Data publikacji:

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

Autor: Anna Marszałek

Strajk nauczycieli w szkołach i przedszkolach stanowi dla pracujących rodziców nie lada problem. Brak opieki dla uczniów powoduje, że rodzic musi szukać rozwiązań. Co zrobić z dzieckiem, kiedy strajkują nauczyciele?

strajk w przedszkolu

Przede wszystkim warto pamiętać, że rodzicom dzieci do lat 14 pracującym na etacie przysługują dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.  Aby uzyskać  dwa dni na opiekę nad dzieckiem należy wypisać wniosek (szczegóły określa artykuł 188 Kodeksu pracy).  Uprawnienie to przysługuje rodzicom łącznie, czyli niezależnie od ilości dzieci, oboje rodziców dysponuje wspólnie 2 dniami lub 16 godzinami wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

Każdemu pracownikowi przysługują także 4 dni urlopu na żądanie. Taki urlop należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia. Dni można wykorzystać  jeden po drugim albo pojedynczo. Odliczane są one od podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik ma 4 dni urlopu na żądanie, niezależnie od tego, w ilu miejscach jest zatrudnionych.

Warto spróbować także wynegocjować z pracodawcą możliwość pracy zdalnej, co w przypadku większości biurowych stanowisk nie jest niczym niezwykłym.

W niektórych miejscach pracy zorganizowano wspólną opiekę dla dzieci pracowników na czas strajków. Znaleźli się także przedsiębiorczy właściciele klubów dziecięcych czy sal zabaw, którzy w tym czasie organizują płatne półkolonie.

Kolejną opcją jest zasiłek opiekuńczy,czyli rozwiązanie podobne do tego, gdy dostajemy zwolnienie od lekarza na chore dziecko. Zasiłek przysługuje w przypadku niezapowiedzianego zamknięcia placówki opiekuńczej, a za takie uważa się zamknięcie, którego nie zapowiedziano z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Należy złożyć pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, a zamiast zwolnienia dołączyć oświadczenie o zamknięciu przedszkola lub szkoły. Zasiłek taki przysługuje rodzicom dzieci, które mają mniej niż 8 lat. Otrzymać świadczeniem mogą osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym.


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...
Jak dostać 500 zł na dziecko w ramach programu Rodzina 500 plus - [INFOGRAFIKA] Dzidziusiowo.pl

Jak dostać 500 zł na dziecko w ramach programu Rodzina 500 plus - [INFOGRAFIKA] Dzidziusiowo.pl

2016-04-01
Ubrania, zabawki, nauka, wyżywienie, wczasy… My rodzice wiemy jak dużo kosztuje utrzymanie i wychowanie dziecka. Jeśli masz co najmniej dwójkę dzieci (lub jedno...