Data modyfikacji:

Kupa dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Nie ma to jak porządna rozmowa o dziecięcej kupie, na przykład przy kawce. Jeśli wydaje Ci się to czymś dziwnym, oznacza, że najprawdopodobniej nie masz jeszcze dzieci. Jeżeli jednak jesteś już mamą, doskonale wiesz, że zawartość dziecięcej pieluszki może być tematem, o którym można gadać i gadać… Dlaczego? Bo kupa może dostarczać bardzo ważne informacje - jej wygląd i częstotliwość pojawiania się mówią wiele o tym, jak pracuje organizm Twojego szkraba. Zobacz, na czym polega fenomen kupy i jak odczytywać „pieluszkowe sygnały”.

kupa dziecka, pieluchy, dziecko

 

Kupa kupie nie równa. Zacznijmy od tego, że kupa zmienia się wraz z wiekiem dziecka, jest zależna od jego diety, stanu zdrowia. A czym w ogóle jest kupa? Składają się na nią odpady powstałe w procesie trawienia. To nie tylko resztki pokarmowe, ale także śluz, bakterie, resztki nabłonka, trochę wody i tak dalej. Ponieważ nie istnieje coś takiego jak trawienie bezresztkowe (choć są ludzie, z lekarzami włącznie, którzy twierdzą inaczej), owe niestrawione resztki zostają wydalone właśnie w postaci kupy. 

 

Smółka - pierwsza kupa noworodka

Pierwszą kupkę noworodka nazywa się smółką. Ma ona ciemnozielony kolor, czasem prawie czarny, jest gęsta, lepka i taka „dziwna”. Powinna pojawić się w ciągu pierwszej doby po porodzie. W jej skład wchodzą, między innymi, wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, bilirubina.

Gdy maluszek zaczyna być karmiony mlekiem matki, w miejsce smółki pojawiają się stolce przejściowe. Czasem są one zielonobrunatne, zielonożółte, a nawet zupełnie żółciutkie i mają widoczne grudki mleka, a także ślady śluzu. Ten okres przejściowy, wywołany wzmożoną fermentacją laktozy w jelicie grubym oraz dostarczeniem do organizmu siary, jest dla dziecka niezwykle ważny, ponieważ prowadzi do oczyszczenia się układu pokarmowego z pozostałości z życia płodowego. Dlatego, częste karmienie w tym okresie jest jak najbardziej polecane.

Po 5 - 6 dobie życia, kupa malucha przypomina lekko ściętą jajecznicę. Zobaczysz, że będzie się ona nadal zmieniała, choćby zależności od diety dziecka. 

 

Co może „powiedzieć” nam kupa dziecka ?

Zdarza się, że młodzi rodzice panikują, widząc w pieluszce dziecka kupkę, która odbiega od normy. Zobaczmy zatem, jak powinna wyglądać „prawidłowa” kupa niemowlaka i o czym świadczą zmiany w jej konsystencji, zapachu, czy kolorze.

 

Kupa papkowata, musztardowa

Zacznijmy od tego, że wygląd stolca niemowlęcia karmionego piersią może różnić się od tego u dziecka karmionego, bądź dokarmianego butelką. To samo dotyczy zresztą częstotliwości wypróżniania.

U zdrowego dziecka karmionego wyłącznie piersią, kupka powinna być raczej luźna, papkowata, jasnożółta, lub musztardowa. Jej zapach jest kwaskowy (powoduje go pałeczka kwasu mlekowego). Pamiętaj, że mniej więcej od 5 dnia życia dziecka, do 6 tygodnia jego życia, maluch powinien robić kupki nie rzadziej, ż 3-4 razy w ciągu dnia. Jeśli jest ich mniej, warto skonsultować się, na przykład, z doradcą laktacyjnym i sprawdzić, czy nie występują problemy z karmieniem piersią. Po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia, ilość oddawanych stolców może się zmniejszyć. Jest to indywidualna sprawa, ale nawet pojawienie się jednej kupy na 7-8 dni, gdy maluch prawidłowo przybiera na wadze i ogólnie, jest zdrowy, nie stanowi powodu do niepokoju.

Dzieci karmione butelką zazwyczaj oddają mniej stolców, bo około 1-2 dziennie. Kupa jest żółtawa, czasem jasnobrązowa, a jej konsystencja przypomina rzadką jajecznice lub rozrzedzone surowe ciasto, jest z reguły bardziej gęsta od tej „produkowanej” przez maluchy karmione piersią.

Pamiętaj, że dziecko karmione butelką mogą wystąpić problemy z wypróżnianiem się i zaparcia.

Zielona kupa

Panuje powszechne przekonanie, że zielna kupa oznacza, że dzieje się coś niedobrego. Okazuje się, że nie zawsze. Po pierwsze, jeśli jest to jednorazowy epizod, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, poobserwuj co jadłaś Ty, może maluszkowi po prostu to nie do końca odpowiadało? A czasami, lekko zielone zabarwienie powodowane jest przez powietrze, gdy powierzchnia kupki ulega utlenieniu. Jednak, jeśli zielona kupa pojawia się przez dłuży czas, skonsultuj to z pediatrą.

Ciemna, prawie czarna kupa

Za tak ciemne, że prawie czarne zabarwienie stolca mogą być odpowiedzialne niektóre pokarmy, np. jagody. Może być ono także wynikiem przyjmowania preparatów zawierających żelazo. Jeśli kupka niemowlaka ma taki kolor, a żaden z powyższych powodów nie wchodzi w grę, skontaktuj się z lekarzem. Być może w kupie dziecka pojawiła się krew (w postaci nitek, ciemnych punkcików, bądź „kłaczków”). Krew wprawdzie może pojawić się gdy maluch ma zaparcia (krwawić może pęknięte naczynko krwionośne), ale zawsze należy to sprawdzić, bowiem krew w kale może być skutkiem alergii pokarmowej lub poważnego schorzenia jelit.

Kupka w kolorze białym

Niezabarwiona, biaława kupa może świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi. Nie lekceważ tego objawu i koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Śluz w kupie

Jeśli śluz pojawia się w stolcu tylko przez chwilę, to nie ma powodu do niepokoju. Może to być reakcja na wprowadzenie nowego pokarmu. Jednak, jeśli sytuacja powtarza się przy kolejnych wypróżnieniach, skonsultuj to z lekarzem. Być może maluch ma alergię pokarmową. Poza tym, śluz może pojawić się przy biegunce.

 


Kupka o zabarwieniu innym, niż zazwyczaj

Otwierasz pieluszkę, a kolor kupy dziecka Cię zaskakuje, bo jest czerwona, albo bardziej żółta, niż zwykle? Spokojnie. Zastanów się, co jadło Twoje dziecko. To normalne, że po buraczkach stolce mogą być czerwonawe, po marchewce żółte, a po szpinaku zielonkawe. Niepokój powinna wywołać dopiero kupa wyglądająca na tłustą, o błyszczącej powierzchni. W takim wypadku, skonsultuj to z lekarzem, który sprawdzi, czy maluszek nie ma problemów z trzustką.

Stolce o grudkowatej konsystencji

Jeśli kupka niemowlaka nie ma jednolitej struktury i widać w niej niestrawione resztki pokarmu, nie ma powodów do niepokoju. Maluchy nie potrafią jeszcze dokładnie gryźć i kawałki marchewki, groszek lub odrobina kukurydzy nie powinny niepokoić.

 

Sporo tego prawda? Dziecięca kupa może być naprawdę niezłym wskaźnikiem stanu zdrowia Twojego dziecka. Dlatego, warto mieć na uwadze zawartość pieluszki. Zwłaszcza, że u starszych niemowląt, może się w niej znaleźć także połknięty przez malucha przedmiot…

Nie zapominaj także o pielęgnacji pupy swojego brzdąca, ponieważ jest ona szczególnie narażona na odparzenia. A te, nieleczone, mogą doprowadzić do bolesnego pieluszkowego zapalenia skóry.  

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
26-05-2020
Ocena:
Moja córka w okresie niemowlęcym robiła kupę raz na 3-4 dni ale jak już zrobiła, to się wylewało z pieluchy:) Lekarz twierdził, że taka jej uroda. Potem było normalnie, raz dziennie lub raz na 2 dni. Problem pojawił się na początku przedszkola, kiedy wstrzymywała wypróżnienie i po tygodniu braku kupy pojechaliśmy do pediatry.. Polecił czopki dla dzieci eva/qu bambini i szybko, bezboleśnie po kilkunastu minutach córka się załatwiła. Nam lekarz powiedział, że zaparcie to nie brak kupy 2-3 dni ale wtedy, kiedy dziecko chce a nie może się załatwić, bo kał jest zbyt twardy i powoduje ból. Wtedy czopki sprawdzają się najlepiej, bo zmiękczają kał i dochodzi do wypróżnienia.
10-11-2015
Ocena:
To prawda kupa dziecka wysyła nam informacje czy wszystko jest w porządku z naszym szkrabem .Z moim było wszystko w porządku do pół roku, później miał zatwardzenia, nie często i wystarczył mi dicopeg junior ale zatwardzenia też mają jakaś przyczynę i próbuję ją znaleźc.
czemu niemowlak skrzeczy

Czemu niemowlak skrzeczy?

2023-01-26
Lekarze pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie, czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Sposoby na trądzik niemowlęcy

2023-01-14
Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.
Noworodek nie chce spać

Czemu noworodek nie chce spać? 10 najczęstszych powodów

2022-12-28
Próbowałaś już wszystkiego, a mimo to twoje dziecko wciąż nie chce zasnąć? Domownicy stale chodzą niewyspani przez nowego, małego członka rodziny? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może umknął ci jeden ze szczegółów, który dla twojego maluszka ma wielkie znaczenie. Odpowiadamy, czemu noworodek nie chce spać i jak sobie z tym poradzić.
biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu u niemowlaka. Co podać?

2022-12-28
Za najważniejsze objawy ząbkowania u dzieci uważane są obfite ślinienie się maluszka i pocieranie dziąsłami o różne przedmioty. Mniej oczywista jest biegunka, choć bardzo często towarzyszy ona procesowi wyrzynania się pierwszych ząbków. Sprawdź, jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu i co robić w razie jej wystąpienia.
inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

2022-12-28
Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.
inhalacja niemowlaka

Inhalacja niemowlaka – z czego robić i jak inhalować?

2022-12-28
Inhalacja to zabieg, dzięki któremu można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych albo nawilżyć błony śluzowe dziecka. Jedną z odmian inhalacji jest nebulizacja, czyli podawanie leków lub roztworu soli fizjologicznej w postaci mgiełki, przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego nebulizatorem (potocznie: inhalator). Przeczytaj, jak powinny wyglądać inhalacje u niemowlaka, które leki można podać maluszkowi bez konsultacji z lekarzem i jak wybrać odpowiedni sprzęt.
małopłytkowość u noworodka

Małopłytkowość u noworodka. Co to jest małopłytkowość u dziecka?

2022-12-27
Niski poziom płytek krwi u noworodka - dla świeżo upieczonego rodzica brzmi to enigmatycznie i przerażająco. Co to jest małopłytkowość i jakie niesie za sobą konsekwencje? Jakie są objawy małopłytkowości u noworodka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.