Wiadomość o ciąży dla większości kobiet, oznacza prawdziwy powód do radości. Dziecko jest wyczekane, a jego pojawienie się w brzuchu dodatkowo zbliża rodziców i cementuje ich związek. Oczywiście dotyczy to głównie tych pań, które są w szczęśliwych związkach i mogą być pewne wsparcia ze strony swojego partnera oraz najbliższej rodziny. Niestety nie zawsze życie pisze tak różowe scenariusze. Przykładem może być samotne macierzyństwo.
Nie wszystkie kobiety mają szczęście czekać na rozwiązanie, a później patrzeć jak rośnie ich pociecha u boku ojca dziecka. Ich partner zwyczajnie odmawia udziału w wychowywaniu dziecka. Nie chce mieć z nim nic wspólnego. Wybiera wolność i niezależność lub odchodzi do innej. Zdarza się też tak, że partnera z jakiegoś powodu zabraknie. Wtedy też, przed kobietą pojawia się najtrudniejsze wyzwanie - samotne macierzyństwo. Dochodzi stres i przerażenie. Czy sobie poradzę, czy dziecku nie zabraknie wzorca męskiego?
Samotna matka to zadanie szalenie trudne. Po pierwsze trzeba to przyznać i zaakceptować. W początkowym okresie macierzyństwo bywa szokiem dla młodej mamy, nie tylko tej samotnej. Nie łatwo jest od razu pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem i obowiązkami domowymi. Ciężko się przestawić na nowy tryb życia, szczególnie że brakuje tego najbliższego wsparcia. Żeby temu wszystkiemu sprostać, przede wszystkim trzeba uporać się z własnymi emocjami i starać się spojrzeć optymistycznie w przyszłość. Bardzo pomocne jest wtedy spędzanie jak największej ilości wolnego czasu z dzieckiem poza domem czy miejscami, które łączą się z bolesnymi wspomnieniami. Place zabaw, parki czy inne tego typu miejsca, sprzyjają rozluźnieniu i budzą więcej pozytywnych emocji.
Jeśli nie można liczyć na pomoc rodziny i wsparcie materialne ze strony ojca dziecka, istnieją pewne placówki, które mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Warto także pomyśleć o programach pomocowych dla rodzin, które oferują finansowe wsparcie. Co prawda program Rodzina 500 plus nie traktuje samotnych matek priorytetowo, ale warto sprawdzić czy w Waszym przypadku dostaniecie 500 zł także na pierwsze dziecko, to na pewno spora pomoc. Kobiety w bardzo trudnej sytuacji materialnej, powinny udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub też dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by zamieszkać w Domu Samotnej Matki. Jeśli samotna matka posiada pracę i dach nad głową, ale nie może sobie poradzić ze wszystkimi obowiązkami, może włączyć do pomocy swoją pociechę, zlecając jej łatwiejsze zadania. Kiedy dziecko jest jednak za małe, wtedy pomocne staną się: przedszkola, świetlice, żłobki lub opiekunka.
Zdjęcie: Fotolia by © Brebca All right reserved