Skąd zatem aż taka kwota?

 

Większe dziecko, większe koszty

Z biegiem czasu koszt utrzymania dziecka maleje (gdyż odpada najpoważniejszy wydatek, czyli koszt pieluch). Niestety spada tylko do momentu pójścia dziecka do przedszkola, kiedy to znowu wzrasta i pozostaje już w tendencji zwyżkowej. A gdy dziecko pójdzie do szkoły zaczyna rosnąć wręcz lawinowo. Na szczęście idzie to w parze z większą dyspozycyjnością czasową rodziców, a co za tym idzie – większymi możliwościami finansowymi.

 

Mamy rządowe wsparcie - Program Rodzina 500 plus

Nie każdy może skorzystać z zasiłków rodzinnych, i dobrze. Bo przecież chcemy zarabiać na tyle dużo aby spokojnie się utrzymać. Ale warto dodać, że aby wesprzeć wszystkie rodziny w wychowywaniu dzieci i to niezależnie od osiąganych dochodów od 1 kwietnie 2016 r. ruszył program prorodzinny Rodzina 500 plus, w ramach którego rodziny otrzymają wsparcie w wysokości 500 zł na dziecko miesięcznie. Czy każdy otrzyma 500 zł? I tak i nie. Każdy dostanie pieniądze na 2 i kolejne dziecko, o ile złoży wniosek. Na pierwsze dziecko świadczenie dostaną tylko najbiedniejsze rodziny.

 

Ile jednak wart jest uśmiech dziecka czy cudowne chwile z nim spędzone? Gdy tylko jest się kochającym rodzicem, na finansową kalkulację nie ma miejsca. A szczęście, spełnienie i satysfakcja są dużo, dużo większe niż gdy jest się (nie)szczęśliwym posiadaczem dwuosobowego, najnowszego modelu samochodu sportowego czy ekskluzywnego domu z basenem.

Zdjęcia: Fotolia © Joshhh


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
21-04-2016
Ocena:
dużo, dużo większe niż gdy jest się (nie)szczęśliwym posiadaczem dwuosobowego, najnowszego modelu samochodu sportowego czy ekskluzywnego domu z basenem." - idiotyzm. na dzieci nie decydują sie ludzie, którzy zarabiają 2 tys. zł/mies. a nie ci, którzy maja samochody sportowe i domy z basenem
07-11-2014
Ocena:
Zaczęłam spisywać comiesięczne wydatki, z uwzględnieniem wydatków na dwójkę moich dzieci, ponieważ jestem przerażona tym, że chyba nie potrafię zapewnić moim dzieciom życia na godnym poziomie. http://memamy.blogspot.com/2014/11/dzieci-kosztuja-czyli-to-co-boli.html
noworodek

Wyprawka dla noworodka do domu, czyli co potrzebne dla noworodka w domu?

2022-05-01
Jakie łóżeczko? Ile śpioszków? Czy laktator jest niezbędny? Każda mama, która kompletuje wyprawkę dla noworodka, zadaje sobie te i podobne pytania. Odpowiemy na nie w tym tekście – sprawdź, jak powinna wyglądać kompletna wyprawka dla noworodka do domu.
niemowlak

Jakie zabawki dla noworodka wybrać?

2022-04-26
Wybierasz się w odwiedziny do noworodka i chcesz sprawić maluszkowi prezent? A może kompletujesz zabawki dla własnego dziecka? Niezależnie od okoliczności, przyda ci się kilka informacji oraz inspiracji. Dowiedz się, jakie zabawki dla noworodka są najbezpieczniejsze i zapoznaj się z naszą listą propozycji.
Ranking chust

Ranking chust do noszenia dzieci

2022-04-22
Chusty do noszenia dzieci już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców – bardzo ułatwiają opiekę nad maluszkiem oraz praktykowanie tzw. rodzicielstwa bliskości. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do zakupu takiego produktu, koniecznie poznaj wszystkie zalety jego używania, które przedstawiamy poniżej. Wyjaśniamy również, czym powinna charakteryzować się najlepsza chusta do noszenia dziecka i którą warto kupić.
ranking wózków terenowych

Ranking wózków terenowych

2022-03-27
Wózek, który świetnie sprawdza się w mieście, w trudnym terenie może okazać się kłopotliwy. Jeżeli więc bardzo lubisz spacerować po lasach czy drogach szutrowych, koniecznie zerknij na nasz ranking wózków terenowych – pomożemy ci wybrać model do „zadań specjalnych”.
Ranking nosidełek

Ranking nosidełek. Jakie najlepsze?

2022-03-24
Jeśli twoje dziecko potrafi już samodzielnie trzymać prosto główkę i siedzieć, możesz nosić je w nosidle. Pamiętaj jednak, że musi być to produkt ergonomiczny, czyli taki, w którym niemowlę będzie przyjmowało fizjologiczną pozycję. Aby było ci łatwiej kupić właśnie taki model, przygotowaliśmy małe wsparcie – ranking nosidełek.
jaki materac dla noworodka

Jaki materac dla noworodka wybrać?

2022-03-10
Kupując łóżeczko dla niemowlaka, musisz rozważyć nie tylko jego wygląd i dodatkowe funkcje, ale także rodzaj materaca – musi stanowić on odpowiednie podparcie dla delikatnego kręgosłupa dziecka. Sprawdź, jaki materac dla noworodka i niemowlęcia zapewni mu zdrowy rozwój oraz komfortowy sen.
praktyczna torba do wozka

Jaka praktyczna torba do wózka?

2022-03-08
Praktyczna torba do wózka może w znacznym stopniu ułatwić młodej mamie opiekowanie się maluszkiem poza domem, dlatego jej wybór powinien być dokładnie przemyślany. Podpowiadamy, czym powinien cechować się dobry produkt i które modele są godne uwagi.