Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

Data:

Strajk nauczycieli w szkołach i przedszkolach stanowi dla pracujących rodziców nie lada problem. Brak opieki dla uczniów powoduje, że rodzic musi szukać rozwiązań. Co zrobić z dzieckiem, kiedy strajkują nauczyciele?

strajk w przedszkolu

Przede wszystkim warto pamiętać, że rodzicom dzieci do lat 14 pracującym na etacie przysługują dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.  Aby uzyskać  dwa dni na opiekę nad dzieckiem należy wypisać wniosek (szczegóły określa artykuł 188 Kodeksu pracy).  Uprawnienie to przysługuje rodzicom łącznie, czyli niezależnie od ilości dzieci, oboje rodziców dysponuje wspólnie 2 dniami lub 16 godzinami wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

Każdemu pracownikowi przysługują także 4 dni urlopu na żądanie. Taki urlop należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia. Dni można wykorzystać  jeden po drugim albo pojedynczo. Odliczane są one od podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik ma 4 dni urlopu na żądanie, niezależnie od tego, w ilu miejscach jest zatrudnionych.

Warto spróbować także wynegocjować z pracodawcą możliwość pracy zdalnej, co w przypadku większości biurowych stanowisk nie jest niczym niezwykłym.

W niektórych miejscach pracy zorganizowano wspólną opiekę dla dzieci pracowników na czas strajków. Znaleźli się także przedsiębiorczy właściciele klubów dziecięcych czy sal zabaw, którzy w tym czasie organizują płatne półkolonie.

Kolejną opcją jest zasiłek opiekuńczy,czyli rozwiązanie podobne do tego, gdy dostajemy zwolnienie od lekarza na chore dziecko. Zasiłek przysługuje w przypadku niezapowiedzianego zamknięcia placówki opiekuńczej, a za takie uważa się zamknięcie, którego nie zapowiedziano z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Należy złożyć pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, a zamiast zwolnienia dołączyć oświadczenie o zamknięciu przedszkola lub szkoły. Zasiłek taki przysługuje rodzicom dzieci, które mają mniej niż 8 lat. Otrzymać świadczeniem mogą osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.