Data publikacji:

Samotna matka

Autor: Tamara Rosłoń

Wiadomość o ciąży dla większości kobiet, oznacza prawdziwy powód do radości. Dziecko jest wyczekane, a jego pojawienie się w brzuchu dodatkowo zbliża rodziców i cementuje ich związek. Oczywiście dotyczy to głównie tych pań, które są w szczęśliwych związkach i mogą być pewne wsparcia ze strony swojego partnera oraz najbliższej rodziny. Niestety nie zawsze życie pisze tak różowe scenariusze. Przykładem może być samotne macierzyństwo.

 

samotna matka samotne wychowywanie dziecka

 

Samotna matka - trudne początki

Nie wszystkie kobiety mają szczęście czekać na rozwiązanie, a później patrzeć jak rośnie ich pociecha u boku ojca dziecka. Ich partner zwyczajnie odmawia udziału w wychowywaniu dziecka. Nie chce mieć z nim nic wspólnego. Wybiera wolność i niezależność lub odchodzi do innej. Zdarza się też tak, że partnera z jakiegoś powodu zabraknie. Wtedy też, przed kobietą pojawia się najtrudniejsze wyzwanie - samotne macierzyństwo. Dochodzi stres i przerażenie. Czy sobie poradzę, czy dziecku nie zabraknie wzorca męskiego?

 

Jak sobie pomóc?

Samotna matka to zadanie szalenie trudne. Po pierwsze trzeba to przyznać i zaakceptować. W początkowym okresie macierzyństwo bywa szokiem dla młodej mamy, nie tylko tej samotnej. Nie łatwo jest od razu pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem i obowiązkami domowymi. Ciężko się przestawić na nowy tryb życia, szczególnie że brakuje tego najbliższego wsparcia. Żeby temu wszystkiemu sprostać, przede wszystkim trzeba uporać się z własnymi emocjami i starać się spojrzeć optymistycznie w przyszłość. Bardzo pomocne jest wtedy spędzanie jak największej ilości wolnego czasu z dzieckiem poza domem czy miejscami, które łączą się z bolesnymi wspomnieniami. Place zabaw, parki czy inne tego typu miejsca, sprzyjają rozluźnieniu i budzą więcej pozytywnych emocji.

 

Samotna matka wcale nie musi być sama

Jeśli nie można liczyć na pomoc rodziny i wsparcie materialne ze strony ojca dziecka, istnieją pewne placówki, które mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Warto także pomyśleć o programach pomocowych dla rodzin, które oferują finansowe wsparcie. Co prawda program Rodzina 500 plus nie traktuje samotnych matek priorytetowo, ale warto sprawdzić czy w Waszym przypadku dostaniecie 500 zł także na pierwsze dziecko, to na pewno spora pomoc. Kobiety w bardzo trudnej sytuacji materialnej, powinny udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub też dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by zamieszkać w Domu Samotnej Matki. Jeśli samotna matka posiada pracę i dach nad głową, ale nie może sobie poradzić ze wszystkimi obowiązkami, może włączyć do pomocy swoją pociechę, zlecając jej łatwiejsze zadania. Kiedy dziecko jest jednak za małe, wtedy pomocne staną się: przedszkola, świetlice, żłobki lub opiekunka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Brebca  All right reserved


Autor

Komentarze
16-11-2018
Ocena:
To bardzo trudne, ale w wielu przypadkach mozna liczyc na wsparcie najblizszej rodziny
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.