Data modyfikacji:

Macierzyństwo - mam już dość

Autor: Katarzyna Michniewska

Kolorowe gazety, reklamy i portale internetowe przekonują nas, że bycie mamą to największa radość życia. Z okładek magazynów dla kobiet zerkają uśmiechnięte, sławne mamy. Wszak i do naszego kraju dotarła moda na rodzicielstwo. Zastanawiasz się jak one to robią gdy tymczasem sama zerkasz na małego szkraba i zamiast pękać z radości, masz ochotę uciec jak najdalej?

 

Macierzyństwo z przyjemnej rzeczy staje się obowiązkiem, któ


Nie tylko Ty masz takie odczucia. Wiele kobiet zadaje sobie pytania gdzie popełniły błąd. I dlaczego ich słodkie maleństwo czasami jest nie do wytrzymania? Zamiast cieszyć się kolejną kupką, zjedzonym obiadkiem i wieżą z klocków, na samą myśl o kolejnym dniu ze szkrabem dostają szału.

 

Czy jestem złą matką?

Po chwili zaczynasz zastanawiać się czy dobra mama to Ty. Jesteś wściekła, że nie potrafisz zapanować nad swoim życiem, emocjami i rozkrzyczanym maluchem. Decydując się na macierzyństwo doskonale wiedziałaś, że będziesz musiała poświęcić dziecku bardzo dużo czasu. Miałaś świadomość, że maluch wymaga ciągłej opieki i przez chwilę będziesz musiała zrezygnować z pracy, a może nawet z części życia towarzyskiego. Zdawałaś sobie sprawę, że jego potrzeby będą ważniejsze od Twoich. Jednak nawet w najśmielszych wyobrażeniach nie sądziłaś, że będzie aż tak ciężko. Że życie w domu z dzieckiem przypomina bardziej niekończącą się walkę na froncie, niż sielankę. Dlaczego nikt Ci wcześniej o tym nie powiedział?

Przez myśl Ci nie przeszło, że po całym dniu z dzieckiem będziesz tak zmęczona, że nie będziesz już miała sił na nic. Nie masz czasu wydepilować nóg, pomalować paznokci, poczytać książek czy pójść z koleżankami na kawę. Nie możesz wyrwać się z domu, aby pójść do fryzjera, kupić nowy ciuch czy odwiedzić kosmetyczkę. Na samą myśl chce Ci się płakać. Jesteś nieszczęśliwa, niespełniona i permanentnie przemęczona? Na szczęście to nie potrwa wiecznie. Już niedługo mała pijawka odessie się od Twojej piersi, zacznie przesypiać całe noce i będzie coraz bardziej samodzielna.

Mama też człowiek

W chwilach słabości pamiętaj, że jesteś człowiekiem, a nie maszyną. Idealne mamy występują tylko w filmach, gazetach, czy literaturze. Bycie mamą nie jest łatwe. Zawodu duża część z nas uczy się na studiach, na kursach, czy od współpracowników. Macierzyństwa nikt nas nigdy nie uczył. Oczywiście mamy zakodowany program przez nasze mamy, ale często są to tylko złe przyzwyczajenia, które musimy zwalczać. A zatem bycia mamą każda z nas musi się nauczyć sama i to zazwyczaj na własnych błędach.

Macierzyństwo to nie sielanka i nie ma sensu oszukiwać się, że jest inaczej. Jako jedna z pierwszych w Polsce mówiła o tym piosenkarka Agnieszka Chylińska mówiąc w jednym z wywiadów sławne: "Macierzyństwo to ściema!". Stres, zmęczenie, brak czasu dla siebie, ciągła troska o malucha i zamieszanie wokół jego osoby sprawia, że masz ochotę krzyczeć. Tymczasem boisz się przyznać do chwil słabości. Bo co powiedzą inni? Co z Ciebie za mama skoro masz dość? Wyrodna matka, która nie potrafi spełnić swojego macierzyńskiego obowiązku. Nie przejmuj się takimi opiniami. Poszperaj na forach internetowych, spotkaj się z innymi mamami. Jestem pewna, że większość z nich ma dokładnie takie same problemy.

 

Macierzyństwo jest trudne. Ale spójrzmy na nie jeszcze w inny sposób. Zobaczmy jak dzieci zmuszają nas do nauki: cierpliwości, konsekwencji, pracy nad sobą. A poza tym wszystko co złe szybko mija gdy tylko maluszek pójdzie spać, da mamie buziaka, czy słodko się do niej uśmiechnie.
 

Znajdź czas dla siebie

W byciu mamą nie zapominaj także o byciu sobą, o chwilach dla siebie, dla Twojego związku, drobnych przyjemnościach i pochwałach dla siebie. Nie zamykaj się w domu z dzieckiem 24h/dobę. Dziecku naprawdę nie stanie się krzywda jeśli raz na tydzień zostanie z babcią, tatą albo nianią. Kontakt z innymi osobami jest mu wręcz niezbędny. Takie drobnostki skutecznie potrafią ładować nasze akumulatory, nawet jeśli nam się nie chce - zmuśmy się do wyjścia z domu raz na jakiś czas.


Zdjęcie: Fotolia by © laurent hamels All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
20-04-2019
Ocena:
Ja na szczescie nie mam dzieci. Kiedys za mlodu jako niania pracowalam, strasznej deprechy dostalam, pic zaczelam. Cala ochota na maciezynstwo mi wtedy przeszla.
13-04-2017
Ocena:
Hmmm czy to nie z książki "Nieperfekcyjna Mama"?
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!