Data modyfikacji:

Kupa dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Nie ma to jak porządna rozmowa o dziecięcej kupie, na przykład przy kawce. Jeśli wydaje Ci się to czymś dziwnym, oznacza, że najprawdopodobniej nie masz jeszcze dzieci. Jeżeli jednak jesteś już mamą, doskonale wiesz, że zawartość dziecięcej pieluszki może być tematem, o którym można gadać i gadać… Dlaczego? Bo kupa może dostarczać bardzo ważne informacje - jej wygląd i częstotliwość pojawiania się mówią wiele o tym, jak pracuje organizm Twojego szkraba. Zobacz, na czym polega fenomen kupy i jak odczytywać „pieluszkowe sygnały”.

kupa dziecka, pieluchy, dziecko

 

Kupa kupie nie równa. Zacznijmy od tego, że kupa zmienia się wraz z wiekiem dziecka, jest zależna od jego diety, stanu zdrowia. A czym w ogóle jest kupa? Składają się na nią odpady powstałe w procesie trawienia. To nie tylko resztki pokarmowe, ale także śluz, bakterie, resztki nabłonka, trochę wody i tak dalej. Ponieważ nie istnieje coś takiego jak trawienie bezresztkowe (choć są ludzie, z lekarzami włącznie, którzy twierdzą inaczej), owe niestrawione resztki zostają wydalone właśnie w postaci kupy. 

 

Smółka - pierwsza kupa noworodka

Pierwszą kupkę noworodka nazywa się smółką. Ma ona ciemnozielony kolor, czasem prawie czarny, jest gęsta, lepka i taka „dziwna”. Powinna pojawić się w ciągu pierwszej doby po porodzie. W jej skład wchodzą, między innymi, wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, bilirubina.

Gdy maluszek zaczyna być karmiony mlekiem matki, w miejsce smółki pojawiają się stolce przejściowe. Czasem są one zielonobrunatne, zielonożółte, a nawet zupełnie żółciutkie i mają widoczne grudki mleka, a także ślady śluzu. Ten okres przejściowy, wywołany wzmożoną fermentacją laktozy w jelicie grubym oraz dostarczeniem do organizmu siary, jest dla dziecka niezwykle ważny, ponieważ prowadzi do oczyszczenia się układu pokarmowego z pozostałości z życia płodowego. Dlatego, częste karmienie w tym okresie jest jak najbardziej polecane.

Po 5 - 6 dobie życia, kupa malucha przypomina lekko ściętą jajecznicę. Zobaczysz, że będzie się ona nadal zmieniała, choćby zależności od diety dziecka. 

 

Co może „powiedzieć” nam kupa dziecka ?

Zdarza się, że młodzi rodzice panikują, widząc w pieluszce dziecka kupkę, która odbiega od normy. Zobaczmy zatem, jak powinna wyglądać „prawidłowa” kupa niemowlaka i o czym świadczą zmiany w jej konsystencji, zapachu, czy kolorze.

 

Kupa papkowata, musztardowa

Zacznijmy od tego, że wygląd stolca niemowlęcia karmionego piersią może różnić się od tego u dziecka karmionego, bądź dokarmianego butelką. To samo dotyczy zresztą częstotliwości wypróżniania.

U zdrowego dziecka karmionego wyłącznie piersią, kupka powinna być raczej luźna, papkowata, jasnożółta, lub musztardowa. Jej zapach jest kwaskowy (powoduje go pałeczka kwasu mlekowego). Pamiętaj, że mniej więcej od 5 dnia życia dziecka, do 6 tygodnia jego życia, maluch powinien robić kupki nie rzadziej, ż 3-4 razy w ciągu dnia. Jeśli jest ich mniej, warto skonsultować się, na przykład, z doradcą laktacyjnym i sprawdzić, czy nie występują problemy z karmieniem piersią. Po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia, ilość oddawanych stolców może się zmniejszyć. Jest to indywidualna sprawa, ale nawet pojawienie się jednej kupy na 7-8 dni, gdy maluch prawidłowo przybiera na wadze i ogólnie, jest zdrowy, nie stanowi powodu do niepokoju.

Dzieci karmione butelką zazwyczaj oddają mniej stolców, bo około 1-2 dziennie. Kupa jest żółtawa, czasem jasnobrązowa, a jej konsystencja przypomina rzadką jajecznice lub rozrzedzone surowe ciasto, jest z reguły bardziej gęsta od tej „produkowanej” przez maluchy karmione piersią.

Pamiętaj, że dziecko karmione butelką mogą wystąpić problemy z wypróżnianiem się i zaparcia.

Zielona kupa

Panuje powszechne przekonanie, że zielna kupa oznacza, że dzieje się coś niedobrego. Okazuje się, że nie zawsze. Po pierwsze, jeśli jest to jednorazowy epizod, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, poobserwuj co jadłaś Ty, może maluszkowi po prostu to nie do końca odpowiadało? A czasami, lekko zielone zabarwienie powodowane jest przez powietrze, gdy powierzchnia kupki ulega utlenieniu. Jednak, jeśli zielona kupa pojawia się przez dłuży czas, skonsultuj to z pediatrą.

Ciemna, prawie czarna kupa

Za tak ciemne, że prawie czarne zabarwienie stolca mogą być odpowiedzialne niektóre pokarmy, np. jagody. Może być ono także wynikiem przyjmowania preparatów zawierających żelazo. Jeśli kupka niemowlaka ma taki kolor, a żaden z powyższych powodów nie wchodzi w grę, skontaktuj się z lekarzem. Być może w kupie dziecka pojawiła się krew (w postaci nitek, ciemnych punkcików, bądź „kłaczków”). Krew wprawdzie może pojawić się gdy maluch ma zaparcia (krwawić może pęknięte naczynko krwionośne), ale zawsze należy to sprawdzić, bowiem krew w kale może być skutkiem alergii pokarmowej lub poważnego schorzenia jelit.

Kupka w kolorze białym

Niezabarwiona, biaława kupa może świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi. Nie lekceważ tego objawu i koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Śluz w kupie

Jeśli śluz pojawia się w stolcu tylko przez chwilę, to nie ma powodu do niepokoju. Może to być reakcja na wprowadzenie nowego pokarmu. Jednak, jeśli sytuacja powtarza się przy kolejnych wypróżnieniach, skonsultuj to z lekarzem. Być może maluch ma alergię pokarmową. Poza tym, śluz może pojawić się przy biegunce.

 


Kupka o zabarwieniu innym, niż zazwyczaj

Otwierasz pieluszkę, a kolor kupy dziecka Cię zaskakuje, bo jest czerwona, albo bardziej żółta, niż zwykle? Spokojnie. Zastanów się, co jadło Twoje dziecko. To normalne, że po buraczkach stolce mogą być czerwonawe, po marchewce żółte, a po szpinaku zielonkawe. Niepokój powinna wywołać dopiero kupa wyglądająca na tłustą, o błyszczącej powierzchni. W takim wypadku, skonsultuj to z lekarzem, który sprawdzi, czy maluszek nie ma problemów z trzustką.

Stolce o grudkowatej konsystencji

Jeśli kupka niemowlaka nie ma jednolitej struktury i widać w niej niestrawione resztki pokarmu, nie ma powodów do niepokoju. Maluchy nie potrafią jeszcze dokładnie gryźć i kawałki marchewki, groszek lub odrobina kukurydzy nie powinny niepokoić.

 

Sporo tego prawda? Dziecięca kupa może być naprawdę niezłym wskaźnikiem stanu zdrowia Twojego dziecka. Dlatego, warto mieć na uwadze zawartość pieluszki. Zwłaszcza, że u starszych niemowląt, może się w niej znaleźć także połknięty przez malucha przedmiot…

Nie zapominaj także o pielęgnacji pupy swojego brzdąca, ponieważ jest ona szczególnie narażona na odparzenia. A te, nieleczone, mogą doprowadzić do bolesnego pieluszkowego zapalenia skóry.  

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
26-05-2020
Ocena:
Moja córka w okresie niemowlęcym robiła kupę raz na 3-4 dni ale jak już zrobiła, to się wylewało z pieluchy:) Lekarz twierdził, że taka jej uroda. Potem było normalnie, raz dziennie lub raz na 2 dni. Problem pojawił się na początku przedszkola, kiedy wstrzymywała wypróżnienie i po tygodniu braku kupy pojechaliśmy do pediatry.. Polecił czopki dla dzieci eva/qu bambini i szybko, bezboleśnie po kilkunastu minutach córka się załatwiła. Nam lekarz powiedział, że zaparcie to nie brak kupy 2-3 dni ale wtedy, kiedy dziecko chce a nie może się załatwić, bo kał jest zbyt twardy i powoduje ból. Wtedy czopki sprawdzają się najlepiej, bo zmiękczają kał i dochodzi do wypróżnienia.
10-11-2015
Ocena:
To prawda kupa dziecka wysyła nam informacje czy wszystko jest w porządku z naszym szkrabem .Z moim było wszystko w porządku do pół roku, później miał zatwardzenia, nie często i wystarczył mi dicopeg junior ale zatwardzenia też mają jakaś przyczynę i próbuję ją znaleźc.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.
wypukły pępek

Co oznacza wypukły pępek u dziecka?

2023-05-25
Każda młoda mama wie, że pępek jest wyjątkowo delikatnym elementem dziecięcej anatomii. To miejsce, które jeszcze do niedawna łączyło maluszka z mamą, wymaga rodzicielskiej uwagi oraz pielęgnacji. Czasem wygląd pępka może niepokoić – na przykład wtedy, gdy jest on mocno wypukły. Co robić w takiej sytuacji? Czy wypukły pępek u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej?
pienista kupka u niemowlaka

Pienista kupka u niemowlaka: co może oznaczać?

2023-05-24
Wygląd zawartości pieluszki zawsze znajduje się w centrum zainteresowania młodych rodziców, ponieważ jest jednym z sygnałów pokazujących ogólny stan zdrowia dziecka. Pienista kupka u niemowlaka budzi niepokój, ale zdarza się często i wcale nie musi być objawem poważnych problemów. Jeśli zauważysz pienistą kupę u niemowlaka, zwróć uwagę na jej kolor i konsystencję, a także wszelkie dodatkowe objawy. Przy okazji wizyty u pediatry koniecznie podziel się z nim swoimi wątpliwościami.
co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

2023-03-23
Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co stosować na odparzenia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

2023-03-11
Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
zaciśnięte piąstki u niemowlaka

Co oznaczają zaciśnięte piąstki u niemowląt?

2023-03-09
Często można zaobserwować zaciśnięte piąstki u niemowląt. Jest to fizjologiczny odruch do pewnego okresu życia. Z czasem może stać się wręcz patologiczny. Nie wiesz, co oznacza zaciskanie piąstek u niemowląt? Czy jest to prawidłowy odruch, czy może warto udać się do specjalisty? Zapraszamy do zapoznania z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!